NÁVODY
Tipy na posílení snížené imunity – vitamíny i babské rady
Co všechno byste měli dělat pro posílení obranyschopnosti svého organizmu? Pro svou imunitu toho můžete udělat hodně a ona se vám za to odvděčí!
📌Co je imunita – 📌Jak posílit imunitu – 📌Imunita a koronavirus
Foto: Pixabay
Důležitost imunitního systému: 10/10
- Imunita je pro každé tělo důležitá
- Každý by měl o své zdraví - imunitu náležitě pečovat
Co je imunita
Imunita je obranyschopnost organizmu proti antigenům, které mohou pocházet jak z vnějšího prostředí, tak z vnitřního organizmu. Znamená to obranu proti buňkám patogenních organizmů, jako jsou viry nebo i nádorové buňky. Imunita je odpověď organizmu na tyto „spouštěče“ – celý proces řídí tzv. imunitní systém.
Jak posílit imunitu – jak rychle zvýšit imunitu
Pro posílení imunity můžete vykonávat celou řadu činností, kterými ji podpoříte. Všechno to jsou nenáročné aktivity, které vás vlastně nemusí stát ani moc peněz. Základem pro zdravý život a vyrovnanou imunitu je spánek. Dopřejte si kvalitní odpočinek! Dlouhodobé nevyspání si může vybrat svou daň v podobě rozvinutí kardiovaskulárních chorob přes diabetes, až po narušení imunitního systému! Rychlý způsob, jak zvýšit imunitu bohužel není. Je to postupný proces.
Posílení imunity: Otužujte se!
Další z kroků, který můžete – a vlastně byste měli – praktikovat, je pravidelné otužování. Vystavovat tělo chladu má velký vliv na obranyschopnost organizmu. Nemusíte se hned koupat ve vaně plné studené vody, do které ještě dosypete kostky ledu. Stačí se otužovat pozvolna, ale dbát na pravidelnost. Ranní vlažná nebo studená sprcha vás probere a dobře naladí do nadcházejícího dne!
Otužování - jak s ním začít, účinky, rizika a metodika
Podpora imunity: Saunování je přínosné
Jednou z dalších aktivit, která je pro budování silné imunity přínosná, je saunování. Zahřátí těla, při kterém se z těla dostanou škodlivé látky, a následné zchlazení má blahodárné účinky. Detoxikujete své tělo, posilujete imunitu a zlepšujte krevní oběh. Do menších prostor se výborně hodí infrasauna.
Jak posílit imunitu přírodní cestou: Pohybem!
Pohyb je pro tělo stejně důležitý jako spánek. Dopřejte svému tělu pravidelnou fyzickou aktivitu. Nemusíte hned cvičit s těžkými činkami. Stačí dlouhé procházky. Vhodná je jízda na kole, plavání, ale také běh. Každý podle svého zdravotního stavu. Důležité je se nepřetěžovat, ale postupně zvyšovat zátěž na úroveň, která nezpůsobuje bolest. Vhodnou aktivitou je také lehké cvičení – ideální je jóga. Podstatné také je pohybovat se na čerstvém vzduchu.
Posílení imunity u dětí, ale i u dospělých
U dětí platí totéž, co u dospělých jedinců. Samozřejmě je nutné vše upravit úměrně jejich věku a schopnostem. Ale všechny předchozí body platí. Nebudeme je tedy opakovat, ale doplníme další.
Nezapomínejte na kvalitní a vyváženou stravu. Můžete si obohatit jídelníček tzv. superpotravinami, které jsou plné prospěšných látek – vitamíny, minerální látky, antioxidanty, vlákniny atd. Patří mezi ně například kustovnice čínská, chia semínka, borůvky, červená řepa, avokádo, rakytník a další. Ale důležitá je vyvážená strava s dostatkem ovoce a zeleniny. Nezapomínejte na vitamín C – jablka, kiwi, zelí, červená paprika, šípek, citrusy...
Posilujte střevní mikroflóru! Imunita totiž vzniká ve střevech (až 70 % buněk imunitního systému se nachází ve střevě), proto je dobré udržovat rovnováhu mikroflóry. Ideální na to jsou zakysané mléčné výrobky. Vláknina je důležitá – pomoci může například quinoa.
Shrňme si základy pro posílení imunity:
- Kvalitní spánek
- Otužování
- Saunování
- Pohyb (na čerstvém vzduchu)
- Vyvážená strava s dostatkem vitamínů
- Důležité je také vyhýbat se stresovým situacím
Imunita a koronavirus
V souvislosti s šířením koronaviru se často objevuje otázka, jak to je s imunitou. Mají lidé po prodělání nemoci imunitu proti Covid-19? Jisté je, že lidé mají v krvi protilátky, ale důležité je, jak dlouho tyto v těle zůstanou. A hlavně: primární je buněčná imunita, pokud taková je, měli by lidé po prodělání nemoci být skutečně imunní. Švédští vědci přišli s tvrzením, že si organizmus proti viru vytváří speciální T-lymfocyty, které ničí buňky nakažené virem. Pokud se toto potvrdí, měla by být imunita trvalého rázu a ne jen několik týdnů až měsíců po prodělání nemoci.
Vitamíny na imunitu
Základem pro dobrou imunitu je vitamín C. Ten získáte v dostatečném množství ze stravy, pokud ji tedy máte vyváženou a plnou ovoce a zeleniny. Vitamín C získáte z citrusových plodů, ale také z jablek , kiwi atd.
Pro imunitu je důležitý vitamín D. Jeho zdrojem je sluneční záření, ale také mořské ryby, vejce, mléko, hovězí játra...
✅Potraviny s vysokým obsahem vitamínu C | ✅citrusové plody, kapusta, brokolice, květák, kiwi |
✅Potraviny s vysokým obsahem zinku | ✅maso, ořechy, čočka, měkkýši |
✅Probiotika | ✅kefír, kombucha, jogurt, kimchi |
✅Koření | ✅zázvor, skořice, kajenský pepř, kurkhuma |
✅Superpotraviny | ✅kustovnice čínská, chia semínka, borůvky, červená řepa, avokádo, rakytník |
✅Tekutiny | ✅bylinný čaj, smoothie, hovězí vývar |
Léky na imunitu
Imunitu můžete podpořit i vitamíny nakoupenými v lékárně. Zde ale platí, abyste se poradili se svým ošetřujícím lékařem, nebo alespoň s lékárníkem. Některé kombinace léků s vitamíny nejsou vhodné, stejně jako se některými vitamíny můžete předávkovat. Častou volbou mohou být šumivé multivitamíny a jiné doplňky stravy. Nedoporučujeme homeopatické přípravky, i když u nich máte jistotu, že se rozhodně nepředávkujete.
Byliny na posílení imunity
Existuje celá řada bylin na posílení imunity. Můžete si vyrábět smoothie (do kterých si přihoďte některou ze superpotravin), anebo si vařit bylinné čaje. Na jaké se zaměřit? Ideální jsou šípkové čaje, z rakytníku, hlívy ústřičné nebo mateřídoušky. Dobře posouží také Třapatka nachová neboli echinacea. Na nachlazení dobře funguje zázvorový čaj.
Babské rady na posílení imunity
Z mnoha bylin se dají dělat vývary – čaje, které jistě dobře podpoří imunitu. Ale nemusíte si z nich vyrábět jen nápoje. Z mnoha se dají vyrábět sirupy, džemy a kompoty – jako například z šípku. Nebo různými bylinkami můžete dochucovat jídla. Například bazalka posvátná je ideálním antioxidantem.
Zopakujeme, na jaké rostliny se zaměřit: Třapatka nachová, šípek, rakytník, hlíva ústřičná, ale třeba i česnek, kustovnice čínská, ženšen.
Oslabená imunita
Oslabenou imunitu je třeba podpořit, aby bylo vaše tělo bojovat s případnou nákazou. První příznaky mohou být únava ve spojitosti se špatným spánkem. V první řadě je dobré tělu dodat vitamíny v podobě bylinek (čaje atp.) nebo nakoupených v lékárně. Následně dodržovat zdravý životní styl, který uvádíme v tomto článku.
Jak bojovat proti virům, bakteriím a alergenům v domácnosti
Zdroje: Wikipedia
Komentáře