Dlouhé volební programy "nikdo" nečte a voliči chápou volební program převážně tím, jak kandidáty znají a co kandidáti veřejně řeknou a prohlásí. Nešvar nedodržovat a otáčet takto chápaný volební program eskaloval právě v parlamentních volbách 2021. Kdy se ukázalo, že vítěz voleb mocensky realizuje i zásadní změny, které vůbec neměl v programu. Voliči pak zjišťují, že byli oklamáni a obelháni, ale nemají možnost to napravit jinak, než v příštích volbách, což může být i fatálně pozdě a vládne se jinak, než si přeje lid. Demokracie je tím zlikvidována. Lid pak vyjadřuje svou vůli na demonstracích, ale prolhaná vládní koalice na to nebere zřetel. U nás nefunguje mravní zákon, na jehož základě musí politik a volební uskupení, kteří se zpronevěřili svému programu, odstoupit. Měl by o tom rozhodovat ústavní soud, ale u nás i ústavní soud podléhá zvolené politické moci, stejně jako média. Nezbývá tedy, než aby o odstoupení od moci rozhodovaly demonstrace, což je ta nejpřímější demokracie, jedině schopná napravovat programové volební podvody. Demonstrace mají své představitele a mluvčí a jinou možnost napravovat programové lži a jednání vládnoucího uskupení proti vůli lidu nevidím. Tato pojistka demokracie by měla být rovněž zakotvena v ústavě srozumitelněji a důrazněji, než je tomu dnes. Jedině na demonstracích také může lid reagovat na nepředvídané události, které nikdo neměl v programu a vláda je řeší jinak, než si přeje lid. Příkladem může být migrace nebo pandémie nebo nepředvídaný vážný konflikt v blízkém okolí. Nebo také nepředvídaný postup EU nebo NATO apod.
POLITIKA
Volební koalice do parlamentních voleb v České republice
Před i po různých volbách často vznikají různé koalice, kdy se spojí 2 nebo více politických stran či hnutí. Jak to bude v rámci parlamentních voleb 2021?
Koalice politických stran – Demokratický blok – Koalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09 – Koalice Piráti a STAN
Foto: ČTK/Krumphanzl Michal
Koalice politických stran v Česku v rámci státu - vládní koalice
Koalice je spojenectví politických stran či hnutí, které mají podobné programy, jejich cílem je prosazení určitých konkrétních cílů. Takové koalice se vytváří buď už před volbami (předvolební) anebo také až po volbách, kdy většinou vítěz voleb nemá nadpoloviční většinu, a tak se musí s někým spojit – typicky po parlamentních volbách v Česku.
Ty strany a hnutí, které se po tomto druhu voleb dohodnou na povolební spolupráci a mají v součtu alespoň 101 poslanců (většinu), uzavřou koaliční smlouvu a sestavují vládu. V takovém případě jde tedy o povolební vládní koalici. V ideálním případě by vláda měla vydržet až do konce svého volebního období, tedy do dalších voleb do Poslanecké sněmovny.
V historii České republiky je pochopitelně spoustu koalic, ať už předvolebních nebo těch vládních povolebních. V živé paměti určitě máme poslední vlády:
- vláda Bohuslava Sobotky (leden 2014 – prosinec 2017): vládní koalice ČSSD + ANO + KDU-ČSL - celkem 111 křesel
- vláda Andreje Babiše (červen 2018 – dosud): vládní koalice ANO + ČSSD + tolerance KSČM - celkem 93 křesel + 15 komunistických křesel
Už několikrát se ale také stalo, že místo vládní koalice dovládla takzvaná úřednická vláda.
Ústavní soud změnil pravidla pro předvolební koalice
Strany mohou uzavřít také takzvané předvolební koalice, jejichž hlavním cílem je eliminovat nevýhody současného volebního systému pro menší strany - malé strany potřebují pro zisk každého mandátu více hlasů než ty velké, takže se jim za určitých okolností může vyplatit kandidovat společně.
Pro takové předvolební koalice zároveň dosud platilo pravidlo, že pro vstup do Poslanecké sněmovny musely získat nejméně 5 % hlasů za každou zúčastněnou stranu. Koalice složená ze tří stran tedy riskovala, že se v případě menší než patnáctiprocentní podpory od voličů do sněmovny nemusí vůbec dostat. Tohle pravidlo ale na začátku února 2021 zrušil Ústavní soud a jeho rozhodnutím se musí řídit už říjnové parlamentní volby.
Pro chystané volební koalice tedy nyní platí pro vstup do sněmovny stejná hranice jako pro jednotlivé strany - zisk nejméně 5 % hlasů.
Demokratický blok (demoblok), středopravý blok - koalice proti Babišovi a ANO
Po parlamentních volbách 2017 vznikl v polovině listopadu tzv. „Demokratický blok“, tvořený stranami ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, spolu měli celkem 48 poslanců. Ten se jasně vymezoval proti Babišovi a hnutí ANO, které chtělo vládnout samostatně. Zároveň chtěl demoblok, jak se mu později začalo říkat, lepší zastoupení ve vedení sněmovny a v jednotlivých výborech. Do tohoto bloku byli pozváni i Piráti a ČSSD (celkem by bylo 85 mandátů), nakonec do něj ale nevstoupili. Ještě ve stejném roce byl tento Demokratický blok rozpuštěn.
O vzniku jakéhosi Středopravého bloku už uvažoval Miroslav Kalousek v roce 2016, tehdy chtěl, aby jej před parlamentními volbami utvořila jeho TOP 09 spolu s ODS a lidovci. Nakonec tehdy ke spolupráci nedošlo. Jako silný středopravý blok pak nazýval Kalousek i spojení TOP 09 a STAN ve volbách do Evropského parlamentu. Zde byla tato koalice úspěšná, a to jak v roce 2014 (15,95 %), tak i v posledních volbách o 5 let později (11,65 %).
Parlamentní volby v Česku 2020 - přehled | |
1️⃣Termín voleb: | 8. a 9. října 2021 |
2️⃣Druh voleb: | parlamentní |
3️⃣Předchozí vítěz: | ANO 2011 (29,64 %) |
4️⃣Následující volby: | rok 2025 |
Trojkoalice Spolu - ODS, KDU-ČSL a TOP 09 - opoziční koalice
Koncem října roku 2020 se rozhodly známé opoziční politické strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09, že půjdou společně do následujících voleb do poslanecké sněmovny 2021. Den před státním svátkem 28. října jejich zástupci podepsali Memorandum o spolupráci a v prosinci pak představili název společné koalice, který zní SPOLU.
Představitelé koalice uvádějí, že chtějí být jasnou a jedinou alternativou pro středopravicové voliče, zároveň ale uznávají, že mají na některé věci (jako například EU) odlišné názory, a nevylučují, že po volbách půjde každá strana vlastní cestou.
Lídrem celého uskupení bude Petr Fiala, šéf ODS.
Trojice lídrů těchto politických stran pak povede kandidátky v krajích, kde aktuálně žijí:
- Petr Fiala - lídr pro Jihomoravský kraj
- Markéta Pekarová Adamová - lídryně pro Prahu
- Marian Jurečka - lídr pro Olomoucký kraj
Dle aktuálních předvolebních průzkumů (únor 2021) by koalice Spolu mohla získat 20 % hlasů od voličů.
Dvoukoalice Piráti a STAN - další předvolební koalice
Na koalici pro Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republikyse dohodly i další dvě opoziční strany, konkrétně Česká pirátská strana a Starostové a nezávislí. Dle obou lídrů ale i volební kalkulačky mají k sobě tyto strany velmi blízko a byla by škoda, aby si i nadále vzájemně přetahovaly voliče.
Obě strany vypracovaly během podzimu 2020 koaliční smlouvu a tu pak na začátku ledna schválilo širší vedení Starostů a nezávislých a následně i celá členská základna Pirátů. O koalici Piráti + STAN je tedy už rozhodnuto, do voleb jdou tyto strany spolu a mohou zaútočit klidně i na 25 % hlasů.
Vsaďte si na Parlamentní volby u českých sázkových kanceláří - seznam zde
Hodnocení předvolebních koalic: 9,2/10
- Pro menší strany jsou koalice šance, jak si zajistit účast ve Sněmovně, pro větší šance bojovat o celkové vítězství ve volbách.
18+ Hrajte zodpovědně. Ministerstvo financí varuje: účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - informace zde.
Komentáře