ZAJÍMAVOSTI
Noční duha – vzácný atmosferický jev, který lze vidět za úplňku
Už jste někdy slyšeli o měsíční duze? Jde o poměrně vzácný atmosferický jev, který lze pozorovat o úplňcích po dešti, za jemného oparu nebo ideálně v blízkosti tříštící se vody, tedy u vodopádů nebo na skalnatých pobřežích. Jak taková duha vzniká, co se o ní traduje v různých kulturách a kam za ní vyrazit?
Foto: Pixabay
Noční duha – jak vzniká a co znamená?
Přezdívá se jí noční, měsíční nebo lunární duha (anglicky "moonbow" nebo "lunar rainbow"). Vzniká lámáním měsíčního světla přes kapky vody ve vzduchu. Její spektrum barev nebývá tak ostré jako u sluneční duhy, nicméně i ona obsahuje všechny barvy duhy, jen jsou mnohem jemnější a matnější. Slunce totiž září až 400000krát jasněji než Měsíc, při němž jsou barvy tak světlé, až se někdy slívají v matně bílou zář a pro lidské oko tak můžou být těžko rozpoznatelné.
Tento neobvyklý jev působí velmi mysticky. Traduje se o něm, že je spojnicí mezi naším a oním světem. V některých kulturách se věřilo, že s lidmi tímto způsobem komunikují bohové. Například v řecké mytologii byla bohyně Iris, která po duze doručovala zprávy z nebeských výšin na pozemský svět. Podobně je chápána duha i v Bibli. Severoameričtí Indiáni jí přezdívali "stezka duší", po které odcházela duše zemřelého na onen svět. Stejným způsobem o ní přemýšlí i v Japonsku, v Polynésii nebo na Novém Zélandu.
- Pokud vás zajímají úplňky a novoluní v roce 2023, více najdete TADY.
Podmínky pro vznik a viditelnost měsíční duhy:
- jasný Měsíc ve fázi úplňku nezakrytý mraky
- dostatečná vlhkost vzduchu, přítomnost kapek vody
- Měsíc v nízké poloze, ne výš než 42 stupňů nad horizontem
- dál od města, kde je minimum světelného ruchu
Měsíční duha se vyskytuje mnohem řidčeji než ta sluneční. Aby vznikla, musí totiž dojít ke splnění několika podmínek, k čemuž dochází zřídkakdy i zřídkakde. Záleží jednak na výšce, ve které se Měsíc nachází na nebeské klenbě. Čím níže, tím příznivější podmínky. To znamená, že duha bývá pozorovatelná ve večerních hodinách kolem východu Měsíce nebo v ranních hodinách kolem jeho západu. Měsíc musí být jasný, ve fázi úplňku a nezakrytý mraky. Daná noc by zároveň neměla být rušena umělým světlem, takže čím dál od města, tím lépe. Tím vůbec nejdůležitějším je pak dostatečná vlhkost vzduchu a přítomnost kapek vody. Duha se tak může ukázat v mlžném oparu, po nedávné dešťové spršce nebo v bezprostřední blízkosti vody tříštící se o útesy nebo skály, takže u vodopádů nebo na mořském pobřeží.
Místa s nejlepší a nejčastější viditelností měsíční duhy
- Vodopád Skógafoss na Islandu
- Wallamanův vodopád, Queensland, Austrálie
- Yosemitský národní park v Kalifornii, USA
- Cumberlandské vodopády v Kentucky, USA
- Vodopády Waimea na Havaji, USA
Jedním z míst, kde se měsíční duha ukazuje nejčastěji a v nejjasnějších barvách jsou Viktoriiny vodopády v Zambii na jihu Afriky. Na tomto videu je zachycena v celé své kráse jako plný oblouk:
zdroje:
https://www.almanac.com/moonbows
https://www.farmersalmanac.com/what-is-a-moonbow-34842
https://www.linkedin.com/pulse/rainbows-moonbows-science-legends-myths-messages-hope-patricia/
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Typologie keltského kalendáře – Jaké je vaše znamení stromokruhu?
Na rozdíl od klasického nebo čínského zvěrokruhu na to Keltové šli od lesa a místo zvířat používali stromy. Co dal keltský stromokruh do vínku...
Unikát noční oblohy: Kometa C/2022 E3 (ZTF)
Vzácná kometa bude k vidění v lednu a únoru letošního roku. Daleko od osvětlených měst bude k vidění pouhýma očima!
Zemřel nejstarší člověk na světě, jeptišce bylo 118 let
Francouzská jeptiška André byla od dubna minulého roku držitelkou titulu nejstaršího člověka na světě. Zemřela v úterý 17. ledna ve věku 118...