ZAJÍMAVOSTI
Škaredá středa: Význam, zvyky a tradice
Týden před Velikonocemi začíná období označované jako Pašijový týden. Jedním z významných velikonočních dnů je i Škaredá středa. Jaké tradice a zvyky se tomuto dni vážou?
Foto: Freepik
Velikonoční dny: Kdy je Škaredá středa?
Škaredá středa nemá pevné datum a je ovlivněna termínem Velikonoc a prvním jarním úplňkem. V letošním roce připadá na 27. března 2024. Příští rok bude Škaredé středě patřit 16. duben 2025.
Velikonoční dny a jejich význam
- Popeleční středa je vždy 46 dní před Velikonoční nedělí.
- Květnou nedělí začíná Svatý (Pašijový) týden.
- Modré (Žluté) pondělí představuje začátek jarního úklidu.
- Šedivé úterý provázel úklid a vymetání pavučin z koutů.
- Škaredá středa je lidovým odkazem na Popeleční středu (tou končí masopust a začíná předvelikonoční období čtyřicetidenního půstu).
- Zelený čtvrtek připomíná poslední večeři Páně.
- Velký pátek je symbolickým dnem ukřižování Ježíše Krista.
- Bílá sobota je pro věřící smutečním dnem, neboť oplakávají smrt a pohřbení Ježíše Krista a vše spěje k večerní vigilii.
- Ze soboty na neděli vstal Ježíš z mrtvých a nadchází Velká noc, poté Boží hod velikonoční (Velikonoční neděle).
- Velikonoční pondělí je ve znamení koledování, pomlázky a šmigrusu.
Škaredá středa – význam: Co znamená Škaredá středa?
Škaredá, Černá, Smetná, Svatá či Sazometná středa je připomenutím Jidášovy zrady. Jidáš byl jedním z dvanácti Kristových učedníků. V tento den se podle legendy Jidáš Iškariotský mračil (škaredil, škaredě se tvářil) na Ježíše. Symbolem je i 30 stříbrných, které dostal Jidáš jako odměnu za zradu.
Pojmenování Sazometná souvisí s vymetáním sazí z komína, jedné z činností charakteristické pro tento den. Černá středa zase odkazuje na černou barvu sazí.
Škaredá středa – zvyky, pověry tradice
Se Škaredou středou se pojí řada lidových zvyků, pověr a tradic. Říká se, že o Škaredé středě bychom se neměli škaredit, jinak se se totiž zamračená tvář včetně špatné nálady opakovala každou středu po celý další rok. Vymetání komínu není jen o úklidu, ale má vyhnat z domu neštěstí a zlé síly.
Škaredá středa – jídlo
Na Škaredou středu by i jídlo mělo vypadat škaredě a nepovedeně. Nemělo by se jíst maso ani žádná okázalá jídla. V tento den se tak obvykle dělaly trhance, bramboráky, kaše nebo bramborové placky. Pokrmy se servírovaly různě potrhané.
Na Škaredou středu se pečou jidáše, tradiční sladké velikonoční pečivo. Kynuté jidáše bývají ve tvaru uzlu či smyčky, na které se Jidáš oběsil. Tvary se však region od regionu různí a můžete se tak setkat se spirálami, tvary ptáčků a zajíčků. Jidáše se podle tradice mají jíst potřené medem na Zelený čtvrtek před východem slunce.
Škaredá středa – pranostiky
- Když o Černé středě hřmí, na poli se urodí.
- Na Smetnou středu setý bývá krásný len.
- Na Škaredou středu už nerada předu nebo také Svatý Burkhard roztáčí přeslice a Sazometná středa je zastavuje – v tento den totiž hospodyně končily s předením.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jaké bude počasí na Velikonoce 2024
Jaká je výhledově předpověď počasí na Velikonoce? Je na místě se obávat aprílového počasí, nebo nás Velikonoce mile překvapí?
Proč se slaví Velikonoce? Je to kvůli týrání žen?
Důvody oslav Velikonoc vás nejspíše pořádně překvapí. Tradice velikonočních svátků je totiž brutální už od svého počátku.
Veselé Velikonoce: SMS, obrázky, říkadla i přání v cizích jazycích
Velikonoce jsou největším křesťanským svátkem, ve velkém je ale slaví i nevěřící, kteří dodržují spoustu tradic. ☀️ Podívejte se na ta nejlepší...