Já miluji banány rozmačkané se zakysanou smetanou a smíchané s neslazeným kakaovým práškem. Jen pozor na citlivost na laktózu, která může být silnější smícháním s ovocem. Ale chuťově je to výborná svačinka nebo dezert a k tomu zdravější, než slazené jogurty. Anebo z mražených banánů a tvarohu nebo také zakysané smetany dělám rozmixováním v mixéru zmrzlinu.
ZAJÍMAVOSTI
Nutriční hodnoty banánu - jaké vitamíny a minerály obsahuje
Jaké složení mají banány? Jaké důležité vitaminy a jiné látky obsahují a proč by v našem jídelníčku rozhodně neměly chybět? A co dělat se slupkou?
Foto: Pixabay
Co obsahuje banán? Jaké má složení?
Nutriční hodnoty banánu se liší i podle toho, v jakém stavu je jíme: Syrové, sušené, lyfilizované (sušené mrazem) nebo třeba smažené?
Nejzdravější jsou samozřejmě čerstvé syrové banány. Jsou skvělým zdrojem mnoha důležitých minerálů a vitaminů. Z minerálů obsahují hlavně draslík, který je velmi důležitý pro regulaci zadržování vody v lidském těle, a hořčík, který pomáhá proti únavě a také podporuje nervovou soustavu. Hořčík funguje také jako prevence svalových křečí, což je důvodem, proč si banán často dopřávají sportovci před namáhavým fyzickým výkonem.
Z vitaminů obsahují banány velké množství vitaminu A, řadu vitaminů B (včetně B9), vitamin K, E a přirozeně i vitamin C. Banány dále obsahují také vápník, železo, fosfor, selen, kobalt a zinek. Všechny tyto látky jsou pro naše tělo velmi důležité, ale v dnešní době jich má většina z nás nedostatek. Zařadit banány do svého jídelníčku je proto skvělý nápad.
Kolik má banán kCal a kJ? Je vhodný při redukční dietě?
Jistě vás také zajímá, kolik kCal banány obsahují. Ti, kteří si snaží držet štíhlou linii potěší, že je to zhruba jen 90 kCal, a tedy 393 kJ. Množství kalorií u banánu uvádíme vždy na 100 g, což je průměrná váha jednoho kusu. Pro srovnání, stejné množství hamburgeru obsahuje cca 162 kCal a 678 kJ. Naopak třeba 100 g jablka obsahuje jen 57 kCal a 238 kJ.
A jaká je výživová hodnota banánu? Velmi závisí na jeho zralosti. Čím zralejší banán je, tím méně obsahuje vlákniny a tím více obsahuje sacharidů. Udává se, že obsah sacharidů v banánu je 22 gramů a obsah vlákniny 2 gramy. Cukry většinou považujeme za něco špatného, je však důležité si uvědomit, že cukr je palivo pro náš mozek, potřebujeme ho k tomu, abychom správně fungovali. Je správné omezovat rafinovaný bílý cukr, s fruktózou obsaženou v ovoci si však starosti dělat nemusíme. Banány dokonce napomáhají vyrovnávat hladinu cukru v krvi, takže vhodné jsou i pro diabetiky.
Složení banánu: Nutriční hodnoty | ||||
Živiny | Syrový banán | Mrazem sušený banán | ||
Složení nutručních hodnot | Na 100g | Složení nutručních hodnot | Na 100g | |
Bílkoviny | 3,97% | 1g | 6,35% | 4g |
Sacharidy | 87,30% | 22g | 74,60% | 47g |
Tuky | 0,79% | 0,2g | 3,17% | 2g |
Vláknina | 7,94% | 2 g | 15,87% | 10g |
Jak uchovat banány
Nejzdravější je přirozeně banán syrový. Při samotném vaření, smažení nebo pečení ztrácí banány řadu vitaminů, i tak jde ale o docela zdravou pochoutku. Banánům se proto nevyhýbejte v žádné formě. Pokud chceme banány uchovat co nejdéle, existuje několik možností, jak je zakonzervovat.
- Zamražení: Při zmrazení si banán zachová většinu vitaminů a minerálů, jedinou nevýhodou je, že po rozmrzení ztratí svůj tvar a hodí se poté spíše jen na pečení nebo výrobu pomazánek.
- Sušení: Při sušení ovoce zcukernatí, zůstane však chutné a zachová se i mnoho vitaminů. Budete-li banány sušit doma, nejspíš vám zčernají. Není to nic špatného, kupované banány zůstávají hezky žluté díky síření. Oxid siřičitý, který bývá při tomto procesu používán, však může způsobovat různé zdravotní potíže. Pokud proto koupíte sušené ovoce, před konzumací ho alespoň na pár hodin namočte do vody, propláchněte vodou a osušte. Kupované sušené banány jsou také často ve skutečnosti smažené a doslazované. Takové se přirozeně nehodí k dietě.
- Sušení mrazem: Při lyfilizaci zůstávají všechny vitaminy i minerály zachovány, jde proto o nejzdravější způsob konzervace. Ovoce si navíc zachová i svou chuť. Ovoce sušené mrazem je navíc velmi lehké, takže se skvěle hodí jako svačina na různé túry. Nevýhodou však je, že doma takto ovoce neupravíte a v obchodech bývá lyfilizované ovoce poměrně drahé.
- Vakuování: Máte-li doma vakuovačku, můžete s její pomocí prodloužit čerstvost ovoce 4x až 5x. Na dlouhodobé uchování se ale nehodí.
- Zavaření: Jde o nejméně šetrný způsob konzervace. Banánový džem s vanilkou je však naprosto vynikající!
Nejméně zdravé je zavaření. Naopak dobrý způsob konzervace je sušení, které nám umožní zachovat velké množství vitaminů a minerálů. Dejte však přednost sušení mrazem, které je zdravější, a k tomu si díky němu ovoce zachová i svou skvělou chuť a vůni. U klasicky (tepelně) sušených banánů si dávejme pozor, zda jsou skutečně sušené, a nikoli smažené, a zda nejsou sířené.
Foto: Pixabay
Sušené banány a dieta: Boj s cholesterolem a další zdravotní přínosy
Banány jsou skvělým doplňkem při redukční dietě, jsou zdravé a snižují chuť k jídlu. K tomu jsou skvělými pomocníky při boji s cholesterolem. Látky v nich obsažené pomáhají také vyrovnávat krevní tlak, snižovat otoky a předcházet svalovým křečím. Pozitivně také působí na náš mozek, napomáhají funkci ledvin a zlepšují trávení.
Nejzásadnější vliv mají však banány na cholesterol. Zvýšený cholesterol je častý problém dnešní doby. Na vině je hlavně náš životní styl a naše strava, která obsahuje málo ovoce a zeleniny. Zařadit banán do své stravy není všelék a problém s cholesterolem nevyřeší, nicméně každý kousek ovoce aspoň trochu pomůže.
- Vláknina obsažená v banánu dokáže cholesterol mírně snižovat a zmenšuje tak riziko srdečně-cévních onemocnění, tedy například i mrtvice.
- Banánem se navíc dají skvěle nahradit vejce, přičemž 1 vejce (lépe řečeno žloutek) obsahuje cca 373 mg cholesterolu. Bílek cholesterol neobsahuje.
Mnoho lidí používá například půlku rozmačkaného banánu při pečení jako zdravější variantu vejce. Skvělé jsou například banánové lívance. Zdravou variantou mlsání je třeba i sladký banánový chlebíček. Variantou k různým křupkám a slaným brambůrkům jsou sušené banánové plátky. Vzít si je můžete i jako mlsání na výlet. A navíc se skvěle hodí i do müsli ke snídani nebo do smoothie.
Foto: Pixabay
Význam banánů při kojení a při těhotenství
Vzhledem k vysokému obsahu vitaminu A by si banány rozhodně měly dopřávat hlavně těhotné ženy a ženy, které kojí. Vitamin A je velmi důležitý pro správný vývoj dítěte, jenže retinol (performovaná forma vitaminu A, která se nachází například v různých mastičkách či játrech) může způsobovat nadbytek, který dítěti naopak škodí. Banány obsahují pouze provitamin A, žádný retinol, a jsou proto ideálním zdrojem tohoto vitaminu pro těhotné ženy.
Kromě vitaminu A je pro těhotné a kojící ženy důležitá také kyselina listová (vitamin B9). Kyselina listová napomáhá tvorbě nukleových kyselin a je naprosto nezbytná pro správný vývoj dítěte. Většinou se setkáme pouze se syntetickým (uměle vyrobeným) vitaminem B9. V lékárnách jsou k dispozici i různé tabletky, které jsou určené hlavně pro těhotné a kojící ženy. Není nutné se syntetickému vitaminu vyhýbat, ovšem proč nedoplnit zásoby přírodní kyseliny listové, když tu máme tak spolehlivý a chutný zdroj, jakým je banán?
Ovšem ačkoli jsou banány zdrojem mnoha důležitých látek, jíst jen banány samozřejmě nemůžeme. Jak se říká, všeho s mírou. I příliš mnoho vitaminů totiž může tělu uškodit. Navíc potřebujeme pestrou stravu a banány nám všechny potřebné látky nedají. To platí pro všechny, pro těhotné ženy však dvojnásob!
Foto: Pixabay
Banánové slupky plné vlákniny
Obvykle známe banán jako obyčejné ovoce, které oloupeme a sníme syrové. Jeho využití v kuchyni (ale nejen v ní) je ale mnohem širší než většina lidí tuší. Co třeba banánové slupky, které většina z nás automaticky zahazuje? Slupky banánů jsou plné vitaminů a vlákniny. Není škoda něco takového jen tak hodit do bioodpadu?
Samozřejmě, běžné banány, které nakoupíme v supermarketu, jsou chemicky ošetřené a slupku plnou pesticidů nelze v takovém případě jíst ani kdyby se důkladně omyla. Chemikálie totiž nejsou jen na povrchu, ale zažírají se i hluboko do slupky. Pokud však sáhnete po ovoci z fairtrade zemědělství, označenému jako BIO, tomuto problému se vyhnete. BIO potraviny totiž nesmí být ošetřované chemicky, a tudíž je jedlá i jejich tlustá slupka.
Pokud jste někdy do slupky kousli, určitě jste zjistili, že za syrova není nic moc. Ale zkuste třeba tento recept na banánové slupky:
- Očistěte slupky a naložte je do marinády ze sójové omáčky, sladkého datlového sirupu, česneku a hlavně slaninového koření.
- Poté osmažte do křupava. Skvěle se hodí třeba jako příloha ke snídani nebo do burgeru místo klasické slaniny. Smažené banánové slupky na cibulce se také skvěle hodí jako náplň do tortill či pita chlebů.
Smažením samozřejmě některé vitaminy z banánu ztratíme, vláknina ale zůstane (ta je přitom velmi důležitá a uvádí se, že jejím nedostatkem trpí až 95 % populace). Chceme-li se vyhnout smažení, zdravější variantou pak může být pečení v troubě nebo na grilu.
Na další recept s banánový slupkami se můžete podívat zde:
Recepty z banánových slupek zní opravdu netradičně a možná nemáte odvahu je vyzkoušet. Na světě je však mnoho jedlých rostlin (udává se až 8 000!), většinu z nich ale běžný člověk nikdy neochutná. Není to škoda? Okrádáme se tak o nové kulinářské zážitky a zbytečně zužujeme pestrost svých jídelníčků. V různých částech světa se jí různé rostliny, proč se držet jen toho, co je typické u nás? Co se týče banánů, ochutnali jste už smažený banánový květ? V jihoasijské a indické kuchyni jde o oblíbenou pochoutku.
Pohled z druhé strany: Proč nejíst banány?
Každá mince má dvě strany a i když mají banány mnoho užitečných, zdraví prospěšných látek, někteří lidé se jejich konzumaci vyhýbají. Proč tomu tak je?
Stačí se podívat na běžnou cenu banánů. Ani ty nejdražší nestojí obvykle víc než 30 Kč za kilo. Často je dokonce můžeme nakoupit ve slevách doslova za pár kaček. Když se nad tím zamyslíme, jen jejich doprava z druhého konce světa musela stát víc! Prvním důvodem, proč jsou banány v Evropě tak levné, je fakt, že s pracovníky na banánových plantážích je velmi zle zacházeno. Tito pracovníci musejí většinou pracovat celé dny, od rána do večera a za svou dřinu jsou velmi špatně placení. Dokonce často ani nedostávají potřebné ochranné pomůcky, které by je ochránili před nebezpečnými chemickými postřiky. Pracovníci jsou proto pak často nemocní, trpí na zažívací obtíže, nemoci spojené s dýchací soustavou a nezřídka i na velmi vážné nemoci (odhaduje se, že ročně zemře 300 tisíc lidí na otravu pesticidy).
Banány, stejně jako i jiné druhy exotického ovoce, jsou proto některými lidmi považovány za neetické a neekologické. Nicméně, jak už jsme naznačili, tomuto problému lze snadno předejít kupováním BIO banánů z fairtrade zemědělství (ty poznáte snadno podle běžného "loga s žabičkou").
Foto: Pixabay
Může banán pes a kočka?
Má váš čtyřnohý kamarád rád banány, ale vy si děláte starosti, zda mu dopřáváním této pochoutky neškodíte? Pojďme se na to podívat. Pes i kočka má jinou trávicí soustavu než člověk, takže je jasné, že potřebují jiné látky než my.
- Pes, jakožto něco mezi masožravcem a všežravcem, jí zeleninu a ovoce často a tráví je bez obtíží. Některým plemenům trpícím na alergie se dokonce doporučuje nízkoproteinová dieta, takže banán by neměl nijak škodit. Přesto, pokud máte nemocného pejska s alergií či zažívacími obtížemi, raději vše napřed prodiskutujte s veterinářem.
- S kočkou je to složitější. Kočka je masožravá šelma, oproti psu je její tělo jen málo ovlivněno domestikací a stále potřebuje taurin i další látky, které jsou pro masožravá zvířata nezbytná. Taurin získávají kočky v přírodě z čerstvých vnitřností ulovených zvířat, kočky domácí jej získávají z granulí, do nichž je synteticky přidáván. To ale neznamená, že by kousek ovoce musel kočce nutně uškodit. Banán dokonce obsahuje několik látek, které jsou pro kočku užitečné: Vlákninu, hořčík a draslík. Potíž je ale v cukru. Ovoce je sladké a kočky cukry vůbec nepotřebují, naopak jim škodí. Kočky k tomu nemají chuťové pohárky na rozpoznávání sladké chuti (sladkost zkrátka vůbec na jazyku necítí), takže je pro ně velmi snadné se cukrem předávkovat.
Malý kousek banánu psovi ani kočce neublíží. Ani jedno z těchto zvířat by přirozeně nemělo jíst jen banány, ovšem jako doplněk k běžné stravě nijak nevadí. Ovšem pravidelná konzumace sladkého ovoce by kočce mohla přivodit zdravotní komplikace. Pokud po něm opravdu touží, zkuste ji nabídnout něco jiného: Třeba kousek cukety, melounu nebo okurky. Kočka stejně necítí sladkost, takže jí banán nejspíš láká spíš kvůli své vůni nebo měkké konzistenci.
Foto: Pixabay
Banán je nutričně bohaté ovoce, které je zdravé a má navíc široké vyžití v kuchyni. Jeho zařazení do jídelníčku nám pomůže doplnit důležité vitaminy a minerály, pomůže snížit nezdravý cholesterol, vyrovnat cukr v krvi a přináší mnoho dalších zdravotních benefitů. Chybět by neměl především v jídelníčcích těhotných a kojících žen a vhodný je i pro diabetiky. Sahat bychom však měli po banánech z fairtrade zemědělství, které nejsou ošetřovány chemicky, a jsou tak stoprocentně zdravé.
Jíte banány často? Znáte nějaký dobrý a netradiční recept? Podělte se s námi o něj!
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Co je quinoa, jak ji uvařit + recepty
Zajímá vás, kde se vzala superpotravina quinoa, v čem je tak unikátní a jaké dobroty si z ní můžete připravit?
Paleo dieta snadno - jak na zdravý jídelníček
Paleo dieta aneb jak na zdravý jídelníček a zdravou stravu. Nejlepší paleo recepty a kuchařky, diskuze o paleo dietě a názory.
Recepty z chia semínek - shake, puding a kaše
Chia semínka jsou stále populárnější. Podívejte se na jejich využití při přípravě pokrmů. Tato superpotravina vám totiž může pomoci zhubnout.