Velmi jsem si oblíbila kávu z https://www.prazirna-napajedla.cz/ . Nejen že je skvělá, ale je to rodinná česká pražírna :)
ZAJÍMAVOSTI
Účinky pití kávy na naše zdraví
Pro jedny je káva zdravý nápoj a životabudič, pro druhé se jedná o největší zlo. Jak je to s pitím kávy? Která je vhodná a kolik šálků bychom měli denně vypít?
KÁVA S MLÉKEM - KÁVA BEZ KOFEINU - ZELENÁ KÁVA
KÁVA V TĚHOTENSTVÍ
Foto: PixaBay
Káva a její účinky
Názorů na účinky a vhodnost pití kávy je mnoho. Různí se i názory expertů, ale jedno je v zásadě jasné: pitím kávy tělo získá mnoho prospěšných látek – káva je bohatá na obsah antioxidantů, které mají příznivý vliv na náš organismus. Káva také příznivě podporuje mozkové funkce a zvyšuje metabolismus. Vhodná je také v zátěžových situacích vyžadujících pozornost (např. řízení automobilu), ale také umí jednoduše zahnat únavu z nedostatku spánku či odehnat bolest hlavy a kruhy pod očima. Podstatné pak ale je, jaký druh kávy se pije, jak často a také kdo ji pije. Je rozdíl, pokud čerstvou a silnou kávu pije mladý člověk anebo starý nemocný člověk, případně, pokud se jedná o nekvalitní kávu. Rizika mohou být například spojená s kardiovaskulárními onemocněními, citlivější lidé si mohou při pití kávy stěžovat na bolesti žaludku nebo pálení žáhy. Kofein pak může některým narušit spánek. Zkrátka je to individuální.
Černá káva a zdraví: káva a účinky na organismus
Když se vrátíme k vysokému obsahu antioxidantů, potom můžeme kávu řadit mezi jedny z nejvíce prospěšných nápojů. Průměrný člověk, který za den vypije několik šálků, získá z kávy více oxidantů než z ovoce a zeleniny. Mezi tradiční mýtus patří rychlost účinku kávy. Mnozí věří, že vliv je okamžitý, ale není tomu tak. Účinek vrcholí za jednu až dvě hodiny po té, co se dostane do krve. Pokud potřebujete svůj organismus povzbudit, doporučuje se vypít několikrát denně malý šálek kávy. Velký hrnek kafe po ránu rozhodně nezajistí povzbuzení na celý den. Kofein obsažený v kávě také zrychluje metabolismus – ideální je například vypít šálek před cvičením. Navíc tato látka navozuje příjemný pocit spokojenosti a štěstí.
Káva a zdraví – vliv kávy na zdraví
Podle průzkumů také pití kávy chrání před neurodegenerativními chorobami jako je Alzheimerova choroba. Závěry klinických studií ukázaly, že lidé pijící pravidelně kávu mají až o 65 % nižší riziko vzniku této choroby. Podobné závěry byly zveřejněny i v souvislosti s Parkinsonovou nemocí. Pitím toho nápoje také snížíte riziko vzniku cukrovky 2. typu (Diabetes mellitus 2. typu). Káva je přínosná i pro dobrou funkci jater – pravidelné pití snižuje riziko vzniku jaterních onemocnění.
Foto: PixaBay
Negativní účinky kávy
Když už jsme zmínili vesměs všechna pozitiva, je také třeba uvést rizika spojená s konzumací kávy. Je třeba varovat zejména lidi trpící na tzv. vysoký tlak. Pro ty je pití kávy rizikové a v některých případech i zcela nevhodné. Konzumace kávy se nedoporučuje ani lidem s duševními poruchami. Kofein má sice vliv na tzv. pocit štěstí, ale má také odvrácenou stránku: velké množství kofeinu může způsobit bušení srdce, a také může vést ke vzniku neklidu, úzkosti a raritně se také objevují záchvaty paniky. Ale jak už jsme uvedli, je to hodně individuální a každý si musí vyzkoušet, co mu bude vyhovovat a jaké má své limity. Řešení je pak jednoduché – omezit pití kávy a raději si koupit něco dobrého a zdravého třeba na farmářských trzích.
Škodlivé účinky kávy – jaká je škodlivost pití kávy
V souvislosti s konzumací kávy se také hovoří o závislosti. Na vině je opět kofein – jedná se totiž o návykovou látku. Při pravidelné konzumaci dojde k vybudování tolerance na jeho účinky, a aby na vás pití kávy mělo vliv, budete muset zvyšovat četnost jejího pití. V případě nedodání pravidelné dávky se mohou objevit abstinenční příznaky jako bolest hlavy, únava, podrážděnost, ale často vymizí během pár dní. Nejedná se tedy o nic nebezpečného.
Pozor na nadměrné pití kávy
Často se v souvislosti s konzumací kávy upozorňuje na rizika spojená s nadměrným pitím. Ale abyste se dostali do této kategorie, museli byste za den vypít dvanáct a více šálků kávy. Otrava kofeinem by nastala asi při zkonzumování nějakých 100 šálků silné kávy. Většina milovníků kávy se k takovým hodnotám nedostane. A ještě připomeneme, že účinek vypité kávy vrcholí za hodinu až dvě, kdy se dostane do krve.
Je pití kávy zdravé – je káva zdravá?
Pití kávy je zdravé, ale pouze za předpokladu, že netrpíte nějakým onemocněním, které by mohlo příjem komplikovat. Například onemocněním trávicího ústrojí, případně nějakým srdečním onemocněním. Ale v zásadě se většina studií shoduje na prospěšnosti pití kávy. Důležité ale je pít správnou kávu – stačí rozlišovat dvě základní jakostní skupiny – arabiku a robustu. První jmenovaná má sametovou chuť, je aromatická a není moc hořká. Naopak robusta je silnější, chutná hořce, ale postrádá aroma – není to tak kvalitní káva. Při pití kávy by se také nemělo zapomínat na doplňování tekutin – samotná káva odvodňuje!
Zelená káva účinky
Zelená káva je něco zcela odlišného, než na co jsou zvyklí tradiční konzumenti. Jedná se o kávová zrna před pražením, a proto pak taková káva obsahuje více antioxidantů a kyselin. Pražením se jich mnoho zničí. Díky obsahu kyseliny chlorogenové má taková káva ve spojení s kofeinem velký vliv na vstřebávání cukrů z potravy a následné přeměny na tuk. Podle posledních objevů je tato káva vhodná jako prostředek k hubnutí. Dále má příznivé účinky na trávení – omezuje riziko vzniku žlučových kamenů. Má pozitivně působit na celulitidu. Z dalších příznivých účinků už se můžeme jen opakovat – tedy platí totéž, co u běžné kávy. Zelená káva obsahuje více kofeinu, a proto není vhodná pro těhotné/kojící a samozřejmě pro lidi s vysokým tlakem či diabetiky. Chuťově je zelená káva přirovnávána k zelenému čaji.
Káva s mlékem a zdraví – káva s mlékem účinky na zdraví (smetana do kávy)
Často se ve spojitosti s kávou diskutovalo, jestli je vhodné, nebo dokonce zdraví škodlivé, přidávat do kávy mléko. Objevovala se varování, že mléko v kávě může způsobovat rakovinu a další vážné zdravotní komplikace. Hned z kraje uklidníme všechny konzumenty, kteří si kávu bez mléka nemohou představit: žádné riziko nebylo prokázáno. Snad jedině, že byste trpěli intolerancí na laktózu. Podrobně na tuto otázku odpověděli na serveru Technet. Naopak mnozí výživoví specialisté doporučují si mléko do kávy přidat, abyste snížili dráždivost nápoje pro žaludek.
Pití kávy v těhotenství
Těhotné ženy by se pití kávy měly vyhýbat. Mohly by si tak způsobit komplikace při vývoji plodu a navíc i u dítěte by mohla vzniknout závislost na kofeinu, což by se později mohlo podepsat na jeho nespavosti.
Pití kávy při kojení
- Pití kávy při kojení už není takový problém jako v těhotenství.
- Doporučuje se konzumovat kávu co nejdéle před kojením – minimální odstup jsou tři hodiny.
- Pokud není uživatelka kávy nutně závislá na kofeinu, může zkusit kávu zbavenou právě této látky.
Káva bez kofeinu
Káva bez kofeinu, jak název předesílá, je zbavená této látky. Přesněji její obsah je výraznou měrou zredukován na zcela zanedbatelnou hodnotu. Existují dva způsoby zbavení kávových bobů kofeinu. Proces může být přírodní – máčením ve vodě, anebo chemický. Druhý jmenovaný už pak zanechává v kávě řadu přidaných chemických příměsí. Chuťově ale nebude stejná jako běžná káva. Nicméně obsah antioxidantů a dalších prospěšných látek si dopřejete i z bezkofeinové kávy.
Tip: Hledáte slevu nejen na kávu Tchibo? Máme pro vás cenné rady!
Kdy pít kávu
Jak už v článku mnohokrát zaznělo, pití kávy je zcela individuální a každému vyhovuje něco jiného. Ale pokud si vezmete k srdci výsledky práce vědců, možná vám to napomůže s dobrým soustředěním během dne a s kvalitním spánkem.
Kdy tedy pít kávu?
- Není zcela ideální pít hned po ránu.
- Podle vědců je ideální si dát první šálek mezi půl devátou a půl desátou dopolední (to za předpokladu, že vstáváte mezi 6.–8. hodinou).
- Další šálek je vhodný odpoledne mezi půl druhou do pěti odpoledne.
- Poslední kávu byste měli pít mezi půl šestou až půl sedmou večerní.
- Potom už byste neměli konzumovat žádný nápoj s kofeinem – vyhnete se tak potížím s usínáním a nespavostí.
Foto: PixaBay
Čerstvá káva
Patříte mezi kávové fajnšmekry? Pak jistě již máte svou oblíbenou značku a ještě lépe svou oblíbenou pražírnu, kam si chodíte pro čerstvou kávu. Taková káva je maximálně čerstvá, plná aroma a chuti. Navíc ji budete mít přesně takovou, která vám chutná a bude splňovat požadavky ze zdravotního hlediska. Káva vydrží čerstvá jen několik dní, maximálně týdnů. Na vzduchu žlukne. Většina prodávaných káv už je vyčpělých a žluklých... Pozor tedy na to!
Cibetková káva
Cibetková káva patří mezi nejžádanější druh kávy mezi gurmány a je také jedna z nejdražších. Získává se z trusu cibetek, které mají rády sladké kávové třešně. Ty pak cestují trávicím traktem a téměř neporušené projdou v žaludku tzv. fermentací – zde právě bob získá specifickou a nezaměnitelnou chuť a aroma. Následně ke slovu přichází sběrači, kteří musí objevit trus a z něj pak kávu získat. Po omytí se usuší a dále praží. Cibetkovou kávu najdete pod označením Kopi Luwak.
Druhy kávy
Základních druhů kávy je několik, ale hlavním, co byste si měli zapamatovat je, že piccolo neexistuje. Základem je espresso, pak můžeme například zmínit lungo, americano, cappuccino, latte macchiato a další. Základní přehled najdete třeba zde.
Zrnková káva
Zrnková káva se do Evropy dostala nejpozději v první polovině 16. století. Nejprve byla výsadou privilegovaných vrstev, postupně se však rozšířila. Kávu rozdělujeme na dvě základní odrůdy: robustu a arabiku (arabica). Arabica má menší obsah kofeinu, ale je co do chuti a aroma velice lahodná, zatímco robusta má silnější a výraznější chuť a není tak kvalitní. Z dalších odrůd můžeme zmínit excelsu a libericu.
Rozpustná káva neboli instantní káva
Instantní káva se vyrábí sušením vyextrahovaných mletých pražených zrn. Silný kávový extrakt se z vysokých teplot zprudka zchlazuje. Káva se následně suší. Výsledkem je buď rozpustný prášek, nebo granule. Na výrobu instantní kávy se většinou používají méně kvalitní zrna (robusta). Aby taková káva měla chuť a vůni, musí se chemicky aromatizovat.
Ledová káva
V letních měsících se jedná o velmi vyhledávaný druh kávy. Složení je stejné, jen s rozdílem, že káva neprojde varem. Receptů, jak vytvořit ledovou kávu je mnoho. Zkuste některý z nich a uvidíte, jak je takový nápoj osvěžující.
Překapávaná káva
Překapávaná káva – nejlépe připravená v tzv. překapávači má jednu nespornou výhodu. Díky filtraci přes papír se do kávy nedostane látka kafestol (zvyšuje hladinu cholesterolu) a hlavně káva získá na bohatosti chutí. Samozřejmě za předpokladu, že nepoužijete cukr, mléko a další ochucovadla.
Irská káva
Skutečná irská káva obsahuje pravou irskou whiskey doplněnou filtrovanou kávou s třtinovým cukrem. Na povrchu je asi 2 cm vysoká vrstva vyšlehané smetany, která je ale stále tekutá.
Turecká káva
V české podobě se také příprava označuje jako „turek“. Káva se nasype do hrnku a zalije horkou vodou. Ale tento postup nemá s tureckou kávou nic společného. Správně se připravuje v džezvě. Káva musí být najemno umletá (asi jako hladká mouka). Do džezvy se nadávkuje káva, smíchá se studenou vodou a zamíchá. Džezva se dá nad plamen a začne se s ohříváním. Jakmile káva začne tvořit pěnu, je potřeba proces ohlídat a těsně před přetečením džezvu z plamene sundat. Po chvilce ji vrátíme zpět a proces třikrát opakujeme (káva třikrát vzkypí). Tak se uvolní všechny potřebné látky.
Týden kávy
Týden kávy je každoročně pořádaný festival konaný k oslavě Mezinárodního dne kávy, který připadá na 1. října. Akce pravidelně probíhá od roku 2011. Kdy a kde se můžete zapojit do Týdne kávy se dozvíte na oficiálních stránkách.
Co pít místo kávy
Jsou situace, kdy si nemůžete dát kávu – třeba ze zdravotních důvodů, nebo vám zkrátka nechutná. Existují i kávové náhražky, které jsou navíc zdravé! Pít můžete „kávové“ nápoje jako je Melta, nebo Caro. Melta je z praženého kořene čekanky, praženého žita a ječmene, a kořene cukrové řepy. Pokud máte klasickou podobu, je nutné nápoj převařit a následně scedit. Meltu můžete zakoupit i v nálevových sáčcích, které stačí vylouhovat. Dalším náhražkovým nápojem je Caro – ze sušeného mletého kořene čekanky, obsahuje dále obilné produkty a slad z ječmene. Caro se rozpouští v horké vodě. A pokud řešíte dopad na zdraví, pak si nenechte ujít podrobný článek, který se věnuje účinkům a druhům soli.
Jaké jsou rozdíly v kávovarech: jsou lepší automatické, nebo pákové?
Komentáře