KULTURA
Co se nesmí a co se dělá na Štědrý den?
Štědrým dnem začínají vánoční svátky. Proč se slaví, co se během něj dělá a co se naopak nesmí, ale i další informace se dozvíte v tomto článku.
Odpočet – Tradice – Zakázané činnosti – Přání – Pravopis
Foto: Pixabay
Štědrý den: 2024 – Proč se slaví a kdy?
Štědrý den se slaví 24. prosince. Letos připadá na úterý. Podle dostupných historických záznamů se narození Ježíše Krista začalo slavit přibližně ve 4. století n. l. Nikde se však nedočtete, zda se skutečně narodil zrovna v tento den. Toto datum vybral údajně papež Julius I., který tak chtěl zamezit pohanským oslavám příchodu zimy (zimní slunovrat).
Štědrý den: svátek
Štědrý den svátkem je. Sice se nejedná o český státní svátek, nicméně od roku 1990 spadá (stejně jako Boží hod vánoční nebo svátek svatého Štěpána) pod ostatní svátky, kdy většina z nás nejde do práce a odpočívá.
Odpočet do Vánoc: 2024
Ptáte se, za jak dlouho je Štědrý den? To vám ukáže následující počítadlo s přesností na vteřiny.
Co se dělá na Štědrý den?
24. prosinec je spojený s řadou tradic. Některé z nich slavíme dodnes, jiné upadly v zapomnění. Podívejte se na přehled těch nejznámějších.
Zlaté prasátko
Během 24. prosince se má podle tradice držet celodenní půst, který je přerušený až večeří (nejčastěji v podobě kapra a bramborového salátu). Pokud oběd na Štědrý den však chcete, vyhněte se alespoň masu. Připravit můžete kubu, hubník a další vegetariánské pokrmy. Za odměnu pak uvidíte zlaté prasátko – symbol hojnosti v následujícím roce.
Zdobení vánočního stromečku
O svátku 24.12. se zdobí vánoční stromeček nebo alespoň větvičky z jehličí. Tato tradice tak, jak ji známe dnes, pochází z Německa (16. století), kdy tehdejší měšťané používali ke zdobení jablka, ořechy a jiné potraviny. Zvyk se rozšířil nejvíce po první světové válce. V té době ho někteří lidé přivazovali ke stropnímu trámu špičkou dolů.
Další známé tradice
Už naši předci chtěli vědět, jak se jim bude dařit v následujícím roce a dále v budoucnosti. Používali k tomu několik pomůcek, které známe i dnes. Klasikou je krájení jablka, lití olova nebo pouštění lodiček ze skořápek ořechů se svíčkami.
Zapomenuté vánoční tradice
Výše jsme zmínili známe a v dnešní době stále praktikované tradice. Existují však také pozapomenuté zvyky, které můžete obnovit.
Louskání ořechů
Další, méně známou tradicí je louskání ořechů za účelem předpovědi zdraví. Pokud si ji chcete vyzkoušet, vezměte si čtyři vlašské ořechy a rozlouskněte je. Pokud jsou jádra zdravá, budete i vy jako rybička po celý následující rok. Pokud je však jádro suché nebo plesnivé, budete se potýkat s nemocemi. A to tím více, čím více je jader špatných.
Třesení stromkem
Tato tradice je především pro svobodné slečny, které se chtějí vdávat. V dřívějších dobách šla nezadaná dívka po štědrovečerní večeři zatřást ven stromkem (například mladou jabloní nebo zlatým deštěm). Poté čekala, zda a odkud zaštěká pes. Z toho směru měl pocházet její budoucí ženich.
Házení botou
Podobným zvykem je házení botou. Vdavekchtivá slečna se s ní postaví zády k otevřeným vchodovým dveřím. Poté ji hodí za sebe a podívá se, kam směřuje špička. Ta určuje, zda se bude v příštím roce vdávat nebo ne. Pokud směřuje špička ke dveřím, přání se splní. V opačném případě musí zkusit štěstí příští rok.
Tip: O starých vánočních tradicích pojednává také balada Štědrý den z Kytice od Karla Jaromíra Erbena. Připomeňte si její text.
Co se nesmí na Štědrý den?
Výše jsme si ukázali, co se na Štědrý den má dělat. Pokud jste pověrčiví, měli byste se naopak vyhnout následujícím činnostem.
Proč nemá viset prádlo na Štědrý den?
24.12. se vyhněte praní prádla a jeho věšení nebo jiné manipulaci s ním. Ptáte se proč? Podle pověry byste tak přivolali smrt některého člena rodiny.
Proč se nesmí vstávat od štědrovečerní večeře?
Další zákaz platí o vstávání od stolu při štědrovečerní večeři. Výjimku má hostitel, který ostatním servíruje jídlo. Pokud by od něj však odešel někdo další, přivodil by si v následujícím roce neštěstí, možná i smrt.
Neuklízejte
Kromě praní a věšení prádla byste 24. prosince neměli uklízet. Určitě nezametejte a nevynášejte odpadky. Se smetím byste tak vymetli nebo odnesli také štěstí. Jiná pověra říká, že byste tak vyháněli duchy, kteří vás přišli o Vánocích navštívit. Místo toho si raději pusťte televizi a odpočívejte.
Přání na Štědrý den a do nového roku
Během Štědrého dne můžete ještě rozeslat vánoční přání. V tomto článku najdete inspiraci na SMSky, videa, obrázky, které můžete použít.
Štědrý den: pravopis
Ptáte se, jak se píše Štědrý den? Jak můžete vidět, použili jsme velké počáteční písmeno. Jedná se o název svátku, a proto se například i Boží hod píše s velkým písmenem. Naopak slovo „štědrovečerní“ je přídavné jméno, které zároveň není vlastním jménem, proto ho pište s malým písmenem.
*️⃣ Je Štědrý den svátek?
Od roku 1990 patří Štědrý den společně s dalšími dny (Nový rok, Velký pátek, Velikonoční pondělí, Svátek práce, 1. a 2. svátek vánoční) mezi ostatní svátky – dny, během kterých většina lidí nepracuje.
*️⃣ Kdy je Štědrý den?
Štědrý den se slaví vždy 24. prosince (svátek slaví Adam a Eva). Letos připadá na úterý.
Tip: Zajímá vás otevírací doba 24.12. v supermarketu Lidl a dalších? Přečtěte si tento článek.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Štědrovečerní pohádka Klíč svatého Petra na ČT (2023)
Štědrovečerní atmosféru každý rok doplňuje pohádka vysílaná na České televizi. Ta letošní nese název Klíč svatého Petra. Přečtěte si o ní v...
Barva letošních Vánoc – co bude letos trendy?
Chcete si udělat trendy Vánoce 2024? Podívejte se na módní barvu Vánoc a návody, jak si správně ozdobit váš vánoční stromeček.
Nejlepší čočka na kyselo: Jak ji dělá Vaněk, Kluci v akci, Cuketka
Čočka na kyselo patří mezi poklady české kuchyně💎. Je jednoduchá na přípravu a recepty se vám budou hodit nejen k novoročnímu obědu.