Po roce 1918 u nás koloval vtip.Zavolali jste jak se máš Rakousko?A ozvěna odpovídala ouzko,ouzko.A dnes po 102 letech je to naopak.Rakousko je prosperující stát a u nás díky osvobození Rudou armádou a rozhodnutí českých komunistů a později zákonům českých vlád je to naopak...
POLITIKA
Oslavy výročí 100 let republiky
Zdroj: Facebook
100 let od vzniku Československa / 25 let historie ČR
Letos na podzim uplyne přesně sto let od chvíle, kdy se československým zástupcům, v čele s Tomášem Garrigue Masarykem podařilo vyjednat vznik samostatného Československého státu. Československo bylo vyhlášeno 28. října 1918, ještě pár týdnů předtím, ale vůbec nebylo jasné, jak bude uspořádání hranic po první světové válce vypadat. O tom, že Čechoslováci získají svůj vlastní stát, bylo v podstatě rozhodnuto už v průběhu roku 1918 a velkou měrou se o to zasloužily Československé legie, které byly de facto uznány za spojeneckou armádu. Vznik takového státu ale negarantoval jeho úplnou samostatnost a ještě 16. října usiloval poslední habsburský panovník Karel VI. v dopise adresovaném americkému prezidentovi Wilsonovi o to, aby České země zůstaly, byť s větší mírou samostatnosti, součástí rakouské federace.
17. října pak T. G. Masaryk zaslal prezidentu Wilsonovi takzvané "Prohlášení nezávislosti československého národa", později označované jako "Washingtonská deklarace". Wilson druhý den Masarykovi odpověděl, že s reakcí, kterou pošle Rakousku, bude Masaryk spokojen a Washingtonská deklarace byla ještě téhož večera vyhlášena v Paříži. Hektické události následujících dnů pak vyvrcholili večer 28. října, kdy vydal Národní výbor svůj první zákon, zákon o zřízení samostatného Československého státu.
Rok 2018 se navíc nese ve znamení ještě jednoho kulatého výročí, 1. ledna 1993, před 25 lety, vznikla rozpadem Československa samostatná Česká republika, státní útvar, ve kterém žijeme dodnes. Obě výročí, především to první, připomene v příštích dnech celá řada oslav a výstav, které připomenou především československou a českou historii za posledních sto let.
Oslavy 100 let republiky - Praha - koncerty, videomapping i ohňostroj
Největší oslavy vzniku republiky se pochopitelně chystají v hlavním městě. O víkendu 27. a 28. října tu vyvrcholí Národní oslavy výročí 100 let od vzniku Československa. V centru Prahy budou rozmístěna pódia, na kterých vystoupí celá řada hudebníků. Na Václavském náměstí budou v sobotu účinkovat například Ivan Mládek, skupina Slza nebo Michal Hrůza. Na Staroměstském náměstí se bude sobotní program věnovat především mladým, vystoupí tu třeba Ewa Farná, Celeste Buckingham nebo Majk Spirit. V neděli se pak na Staroměstském náměstí odehraje koncert s názvem Největší hity a zpívat tu budou Karel Gott, Lucie Bílá, Marta Kubišová, Helena Vondráčková, Jaroslav Uhlíř a další.
Foto: Pixabay
V sobotu večer si budou moct diváci užít světelné promítání, takzvaný videomapping, na zrekonstruovanou budovu Národního muzea a v dolní části Váslavského náměstí proběhne pro změnu zvuková výstava Českého rozhlasu "Schody času", na které uslyšíte achivní nahrávky, které se vážou k důležitým událostem v československé historii.
V sobotu 27. října Prahou také projde Pochod pro republiku v čele se zástupci České obce sokolské, ve kterém nebude chybět historická scéna s prvním československým prezidentem Tomášem G. Masarykem. Průvod vyrazí ve 12:30 od Tyršova domu na Újezdu a jeho cílem bude Václavské náměstí.
Vrcholem oslav bude velký ohňostroj nad Letnou, který bude odpálen symbolicky 28. října v 19:18. Výročí se bude slavit i na dalších místech Prahy, kompletní program oslav najdete na webu spolecnestoleti.cz.
Oslavy 100 let republiky - kam se ještě můžete vypravit
Slavit se samozřejmě nebude jen v metropoli. V plzeňském divadle nachystali slavnostní představení opery Libuše nebo průvod světel centrem města s lampiony v barvách trikolory a další doprovodný program. Celý soubor akcí nachystala k oslavám výročí také Ostrava nebo Brno a pelhřimovská agentura Dobrý den plánuje ustanovit rekord v počtu českých vlajek. Na některých místech už navíc oslavy proběhly - jedním z nich je například jihočeský Písek, kde před sto lety vyhlásili republiku o čtrnáct dní dříve a této tradice se drží dodnes.
Výstavy ke 100 let republiky - jak se žilo před 100 lety
Ke kulatému jubileu je připravená také celá řada výstav. Speciální otevírací dobu a program naplánovalo velké množství muzeí, galerií, ale také hradů a zámků. V Plzni se budete moct podívat do historického podzemí, na hradě Český Šternberk nebo v zámku v Mníšku pod Brdy poznáte prvorepublikový život a hrad Křivoklát připravil ve spolupráci s Československou obcí legionářskou program s názvem Pocta tradicím první republiky. Do doby, která vyhlášení Československé republiky předcházela, se pro změnu podíváte v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích na výstavě První světová válka - léta zkázy a bolesti.
Založeno 1918 : Výročí 100 let republiky a 25 let České republiky na Hradě
Celý soubor výstav nabídne také projekt Založeno 1918 na Pražském hradě, který přípravila Kancelář prezidenta republiky, Správa Pražského hradu, Vojenský historický ústav, Odbor archivní správy ministerstva vnitra a Poštovní muzeum. Zatímco první tři části této akce - V základech státnosti, Symbolická moc českých korunovačních klenotů a Labyrintem dějin českých zemí - už nestihneme, zbývající dvě ještě navštívit můžeme.
Výstava Doteky státnosti v Jízdárně Pražského hradu ukáže zcela unikátní exponáty, které se věnují symbolům, kvůli kterým byli naši předkové ochotní položit život, a které byly v průběhu naší historie mnohokrát zneužity. Součástí výstavy bude klenotnice, v níž budou vystavena nejvyšší statní vyznamenání z posledních sto let, ale také řada unikátních archiválií, které se vážou k československým dějinám. Kromě nich na výstavě uvidíme také sako, které měl na sobě Jan Kubiš v okamžiku atentátu na Reinharda Heydricha nebo dopisy Milady Horákové z vězení. Výstava je otevřená do konce října.
Ve stejnou dobu probíhá na v Tereziánském křídle výstava s názvem Stráž na Hradě pražském, která připomíná, že před sto lety nevznikla jen Československá republika, ale také Hradní stráž, a návštěvníci se budou moct seznámit s celou její staletou historií.
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - informace zde.
Komentáře