FINANCE
Mateřská 2024 (PPM) – jak od státu získat maximální podporu?
Chcete vědět, jak od státu získat co nejvyšší finanční podporu po porodu dítěte? Znáte rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou? Víte, na kolik peněz máte nárok a jak splnit podmínky? Vše najdete v tomto článku.
Mateřská dovolená – Rodičovská dovolená
Podmínky – Ochranná lhůta – Nárok
Výpočet – Žádost – FAQ
Foto: Profimedia
Rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou
Pokud je žena těhotná a plánuje být po porodu se svým miminkem doma, automaticky se říká, že jde například na 3 roky na „mateřskou“. O mateřskou dovolenou se jedná však jen určitou dobu a dalšímu období se říká rodičovská dovolená. Pro obě období platí různé podmínky pro jejich čerpání a dávky jsou vypláceny jinými úřady. Jaký je mezi nimi tedy rozdíl?
Mateřská dovolená: mateřská, peněžitá pomoc v mateřství, PPM
Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí po dobu 28 týdnů nebo 37 týdnů u porodu vícerčat. Začíná se pobírat 8-6 týdnů před stanoveným termínem porodu. Jedná se o finanční dávku, kterou zaměstnanec čerpá prostřednictvím svého zaměstnavatele. Je poskytovaná ze systému nemocenského pojištění, kterou vyplácí správy sociálního zabezpečení (OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno). Tomuto období se říká „mateřská“. Ze zákona na ni nemusíte mít nárok a v tomto případě rovnou oficiálně nastupujete na rodičovskou dovolenou.
Rodičovská dovolená: rodičovský příspěvek, rodičák, RP
Na rodičovskou dovolenou rodič nastupuje obvykle po skončení mateřské dovolené, nebo pokud na ni nemá nárok, tak bezprostředně po porodu dítěte. V tomto období je Úřadem práce ČR (ÚP ČR) vyplácen rodičovský příspěvek, jehož aktuální celková výše u dětí narozených od 1. 1. 2024 (včetně) je 350 000 Kč pro jedno dítě a u narození více dětí najednou je to 525 000 Kč.
Tato dávka je pro všechny stejná a můžete si zvolit rozsah jejího čerpání do maximálního věku 3 let dítěte (u dětí narozených před a včetně 31. 12. 2023 je to do 4 let) a měsíční částky nejvýše 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu při narození dítěte.
Podmínky pro nárok na PPM
Abyste měli nárok na mateřskou, je třeba splnit 2 základní podmínky:
- V době nástupu na mateřskou dovolenou musíte být nemocensky pojištění, nebo vám musí běžet tzv. ochranná lhůta ze skončeného nemocenského pojištění (například po výpovědi z práce). Na mateřskou dovolenou tedy musíte nastoupit maximálně do 180 dní od skončení pracovního poměru.
- Nemocenské pojištění musí trvat minimálně 270 dnů (cca 9 měsíců) za poslední 2 roky před nástupem na mateřskou dovolenou. Tento ukazatel se sčítá u různých zaměstnavatelů.
Mateřská dovolená a ochranná lhůta
Pokud dostanete výpověď v práci a poté zjistíte, že jste těhotná, běží vám tzv. ochranná lhůta, která standardně činí 180 dní. Jestliže ale doba, kdy jste byla kontinuálně zaměstnaná, je kratší než 180 dní, ochranná lhůta bude odpovídat této době. Například pokud jste byla i jen pár dní nezaměstnaná a registrovaná na Úřadě práce a pak v následujícím zaměstnání dostala výpověď po 45 dnech, bude ochranná lhůta činit jen 45 dní.
Nárok na PPM: zaměstnanci, nezaměstnaní, OSVČ, studenti, cizinci, dohodáři, otec dítěte
Kdo má nárok na PPM? | |
Zaměstnanci | Zaměstnanci jsou automaticky nemocensky pojištění a platí pro ně výše zmíněné podmínky. Pokud žena nesplňuje podmínku pojištění 270 kalendářních dnů za poslední 2 roky před nástupem na PPM, lékař rozhodne 6 týdnů před porodem o vzniku dočasné pracovní neschopnosti a ukončí ji po šestinedělí. |
Nezaměstnaní | V tomto případě mají nárok na PPM pouze v případě, pokud vznikne v ochranné lhůtě 180 dnů od skončení nemocenského pojištění. Jinak nastupují rovnou na rodičovskou dovolenou. |
OSVČ | Pokud chcete mít nárok na PPM, musíte dobrovolně alespoň 180 dní před nástupem na mateřskou dovolenou platit nemocenské pojištění. Současně musíte splňovat podmínku účasti na nemocenském pojištění (ze zaměstnání nebo z podnikání) 270 kalendářních dnů za poslední 2 roky přede dnem nástupu na PPM. |
Studenti | Studium se nepovažuje za dobu pojištění a nepracující student(ka) automaticky nastupuje na rodičovskou dovolenou. Sutdium se počítá do doby nemocenského pojištění pouze v případě, že student(ka) školu úspěšně dokončí a bezprostředně po ní nastoupí do zaměstnání. |
Pracující na DPP | Nárok na PPM vzniká, pokud je měsíční příjem vyšší než 10 000 Kč a jsou splněny hlavní podmínky týkající se nemocenského pojištění. Z DPP nevzniká nárok na ochrannou lhůtu. |
Cizinci | Pokud si cizinec platí v ČR pojištění, platí pro něj klasická pravidla. Jestli cizinec pracuje u zahraniční firmy, která nemá s ČR uzavřenou smlouvu o sociálním zabezpečení, musí platit jak nemocenské, tak ale i důchodové pojištění, aby splnil podmínky pro nárok na PPM. |
Otec | Do 6 týdnů po porodu může čerpat PPM výhradně matka. Poté o něj místo ní může zažádat i otec, který musí splňovat základní výše zmíněné podmínky, mít se ženou písemnou úředně ověřenou dohodu a vyplněný formulář „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče.“ |
Jak se vypočítá mateřská, peněžitá pomoc v mateřství neboli PPM?
Peněžitá pomoc v mateřství se rovná až 70 % z denního vyměřovacího základu (DVZ), který vypočítáte tak, že sečtete příjmy za poslední rok před nástupem na mateřskou a vydělíte počtem kalendářních dnů v daném období. U OSVČ se vychází ze součtu měsíčních základů pojistného v daném období před nástupem na mateřskou.
Takto stanovený průměrný denní příjem podléhá redukci. Částka do první redukční hranice se počítá 100 %, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60 %, z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30 %, k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží. Výši PPM si můžete snadno spočítat i na některé online kalkulačce.
Žádost o mateřskou dovolenou – potřebné doklady
- Zaměstnanci – gynekolog, který o ženu před porodem pečuje, jí vydá formulář „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství“ s potvrzeným termínem porodu v části A. Na základě tohoto formuláře ženě zaměstnavatel vyplácí PPM.
- OSVČ a zahraniční zaměstnanci – vyplněný formulář „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství“ předávají přímo příslušné OOSZ/PSSZ/MSSZ Brno buď osobně, poštou, prostřednictvím e-mailu s el. podpisem, datovou schránkou nebo přes Identitu občana.
*️⃣Můžu pracovat při mateřské nebo rodičovské dovolené?
Na mateřské můžete pracovat u jiného zaměstnavatele než toho, který vám vyplácí PPM. Případně můžete pracovat i u něj, ale musí vám vystavit další pracovní smlouvu. OSVČ, které uplatňují nárok na PPM, nemusí v tomto období přerušovat živnost, ale nesmí činnost vykonávat osobně. Na rodičovské dovolené můžete pracovat takřka neomezeně, jen nesmíte dítě umísťovat do školky, klubu nebo jeslí na déle než 92 hodin v jednom kalendářním měsíci.
*️⃣Kdo má nárok na mateřskou?
Nárok na mateřskou mají zaměstnanci, nezaměstnaní, OSVČ, studenti, dohodáři, otec dítěte i cizinci. Musíte jen splnit konkrétní podmínky. Více se dočtete zde.
*️⃣Co je peněžitá pomoc v mateřství?
PPM je dávka poskytovaná ze systému nemocenského pojištění, kterou vyplácí správy sociálního zabezpečení (OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno).
*️⃣Jak dlouho se pobírá mateřská?
Mateřská se začíná vyplácet 6-8 týdnů před porodem (dle výběru rodičky) a dále se vyplácí po dobu 28 týdnů nebo 37 týdnů u porodu vícerčat.
Zdroj:
- https://www.mpsv.cz/
- https://www.cssz.cz
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Valorizace důchodů 2025: Důchody se zvýší o 358 Kč
Jaký důchod budete pobírat v roce 2025? Jak funguje valorizace důchodů? Jaké řádné a mimořádné valorizace nás čekají a o kolik? Odpovědi najdete...
Kdy se vrací daně: Nárok, žádost i řešení na finančním úřadě
V nemilosrdném byrokratickém světě, jakým Česká republika bezpochyby je, platí, že si peníze, na které máte nárok, musíte vymoci nějakou tou...
Nárok na daňový bonus na dítě v tomto roce
Podívejte se, jestli máte nárok na daňový bonus na dítě, a jak se daňové zvýhodnění a bonus vypočítávají v roce 2023.