Děkuji za kvalitní informace.
ZAJÍMAVOSTI
Nejznámější koncentrační tábory z dob holocaustu
Během druhé světové války bylo šest milionů židovských mužů, žen a dětí zavražděno nacisty během jedné z nejhorších událostí v moderních dějinách. Holokaust a hromadné likvidování osob, které dle tehdejší vlády „neodpovídaly normám“. Část historie, z které nikdy nepřestane mrazit v zádech. Příběh, který nutí cítit vděčnost za současné životní podmínky. Víte, kde všude koncentrační tábory byly? A co se v nich dělo?
Mapa koncentračních táborů v ČR
Osvětim – Terezín – Dachau
Mauthausen – Buchenwald – Sachsenhausen
Filmy – Knihy – Památník
Foto: Pexels
Co je holocaust – definice
Pojmem holocaust se v současnosti rozumí nejen genocida Židů provedená nacisty, ale také vraždy nebo zločiny spáchané nacisty.
Pojem „koncentrační“ vychází ze smyslu koncentrace osob na jednom místě. Koncentrační tábory sloužily k hromadnému nucenému pobytu nebo věznění lidí.
Nacisté zde věznili, vykořisťovali a mučili osoby, které jakkoliv odporovaly nebo nezapadaly do tehdejšího nastavení společnosti. Poté, co byly v roce 1945 nacistické koncentrační tábory osvobozeny a společnost se dozvěděla o používaných praktikách mučení lidí, se označení koncentrační tábor stalo synonymem nejhrubšího porušování lidských práv.
Koncentrační tábory v ČR, mapa
2. světová válka skončila v květnu 1945. Obyvatelé protektorátu Čech a Moravy byli pod tvrdým přístupem fašistů. Na našem území bylo celkem 38 koncentračních táborů, kterými prošlo na 30 tisíc lidí. 34 táborů vybudovali nacisté v Sudetech, které v té době byly součástí Říše – nejvíce na Trutnovsku v severních Čechách. Obecně v pohraničních oblastech.
Koncentrační tábory v Československu sloužily jako pobočné (podpůrné) tábory pro velké internační tábory. Pokud máte zájem o detailní popis těchto táborů, tak kniha Otroci třetí říše od Alfonse Adama nabízí ucelený pohled na pracovní tábory na celém území ČR.
Koncentrační tábor Auschwitz – Osvětim a Birkenau
Komplex německých nacistických táborů Auschwitz byl v Polsku. Byl složen ze tří samostatných táborů, které byly odlišeny římskými číslicemi I-III:
- Auschwitz I Osvětim byl původním táborem, který vznikl v bývalých kasárnách ve městě Osvětim (cca 60 km od Krakova).
- Auschwitz II Birkenau (dle vesnice Březinka) byl největším nacistickým vyhlazovacím táborem.
- Auschwitz III Monowitz-Buna byl pracovním táborem společnosti Buna-Werke, která organizačně patřila pod IG Farben.
Nejen na bráně do Osvětimského koncentračního tábora bylo a je možné vidět nápis „Arbeit macht frei“. Význam tohoto prohlášení nesl myšlenku, že sebeobětování v podobě nekonečné práce může přinést jakousi duševní svobodu. S nápisem se setkáte i u vstupu do internačních táborů Dachau, Sachsenhausen a Terezín.
Tabulka: Auschwitz - Komplex německých nacistických táborů
Německý název | Originální název | Počet obětí |
Auschwitz I | Osvětim | Cca 70 tis obětí (Poláci, sovětští zajatci) |
Auschwitz II Birkenau | Březinka | Přes milion obětí (Židé, Poláci, Romové) |
Auschwitz III Monowitz | Monowice | Desítky tisíc |
Pobočné koncentrační tábory
Mimo tři hlavní Auschwitz tábory existovalo až 40 pobočných táborů. Byly ve vzdálenosti několika kilometrů a uvězněno v nich bylo od pár desítek až po několik tisíc osob. Tyto tábory byly převážně pracovní a cílem jejich provozu bylo zajistit ekonomickou samostatnost hlavních Auschwitz táborů. Později byla levná vězeňská síla využívána pro válečný průmysl.
V roce 1943 pracovalo v pobočných pracovních táborech Horního Slezska přes 17 500 vězňů a v roce 1944 to již bylo více než 41 500.
Pobočné tábory byly dle náplně práce rozděleny do tří kategorií:
- Pobočné tábory zemědělského charakteru (např. zahradnické práce, chov zvířat).
- Pobočné tábory průmyslového charakteru (např. práce v dolech, výroba zařízení pro auta, letadla a ponorky).
- Pobočné tábory jiného charakteru (např. lesní a stavební práce).
Koncentrační tábor Terezín
Samotná pevnost Terezín byla založena Josefem II. v roce 1780. Původní poslání stavby byla obrana před útokem Prusů. Koncentrační tábor Terezín vznikl během druhé světové války. Oficiálně se jednalo o věznici gestapa a o židovské ghetto.
Do ghetta vedla železniční vlečka, která měla zásadní roli v odbavování transportů. Židé byli deportováni do Terezína a z terezínského ghetta pak do pracovních, koncentračních a vyhlazovacích táborů, zejména do tábora Auschwitz-Birkenau.
Po druhé světové válce došlo k „prosté výměně vězněných“ a Terezín se stal prostorem pro německé vojáky.
Koncentrační tábor Dachau
Dachau byl první nacistický koncentrační tábor určený pro politické vězně. Za jeho založením stál policejní ředitel Heinrich Himmler. Dachau leží 16 km od Mnichova.
Tábor byl lokalizován v bývalé muniční továrně a prošlo jím na 130 tisíc politických věznů a 60 tisíc Židů. Důvodem pro umístění v tomto táboře bylo uvalení vazby, odporování režimu, kněžství, řeholnictví, židovský původ, ale i homosexualita.
Dachau zůstal v mysli lidí nejen z důvodu, že šlo o předlohu pro další tábory, ale mezi prvními byl i osvobozen britskými nebo americkými silami (29. 4. 1945). Díky tomu se celý svět dozvěděl o nacistické brutalitě za zdmi táborů.
Koncentrační tábor Mauthausen-Gusen, Rakousko
Tábor Mauthausen-Gusen vznikl v létě roku 1938 a důvodem pro zřízení byl výskyt žuly v tamějším kamenolomu. Vězni si tábor nejdříve postavili a poté byli využiti pro výrobu stavebního materiálu pro prestižní stavby v nacionálně socialistickém Německu. Většina vězňů zde byla z důvodu podezření z odporu proti politickým a ideologickým zájmům.
Mauthausen-Gusen byl dočasně zařazen do kategorie III. stupně, tedy s nejtvrdšími vězeňskými podmínkami v rámci všech koncentračních táborů. Celkem bylo do Mauthausenu deportováno v období mezi zřízením tábora v srpnu 1938 a osvobozením americkými vojenskými jednotkami v květnu 1945 asi 190 tisíc osob. Většina vězňů zemřela kvůli bezohlednému vykořisťování, týrání, nedostatečné stravě, oblečení a lékařské péči.
Od roku 1970 je část tábora přestavěna na muzeum. Zhlédnout můžete dvě stálé výstavy:
- Koncentrační tábor Mauthausen 1938-1945
- Místo činu Mauthausen – „Hledání stop“
V „Místnosti jmen“ je zaznamenáno 81 tisíc lidí, kteří zemřeli v koncentračním táboře Mauthausen a pobočných táborech.
Koncentrační tábor Buchenwald
Tábor Buchenwald byl založen v létě 1937 kousek od města Výmar ve spolkové zemi Durynsko (střed Německa). Táborem prošlo asi 240 tisíc vězňů a mezi nimi téměř 10 tisíc českých a slovenských politických vězňů, z čehož téměř 1000 zde zemřelo. Jako způsob usmrcení byla nejčastěji použita střelba nebo oběšení. Vězněni tady byli převážně muži a pár stovek žen, které byly nuceny k prostituci.
Tábor byl osvobozen v dubnu 1945 americkými jednotkami. Přímo v táboře existovala odbojová organizace, která tajně shromáždila munici a zbraně. Tato organizace měla přístup i ke zprávám z fronty díky ukrytému rádiu, které vyrobil jeden z vězňů. Po válce byl tábor téměř kompletně zbourán a obětem a přeživším zde byl postaven pomník.
Koncentrační tábor Sachsenhausen
Tábor Sachsenhausen byl cca 25 kilometrů od centra Berlína. Měl na tu dobu moderní tvar trojúhelníku, aby bylo možné ho kontrolovat ze středu z jedné budovy zvané „Věž A“. Toto uskupení symbolizovalo absolutní moc SS (Schutzstaffel – česky Ochranný oddíl).
Vězni pocházeli zprvu z řad odpůrců režimu (komunisté, sociální demokraté, křesťanští sociálové apod.), běžných zločinců a od roku 1937 i jiných, nacistickému režimu nepohodlných, skupin (tzv. asociálové, homosexuálové apod.).
V listopadu 1939 bylo do Sachsenhausen deportováno 1 200 českých studentů, kteří se účastnili demonstrací po pohřbu Jana Opletala.
Mezi známé Čechy v řadách vězňů patřili:
- malíř a spisovatel Josef Čapek (strávil zde necelé tři roky),
- pozdější komunistický prezident Antonín Zápotocký (byl zde vězněn pět let) a
- režisér Juraj Herz.
Romský holocaust
Vedle Židů a odpůrců režimu byly terčem vyhlazování i Romové. Odhaduje se, že jich v koncentračních táborech zemřelo přes 200 tisíc. Některé horší odhady tvrdí, že jich bylo vyvražděno až 800 tisíc. Což by byla téměř polovina romské předválečné populace.
Proč byli Romové trnem v oku tehdejší vládě? Stejně jako Židé byli v roce 1935 v rámci Norimberských zákonů označeni za méněcennou rasu. Heinrich Himmler přistoupil k preventivnímu opatření, kdy prohlásil, že cikáni jsou asociální kočující osoby se špatnými pracovními návyky a sklonu k trestné činnosti.
K hromadnému věznění Romů došlo v roce 1938 – byly zřízeny cikánské sběrné tábory. O 4 roky později byli cikáni deportování do cikánského tábora v Birkenau. Ten měl trvání do roku 1944, kdy byl nacisty zničen. Část Romů byla usmrcena v plynových komorách, část rozvezena do jiných koncentračních táborů.
V minulosti médii prolétla kauza kolem romského koncentračního tábora v Letech u Písku. Pan Okamura zveřejnil názor, který nesl náznak popírání existence této části historie. Připojil se k němu i poslanec Miloslav Rozner, který Lety označil za neexistující pseudokoncentrák.
Nejlepší filmy o holocaustu
V internačních táborech se odvíjely velmi bolavé lidské příběhy a zločiny. Filmy s touto tématikou vzbuzují husí kůži a nutí člověka zamyslet se nad vlastním životem. Mnohdy přináší pocit vděčnosti za současnou kvalitu bytí. Pokud vás tato tématika zajímá, můžete se podívat na některý z těchto filmů.
Tabulka: Filmy o holokaustu
Název filmu | Rok | Téma |
Colette | 2013 | Příběh lásky za zdmi koncentračního tábora. |
Lidice | 2011 | Příběh o mezilidských vztazích ve vesnici Lidice. Inspirováno skutečným příběhem. |
Deník Anny Frankové | 1959 | Inspirací byl nalezený deník židovské ženy z doby 1942-1944. |
Život je krásný | 1997 | Příběh otce, který svému synovi předloží realitu koncentračního tábora jako narozeninovou hru. |
Pianista | 2002 | Příběh umělce s židovským původem. |
Chlapec v pruhovaném pyžamu | 2008 | Syn nacistického důstojníka na základě přátelství s židovským chlapcem zjišťuje, co se děje za ostnatým drátem. |
Sophiina volba | 1982 | Příběh o životě v lágru a především o rozhodnutí, které nechce nikdo zažít. |
Poslední vlak | 2006 | Transport židů – příběh o utrpení a nekončící cestě. |
Ďáblova dílna | 2007 | Příběh o padělání bankovek. |
Schindlerův seznam | 1993 | Oskarový film o brutálních činech holokaustu. |
Filmy už sice není možné stáhnout z Ulozto.cz, ale můžete se po nich podívat na Netflixu a HBO.
Knihy o holocaustu
Mezi nejhorší věci, které byli lidé schopni vymyslet, patří koncentrační tábory. Tato místa se stala synonymem velkého utrpení a smrti milionů nevinných obětí. Pokud vás zajímají příběhy lidí, kteří těmito hrozivými místy prošli, nebo se chcete dozvědět více o jejich historii, můžete si vybrat z řady knih o koncentračních táborech. Ke koupi jsou běžně ve všech knihkupectvích nebo antikvariátech.
Název knihy | Spisovatel | Téma |
Holocaust | František Emmert | Masové vraždění Židů 1941-1945 |
Pravda o holocaustu | J. J. Duffack | Masové vraždění Židů |
Tábor smrti Osvětim | Ian Baxter | Popis internačního zařízení |
Mauthausen: Ďábel v líbezné krajině | Václav Vlk st. | Popis internačního zařízení |
Svědkové z továrny na smrt | Eric Friedler | Očití svědkové vraždění a jejich příběhy |
Mengeleho děvče | Viola Stern Fischerová, Veronika Homolová Tóthová | Skutečné osudy mladé židovské Slovenky |
Osvětimská knihovnice | Antonio G. Iturbe | Lidské osudy z Osvětimy |
Ti, kdo přežili | Debbie Bornstein Holinstat, Michael Bornstein | Příběh malého vězně z Osvětimy |
Popírači holocaustu
Popírači holocaustu zpochybňují genocidu Židů spáchanou nacistickým Německem během II. světové války. Rozvíjí například teorii, že plynové komory sloužily k odvšivení, a ne k vraždění. Nebo, že se plyn Cyklon B ve skutečnosti vůbec nepoužíval. Vyvracejí i vysoká čísla násilných vražd s tím, že nebyla dochována potřebná dokumentace.
Popírači se snaží vynést na světlo argumenty a propočty, kterými z pohledu logiky vyvrací obecně přijímané názory a pravdy. Snaží se zpochybnit historicky známé informace tím, že je opírají o nesouhlasící data.
Tabulka: Nejznámější popírači holokaustu a jejich knihy
Spisovatel | Název knihy |
Ernst Zündel | Zemřelo skutečně šest milionů? |
Fred A. Leuchter | Leuchterova zpráva |
David Irving | řada knih s tematikou druhé světové války |
Mezinárodní den památky obětí holocaustu
Mezinárodní den památky obětí holocaustu připadá na 27. ledna. V České republice byl tento den vyhlášen poprvé v roce 2000 a to z iniciativy České rady pro oběti nacismu, Federace židovský obcí v ČR a dalších organizací. V roce 2004 zákonem byl tento památeční den ustanoven jako „Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti“.
Proč právě 27. ledna? Protože ten den roku 1945 byl Rudou armádou pod vedením maršála Ivana Sergejeviče Koněva osvobozen vyhlazovací tábor Birkenau (Osvětim, Březinka). Tento den se stal symbolem pro následné osvobození všech koncentračních táborů a byl podpořen 91 členskými zeměmi.
Tabulka: Oběti holocaustu
Národnost | Počet obětí |
Židé | Cca 6 milionů |
Romové | Cca 220 tisíc |
Homosexuálové | Cca 15 tisíc |
Další nezařazené nevinné oběti | miliony |
Holocaust memorial Berlin – Židovský památník holocaustu v Berlíně
Památník se nachází uprostřed Berlína, je o rozloze přes 13 km² a veřejnosti je přístupný od 10. května 2005. Jeho smyslem je připomínat hrůzné činy nacistů – vyvražděné židovské obyvatelstvo během holocaustu. Jeho finální podobou jsou různě vysoké betonové kvádry.
Památka budí pozornost svou gigantičností – stejně jako i napáchané zlo bylo obřích rozměrů. Památník není oplocen a je přístupný 24 hodin denně. Pod památníkem bylo vybudováno podzemní muzeum.
Foto: Pexels
Holocaust nebo holokaust?
V českých textech se lze setkat jak s variantou holokaust, tak i s původní anglickou odvozeninou holocaust. Obě varianty jsou v češtině rovnocenné. Anglický termín holocaust je odvozen z řeckého slova holokauston. Holocaust lze do češtiny přeložit jako úplná destrukce, masakr, zničení.
Holokauston nese velmi obdobný význam – zničení ohněm nebo úplně zničení). Český výraz je celopal. Tedy oběť při náboženském rituálu, kdy je oběť upálena). Od 70. let 20. století bylo anglické slovo holocaust v anglofonním prostředí používáno spíše pro označení prakticky jakékoli katastrofy.
Holocaust Wikipedie
Wikipedie (anglicky Wikipedia) je vícejazyčná online encyklopedie vytvořená a udržovaná jako projekt otevřené spolupráce se svobodným (otevřeným) obsahem. Na tvorbě obsahu spolupracují dobrovolní přispěvatelé z celého světa. Ohledně holocaustu se na Wikipedii dozvíte poměrně podrobné informace. A to z pohledu historie, statistiky, ale i lidských osudů.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Teroristické útoky v České republice a v Evropě
Podívejte se na kompletní přehled největších teroristických útoků v Evropě, co vlastně terorismus je, jaká je jeho historie, a jaké jsou...
Xenofobie v ČR – příklady a definice
Určitě jste se už ve svém životě setkali s pojmem xenofobie, možná jste ale přesně netušili, o co jde. V následujícím článku se o tomto termínu...
Co je rasismus a jak se projevuje v ČR a ve světě
S pojmem rasismus už jste se nejspíš v životě setkali, přesto se v našem článku jistě dozvíte něco, co jste dosud netušili. Povíme si taky něco...