ZAJÍMAVOSTI
Syndrom karpálního tunelu - příznaky, léčba a operace
Brnění či mravenčení v ruce, bolest v prstech, pálení na zevní, palcové straně dlaně, na palci, ukazováčku nebo prostředníčku, zhoršená citlivost ruky i prstů či dokonce zhoršení, oslabení hybnosti ruky a prstů - to všechno mohou být příznaky syndromu karpálního tunelu. Tímto onemocněním trpí v České republice asi 35 tisíc lidí a jde o jednu z nejčastějších nemocí z povolání. Jaké jsou příčiny syndromu karpálního tunelu, jak se dá léčit a jak mu můžeme předcházet?
PŘÍZNAKY - VYŠETŘENÍ - PREVENCE - LÉČBA
Foto: Pxhere
Co je karpální tunel?
Dřív než si popíšeme, co je to syndrom karpálního tunelu, je třeba si také vysvětlit, co to ten karpální tunel vlastně je. Tímto názvem se označuje kanál uvnitř našeho zápěstí, respektive přechodu zápěstí do dlaně. Vedou jím šlachy pro ohýbání prstů a střední neboli mediální nerv. Kanál je ze tří stran obklopen zápěstními/karpálními kostmi a ze čtvrté strany zápěstním (karpálním) vazem.
Co je syndrom karpálního tunelu?
Mediální nerv zajišťuje citlivost nemalé části ruky a její jemné i hrubé pohyby/motoriku. Pokud je ale z nějakého důvodu stlačen, může se stát zdrojem obtíží - brnění, mravenčení, bolesti, necitlivosti, oslabení a dalších nepříjemných příznaků. Souboru více takových příznaků říkáme syndrom karpálního tunelu.
Pokud se neřeší, u většiny pacientů se syndrom postupně zhoršuje. Zatímco ze začátku se problémy dají zmírňovat nošením speciální dlahy, ortézy nebo používáním ergonomických pomůcek, po delší době může dojít k těžšímu poškození nervu a výraznému zhoršení příznaků. Pacienti s takovou diagnózou se pak většinou nevyhnou chirurgickému zákroku. Ten je ale velice efektivní a především v případě endoskopické operace minimálně invazivní. Stačí pro něj jen krátký kožní řez (10 mm) a pacient se v konečném výsledku rychle vrací ke svým běžným
Jsme neuroendo a zabýváme se endoskopickou operativou syndromu karpálního tunelu. Našim pacientům poskytujeme předoperační konzultaci, operační řešení moderní uniportální endoskopickou technikou a pooperační kontroly. Operujeme v prostorech Lékařského domu Praha 7 v Holešovicích, Janovského 48, 170 00. A těšíme se na Vás!
MUDr. Oldřich Šoula Po absolvování 1. lékařské fakulty UK v Praze nastoupil na neurochirurgické oddělení Nemocnice Na Homolce v Praze, kde již působí 16. rokem. V roce 2012 s pochvalou atestoval v oboru neurochirurgie. Během své profesní kariéry absolvoval řadu tuzemských a zahraničních vzdělávacích kurzů a několik stáží na prestižních klinikách v Evropě i za mořem (Německo, Holandsko, Japonsko a opakovaně USA). Profesně se věnuje jak mozkové problematice, v Nemocnici Na Homolce vede tým specializující se na endoskopickou endonazální (skrze dutinu nosní) i nitrokomorovou operativu mozkových onemocnění, činný je však i v problematice chirurgické léčby páteřních onemocnění a periferních nervů. |
Příčinou syndromu karpálního tunelu může být práce na počítači, ale i zánět
K syndromu karpálního tunelu může dojít z více příčin. Nejčastěji za něj může chronické přetěžování zápěstí nebo jeho dlouhodobé vystavování tlaku. Často se vyskytuje u lidí, kteří pracují na počítači nebo v práci dělají nějaké jiné stále se opakující pohyby ruky a prstů. Pokud u počítače nesedíte z ergonomického hlediska správně, dochází k tlaku na zápěstí. Tlak vede ke zbytnění vazu, který kryje karpální tunel, a vaz tak začne utlačovat mediální nerv.
K útlaku nervu může docházet také v důsledku různých interních či hormonálních onemocnění či při zánětu šlach a vazů. Na nerv může tlačit také otok (lidé, kteří více zadržují vodu jsou k syndromu náchylnější), kostní ostruha, dislokace kosti či jejího úlomku nebo dokonce zánětlivý výpotek. Z hlediska pohlaví podstatně častěji trpí syndromem karpálního tunelu ženy.
Syndrom karpálního tunelu - příznaky
Lehký syndrom karpálního tunelu
Mezi první příznaky karpálního tunelu patří brnění, mravenčení, bolest či pálení ruky a prstů, (hlavně v palci, ukazováčku a prostředníčku). Někdy se bolest může vyskytnout i na předloktí a paži nebo dokonce velmi výjimečně v rameni. Nejvíce se projevuje v nočních hodinách při spánku a způsobuje i opakované probuzení.
Středně těžký syndrom karpálního tunelu
U středně těžkého stupně syndromu karpálního tunelu se přidává oslabení/snížení citlivosti části ruky a prstů (snížení citu v konečcích prstů) a může se postupně začít zhoršovat jejich hybnost neboli motorika. Ruka obtížněji vykonává malé úkoly jako je manipulace s předměty, držení volantu nebo např. práce na počítači. Stran možností léčby se pohybujeme na hranici mezi tím, kdy ještě postačí konzervativní léčba nebo je už třeba operační zásah.
Těžký syndrom karpálního tunelu
S dalším zhoršováním syndromu karpálního tunelu se dále postupně zhoršují výše uvedené příznaky neboli symptomy. Dochází k významnému snížení citlivosti až vzniku necitlivosti části ruky a prstů. Typickým znakem je stupňování oslabení ruky. Dochází k nemožnosti udržet předmět v ruce a neschopnosti vykonávat především jemné pohyby. V nejtěžším stádiu dochází k výraznému ochabování (atrofii) svalů, především palce.
Phalenův test na “karpály”
Zda trpíte syndromem karpálního tunelu, zjistíte poměrně jednoduše pomocí takzvaného Phalenova testu. Spojíte k sobě hřbety rukou tak, aby prsty mířily dolů a předloktí byla horizontálně se zemí. Hřbety rukou proti sobě tlačte nejméně 60 vteřin. Pokud se během této doby vyskytnou některé z výše zmíněných příznaků, je velmi pravděpodobné, že máte syndrom karpálního tunelu. Čím dříve navštívíte lékaře, tím je větší šance, že léčba bude jednodušší a úspěšnější.
EMG vyšetření karpálního tunelu
Velmi spolehlivě může diagnózu syndromu potvrdit nebo vyvrátit neurolog pomocí elektromyografického vyšetření (EMG). Lékař změří vodivost nervů a na základě výsledků určí, zda se jedná o syndrom karpálního tunelu. Případně rozliší i jeho závažnost.
Prevence syndromu karpálního tunelu
Lepší než řešit léčbu útlakového syndromu, je mu rovnou předcházet. Pracovníci, kteří sedí dlouhé hodiny u počítače, by měli využívat vhodné ergonomické pomůcky, jako je třeba speciální podložka pod myš s “polštářkem”, který zápěstí udržuje v jedné rovině s předloktím.Nedochází tak k dlouhodobému tlaku na karpální oblast. Vhodná je i vertikální myš. Při práci by měli dělat pravidelné přestávky na protažení paží, zápěstí, ramenních kloubů i krční páteře.
U dělnických a jiných fyzicky namáhavých profesí je důležité používat všechny předepsané pracovní pomůcky a postupy.
Konzervativní léčba karpálního tunelu
Cviky na karpální tunel
Při počátečních příznacích je dobré se vyvarovat právě těch činností, při kterých dochází k přetěžování zápěstí. Vhodné je pravidelně protahovat svaly předloktí. Jak správně ruku procvičovat, se můžete inspirovat v následujícím videu.
Ortéza na zápěstí pro karpální tunel
Na syndrom karpálního tunelu se někdy doporučuje dočasné znehybnění ruky v zápěstí pomocí dlahy, ortézy nebo dokonce snímatelné sádry. Mediální nerv pak není tolik stlačený, zlepší se jeho krevní zásobení a tím i výživa. Má tak vhodnější podmínky pro svou funkci i regeneraci. Zápěstí se znehybňuje především na noc, některé ortézy lze ale použít i při vykonávání běžné denní či dokonce pracovní činnosti.
Jak ulevit od bolesti tejpováním karpálního tunelu
Karpálnímu tunelu můžete odlehčit také za pomoci vhodně provedeného tejpování. Jak správně zatejpovat předloktí, zápěstí a dlaň při problémech se syndromem karpálního tunelu, vám poradí tohle video.
Jaké léky na karpální tunel?
Kromě cvičení a fixace ruky může lékař při syndromu karpálního tunelu předepsat různé léky. Nejčastěji jde o protizánětlivá farmaka s analgetickým účinkem a přípravky na uvolnění nadměrného svalového stažení. Někdy se dokonce doporučuje dlouhodobé užívání potravinových doplňků, především pak zvýšení denní dávky vitaminu B6 a bromelinu. Vitamin B6 umí zmírnit zánětlivé procesy v nervové tkáni, snižuje vnímavost k bolesti a zlepšuje krevní oběh. Bromelin, který najdeme například v ananasu, je enzym s protizánětlivým účinkem.
Je vhodné se vyhýbat nadměrnému solení. Sůl pomáhá zadržovat vodu v těle a my už víme, že otoky jsou jedním z faktorů, který může syndrom karpálního tunelu způsobovat nebo zhoršovat.
Mast na karpální tunel Karpal Akut a další
S obtížemi při syndromu karpálního tunelu mohou pomoci také studené obklady nebo protizánětlivé a protibolestivé neboli analgetické masti. Ty mohou po aplikaci jemnou masáží ulevit od bolesti ruky. Je ale důležité si uvědomit, že jde maximálně o přechodné zmírnění symptomů nemoci. K odstranění jejích příčin samotná mast ani léky určitě nepomohou.
Invazivní léčba
V případě těžšího syndromu karpálního tunelu je většinou jedinou účinnou a rozumnou léčbou operační zákrok. Nejběžnější je klasická, otevřená operace karpálního tunelu, při které je třeba přetnout nejen karpální vaz, ale i všechny povrchněji uložené struktury ruky včetně dlaňové aponeurózy, podkoží a kůže. Vzniklá jizva v oblasti přechodu zápěstí do dlaně může být i při nekomplikovaném průběhu zdrojem bolesti ještě dlouho po operaci. Zejména při namáhání dlaně i při běžných činnostech může bolest vystřelovat do prstů nebo do předloktí. Delší dobu po zákroku může také přetrvávat zhoršení úchopu a síly stisku ruky.
Endoskopická operace karpálního tunelu
Velice vhodnou alternativou k běžné operaci je moderní endoskopická operace karpálního tunelu. U této operační techniky postačí jen krátký kožní řez (10-15 mm) v zápěstní rýze. Chirurg skrz drobnou ranku zavádí speciální instrumentárium a pod endoskopickou kontrolou protíná pomocí speciálního nože jen karpální vaz. Šetří tak všechny ostatní povrchnější struktury zápěstí a dlaně. Vzniklá rána a potažmo jizva není v namáhané oblasti, takže se lépe hojí a v naprosté většině případů nezpůsobuje žádné kosmetické ani bolestivé obtíže. Endoskopický přístup ve výsledku přináší znatelně rychlejší rekonvalescenci a návrat k běžnému životu.
V podstatě ihned po operaci dojde k odstranění nočního brnění nebo mravenčení prstů a velmi rychle odeznívá i bolest vystřelující do prstů postižené ruky. Příznaky jako necitlivost nebo porucha hybnosti přetrvávají déle, protože ty jsou způsobeny již postižením vlastního nervu, nikoliv jen jeho drážděním. Nerv uvolněný při operaci potřebuje nějakou dobu na svou regeneraci. U někoho to může být několik týdnů, u někoho to jsou měsíce až rok.
Endoskopická operace karpálního tunelu není vhodná úplně pro každého. Nedoporučuje se po zlomeninách nebo při jinak způsobených deformitách zápěstí. Vhodná není ani v případě již těžších atrofií svalů palce či při nutnosti reoperace po předchozím neúspěšném operačním zákroku. V takových případech se doporučuje operace klasickou otevřenou technikou.
Jsme neuroendo a zabýváme se endoskopickou operativou syndromu karpálního tunelu. Našim pacientům poskytujeme předoperační konzultaci, operační řešení moderní uniportální endoskopickou technikou a pooperační kontroly. Operujeme v prostorech Lékařského domu Praha 7 v Holešovicích, Janovského 48, 170 00. A těšíme se na Vás!
MUDr. Oldřich Šoula Po absolvování 1. lékařské fakulty UK v Praze nastoupil na neurochirurgické oddělení Nemocnice Na Homolce v Praze, kde již působí 16. rokem. V roce 2012 s pochvalou atestoval v oboru neurochirurgie. Během své profesní kariéry absolvoval řadu tuzemských a zahraničních vzdělávacích kurzů a několik stáží na prestižních klinikách v Evropě i za mořem (Německo, Holandsko, Japonsko a opakovaně USA). Profesně se věnuje jak mozkové problematice, v Nemocnici Na Homolce vede tým specializující se na endoskopickou endonazální (skrze dutinu nosní) i nitrokomorovou operativu mozkových onemocnění, činný je však i v problematice chirurgické léčby páteřních onemocnění a periferních nervů. |
Hodnocení endoskopické operace karpálního tunelu: 10/10
- Moderní metoda, která spolehlivě odstraňuje nebo významně zmírňuje všechny příznaky syndromu karpálního tunelu.
- Ve srovnání s klasickou operační metodou významně zkracuje dobu rekonvalescence a umožňuje tak časnější návrat k běžným činnostem, do práce i koníčkům.
Syndrom karpálního tunelu - Nejčastější otázky
*️⃣ Jak dlouho trvá rehabilitace po operaci karpálního tunelu?
Zatímco při otevřené operaci karpálního tunelu trvá návrat k plné zátěži až tři měsíce a ruku je zpočátku nutné částečně znehybnit elastickým obvazem či dlahou. Po endoskopickém zákroku se žádné znehybnění ruky neprovádí. Už po jednom až dvou dnech je možné vykonávat činnosti, které provádíme prsty. Po sedmi až deseti dnech dojde k odstranění stehů. Pacient je v tu chvíli obvykle schopen rukou vykonávat většinu lehkých běžných činností. Po endoskopickém zákroku také většinou není třeba žádná další ambulantní či ústavní rehabilitace a pacient je v ideálním případě instruován k provádění jednoduchých cviků, které provádí samostatně doma.
*️⃣ Jaká je cena endoskopické operace karpálního tunelu?
Endoskopický operační zákrok není hrazen z veřejného zdravotního pojištění a jeho cena se pohybuje okolo 12-15 tisíc korun.
*️⃣ Zatěžování ruky a řízení auta po operaci karpálního tunelu
Auto je možné řídit po endoskopické operaci karpálního tunelu přibližně po 10-14 dnech od zákroku. Na kolo (kratší a méně náročné trasy) je možné vyrazit po 3-4 týdnech.
*️⃣ Jak dlouhá je pracovní neschopnost po operaci karpálního tunelu?
Pracovní neschopnost po klasickém zákroku obvykle trvá asi tři měsíce, po endoskopické operaci se do práce můžete vrátit mnohem dříve. Vždy samozřejmě záleží na typu a náročnosti zaměstnání.
*️⃣ Může syndrom karpálního tunelu vést k odchodu do invalidního důchodu?
V těžkých a dlouhodobě neřešených případech ano.
*️⃣ Co pomáhá na brnění rukou?
Pokud jsou brnění i další obtíže rukou způsobené syndromem karpálního tunelu, je třeba omezit nezdravé zatěžování zápěstí a přistoupit k léčbě.
*️⃣ Jaké lázně jsou vhodné pacienty s onemocněním karpálních tunelů?
Speciální program pro léčbu bolesti zápěstí způsobenou karpálními tunely nabízejí například Lázně Luhačovice.
*️⃣ Je karpální tunel i na noze?
Karpální tunel se nachází pouze na ruce. Na noze můžeme za obdobu považovat tzv. tarzální tunel.
Komentáře