NÁVODY
Renovace parket - tmely a laky
Foto: Pixnio
Renovace parket
Řada lidí se při rekonstrukci bytu zbavuje starých parketových podlah, aniž by si uvědomovali, že doma mají poklad, který se po správné renovaci může stát ozdobou jejich domova. I poměrně zašlé parkety se dají obnovit do v podstatě původní podoby a nemusíte být vyučenými řemeslníky, abyste obnovu zvládli při trochu šikovnosti sami, tak jako si jistě dokážete sami uplést pomlázku. Pro renovaci dřevěné podlahy přesto doporučujeme najmout si odbornou firmu. Náš návod neberte jako jediný správný postup, spíše jako jeden ze zdrojů informací, které se na internetu o této problematice dají najít. Postup renovace se ostatně vždy bude přizpůsobovat konkrétním podmínkám a stavu renovované podlahy. Je to stejné jako při hraní pokeru, ve kterém také hrajete pouze s kartami, které vám byly rozdány.
Než začneme brousit
Ještě než se pustíme do samotného broušení, zbavíme se krajových a přechodových lišt, případně prahů ve dveřích. Pečlivě odstraníme případné hřebíčky, které mohou poškodit nejen brusný papír, ale i samotnou brusku. Pokud jsou některé parkety poškozené více než jen na povrchu, můžeme je vyspravit takzvanými "lodičkami" nebo je celé vyměnit (pokud nemáme stejnou parketu, dobře poslouží i prkénko ze stejného dřeva zaříznuté do správných rozměrů). Tento postup je tak stejně důležitý, jako když se registrujete do online casina a využíváte bonus zdarma za registraci.
Bruska na parkety
Speciální brusky na podlahy sice nejsou běžnou výbavou domácnosti, ve specializovaných obchodech si ale můžeme brusky půjčit a prodají vám tu k nim i vhodné brusivo. Při půjčování stroje se ani tak nedíváme na jeho věk, jako spíš na to, jestli má bruska odsávání nabroušených pilin. S odsáváním si ušetříte své dýchací ústrojí i úklid celého domu.
Foto: Facebook
Válcová bruska na parkety
Základním pomocníkem při broušeni dřevěné podlahy je takzvaná válcová bruska. Jde o těžkou brusku s rychle se točícím válcem, na kterém je napnutý brusný pás. Bruska dokáže během chvilky ubrousit několik milimetrů dřeva a obzvlášť při renovaci starší podlahy nebo při broušení úplně nové podlahy se bez ní jen těžko obejdeme. Z této vlastnosti vyplývá také základní pravidlo pro práci s válcovou bruskou - s válcem přitlačeným k zemi nikdy nesmíte zastavit na jednom místě (na konci místnosti ho musíte vždy zvednout), bruska dokáže velmi rychle vybrousit "ďolík", který pak budete jen těžko rozbrušovat do ztracena. Možná vás to překvapí, ale brousit parkety může být stejně zábavné, jako hraní her v mobilu.
Krajová bruska
S válcovou bruskou se bohužel nedostaneme až úplným krajům místnosti. K tomu výborně poslouží krajová (okrajová) bruska (např. Lägler Flip). Bruska má rychlý kotouč o průměru 150 mm na prodlouženém rameni, které dosáhne i například pod radiátory. Zadní kolečka navíc zajišťují, že podlahu brousíme v rovině.
Talířová bruska (káča)
Talířová bruska, tzv. káča slouží nejen k jemnému broušení podlah a mezibroušení laku, ale také k jejich olejování nebo čištění. K jednotlivým účelům se používají různé měnitelné unašeče, na které pak případně nasadíme brusný papír.
Foto: Flickr
Trio - tříkotoučová bruska
Trio dokáže brousit jemně jako talířová bruska, zároveň ale dokáže svým výkonem nahradit jemnější broušení válcovou bruskou bez toho, aby na podlaze zanechával škrabance proti letům. Bruska se dá použít pro nanášení hustých ošetřovacích nebo čisticích prostředků.
Broušení parket
Parkety brousíme v několika fázích, postupně vždy s jemnějším brusným papírem. Obvykle se začíná s válcovou bruskou a brusným papírem se zrnitostí P40 (v případě silně poškozené či znečištěné podlahy i P24), pokračujeme zrnitostí P60, případně P80 a končíme jemným brusem papírem se zrnitostí P100. Při broušení je vhodné začínat proti letům (vláknům dřeva) a nejjemnější brus provádět po letech. Parketová podlaha je ale většinou stejně položená tzv. do stromečku, takže vždy brousíme rovnoběžně pouze polovinu parket. Směr broušení je každopádně vhodné po každém brusu vystřídat a každé broušení by mělo rozbrousit známky po broušení z předchozí fáze.
Mezi jednotlivými brusy válcovou bruskou zbrousíme kraje krajovou bruskou (není vždy nutné provést všechny brusy stejně, může stačit například P60 / P100) a v ideálním případě pak ještě zbrousíme celou plochu do jemna talířovou bruskou.
Vybíráte hranaté okapové žlaby a svody dešťové vody? Poradíme vám zde
Tmel na parkety
Ještě před závěrečnými brusy je nutné si rozmyslet, zda chceme podlahu tmelit. Dívat se přitom budeme především na to, jak se parkety hýbají. Pokud jsou parkety povolené nebo drží na nějakém pružném povrchu, musíme počítat s tím, že se tmel brzy propadne a tmelení nemá příliš velký smysl.
Podlahu přetmelíme celoplošně širokou kovovou špachtlí po broušení P60 / P80 (důležité je, aby byly zbroušené jednotlivé případné výškové rozdíly mezi jednotlivými parketami) a zbytky tmelu pak odbrousíme při jemném broušení P100. Pro výrobu tmele použijeme poslední nabroušené piliny, které smícháme se speciální tekutinou na vodní nebo rozpouštědlové bázi.
Lak na parkety
Na trhu je k dostání celá řada různých typů laků od různých výrobců. Při jejich výběru si nejlépe nechte poradit odborníkem. Vycházejte při tom z podmínek, za jakých se bude podlaha používat. Pro podlahy s velkou zátěží se bude hodit tvrdý dvousložkový lak, doma nám naopak nemusí vyhovovat "chemie" a může nám stačit lak na vodní bázi. Výběrem vhodného laku můžeme také ovlivnit výsledný odstín podlahy. Lak se většinou nanáší válečkem ve dvou až třech vrstvách, mezi kterými se ještě provádí mezibrus talířovou bruskou a papírem hrubosti P120, při aplikaci konkrétního laku ale vycházíme z konkrétního návodu.
Olej a vosk na parkety
Další možností povrchové úpravy parket i všech dalších dřevěných podlah, které ocení především příznivci materiálů na přírodní bázi, je napuštění olejem, případně voskovým olejem. Olej může opět způsobit různá (zpravidla žádoucí :)) zabarvení a odstíny. Olej se většinou nanáší špachtlí nebo rovnou roztírá hadrem, k jeho zapouštění se může použít i talířová bruska. Při nanášení konkrétního oleje se opět řiďte pokyny výrobce.
Lepidlo na parkety
Lepidel na parkety opět existuje celá řada a před jejich nákupem si nechte poradit odborníkem. Některá lepidla vyžadují před použitím penetraci povrchu, některá jsou například vhodnější na místa, kde očekáváme, že podlahové prvky "budou pracovat". Pokud potřebujete lepidlo pouze na výměnu jednotlivých parket, je možné si koupit i menší balení.
S čím vám ještě umíme poradit
Komentáře