ZAJÍMAVOSTI
Atomové kryty v ČR - mapa a bunkry na prodej
Válečný konflikt na Ukrajině vyvolal v řadě lidí otázky, kde se můžou v Česku ukrýt před jaderným úderem či jiným nebezpečím. Zajímá vás, kde v případě nebezpečí najdete nejbližší kryt a jak si můžete pořídit svůj vlastní bunkr?
Foto: Pxhere
Kryty a bunkry: Kam se schovat před válkou
Ruská válečná agrese na Ukrajině a výhrůžky použitím jaderných zbraní s sebou přináší zvýšený zájem o dostupnost protiatomových krytů. I když nám v Česku bezprostředně žádný konflikt, či dokonce atomový útok nehrozí, lidé se mnohem častěji ptají, kam se mohou jít v takovém případě schovat. Odpověď vás možná překvapí. V Česku existuje okolo šesti tisíc stálých krytů, které se dají použít v případě útoku zbraněmi hromadného ničení, v případě nečekaného útoku nám ale příliš nepomohou. Jsou poměrně nerovnoměrně rozmístěny a v době míru často slouží k mírovým účelům. Stále kryty se nejdřív musí takzvaně zpohotovit a k tomu dochází jen v případě vyhlášení stavu ohrožení nebo při válečném stavu.
V případě nenadálého útoku odborníci doporučují vyhledat improvizovaný kryt v nejbližší možné budově. Ideální je budova s podzemními prostorami se silnými betonovými zdmi, kde se dají dobře utěsnit dveře, okna nebo jakýkoliv jiný přívod vzduchu. Pokud se potřebujete ukrýt před jedovatými chemickými látkami, doporučují se naopak místnosti ve vyšších patrech. Většina jedovatých plynů je totiž těžší než vzduch a ty které nejsou, se ve vzduchu rychle rozptýlí. V místnosti, kde se ukrýváte, se také hodí přístup k televiznímu nebo rozhlasovému vysílání.
Protiatomové kryty v ČR
Většina z šesti tisícovek stálých krytů, které má Česko k dispozici, pochází z 50. až 80. let dvacátého století. Často se využívají jako kina, sklady nebo šatny. Kryty se dělí do tří kategorií:
- stálé tlakově neodolné úkryty
- stálé tlakově odolné úkryty
- ochranné systémy podzemních dopravních staveb
Při jaderném výbuchu by obyvatele spolehlivě ochránily jen stále tlakově odolné úkryty a těch je poměrně málo. Přesto není třeba panikařit. Státní úřad pro jadernou bezpečnost i po vypuknutí války na Ukrajině uklidňuje, že hrozba jaderného úderu je zcela mizivá.
Atomové kryty Praha a ČR mapa
Největší množství krytů najdeme v hlavním městě a to především díky tomu, že jako ochranné úkryty byly plánovány i stanice metra. V rámci celé republiky neexistuje žádná komplexní mapa, která by pokrývala všechny kryty. Hasičský záchranný sbor má sice na svých stránkách seznam všech stálých a improvizovaných úkrytů, v seznamu ale nenajdeme konkrétní adresy. Je v něm uvedená jen obec či část obce a evidenční číslo.
Bližší informace už pak poskytují jednotlivé samosprávy. Praha má třeba svou vlastní interaktivní mapu.
Protiatomový kryt na prodej a cena
Pokud chce mít někdo opravdu jistotu, že se v případě nebezpečí může schovat na bezpečné místo, může se rozhodnout, že si udělá svůj vlastní kryt u sebe na pozemku. Na internetu existují různé návody, jak si postavit bunkr svépomocí. S ohledem na to, kolik si toho zájemce na stavbě odpracuje sám, a na materiál, který při tom použije, se náklady na takový kryt pohybují od 250 tisíc korun výše.
Existují také firmy, které postaví domácí bunkr na klíč. Pořídit si můžete minimalistický bunkr o rozměrech 3x4 m za 850 tisíc nebo větší stavbu s vyšším stupněm ochrany, kde už jde cena do milionů korun.
Andor Šándor: Dezinformace a protiatomové kryty iBunker
Se svým vlastním konceptem domácích krytů přišel v květnu 2022 také bezpečnostní poradce Andor Šándor. Bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby se v posledních letech prezentoval kontroverzními názory, které jsou označovány jako proruské. Dva dny před ruskou invazí na Ukrajinu Šándor zpochybňoval tvrzení západních analytiků, že se Rusko chystá svého souseda napadnout. O tři měsíce později pak Šándor oznámil, že vystoupí na tiskové konferenci s "důležitou bezpečnostní výzvou pro občany České republiky". Sledovaná tisková konference se ale proměnila v obchodní nabídku nových nízkonákladových protizávalových krytů s názvem iBunker.
V krytech s vlastní fotovoltaickou elektrárnou může sedm lidí vydržet až deset dní a v době míru ho majitelé podle Šándora mohou využít třeba pro hraní s dětmi nebo jako vinotéku.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Aeronet CZ, Sputniknews, CZ24, Novarepublika, AC24 zablokovány
Aeronet, Sputniknews, Cz24.news, Novarepublika.cz, Pravyprostor.cz, Protiproud.cz, Ac24.cz, Prvnizpravy.cz, Svobodny-vysilac.cz, Zvedavec.org a...
Jak zaslat pomoc Ukrajině - humanitární i finanční pomoc
Jak pomoci Ukrajině💙💛 je otázka, kterou si klade nyní mnoho z nás. V tomto článku najdete návod, jak můžete pomoc poskytnout i vy.💙💛
Seznam firem, které zastavují podnikání v Rusku
Sankce, které byly uvalené na Rusko, značně ovlivňují situaci tamních obyvatel. ⛔Jaké firmy opustily ruský trh? ⛔To se dozvíte v tomto článku.