Dobrý den, meteostanice mi ukazuje čas +20 hodin. Kde to, prosím, je?
ZAJÍMAVOSTI
Tabulka časových pásem, mapa, kalkulačka a světový čas
Víte, kolik časových pásem zabírá Rusko? Chcete vědět, jak se převádí čas podle jednotlivých časových pásem? Jakou zkratku má časové pásmo České republiky? Odpovědi na tyto otázky a mnoho dalších najdete v tomto článku.
Londýn – ČR – Evropa – Austrálie
Indie – Kanada – USA – Rusko
Foto: Pixabay
Časová pásma, časové zóny pro celý svět
Časové pásmo je pruh na mapě světa, který sdílí stejný čas. Celý svět je takto rozdělen do pruhů širokých přibližně 15 stupňů. Protože se časová pásma přizpůsobují hranicím států, nejsou vždy přesně 15°.
Půjdeme-li prstem po mapě časových pásem, každý pruh bude znamenat hodinu navíc či méně podle toho, kterým směrem se vydáme. Existují samozřejmě výjimky, ale obvykle platí pravidlo jedné hodiny pro jedno časové pásmo.
Greenwichský čas – aktuální čas Londýn, GMT, UTC a ZULU čas
Základní časové pásmo se rozkládá kolem nultého poledníku. Čas, který pro tuto oblast platí, má zkratku UTC z anglického Coordinated Universal Time. Nultý poledník prochází Královskou observatoří v Greenwichi v Anglii. Odtud pochází další název tohoto časového pásma se zkratkou GMT – Greenwich Mean Time. Greenwichský čas je tedy UTC i GMT a odpovídá aktuálnímu času v Londýně. Setkat se můžete také s označením ZULU čas, ale toto označení se téměř nepoužívá.
Univerzální světový čas – UTC, GMT
Všechna ostatní časová pásma se dají vyjádřit rozdílem oproti Greenwichskému času. Na východ se čas přičítá a na západ naopak odčítá. Například aktuální čas v Pekingu je o 8 hodin před Londýnem, čili UTC+8. Běžné je také srovnání s GMT, takže čas v Pekingu je také GMT+8.
Česká republika, Praha – časové pásmo ČR, SEČ čas
Do Londýna to od nás není tak daleko, přesto se Česká republika nachází v jiném časovém pásmu. Náš čas se oproti tomu Greenwichskému liší o hodinu. Univerzální zkratka je tedy UTC+1. Setkáte se také s označením středoevropský čas se zkratkou SEČ a dokonce s třetí možností – CET, která vychází z anglického výrazu Central European Time.
Časové pásmo není jediná věc, která určuje přesný čas. U nás se musí také zohlednit sezónní střídání letního a zimního času. Přestože se náš čas v létě a zimě o hodinu posouvá, nemění se tím časové pásmo a zůstáváme v UTC+1 i v době, kdy rozdílem jsou ve skutečnosti 2 hodiny.
Foto: Pixabay
Časová pásma – příklady převodu časových pásem + výpočet
Převádět čas můžete pohodlně dvěma způsoby:
- rozdílem od univerzálního času UTC/GMT
- rozdílem od našeho času UTC+1/SEČ
Nevýhoda převodu z našeho času je nutnost počítání s letním a zimním časem. V následující tabulce najdete příklady převodu času mezi jednotlivými časovými pásmy (rozdíl od světového času).
Čínský standardní čas (CST) UTC+8 | Pokud je v Londýně 13 hodin, pak je v Číně o 8 hodin víc, tedy 13+8=21. V Číně je ve stejnou chvíli 21 hodin. |
Toronto UTC-5 | Pokud je v Londýně 13 hodin, pak je v Torontu o 5 hodin méně, tedy 13-5=8. V Torontu je ve stejnou chvíli 8 hodin ráno. |
Los Angeles UTC-8 | Pokud je v Londýně 13 hodin, pak je v Los Angeles o 8 hodin méně, tedy 13-8=5. V Los Angeles je ve stejnou chvíli 5 hodin ráno. |
Převod, výpočet a kalkulačka časových pásem online, interaktivní mapy
Potřebujete-li vědět, kolik je právě hodin na druhém konci světa, můžete nahlédnout do tabulky na konci tohoto článku. Další možností jsou různé kalkulačky a interaktivní mapy, které snadno najdete na internetu. Dokonce i Google jde uživatelům naproti a zadáte-li do vyhledávače dotaz “kolik je hodin v Tokiu”, získáte okamžitou odpověď, aniž byste se museli proklikávat na další internetové stránky. Přehlednou mapu, ve které si rozkliknete čas kdekoliv ve světě, si můžete prohlédnout zde.
Čas EST, GMT, SEČ, ZULU, UTC – časová pásma z výuky zeměpisu
V původním rozvržení časových pásem se jednotlivé oblasti pojmenovávaly podle jejich zeměpisné polohy. Ačkoliv je toto pojmenování logické, v globálním měřítku to není příliš efektivní. Daleko spolehlivější je používání označení rozdílu vůči univerzálnímu času.
Proč je tento systém lepší? Představte si, že jste na dovolené v Brazílii a seznámíte se s partou zajímavých lidí. Při konverzaci dojde řeč na časový posun a kolik je u nás hodin. Pokud jim řeknete, že Česká republika leží v časovém pásmu SEČ, pak jim sice odpovědí naznačíte, že žijete ve střední Evropě, ale o čase to běžnému člověku na druhém konci světa nic moc neřekne. Vy víte z hlavy, kolik hodin je například v časovém pásmu EST (Eastern Standard Time)? Když vám prozradím, že EST je UTC-5, odpověď je snadná, že? Přechod k univerzálnímu převodu časových zón ulehčuje práci všem na celém světě.
Časová pásma: Evropa – mapa
Evropa se rozkládá ve čtyřech časových pásmech. Podle staršího rozdělení tak v Evropě existují tyto časy:
- západoevropský čas
- středoevropský čas
- východoevropský čas
- volžský čas
Ve srovnání se světovým časem jsou evropská časová pásma UTC-1, UTC, UTC+1 a UTC+2.
Časové pásmo – Egypt, Řecko, Turecko
Východoevropský čas používají státy jako je Egypt, Řecko a Turecko. Tyto země se nacházejí v pásmu UTC+2. Abyste určili, kolik je v nich právě hodin, musíte také zohlednit, zda se řídí letním a zimním časem.
V Turecku je během zimy o dvě hodiny více než v ČR, v létě o hodinu. Čas se tam během roku nemění. Řecko naopak zimní a letní čas rozlišuje. V porovnání s námi tak mají tamní obyvatelé o hodinu více po celý rok. V Egyptě, ve kterém zimní ani letní čas nepoužívají, je v chladných měsících o hodinu více než u nás. V letním období jsou časy totožné.
Foto: Shutterstock
Časová pásma – Austrálie
Austrálie je svou rozlohou rozdělena do tří časových pásem: UTC+8, UTC+9, UTC+10. Situace je ale daleko komplikovanější, než se zdá. I v Austrálii se totiž mění letní a zimní čas jako u nás, ovšem ne po celé rozloze. Queensland a severní i západní část Austrálie čas nemění.
Časová pásma – Indie
Celá Indie leží ve stejném časovém pásmu. Indický čas se liší od londýnského o 5,5 hodiny. Letní čas se v Indii nepoužívá. Převod času je tedy jednoduchý, kdykoliv během roku stačí přičíst pět a půl hodiny ke Greenwichskému času.
Časová pásma – Kanada
Kanada se rozkládá na území, které dohromady pokrývá 6 časových pásem.
- Newfoundlandský standardní čas – UTC-3:30
- Atlantický standardní čas – UTC-4
- Východní standardní čas – UTC-5
- Centrální standardní čas – UTC-6
- Horský standardní čas – UTC-7
- Tichomořský (Pacifický) standardní čas – UTC-8
Přestože je toto rozdělení uzákoněno centrální vládou Kanady, v jednotlivých provinciích dochází k mnoha odchylkám a nerespektování těchto zákonů. Chystáte-li se procestovat Kanadu v karavanu, místní časové odchylky vás mohou překvapit.
Časová pásma – USA, New York
Spojené státy americké jsou rozděleny celkově do devíti časových zón. USA přitom leží v šesti z nich, zbylá tři pásma patří územím ležícím mimo (Havaj, Aleutské ostrovy, Americká Samoa, Guam).
- Atlantický standardní čas – UTC-4
- Východní standardní čas – UTC-5
- Centrální standardní čas – UTC-6
- Horský standardní čas – UTC-7
- Tichomořský (Pacifický) standardní čas – UTC-8
- Aljašský standardní čas – UTC-9
- Hawaii-Aleutian Standard Time – UTC-10
- Samoa Standard Time – UTC-11
- Chamorro Standard Time – UTC+10
Menší odlehlé ostrovy, které leží mimo zákonem definované časové zóny, používají čas příslušný jejich zeměpisné poloze.
Tip: Více se o času v USA dočtete zde.
Asie – časová pásma: Čína a Rusko
Asie je svou rozlohou největší kontinent a teoreticky leží ve 12 časových pásmech. Realita je ovšem jiná, protože na tak velké ploše existují výjimky a odchylky od pravidel. Nejznámější takovou je Čína, která má stejný čas po celé své ploše.
Naopak Rusko je státem, který se rozkládá na nejvíce časových zónách vůbec. V historii si prošlo řadou změn. K posledním úpravám času v Rusku došlo v roce 2010. Aktuálně je časový rozsah zón od UTC+2 do UTC+12. Čas v jednotlivých zónách neodpovídá časovému pásmu, které přísluší zeměpisným délkám. Většinou je napřed, místy dokonce o 2 hodiny. V Rusku se nepoužívá systém světového času (UTC), čas porovnávají s časem v Moskvě.
Tabulka: Seznam časových pásem
+1 hodina A, SEČ (Středoevropský čas), CET (Central European Time) |
Albánie, Alžírsko, Andorra, Angola, Belgie, Benin, Bosna a Hercegovina, Čad, Černá Hora, Česká republika, Dánsko, Francie, Gabon, Gibraltar, Chorvatsko, Itálie, Libye, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Kamerun, Kongo, Maďarsko, Makedonie, Malta, Monako, Namibie, Německo, Niger, Nigérie, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Rakousko, Rovníková Guinea, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Středoafrická republika, Svalbard, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Tunisko, Vatikán |
+2 hodiny, EET (East European Time) |
Botswana, Bulharsko, Burundi, Demokratická republika Kongo, Egypt, Estonsko, Finsko, Pásmo Gazy, Izrael, Jihoafrická republika, Jordánsko, Kypr, Lotyšsko, Lesotho, Libanon, Litva, Malawi, Moldavsko, Mosambik, Rumunsko, Rwanda, Řecko, Svazijsko, Sýrie, Turecko, Ukrajina, Západní břeh Jordánu, Zambie, Zimbabwe |
+3 hodiny, MSK (Moscow Time) |
Bahrajn, Bělorusko, Džibutsko, Eritrea, Etiopie, Irák, Jemen, Katar, Keňa, Komory, Kuvajt, Madagaskar, Mayotte, Část Ruska (Kaliningradská oblast), Saúdská Arábie, Somálsko, Súdán, Tanzanie, Uganda |
+3.3 hodiny |
Írán |
+4 hodiny |
Arménie, Ázerbájdžán, Gruzie, Mauricius, Omán, Réunion, Evropská část Ruska, Seychely, Spojené arabské emiráty |
+4.3 hodiny |
Afghánistán |
+5 hodin |
Části Kazachstánu, Maledivy, Pákistán, Části Ruska, Tádžikistán, Turkmenistán, Uzbekistán |
+5.30 hodin, IST (Indian Standard Time) |
Indie, Šrí Lanka |
+5.45 hodin |
Nepál |
+6 hodin |
Bangladéš, Bhútán, Kyrgyzstán, Části Kazachstánu, Části Ruska (Čeljabinská oblast, Sverdlovská oblast) |
+6.30 hodin |
Kokosové ostrovy, Myanmar |
+7 hodin |
Část Indonésie (Sumatra, Java, část Kalimantanu), Kambodža, Laos, Část Ruska (Novosibirská oblast), Thajsko, Vietnam, Vánoční ostrov |
+8 hodin, AWST (Australian Western Standard Time) |
Část Austrálie (Západní Austrálie), Brunej, Čína (celá), Hongkong, Část Indonésie (Sulawesi), Macao, Malajsie, Mongolsko (většina), Filipíny, Části Ruska (Krasnojarský kraj), Singapur, Tchaj-wan |
+8.45 hodin |
Část Austrálie |
+9 hodin, JST (Japan Standard Time), KST (Korea Standard Time) |
Východní Timor, Část Indonésie (Západní Papua), Japonsko, Jižní Korea, Palau, Části Ruska (Irkutská oblast), Severní Korea |
+9.30 hodin, ACST (Australian Central Standard Time) |
Část Austrálie (Jižní Austrálie, Severní teritorium) |
+10 hodin, AEST (Australian Eastern Standard Time) |
Část Austrálie (Queensland, Nový Jižní Wales, Tasmánie, Victoria), Guam, Části Mikronésie, Papua-Nová Guinea, Části Ruska (Zabajkalský kraj), Severní Mariany, Nová Kaledonie |
+10.30 hodin |
Část Austrálie (Ostrov lorda Howa) |
+11 hodin |
Části Mikronésie, Nová Kaledonie, Části Ruska (Přímořský kraj), Šalamounovy ostrovy, Vanuatu |
+11.30 hodin |
Ostrov Norfolk |
+12 hodin |
Fidži, Část Kiribati, Marshallovy ostrovy, Nauru, Nový Zéland, Části Ruska (Kamčatský kraj), Tuvalu, Wakeův ostrov, Wallis a Futuna |
+12.45 hodin |
Část Nového Zélandu (Chathamské ostrovy) |
+13 hodin |
Část Kiribati, Samoa, Tokelau (Nový Zéland), Tonga |
+14 hodin |
Část Kiribati |
12 hodin |
Bakerův ostrov (neobydleno), Howlandův ostrov(neobydleno) |
-11 hodin |
Americká Samoa Atol Midway (USA), Niue |
-10 hodin, HST (Hawaii-Aleutian Standard Time) |
Cookovy ostrovy, Části Francouzské Polynésie, Johnstonův atol, Části Spojených států (Hawaii, Aleutské ostrovy) |
-9.30 hodin |
Část Francouzské Polynésie (Markézy) |
-9 hodin, AKST (Alaska Standard Time) |
Části Francouzské Polynésie, Část Spojených států (Aljaška) |
-8 hodin, PST (Pacific Standard Time) |
Části Kanady (Yukon, Britská Kolumbie), Části Mexika (Baja California), Pitcairnovy ostrovy, Části Spojených států (Kalifornie, Nevada, Oregon, Washington) |
-7 hodin, MST (Mountain Standard Time) |
Části Kanady (Alberta), Části Mexika (Chihuahua), Části Spojených států (Arizona, Colorado) |
-6 hodin, CST (Central Standard Time) |
Belize, Část Ekvádor (Galapágy), Salvador, Guatemala, Honduras, Část Chile (Velikonoční ostrov), Části Kanady (Manitoba, Saskatchewan), Kostarika, Většina Mexika, Nikaragua, Části Spojených států (Illinois, Texas) |
-5 hodin, EST (Eastern Standard Time) |
Bahamy, Ekvádor, Haiti, Jamajka, Části Kanady (Ontario, Québec), Kajmanské ostrovy, Kolumbie, Kuba, Panama, Peru, Turks a Caicos, Části Spojených států (východní pobřeží Washington, D.C., New York) |
-4.30 hodin |
Venezuela (od 9. prosince 2007 02.30:00 UTC-4.30)[1] |
-4 hodin, AST (Atlantic Standard Time) |
Anguilla, Americké i Britské Panenské ostrovy, Antigua a Barbuda, Aruba, Barbados, Bermudy, Bolívie, Části Brazílie (Amazonas), Curaçao, Dominika, Dominikánská republika, Falklandy, Grenada, Část Grónska, Guadeloupe, Guyana, Chile (kontinentální), Části Kanady (Nové Skotsko), Martinik, Montserrat, Paraguay, Portoriko, Sint Maarten, Svatá Lucie, Svatý Kryštof a Nevis, Svatý Vincenc a Grenadiny, Trinidad a Tobago |
-3.30 hodin, NST (Newfoundland Standard Time) |
Části Kanady (Newfoundland) |
-3 hodin |
Argentina, Části Brazílie Brasila, Rio de Janeiro, Sao Paulo, Francouzská Guyana, Většina Grónska, Saint-Pierre a Miquelon, Surinam, Uruguay |
-2 hodin |
Část Brazílie (Fernando de Noronha), Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy |
-1 hodin |
Část Grónska, Kapverdy, Část Portugalska (Azorské ostrovy) |
0 hodin, GMT (Greenwich Mean Time), WET (West European Time) |
Burkina Faso, Faerské ostrovy, Gambie, Ghana, Část Grónska, Guinea, Guinea-Bissau, Irsko, Island, Libérie, Mali, Maroko, Mauritánie, Pobřeží slonoviny, Portugalsko (kontinentální, Madeira), Senegal, Sierra Leone, Svatá Helena, Ascension a Tristan da Cunha, Svatý Tomáš a Princův ostrov, Část Španělska (Kanárské ostrovy) , Togo, Velká Británie |
V jakém jsem časovém pásmu?
Pokud chcete vědět, ve kterém časovém pásmu se nacházíte, ať už jste v jakékoliv zemi, podívejte se na tuto stránku, na které najdete kalkulačku časových pásem.
V jakém časovém pásmu je Česká republika: GMT?
Česká republika leží v časovém pásmu GMT+1 (ke greenwichskému času, který se vztahuje k nultému poledníku procházejícímu Londýnem, se přičítá hodina).
Kolik je na světě časových pásem?
Na světě se nachází celkem 24 časových pásem.
Co je to pásmový čas?
Pásmový čas značí území na planetě, které používá stejný čas (cca 15° kolem daného poledníku) od UTC (koordinovaný univerzální čas).
Komentáře
Tak se omlouvám, překoukl jsem, že jste psal CET a ne CST.
https://time.is/cs/CET
Mělo by to tedy být ve 4 hodiny (16:00) jako u nás v ČR. Viz odkaz.
CST is 6 hours behind Greenwich Mean Time (GMT) and is used in North America.
Takže pokud se nacházíte v ČR, tak -1 a máte čas v Británii a dalších -6 do USA centrálního času, tedy celkově -7 od českého času.
Pokud tedy oni mají čas schůzky ve 4 (16:00) odpoledne, tak u vás bude +7 hodin, tedy 11 (23:00) hodin večer.
Děkuji za pěkně zpracovaný článek. Bohužel tu chybí praktická věc. Když člověk má online meeting ve 4 pm CET. V kolik našeho času se mám připojit?
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Cesta vlakem a autobusem do Chorvatska – recenze, termíny a ceny
Vlakem či autobusem RegioJet do Chorvatska v roce 2024: Kde koupit jízdenky? Jaký je nový jízdní řád? Přečtěte si rady, tipy a recenze...
Přehled státních svátků a prázdnin v Německu 2023/2024
V sousedním Německu mají spoustu státních svátků, a samozřejmě i školní prázdniny. Podle tohoto přehledu si můžete naplánovat dovolenou nebo...
Co je Den díkůvzdání a jak se slaví v USA a České republice
Den díkůvzdání patří mezi tradiční severoamerické svátky. Jak se slaví v USA, Kanadě, nebo i v ČR? Jaké je historie toho svátku?