ONI TO STŘÍDÁNÍ NIKDY NEZRUŠÍ!,FURT BUDOU VYMEJŠLET DŮVODY A BUDOU SE VYMLOUVAT PROČ TO NEJDE,FURT SE VYMLOUVAJ,JEN SE VYMLOUVAJ A LŽOU PROČ TO NEJDE,JSOU S TIM TRAPNÝ KDYŽ TO NECHTĚJ ZRUŠIT,K ČEMU V TÝ EU JSOU KDYŽ NEJSOU SCHOPNÝ TO VYŘEŠIT,KDYŽ NEJSOU OCHOTNI ZRUŠIT STŘÍDÁNÍ JEDNOU PROVŽDY!!!,KDYBY CHTĚLI TAK TO ZRUŠEJ UŽ DÁVNO!
ZAJÍMAVOSTI
Změna času 2024: Letní čas ve světě a kdy byl zaveden
O poslední říjnové neděli si můžeme přispat o hodinu navíc. Letní čas byl v našich zemích zaveden už za první světové války, a poté několikrát zrušen. Zjistěte více o historii jeho používání a jak to se střídáním času mají ostatní země ve světě.
Historie letního času u nás – Letní čas ve světě
Foto: Pxhre
Je poslední říjnový víkend a to znamená, že si v noci ze soboty na neděli můžeme dovolit pospat o hodinu déle. Alespoň ti z nás, kteří nemají o víkendu noční směnu. Léto už dávno skončilo, nyní končí také letní čas. Všechny hodiny v Česku a a také ve většině Evropy posouvají o hodinu zpět.
Kdy se mění čas na zimní?
V neděli 27. 10. 2024 ve 3:00 ráno se hodiny posouvají o hodinu zpět na 2:00. Noc tedy potrvá o hodinu déle.
I když se času, ke kterému se v říjnu vracíme, říká zimní, jde vlastně o standardní pásmový čas. Skutečný zimní čas, tedy posun hodin dozadu proti pásmovému času se používá mnohem vzácněji.
Kdy byl zaveden letní čas a proč se mění
Kdy a jak se posouvá čas už víme, koho ale vlastně napadlo zavést střídání času a kdy a proč bylo zavedeno?
Pásmový čas tak, jak ho známe dnes, byl ve většině zemí postupně zaveden na konci 19. a na začátku 20. století. Netrvalo dlouho a přišly první návrhy na zavedení letního času. Například londýnský stavitel William Willet pro něj horoval v roce 1907 ve své eseji The Waste of Daylight (Plýtvání denním časem), přesvědčit britské poslance se mu ale nepodařilo.
Zlom přinesla první světová válka, kdy byl letní čas zaveden hned v několika evropských zemích. V roce 1916 přešlo k používání letního času Německo, Velká Británie, ale také Rakousko-Uhersko, jehož součástí byly České země.
Za hlavní výhody posunu času byly považovány nižší spotřeba petroleje na svícení, ale také volný čas úředníků za světla. Dělníci mohli po práci pracovat na poli, to ale mělo naopak vést k poklesu produktivity v továrnách. Letní čas si u nás velkou oblibu nezískal a nově zrozené Československo se obešlo bez něj.
Vrátil se až během další světové války. Především pro úsporu uhlí byl v Protektorátu Čechy a Morava zaveden 1. dubna 1940 a platil nepřetržitě až do 2. listopadu 1942. Mezi lety 1943 a 1949 fungoval letní čas standardním způsobem od jara do podzimu a v zimě 1946/47 byl nasazen také zimní čas (posun dozadu oproti pásmovému času).
Zavedení letního času v ČSSR
Znova byl každoroční letní čas nasazen v roce 1979 jako reakce na energetickou krizi, kterou způsobil náhllý pokles teplot. Postupně se uchytilo pravidlo, že se na letní čas přecházelo o posledním březnovém víkendu a zpět na zimní o posledním záříjovém víkendu.
K zatím poslední změně u nás došlo v roce 1996, kdy byl letní čas sjednocen v celé Evropské unii tak, že začíná o poslední neděli v březnu a končí o poslední neděli v říjnu. Česká republika sice ještě nebyla součástí EU, ke společným pravidlům se ale připojila.
Zrušení letního času: Skončí někdy přetáčení času?
Prakticky od stejné doby se řeší zrušení střídání času, jednotlivé státy unie se ale nedokážou shodnout na tom, zda by měl být v takovém případě zachován současný letní čas, nebo ten standardní. Evropská komise původně stanovila, že k poslednímu posunu času by mělo dojít v roce 2021 s tím, že si jednotlivé země zvolí samy, jaký čas jim více vyhovuje, s příchodem pandemie covidu se ale celá věc dostala do pozadí a nyní je jasné, že ke zrušení nedojde dříve než v roce 2026.
Kde všude se mění čas ve světě
Letní čas se využívá především v mírném podnebném pásu. V tropech nebo naopak v polárních oblastech nedává příliš velký smysl. V prvním případě se délka dne a noci v průběhu roku tolik nemění, v druhém naopak dny i noci trvají i několik měsíců.
V Evropě se letní čas používá všude kromě Islandu, Ruska, Běloruska a norských ostrovů Jan Mayen a Špicberky.
V USA a v Kanadě začíná letní čas dříve a končí déle (o druhé neděli v březnu a první neděli v listopadu), což může způsobit zmatky při přepočtu času napříč pásmy. Některé části USA a Kanady ale letní čas nezavádí.
Na jižní polokouli mají léto, když je u nás zima, a platí to i pro letní čas. Kvůli tomu může být časový posun mezi Českem a některými jihoamerickými státy o 4, o 5, ale také o 6 hodin.
Letní čas se nepoužívá v celé Asii, i když ve většině asijských zemí s ním mají zkušenosti. V Jižní Koreji ho znova zavedli jen kvůli olympijským hrám v roce 1988 na pár dní, aby se mohlo co nejvíce obsahu přenášet v hlavním americkém vysílacím čase.
Z Afrických zemí používá střídání času v současnosti jen Egypt.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Bachelor Česko: Oblíbená reality show na Nově a Voyo
Českou verzi americké reality show The Bachelor uvede Voyo od 12. 11.✔️ Skupina dívek bude v exotickém prostředí usilovat o srdce "pana...
Kdy se slaví Halloween – masky, makeup a dekorace
Halloween je tradiční říjnový svátek, který se slaví především v anglicky mluvících zemích. Přečtěte si o tomto dni něco více v našem článku.
Podzimní prázdniny 2024 a tipy na akce
Podzimní prázdniny jsou posledním větším volnem pro studenty před vánočními prázdninami ✅. Podívejte se na kompletní informace v článku.