NÁVODY
Vypadávání vlasů u mužů - příčiny a jak tomu zabránit
Vlasy poměrně výrazně ovlivňují celkový vzhled ženy či muže, proto je vhodné se o ně dobře starat. V tomto článku se zaměříme na vypadávání vlasů u mužů – jaké jsou příčiny a co dělat, abyste tento přirozený jev alespoň zpomalili.
Foto: Pixabay
Co způsobuje vypadávání vlasů u mužů? Příčin je více
Je zcela normální, že člověku denně vypadne 50 – 100 vlasů a prakticky si toho ani nevšimne. Pokud však máte pocit, že jste na tom hůře, zvětšují se vám kouty, vlasová linie ustupuje dozadu anebo pozorujete kruhové řídnutí vlasů na temeni hlavy, které se postupně zvětšuje, měli byste tento problém rozhodně řešit.
Není žádným tajemstvím, že je vypadávání vlasů u mužů způsobeno hlavně dědičností, hormonální činností a samozřejmě také věkem. Už jen pohledem na své rodiče v pokročilejším věku často zjistíte, jak na tom se svou kšticí za několik let budete i vy. Důležitou roli hraje rovněž stres, málo spánku i nedostatečný přísun důležitých vitamínů a minerálů.
Patrně nejčastější příčinou tzv. androgenetické alopecie (nadměrného úbytku vlasů) je vyšší hladina mužského hormonu testosteronu v krvi. Právě na něj, nebo lépe řečeno na dihydrotestosteron, má zvýšenou citlivost vlasová cibulka, což má za následek postupně tenčí a kratší vlasy a posléze jejich vypadávání. Nejvyšší hladinu testosteronu mají muži mezi 20. a 30. rokem života a právě v tomto období začínají nejvíce plešatět.
Pomohou různé přípravky na růst vlasů a zdravý životní styl
Jestliže vám padají vlasy více, než jste zvyklí, možná bude stačit jen úprava jídelníčku:
- konzumujte potraviny bohaté na zinek (hovězí maso, mořské plody, játra, pohanka..)
- doplňte vitamín H (ořechy, vaječný žloutek, květák, pivovarské kvasnice, čočka, oves..)
- důležité jsou rovněž vitamíny skupiny B, železo, hořčík, křemík a vápník
- vlasům prospívá omezení alkoholu, cukrů, kávy a tučné stravy, aktivní pohyb a méně stresu
Určitě je dobré používat také různé přípravky pro růst vlasů, kterých je na trhu poměrně solidní množství – u nich je důležitá hlavně pravidelná aplikace. Zvlášť pokud vám vlasy padají z důsledku nadměrného fénování nebo barvení, zafungují tyto přípravky spolu se správnou péčí rychleji, než když jde o problém jiného charakteru.
Pokud si s vypadáváním vlasů nevíte rady, můžete vše řešit návštěvou svého dermatologa (kožního lékaře), který vám poradí a navrhne vhodné řešení. V krajním případě je možná i chirurgická transplantace vlasů, kterou lze v dnešní době provést hned několika moderními metodami.
Komentáře