RECEPTY
Nejlepší čočka na kyselo: Jak ji dělá Vaněk, Kluci v akci, Cuketka
Čočka patří mezi jednu z prvních potravin, kterou lidé začali pěstovat a součástí jídelníčku je už od starověku. Důkazem její oblíbenosti je i to, že ji najdete v každé staročeské kuchařce.
Jak se dělá čočka a co obsahuje – Tipy
Roman Vaněk – Kluci v akci – Cuketka
Novoroční čočka bez mouky
Foto: Freepik
Čočka na kyselo – s vejcem, párkem, uzeným masem
Čočka na kyselo má svou tradici a najdete ji mezi stálicemi české kuchyně. Její příprava je jednoduchá a zvládne ji hravě i začátečník. Variant je celkem dost, ať už jde o použité ingredience, nebo doladění celého pokrmu. Dopřát si ji můžete s uzeným, klobásou, párkem i volským okem a kyselou okurkou.
Čočka – nutriční hodnoty, kalorie
Čočka je natolik prospěšná našemu zdraví, že by rozhodně neměla chybět v našem jídelníčku. Obsahuje velké množství vlákniny, sacharidů (jen 10 % pochází z jednoduchých cukrů), má v sobě 2x více železa než jiné luštěniny, a navíc má nízký obsah tuku a kalorií. Kromě toho čočka neobsahuje cholesterol.
Tím, že čočka má nízký glykemický index (GI), nezvyšuje hladinu krevního cukru, což je užitečné zejména pro diabetiky, lidi s nadváhou a při prevenci a léčbě kardiovaskulárních onemocnění.
Z dalších důležitých živin bychom měli zmínit vitamíny A, C, E, K, thiamin, riboflavin, B6, folát a minerály, jako jsou vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík, zinek, měď, mangan, selen.
Červená čočka
Červená čočka se vaří poměrně, nemusí se namáčet rychle a má jemnou nasládlou chuť. Její nejčastější využití je v indické kuchyni. Hodí se k přípravě polévek, dhálu, pyré a dušeného masa.
Zelená čočka
Zelená čočka je též známá jako francouzská nebo jako kaviár chudých. Poznáte ji podle tmavě zelené a břidličně šedé barvy s namodralým mramorováním. Po rozpůlení je žlutá. Má ořechovou a pepřovou chuť a po uvaření má pevnou konzistenci. Hodí se do salátů. Není ji třeba namáčet a perfektně nahradí jakoukoliv přílohu.
Hnědá čočka
Hnědá čočka pochází z jihovýchodní Asie. Můžete ji použít do polévek, salátů, luštěninových pomazánek či karbanátků. I když má pevnější strukturu, při vaření se malinko rozvařuje. Doporučuje se ji před vařením namočit minimálně na 5 hodin.
Černá čočka – čočka beluga
Drobné černé čočce se přezdívá čočkový kaviár. Výhodou belugy je, že se nemusí namáčet, a dokonce ani nenadýmá. Využijete ji v salátech, polévkách, pomazánkách a rizotu. Je plná antioxidantů a má jemnou chuť po oříškách. Její barva je způsobena podobnými pigmenty, jaké jsou v ostružinách či borůvkách.
Jak dlouho vařit čočku na kyselo
Čočka se obecně vaří 15–30 minut, kdy z jednoho hrníčku sušené čočky získáte zhruba 2 hrníčky vařené čočky. Doba vaření ale vždy závisí na konkrétním typu čočky a délce namáčení. Půlená čočka se vaří kratší dobu.
Čočka na kyselo – Kuchařka pro dceru
Autorka knihy Kuchařka pro dceru Jana Florentýna Pišová (Zatloukalová) zmiňuje několik kuchařských vychytávek, které se vám hodí při přípravě čočky na kyselo:
- Luštěniny vždy dávejte do hrnce se studenou vodou, protože kdybyste je zalili horkou vodou, ihned by došlo k „vysrážení rostlinných bílkovin na povrchu slupek, uzavření pórů a nekonečné čekání na změknutí“.
- Ačkoliv se to v mnoha receptech doporučuje, čočku namáčet nemusíte. Výjimkou je čočka, která už je trochu starší a leží vám déle doma. Datum výroby a spotřeby vám řekne víc.
- V případě, že chcete mít zaručeno, že se voda na konci vaření kompletně vstřebá, dodržujte poměr přibližně 1 díl čočky na 2 díly vody.
- Ocet za žádnou cenu nelijte do vody na vaření čočky. „V kyselém prostředí vám čočka ani jiné luštěniny nezměknou. Kyselení se dělá až nakonec jako závěrečný dochucovací rituál.“
- U recepty na čočku na kyselo nepoužívejte červenou nebo žlutou čočku, protože se rozvaří. Použijte druh, který zůstane po uvaření kompaktní. Ideální je zelená francouzská čočka.
Roman Vaněk: Čočka na kyselo se sázeným vejcem
Roman Vaněk je úspěšným autorem kuchařek, moderátor, scenárista, publicista a zakladatel Pražského kulinářského institutu. Recept, který rozhodně zkouší vyzkoušení pochází z knihy Poklady klasické české kuchyně aneb jak to ta babička tenkrát vařila.
Příprava sázeného vejce neni nijak složitá. Vejce rozklepnete na pánev, ve které jste rozehřáli sádlo. Dávejte pozor, ať neporušíte žloutek. Osolte a opepřete. Pečte tak dlouho, aby se bílek zatáhl a žloutek zůstal uvnitř tekutý.
Čočka na kyselo se sázeným vejcem – ingredience: |
|
Čočka na kyselo se sázeným vejcem – postup přípravy: |
|
Kluci v akci: Babiččina čočka na kyselo v moderní verzi
Pokud si na tradiční čočku na kyselo moc nepotrpíte, můžete vyzkoušet trochu ozvláštněnou variantu. Stačí jen doplnit o několik dalších ingrediencí, jako je se zelenina a zahustit nastrouhanou bramborou. Na receptu od Kluků v akci si pochutnají i celiaci.
Čočka na kyselo – ingredience: |
|
Čočka na kyselo – postup přípravy: |
|
Luxusní čočka na kyselo podle Cuketky
Klasická čočka na kyselo podle pana Cuketky vám půjde od ruky díky praktickému videopostupu.
Čočka na Nový rok: Novoroční čočka, čočka na kyselo bez mouky
Tradice je tradice, proto by čočka neměla na Nový rok v poledne chybět na stole. Věří se, že čočka přinese peníze a štěstí.
Novoroční čočka bez mouky – ingredience: |
|
Novoroční čočka bez mouky – postup přípravy: |
|
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Houbový kuba: Tradiční jídlo nejen na Vánoce
Staročeský houbový kuba je vánoční klasika, na kterou nedám dopustit. Jeho základem jsou kroupy a houby, ale existují i další varianty. Objeví...
Masarykovo cukroví s ořechy – recepty
Upečte si na Vánoce tradiční cukroví s vůní první republiky ❤️. Recept na Masarykovo cukroví s lískovými nebo vlašskými ořechy vás zaručeně...
Nejlepší linecké cukroví: Recept, linecké těsto
Receptů na linecké těsto je mnoho. Která varianta se objeví na Vánoce u vás?