Víte, co se bude dít při výměně elektroměrů?
Elektroměr měří spotřebu elektrické energie v odběrném místě a většinou si jej příliš nevšímáme. Co když ale nastane čas na jeho výměnu? Víte, co se bude dít?
Jak probíhá výměna? – Proč se mění?
Chytrý elektroměr – Fotovoltaika – Nízký tarif
Foto: Pixabay
Povinná výměna elektroměru za účelem úředního ověření
Majitelem elektroměru je provozovatel distribuční soustavy, tedy konkrétní energetická společnost, a pod ní také spadá jeho výměna i případné opravy. V případě, že elektroměr funguje a není třeba jej vyměnit z jiného důvodu, mění se dle cejchovních lhůt. U starších typů je to po 10 letech, u novějších potom po 12 až 16 letech.
Jak probíhá výměna elektroměru?
Ve většině případů jsou už elektroměry umístěny ve volně dostupných částech domu. V těchto případech energetické společnosti většinou odběratele o jeho výměně ani neinformují. Pokud ještě máte elektroměr v bytě, máte smluvní povinnost jej zpřístupnit nejen pro kontrolu nebo odečet, ale i pro samotnou výměnu.
Demontáž i odplombování – jak dlouho trvá výměna elektroměru?
Plánovaná výměna elektroměru standardně trvá několik desítek minut. Odplombování i demontáž elektroměru by měl vždy provádět kvalifikovaný pracovník - elektrikář, což je buď technik spadající přímo pod vašeho distributora, nebo jeho smluvní společnost.
Kolik stojí výměna elektroměru? Cena ČEZ, PRE, E.ON, EG.D
Plánovaná výměna v cejchovní lhůtě, výměna z důvodu nefunkčnosti elektroměru, která nebyla způsobená odběratelem, nebo hromadná výměna za chytré elektroměry by měla být zdarma, tedy na náklady distributora. Pokud potřebujete elektroměr vyměnit z jiného důvodu, kontaktujte svého poskytovatele elektřiny.
Proč se mění elektroměr?
Plánovaná výměna elektroměru v cejchovní lhůtě
- Starší modely elektroměrů už neodpovídají současnému objemu spotřeby.
- Vykazují vyšší nepřesnost v měření dat.
- Postupem času se v elektroměru zvyšuje indikátor odporu, což může vést k jiskření, zkratu a následnému požáru.
Neplánovaná výměna elektroměru
- Zařízení přestalo fungovat nebo správně neměří.
- Na elektroměru je viditelné poškození.
- Zařízení nemá pečeť státního ověřovatele.
- Displej nebo indikátor vykazuje chybu.
- Na elektroměru se přestal otáčet disk.
V těchto případech bezodkladně kontaktujte svého distributora.
Výměna stávajících elektroměru za chytrý elektroměr
Na základě Evropské směrnice by se mělo přistoupit k postupné výměně všech stávajících elektroměrů za chytré elektroměry v druhé polovině roku 2024. Tyto elektroměry se vyznačují průběžným a velice přesným měřením, na základě něhož můžete lépe řídit svoji spotřebu elektrické energie. Zároveň se distributoři ochrání proti nekalé manipulaci s elektroměrem, který proti ní bude zabezpečen.
Žádost o chytrý elektroměr
O chytrý elektroměr si u svého distributora můžete zažádat klidně hned. Nechte si však poradit, zda je pro vás tento krok nyní výhodný. Vyplatí se zejména odběratelům s vyšší spotřebou, kteří o ní chtějí mít skutečně detailní přehled a aktivně ji řídit vzhledem k ceně elektřiny. Při dřívější výměně je třeba počítat s uhrazením poplatku dle konkrétního ceníku distributora a taktéž s uhrazením revizní zprávy elektrikáře, což je cca 1500 Kč. Hromadná výměna by pak měla být zdarma.
Výměna elektroměru pro fotovoltaiku (FVE)
Uvažujete o pořízení solární elektrárny na střechu vašeho domu? V tomto případě bude také třeba vyměnit elektroměr za čtyřkvadrantní verzi, která bude umět vykalkulovat přetoky energie z vlastní produkce a vyúčtovat skutečný odběr. A nejen to! Ve většině případů totiž budete muset upravit celý sloupek (rozvaděč) tak, aby splňoval podmínky distributora. Tedy určitě jej předem kontaktujte a zjistěte si předem všechny požadavky.
Jak na elektroměru poznám vysoký a nízký tarif?
Každý distributor elektrické energie má uvedené konkrétní časy spínání nízkého tarifu, díky kterému můžete výrazně ušetřit, na svých webových stránkách. Můžete se o nich také informovat na zákaznických linkách nebo informačních centrech. Distributor má právo časy měnit, ale má povinnost o změnách informovat alespoň s týdenním předstihem. Na elektroměru jej poznáte tak, že na něm bude šipka směřovat k „T2“, což je označení pro nízký tarif (vysoký tarif je značen jako „T1“).
Časy nízkého tariftu pro jednotlivé poskytovatele:
#️⃣ Kdy a kdo mění elektroměr?
Elektroměr mění jeho vlastník, tedy konkrétní distributor elektřiny. Mění se v termínech cejchovních lhůt mezi 10 a 16 lety a v roce 2024 začne probíhat hromadná výměna za chytré elektroměry.
#️⃣ Jaké jsou výhody chytrého elektroměru?
- Měří spotřebu dálkově s vyhodnocením každou hodinu.
- Údaje můžete sledovat pomocí aplikace.
- Každý měsíc získáte podrobný přehled o spotřebě.
- Můžete aktivně řídit svoji spotřebu.
- Je zabezpečený proti nekalé manipulaci.
Zdroj:
- https://www.mnd.cz
- https://www.elektrika.cz
- https://www.epet.cz/pruvodce-jak-se-vyznat-v-elektromeru-/
- https://tedomenergie.cz/chytry-elektromer/
- https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/20379-porizujete-fotovoltaiku-pozor-na-povinne-upravy-elektromerovych-sloupku
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
ČEZ zákaznická linka a online přihlášení do samoobsluhy
⚡ Nemůžete si uvařit čaj nebo rozsvítit? Vyřešte potíže s elektřinou díky ČEZ online přihlášení do samoobsluhy. Nebo zavolejte na ČEZ...
Zastropování cen elektřiny a plynu: Kolik ušetříte podle vlády
Vláda Petra Fialy rozhodla o zastropování cen elektřiny a plynu pro maloodběratele a veřejné instituce. Podívejte se, kolik od listopadu...
Jak se chránit před výpadky elektrického proudu?
⚡Máte strach, že během bouřek nebo při výpadcích elektřiny přijdete o rozdělanou práci, ⛔ nebo dojde k poškození zařízení? ⚡Braňte se!