ZAJÍMAVOSTI
NEZkreslená věda - projekt Otevřené vědy AV ČR
Foto: Akademie věd ČR
NEZkreslená věda – věda která baví!
NEZkreslená věda, projekt Otevřené vědy Akademie věd České republiky
Nedávno jsem na youtube narazil na jedno velmi zábavné a současně poučné video, které pod názvem „O vývoji člověka“ zaujalo nejen mne, ale i mé potomky. Video zábavnou animovanou formou osvětlovalo lidskou evoluci a mimo výborné animace a zajímavého obsahu zaujme i neotřelý komentář herce Pavla Lišky. Náhodný proklik mé dcery tak podnítil můj zájem o ojedinělý projekt NEZkreslená věda.
Otevřená věda Akademie věd ČR
Velkým překvapením pro mne bylo zjištění, že za zmíněným seriálem populárně-naučných filmů stojí samotná Akademie věd ČR, potažmo její projekt Otevřená věda. Projekt Otevřená věda vznikl již v roce 2005 a od svého vzniku se soustředí primárně na zvyšování zájmu o vědu a výzkum v ČR.
Otevřenou vědu tak nečekaně netvoří pouze exaktní věda a výzkum, ale spousty drobnějších, neméně důležitých a zajímavých podpůrných aktivit. Pokud opomeneme tvorbu metodik a videí pro vyučující kantory, tak Otevřená věda stojí například za putovními výstavami s vědeckou tématikou. Možná jste zaregistrovali tu nejpopulárnější, kterou byla výstava karikatur „Čeští vědci a jejich vynálezy“. Na základě úspěchu zmíněné kreslené výstavy o českých vědcích vznikla i další, na téma „Superhrdinové mezi námi“, která představila vědce jako komiksové a filmové superhrdiny.
Otevřená věda dále také realizuje studentské vědecké stáže na špičkových výzkumných pracovištích Akademie věd ČR, vzdělává pedagogy, organizuje největší populárně naučnou akci svého druhu v ČR Veletrh vědy, či všeobecně známý Den Země. Pořádá odborné přednášky a exkurze, učí vědce a popularizátory vědy, jak komunikovat s médii a mimo jiné také stojí za vznikem zmíněného edukativního cyklu NEZkreslená věda.
Bolí vás záda? Přečtěte si jak správně sedět u počítače
NEZkreslená věda = veselá věda
Jak již bylo řečeno v úvodu, tak NEZkreslená věda je ojedinělý zábavný vzdělávací cyklus, který na zakázku Akademie věd vytvořila firma MAUR film. Jedná se o videa ve stopáži od osmi do dvaceti minut, která představují nejrůznější oblasti vědy, výzkumu, techniky, či vesmíru. Exaktní věda je zde prezentována zábavnou animovanou formou s typicky nezaměnitelným komentářem herce Pavla Lišky. Scénáristicky se na cyklu podílel Aleš Vémola, režijně David Súkup a výtvarně Tomáš Zach. Běžného diváka tato videa nechytí třeba jako seriál Most a nebo finále Ligy mistrů, ale nudit se určitě také nebude.
Video cyklus NEZkreslená věda byl původně sestaven z deseti krátkých filmů, kde každý díl byl zaměřen na jedno dané téma z určitých oblastí vědy a výzkumu. Hlavním záměrem videí je jednoduchou, hravou a srozumitelnou formou žákům základních a středních škol přiblížit a zejména vhodně vysvětlit témata, která ve školní výuce mají svá zastoupení, avšak jsou náročná na výklad i představivost.
Čeští producenti se obvykle do vědeckých projektů příliš nehrnou, ale enormní zájem o videa původní série (což dokazuje i počet téměř čtvrt miliónu zhlédnutí na video serveru YouTube) a stále přicházející žádosti o zpracování dalších a dalších témat, přesvědčily členy týmu Otevřená věda vytvářet nová a nová videa. Na základě další spolupráci s vědeckými odborníky z pracovišť Akademie věd a Univerzity Karlovy v Praze tak spatřila světlo světa již IV.série NEZkreslené vědy. Nejen studenstvo, ale i laická veřejnost tak může ocenit širokou škálu již vytvořených témat z oboru exaktní věda, věda a výzkum, či věda a vesmír.
Všechna vytvořená videa jsou dostupná na webu Otevřené vědy, či je možné je zhlédnout na YouTube kanálu. A nejen to. Projekt umožnuje učitelům si DVD s videi objednat na adrese info@otevrena-veda.cz a to zcela zdarma.
Seznam videí NEZkreslené vědy
První řada
- 1. díl: Co je to lék?
- 2. díl: Kde je hranice nanosvěta?
- 3. díl: Jak vznikl vesmír?
- 4. díl: O viru HIV a nemoci AIDS
- 5. díl: O vývoji člověka
- 6. díl: O tajemství mikrosvěta
- 7. díl: Jak funguje naše imunita?
- 8. díl: Jak funguje jaderná elektrárna?
- 9. díl: O tlaku a síle kolem nás
- 10. díl: Když onemocní buňky
Druhá řada
- 1. díl: Co je to fotosyntéza?
- 2. díl: Plasty kolem nás
- 3. díl: Radioaktivita
- 4. díl: Vodí - nevodí polovodič?
- 5. díl: Periodické společenství prvků
- 6. díl: Co je atom?
- 7. díl: Jak vzniká zemětřesení
- 8. díl: Proteosyntéza - od DNA k proteinu
- 9. díl: Jak funguje počítač?
- 10. díl: Finanční gramotnost
Třetí řada
- 1. díl: O teorii relativity
- 2. díl: Dějiny peněz
- 3. díl: Co je to světlo?
- 4. díl: O bateriích
- 5. díl: Genetika
- 6. díl: Metabolismus – o přeměně látek
- 7. díl: Kdo řídí lidské tělo?
- 8. díl: Co je to ropa?
- 9. díl: Jak funguje elektromotor
Bonusový díl: Teaser
Čtvrtá řada
- 1. díl: Včely – (CENSORED :))
- 2. díl: Včely – (UNCENSORED :))
- 3. díl: Algoritmy
- 4. díl: Geneticky modifikované organismy (GMO)
- 5. díl: 3D tisk
- 6. díl: Paměť v digitálním věku
Jak fungují cashback portály jako je Tipli CZ a vyplatí se je využívat?
Komentáře