FINANCE
Co je to platba na kontakt a jak funguje
Platby na kontakt je nová bankovní služba, která usnadní a zrychlí posílání peněz. Místo čísla účtu vám k odeslání peněz postačí pouze telefonní číslo příjemce. Od poloviny listopadu spustí novou službu šest bank...
Jak služba funguje - Registrace - Termíny spuštění
Foto: Unsplash
Co je to platba na kontakt
V mobilním bankovnictví už nebude při platbách nutné zadávat číslo účtu příjemce, ale postačí pouze jeho telefonní číslo. Za tímto účelem vytvořila Česká národní banka speciální registr, který bude telefonní čísla s bankovními účty párovat, čímž bankám umožní tyto „platby na kontakt“ (PNK) provozovat.
Do nového registru získaly banky přístup 30. října 2023, přičemž pro veřejnost budou platby na kontakt u většiny bank dostupné od poloviny listopadu.
Platby na kontakt: Jak to bude fungovat
Platby na telefonní číslo budou moci přijímat klienti zapojených bank (do registru se zatím přihlásilo deset bank), kteří se k této službě u své banky přihlásí a spárují své telefonní číslo s číslem svého bankovního účtu.
To znamená, že telefonní čísla nezařazená do registru nebudou moci tento druh plateb přijímat. (Banky na svých stránkách uvádí k platbám na mobil upřesňující informace, např. jak se registrovat atd.)
Platby na mobilní číslo – maximální částka
V případě plateb na kontakt by se také mělo jednat o menší částky – maximální limit pro jednu platbu je stanoven na pět tisíc korun. Před odesláním platby na kontakt také uvidíte název účtu příjemce, tedy jeho jméno a příjmení. Zadat platbu na kontakt bude možné pouze v českých korunách.
Platby na telefonní číslo – pravidla přiřazení bankovního účtu
K jednomu telefonnímu číslu může být přiřazen pouze jeden bankovní účet. Pokud máte více bankovních účtů, budete si muset při registraci vybrat jeden pro příjem plateb na kontakt.
Zároveň ale bude možné, aby k jednomu bankovnímu účtu bylo připojeno více telefonních čísel. To se bude pravděpodobně hodit mnohým manželským párům, které sdílí jeden bankovní účet, ale telefon má každý samozřejmě svůj.
Platby na mobil pouze v mobilním bankovnictví
U většiny zapojených bank budou tyto platby dostupné pouze v mobilním bankovnictví. Banky totiž nepředpokládají, že by tato metoda v klasickém internetovém bankovnictví na PC něco zjednodušovala. Platformy nebude rozlišovat pouze Banka Creditas.
Registrace do služby Platby na kontakt
Banky budou umožňovat jednoduchou registraci přímo v mobilní aplikaci (minimálně to bude možné u ČSOB, České spořitelny, Air Bank, Fio banky a Raiffeisenbank).
Celá akce by měla proběhnout na pár kliknutí. Banka při registraci ověří zaslaným kódem správnost zadávaného telefonního čísla, načež zvolíte číslo účtu, se kterým jej chcete spárovat.
Banka následně zapíše údaje do registru ČNB. Při zadávání telefonního čísla příjemce byste měli přímo v aplikaci vidět, zda je dotyčný do služby registrován, a zda je tedy možné platbu touto metodou provést.
Přínosy platby na kontakt – větší pohodlí a méně chybných plateb
Nová služba má především zjednodušit a urychlit posílání peněz mezi lidmi. Samozřejmě dá méně práce najít si v kontaktech, které má každý přímo v mobilu, číslo známého a poslat mu peníze, než mu volat nebo psát s žádostí o číslo účtu, ve kterém se navíc může udělat nějaká chyba. A to je právě další přínos plateb na kontakt – omezení chyb.
Občas se stane, že lidé při odesílání peněz špatně vyplní číslo účtu nebo kód banky. Odeslané peníze pak mohou mile překvapit někoho úplně jiného. K takovým omylům by s platbami na kontakt již docházet nemělo, nebo jen minimálně.
Jaké banky spustí platby na telefonní číslo a kdy
Do systému se podle České bankovní asociace doposud přihlásilo deset bank, přičemž šest z nich spustí službu od poloviny listopadu. Jsou to:
- Česká spořitelna
- ČSOB
- Air Bank
- Fio banka
- Komerční banka
- Raiffeisenbank
Moneta Money Bank spustí službu začátkem příštího roku a následovat bude UniCredit Bank. Max banka se zapojí pravděpodobně až v rámci fúze s Bankou Creditas, ke které by mělo dojít až ve druhé polovině příštího roku. Ostatní banky se do tohoto nového projektu, alespoň prozatím, nezapojí.
Bezpečnost na prvním místě
Vzhledem k nedávným kybernetickým útokům, které v Česku postihly řadu bank (ČSOB, Moneta, Fio banka, KB a další) a na několik hodin vyřadily z provozu některé jejich služby, klade ČNB nejvyšší důraz na zabezpečení všech plateb. Upozorňuje, aby klienti bank posílali peníze pouze lidem, které znají a důvěřují jim.
Především upozorňuje na nevyžádané a potenciálně podvodné žádosti o peníze. S tím, jak se zvyšuje rychlost a komfort provádění plateb online, zkracuje se i doba, za kterou mohou lidé o své peníze přijít.
Na podvody v kyberprostoru upozorňuje i nová kampaň České bankovní asociace #nePINdej! Více informací o tom, jak vypadají nejrůznější pokusy a metody internetových podvodníků a jak se jim bránit, je možné si vyzkoušet v interaktivním testu na webu KyberTest.cz.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Fio banka má výpadek (2024): Internetbanking nefunguje
Hackerský útok, nebo plánovaný výpadek služeb? Co stojí za momentálním výpadkem Fio banky? V současné době nefunguje bankovnictví ani e-Broker.
Moneta: Smart banka ani Internet banka nefunguje – co dělat?
Nefunguje vám Smart nebo Internet banka Monety? Potom si přečtěte, jaké mohou být příčiny výpadku a jak se v konkrétní situaci zachovat.
Jak pohodlně platit mobilem s NFC i bez
Placení mobilem je velice oblíbené, praktické a šetří čas. Podívejte se, jak mobilem platit bezkontaktně v obchodě či během online nákupu...