A co když mám v některé položce zásilky více kusů,kde se to uvádí?
NÁVODY
Aplikace celní správy eCeP: Celní prohlášení online
Od roku 2021 se rozšířila povinnost podávat celní prohlášení při nakupování v zahraničních e-shopech mimo Evropskou unii. Pomoct s tím může elektronická aplikace eCeP.
Foto: Pexels
Co je to eCeP a jak funguje?
V roce 2021 došlo k jedné významné změně pro všechny, kteří si někdy objednávají zboží ze zemí mimo Evropskou unii. V praxi jde nejčastěji o balíčky z Číny, může jít ale také o zásilky z Velké Británie, USA nebo třeba Ukrajiny. Přestala platit výjimka z placení DPH pro zboží s hodnotou do 22 eur a začala pro něj také platit povinnost podávat celní prohlášení, i když od samotného placení cla jsou nadále osvobozeny zásilky s hodnotou do 150 eur.
Pro většinu zákazníků čínských e-shopů to není tak velká komplikace, jak by se mohlo zdát. Velcí obchodníci se přizpůsobili a začali zboží dovážet přes velké sklady na území EU. DPH v takovém případě zaplatíte hned při nákupu a e-shop ho odvede hromadně při dovozu do unie. Zároveň většinou hromadně podá i celní prohlášení, takže se o nic nemusíte starat. Existují ale i výjimky a v takovém případě se vám může hodit praktická aplikace pro podání elektronického celního prohlášení s názvem eCeP.
Jak zjistím že mám platit clo a kdy vyplnit eCeP?
Než se pustíme do samotného návodu, jak eCeP vyplnit, bude možná dobré si ujasnit, jakých zásilek se vůbec týká. Jak už jsme psali výše, velké čínské e-shopy za vás zpravidla vyřídí DPH i clo, pokud se to ale nestane, je třeba, aby zásilka prošla celním řízením.
Jak poznáte, že je to váš případ? Na nutnost podání celního prohlášení vás upozorní Česká pošta. Právě od ní se dozvíte podací číslo zásilky, bez kterého se při podání elektronického celního prohlášení (eCeP) neobejdete.
Elektronicky lze celní řízení vyřídit jen pro zásilky s hodnotou do 150 uer. Ty dražší za vás musí vyřídit prostředník, kterého k tomu zplnomocníte. Většinou to bude právě Česká pošta.
eCeP návod: Jak vyplnit elektronické celní přihlášení
Aplikaci eCeP najdete tady na webu celní správy. Na základní stránce se můžete rovnou přihlásit. Pokud to neuděláte, budete k přihlášení vyzváni, když kliknete na Vytvoření celního přihlášeni nebo Přehled celních prohlášení.
K přihlášení lze použít Identitu občana nebo Datovou schránku. Pro většinu lidí bude v rámci Identity občana nejdostupnější přihlášení pomocí bankovní identity, které nabízí téměř všechny banky, využít lze ale třeba také novou elektronickou občanku.
Klasifikace zásilky – tady si vyberete typ vaší zásilky.
Ověření existence zásilky – tady si vybíráte dopravce. Vybrat si v tuto chvíli můžete jen Českou poštu, ta ale bude konečným dopravcem ve všech případech s výjimkou některých expresních zásilek. Na této stránce zadáte číslo zásilky, které jste dostali právě od České pošty (má 12-13 znaků, první dvě jsou písmena), a ověříte, že zásilka v systému existuje.
Informace o zásilce – v tomhle kroku vyplníte všechny základní údaje o zásilce. Její hmotnost, způsob odvedení případného DPH, informace o deklarantovi (o vás) a odesílateli.
Informace o obsahu zásilky – tady uvedete informace o konkrétním obsahu zásilky. Vyplňujete tu celní kód zboží, ničeho se ale nelekejte, pomůže vám s tím našeptávač, případně číselník zboží. Uvést musíte také hodnotu zboží v konkrétní měně a náklady na přepravu. K jedné zásilce samozřejmě můžete přidat více zboží, cenu přepravy v takovém případě uvádíte jen u toho prvního.
Shrnutí celního prohlášení – na závěrečné stránce si můžete prohlédnout shrnutí celého prohlášení a následně kliknout na tlačítko Podat celní prohlášení, případně se vrátit k předchozím krokům a opravit informace.
eCeP IOSS číslo: Co vyplnit?
Na stránce Informace o zásilce je také možnost vyplnit identifikační číslo dodatečných daňových údajů (IOSS číslo). IOSS číslo se používá v případě, když prodejce odvádí DPH hromadně v některém ze členských států EU. V takovém případě jste už DPH zaplatili při nákupu a prostřednictvím IOSS to můžete potvrdit v celním prohlášení.
Ve většině případů v tomto režimu proběhne i celní řízení a vy celní prohlášení vůbec podávat nemusíte, existují ale výjimky (například, když bylo zboží dopraveno přímo do ČR).
IOSS číslo bývá většinou uvedené na faktuře, v ideálním případě ho prodejce uvede také na balíčku.
Jak vyplnit eCeP Aliexpress?
Lidé se často ptají, co mají vyplnit jako IOSS číslo – identifikační číslo dodatečných daňových údajů – v případě nákupu na Aliexpress. IOSS číslo pro Aliexpress je IM5280002556.
Adresa odesílatele je v takovém případě: Alibaba.com Singapore E-Commerce Private Limited, NL826439810B018 Shenton Way, #45-01 AXA Tower, Singapore
Celnička poradí s eCeP a balíky ze zahraničí celkově
Aby se lidé mohli ve složitých pravidlech, která platí pro balíky přicházející ze zemí mimo EU, lépe zorientovat, spustili celníci také speciální portál s názvem Celnička. Přehledně a jednoduše jsou tam vysvětlené všechny možné situace, které mohou nastat, a způsob jejich řešení.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Nákupy v Polsku: Aktuálně, ceny, DPH
Kam se vydat na nákupy v Polsku? Jak to vypadá se sníženou sazbou DPH? Zjišťovali jsme vše, co by se vám mohlo hodit.
Jak funguje e-shop SHEIN? Recenze a vaše zkušenosti
Podívala jsem se na zoubek e-shopu SHEIN. Jak dopadl? Čtete dál...
Wish v češtině – nakupování je zábava
Přečtěte si, jak se nakupuje na Wish. Jaké sklízí tento internetový obchod recenze? Je lepší než známý AliExpress? To vše se dočtete v tomto...