ZAJÍMAVOSTI
Proč spíme? Důvody pro spánek i pokusy se spánkovou deprivací
Foto: Pixabay
Spánek k životu potřebujeme. Proč ale?
Není nic lepšího než se dobře vyspat a nemít ráno tmavé kruhy pod očima. Ale přemýšleli jste někdy, proč je tomu tak? Je těžké pochopit, jak důležitý je spánek pro naše zdraví a abychom se cítili co nejlépe, dokud nespíte dost. Když sečteme počet hodin, které strávíme spaním, tak je to dohromady asi třetina našeho života - takže to musí být pro něco dobré.
Žádné zvíře, včetně lidí, nemůže přežít bez spánku. Ruská lékařka a vědkyně Marie de Manacéine již v roce 1894 zjistila, že když udržovala štěňata v neustálé činnosti bez spánku, zemřela už po několika dnech.
Co se týče nás lidí, vědci připravovali sami sebe nebo účastníky výzkumu delší dobu o spánek a všichni zaznamenali podobné účinky: pokles mentálních funkcí, nedostatek povědomí a pozornost vůči světu kolem nich, zkreslený smysl pro čas a obrovskou únavu.
Spánek je důležitý i ve hrách, které vyžadují zkušenost a dovednosti
Pokusy se spánkovou deprivací. Tohle doma nezkoušejte!
Nejvýznamnější je případ Randyho Gardnera. Gardner, který je dodnes naživu, je světovým rekordmanem v době, po kterou se člověk úmyslně připravil o spánek. V roce 1965 tehdy šestnáctiletý středoškolák Gardner zůstal vzhůru 11 dní a 24 minut. Na konci pokusu byla jeho řeč nezřetelná a myšlení bylo roztříštěné, a nemohl provádět jednoduchou matematiku déle než několik minut.
Někteří vědci od té doby připravili několik ochotníků o několik hodin spánku denně po několik dní. Poté testovali, jak dobře jim funguje mozek a dávali jim různé kognitivní testy. Zjistili, že účastníci se zhoršili s každou další ztracenou hodinou spánku. Nejlépe na tom byli ti, kteří se mohli vyspat celou noc.
Proč ale vlastně potřebujeme spát?
Mnoho vědců přemýšlelo nad tím, proč je spánek pro mozek tak potřebný a dodává mu sílu. Koneckonců, bylo by ideální, kdybychom vůbec nemuseli spát: zavřené oči znamenají zranitelnost a jednodušší lov pro predátory. Vědci si myslí, že spánek je důležitý ze dvou hlavních důvodů
- Pomáhá nám opravit a obnovit naše orgánové systémy včetně našich svalů, imunitního systému a různých dalších hormonů.
- Hraje klíčovou roli u paměti a pomáhá nám udržet to, co jsme se naučili v práci nebo ve škole pro pozdější použití.
Jak vědci zjistili, zdá se, že dostatek spánku pomáhá naší imunitě a abychom byli fit. Zatímco naše tělo odpočívá, imunitní buňky známé jako T-buňky tráví čas zkoumáním našich těl a vyhledáváním případných chorob. Funkce těchto buněk je pro naše tělo obrovsky významná a například je napá virus HIV, který způsobuje AIDS.
Vědci studovali, jak naše těla reagují na vakcíny (léky, které se zaměřují na imunitní systém) po dobrém vyspání, ale také při spánkové deprivaci.. Zjistili, že dobrý spánek po očkování vytváří silnější imunitní odpověď na virus, který má daná vakcína napadnout.
Lidé s dostatkem spánku lépe plní úkoly i testy
Jiní vědci také zkoumali, jak spánek ovlivňuje učení a paměť. Každý den, v práci nebo ve škole, se učíme nové věci. Zdá se však, že schopnost tyto informace později vyvolat a používat závisí na spánku.
V jedné studii vědci poskytli dvěma skupinám dospívajících stejné studijní materiály a řekli jim, že budou z těchto materiálů vyzkoušeni. Jedna skupina dostala materiály v 9 hodin ráno a zkoušku provedla o 12 hodin později, tedy v 9 hodin v noci. Druhá skupina se dostala materiály v 9 hodin ráno, měla celou noc odpočinku a zkoušku podstoupila příští ráno v 9 hodin. I bez dalšího studia si studenti, kteří se mohli vyspat, měli o 20 procent lepší výsledky.
Stále existuje mnoho věcí, které nevíme o potenciálních výhodách spánku, ale jedna věc je jistá: bez něj nemůžeme přežít. A čím blíže jsme k dosažení optimálního množství spánku (to je osm hodin pro dospělé, a více pro děti a dospívající), tím zdravější bychom měli být.
Komentáře