ZAJÍMAVOSTI
Recyklace plastů: kolik obsahu žlutých kontejnerů jde znovu do oběhu
Zajímá vás, co se děje s plastem, který poctivě třídíte? Jak se zpracovává plast a co se z něj vyrábí? Všechno, co vás kdy zajímalo o recyklaci plastů, najdete v článku.
Foto: Pixabay
Jak probíhá recyklace plastu
Ze všech směrů se na nás valí informace o tom, jak je důležité recyklovat plasty. Kdo z nás ale tuší, jaká je cesta plastů ze žlutých kontejnerů zpátky k zákazníkovi? Celý proces se dá jednoduše rozfázovat:
- Vytříděné plasty skončí ve žlutých kontejnerech
- Následuje svoz odpadu do třídící linky
- V třídících linkách se plasty pročistí a protřídí
- Roztříděný plast se dále lisuje nebo drtí a vzniká granulát
- Granulát poté putuje do společností, které vyrobí nové produkty
- Nové produkty se dostávají na trh a vrací se tak k zákazníkům
Takto by se dala zjednodušeně popsat cesta plastů z naší domácnosti k recyklaci a zase zpátky k nám. Plasty se vyrábí z ropy. Výroba plastů spotřebuje přibližně 8 % celosvětové produkce ropy ročně. Přitom spotřeba plastů se neustále zvyšuje. Čím více plastů zvládneme vrátit do oběhu, tím víc šetříme naši planetu.
Aktuálně se využívají čtyři typy recyklace:
- Mechanická recyklace
- Chemická recyklace
- Recyklace zvlákňováním
- Recyklace “bottle-to-bottle”
Nejčastější je první z nich. Při mechanické recyklaci vzniká granulát a plastové vločky. Chemická recyklace je pravděpodobně budoucnost recyklace plastů, v současnosti je ovšem velmi energeticky náročná. Na rozdíl od mechanické nemá chemická recyklace limity. Dokáže si poradit se všemi typy plastů a ve všech velikostech. Recyklace zvlákňováním se dále využívá v textilním průmyslu. Recyklace bottle-to-bottle je zpracování PET lahví, ze kterých vznikají nové PET lahve.
Během lockdownů a omezení v době koronaviru se lidé snaží zlepšit svůj přístup k životu. Pokud ještě netřídíte odpad a nepřispíváte recyklaci plastů, je na čase to změnit!
Recyklace plastů a výrobky z nich
Nejen recyklace plastů, ale také využívání výrobků z recyklovaných plastů pomáhá celé naší planetě. V dnešní době se proto granulát využívá k výrobě mnoha nových produktů. Společnosti se snaží alespoň částečně využít recyklovaný granulát, pokud není možné vyrábět pouze z něj.
Jedním ze způsobů využití recyklace plastů je výroba jemného vlákna, které se používá jako výplň spacáků, bund a k výrobě koberců. Toto vlákno je produktem recyklace PET lahví.
Velké množství výrobků najdeme v zahradnictví a stavebnictví. Ploty, kůly, lavičky, zatravňovací dlažba, protihlukové stěny, kompostéry a různé zahradní doplňky jsou produkty recyklace plastů. Také velké plastové pytle jsou vyrobeny z recyklátu.
Výkup plastů pro recyklaci
Společnosti, které se zabývají recyklací, vykupují plasty z třídících linek. Existuje celá řada plastů. Společnosti na recyklaci vykupují takové typy, které umí zpracovat. Další roli hraje forma vytříděného odpadu a také velikost. Většina firem tak požaduje fotografie vytříděného odpadu před výkupem.
Recyklace plastů - symboly
Jelikož existuje celá řada plastů, je třeba je od sebe nějak rozlišit. Celkem rozlišujeme 7 skupin plastů a každá má svou značku.
- Polyethylentereftalát (PET)
- Vysokohustotní polyethylen - mikroten (HDPE)
- Polyvinylchlorid (V)
- Nízkohustotní polyethylen - igelit (LDPE)
- Polypropylen (PP)
- Polystyren (PS)
- Ostatní plasty
Recyklační značky informují o složení obalu. Zákazník má tak informaci o škodlivých látkách, které může obal obsahovat. Přestože obaly musí splňovat kritéria daná zákonem, malé množství škodlivých látek obsahovat smí.
Foto: Shutterstock
Jednotlivé typy plastů mají různou dobu rozkladu. Všechny typy plastů se ovšem rozkládají minimálně desítky let. Zatímco papír se rozloží v průměru za 4 měsíce, plastu to trvá nejméně 25 let. Jsou ovšem typy plastů, které se rozkládají desetitisíce let a také se nemusí úplně rozložit nikdy. Rozmyslete si proto, jestli pohodíte obal volně do přírody, nebo najdete koš. Nejlépe žlutý kontejner na plasty.
Třídění plastů je náročné asi jako přihlášení do e-mailu. Ušetřeme společně naši planetu. Možná následující tabulka vás přesvědčí.
Jak dlouho se rozkládají plasty:
igelitový sáček | 25 let |
plastový kelímek | 70 let |
plastová PET láhev | 100 let |
jednorázová plena | 250 let |
vlasec na ryby | 600 let |
polystyren | 10 000 let a víc, možná nikdy |
Co jsou Eko-kom výkazy
Ze zákona vyplývá povinnost zpětného odběru a využití obalů pro osoby, které uvádějí obaly na trh. Jde o podnikající právnické a fyzické osoby, které plní, importují do ČR nebo prodávají obaly. Proto vznikla autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s., která zajišťuje odběr a využití obalů a odpadů. Celý systém je založen na spolupráci průmyslových podniků, ale také měst a obci. Tento neziskový systém zajišťuje všechny popsané fáze recyklace plastů.
EKO-KOM vyžaduje od svých klientů čtvrtletní výkazy o množství obalů, které klient uvede na trh nebo do oběhu. Na stránkách EKO-KOM, a.s.najdete formulář k vyplnění i metodiku k vyplňování. Díky tomuto systému je recyklace snazší a efektivnější. Zároveň pomáhá statistickým údajům nejen o recyklaci, ale také spotřebě a produkci plastů u nás.
Za rok 2019 společnost EKO-KOM se svými 21200 klienty recyklovala více než 888 000 tun obalů, což bylo 73% všech obalů EKO-KOM klientů!
Recyklujete plasty? Upřednostňujete jiné obaly před plastovými? Pomohl vám tento článek? Podělte se s námi o své názory v komentářích!
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak jednoduše vyčistit pračku a zbavit ji zápachu
Nekupujte drahé čistící přípravky. Pračku vyčistíte levně a účinně za pomocí několika málo věcí, které máte běžně ve své kuchyni. Jak na to?
E-shop Pepco – jak se registrovat a jak nakupovat přes internet
V obchodech Pepco si můžete za nízké ceny zútulnit svou domácnost! ❤️ Pepco má už více než 2000 prodejen po celé Evropě. Kdy spustí také e-shop?...