Jak se vypočítává rodičovský příspěvek + žádost a formulář
Přemýšlíte o založení rodiny a chcete vědět, jak na tom budete finančně po narození potomka? Zajímá vás, jak v Čechách funguje podpora rodičů na mateřské dovolené a kolik je maximální výše rodičovského příspěvku? Všechny podrobnosti se dočtete v článku.
Maximální výše rodičovského příspěvku - Žádost a formulář
Rodičovský příspěvek a školka - Další příjmy
Co je rodičovský příspěvek a kdo na něj má nárok
Definice rodičovského příspěvku podle MPSV: „Rodičovský příspěvek je dávkou rodiče, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině.” Rodičovský příspěvek tedy může pobírat pouze jeden z rodičů a to maximálně do 4 let věku dítěte.
Volba výše rodičovského příspěvku
Celková částka rodičovského příspěvku je 300 000 Kč. V případě dvojčat a více dětí narozených současně se celková částka zvedá na 450 000 Kč. Výši měsíční dávky si rodič volí sám při podání žádosti. Maximální výše rodičovského příspěvku se odvíjí od měsíční hrubé mzdy jednoho z rodičů. V potaz se bere ten z rodičů, který má plat vyšší. Nemusí to být ale ten rodič, který rodičovský příspěvek pobírá.
Výše rodičovského příspěvku se dá změnit v průběhu rodičovské dovolené jednou za tři měsíce. Stačí vyplnit formulář „Volba výše rodičovského příspěvku”. Do formuláře se vyplňuje kromě jména, bydliště a dalších základních informací také číslo účtu včetně kódu banky. Zvýšení rodičovského příspěvku (nebo snížení/prodloužení) může provést pouze ten rodič, který o dávku zažádal.
Rodičovský příspěvek: Zvýšení a změny od 2024
Od začátku roku by se měl rodičovský příspěvek zvýšit. Prohlásil to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka v poslední květnové Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News s tím, že na tom existuje shoda napříč koaličními stranami. O konkrétních parametrech se ještě diskutuje, počítá se ale se zvýšením o 50 tisíc na 350 000 korun. Jurečka ale v pořadu naznačil, že by se změna nemusela týkat úplně všech rodičů.
Ze zákona by také měla zmizet výjimka, podle které na rodičovský příspěvek nemá nárok rodič dítěte ve věku do dvou let, které tráví více než 92 hodin měsíčně v jeslích nebo dětských skupinách. Usnadní to návrat rodičů do pracovního procesu.
Maximální výše rodičovského příspěvku
Maximální výše rodičovského příspěvku se vypočítává z denního vyměřovacího základu hrubé mzdy rodičů. Pro OSVČ, studenty a rodiče s velmi nízkými příjmy je maximální výše rodičovského příspěvku 13 000 Kč. Pro rodiče s vyššími příjmy se maximální výše rodičovského příspěvku vypočítá ze 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu. Pro přesná čísla můžete využít kalkulačku rodičovského příspěvku. Úplné maximum je 49 440 Kč. Rodičovský příspěvek se dá vyčerpat nejrychleji za 13 měsíců.
Denní vyměřovací základ - rodičovský příspěvek 2023 - příklady
Hrubá mzda | Denní vyměřovací základ | Maximální výše rodičovského příspěvku |
35 000 Kč | 1 150 Kč | 24 500 Kč |
50 000 Kč | 1 643 Kč | 35 000 Kč |
70 000 Kč | 2 301 Kč | 49 000 Kč |
Kdy žádat o rodičovský příspěvek
Žádost o rodičovský příspěvek je nutné podat nejpozději měsíc před ukončením mateřské dovolené. Žádat se dá i kdykoliv předtím v době mateřské dovolené. Pokud o rodičovský příspěvek žádá otec dítěte, nebo pokud nevznikl nárok na mateřskou dovolenou, je možné žádat ihned po narození dítěte.
Žádost o rodičovský příspěvek - formulář
K vyplněné žádosti o rodičovský příspěvek potřebujete:
- průkaz totožnosti obou rodičů
- rodný list dítěte (všech dětí mladší 4 let)
- doklad o výši a délce příspěvku v mateřství nebo nemocenské
- potvrzení denního vyměřovacího základu (z hrubé mzdy rodiče s vyšším příjmem)
- potvrzení o školce nebo jeslích (pokud je dítě navštěvuje)
Žádost je možné podat i online. K tomu je zapotřebí vyplněný formulář s elektronickým podpisem. Další možností je odeslání formuláře přes datovou schránku. Pokud si nejste jistí, jak vyplnit žádost o rodičovský příspěvek, k nahlédnutí najdete i vyplněný vzor. On-line formulář najdete zde.
Rodičovský příspěvek a školka
O rodičovský příspěvek nepřijdete, dáte-li dítě do jeslí či školky. U dětí do dvou let nesmí docházka do jeslí překročit 92 hodin v jednom kalendářním měsíci. Dítě starší dvou let smí být ve školce bez omezení. Pokud se staráte o zdravotně postižené dítě, nesmí doba ve školce či jeslích překročit 6 hodin denně. Navštěvuje-li vaše dítě léčebně rehabilitační zařízení, mateřskou školu speciálně zřízenou pro zdravotně postižené děti či jesle se zaměřením na vady zraku, sluchu, řeči a na děti tělesně postižené a mentálně retardované, může v těchto zařízeních pobývat maximálně 4 hodiny denně. Stejně tak rodiče (či rodič, pokud je sám), kteří jsou závislí na pomoci jiných ve III. či IV. stupni závislosti, mohou umístit dítě do předškolního zařízení maximálně na 4 hodiny denně.
Docházka do jeslí či školky s rodičovským příspěvkem
Dítě do dvou let | méně než 92 hodin za měsíc |
Dítě nad dva roky | bez omezení |
Zdravotně postižené dítě | maximálně 6 hodin denně |
Speciální zařízení* | maximálně 4 hodiny denně |
Dítě rodičů závislých na pomoci jiných ve III. či IV. stupni závislosti | maximálně 4 hodiny denně |
*léčebně rehabilitační zařízení, mateřská škola speciálně zřízená pro zdravotně postižené děti, jesle se zaměřením na vady zraku, sluchu, řeči a se zaměřením na děti tělesně postižené a mentálně retardované
Práce a rodičovský příspěvek
Další příjem k rodičovskému příspěvku vůbec nevadí, pokud je splněna podmínka o celodenní péči. Příjem rodiče nijak neovlivňuje výši rodičovského příspěvku, není ani nijak sledován. V případě, že rodič pracuje (nebo studuje), musí zajistit v době své nepřítomnosti péči jiné zletilé osoby.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Výše minimální mzdy v České republice - hrubá, čistá a hodinová
Podívejte se, jak se zvýší minimální mzda v roce 2025, a jak se minimální mzda vyvíjela od roku 1991...
Co je Den díkůvzdání a jak se slaví v USA a České republice
Den díkůvzdání patří mezi tradiční severoamerické svátky. Jak se slaví v USA, Kanadě, nebo i v ČR? Jaké je historie toho svátku?
Sleva 200 Kč na volání pro zdravotně a sociálně znevýhodněné
Od roku 2023 mohou lidé se zdravotním postižením či s nízkými příjmy získat slevu 200 korun na volání a internet. Potřebné informace najdete v...