Dobrý den, v nařízení vlády 591/2006 Sb. je uvedeno, že pažení musím použít pokud je hloubka výkopu větší než 1,3m v zastavěném území a 1,5m v nezastavěném území. Vy máte jiná čísla. Mýlí se NV 591/2006 Sb nebo Vy?
NÁVODY
Co jsou a k čemu se používají ocelové pažící systémy
Jaká se musejí dodržovat při výkopech bezpečnostní pravidla? Co to je pažení a k čemu se používá? Jaké jsou typy pažení? Nejen odpovědi na tyto otázky, ale i další užitečné informace naleznete v tomto článku.
Usazovací pažící systémy - Zatlačovací pažení - Kluznicové pažení
Foto: sbh-shoring.de/en/trench-shoring-sheets-profiles.html
Hodnocení Ocelových pažících systémů od Testa Jesenice: 9,8/10
- Německý výrobce SBH má všechny certifikáty bezpečnosti podložené náročnými testy.
- Jsou vyrobeny z velmi kvalitní německé oceli.
- Snesou větší zatížení než běžná pažení a vykazují menší míru deformace
Bezpečnost práce při hloubení výkopů na stavbě
Nezapažené stavební jámy a výkopy představují potencionální nebezpečí pro uvnitř pracující zaměstnance. Být zasypán ve stavební jámě, to z pohledu zasypaného proběhne stejně dramaticky jako lavinové nebezpečí. Proto příslušné směrnice předepisují u nevysvahovaných stavebních jam kompletní zapažení bez jakýchkoliv mezer.
Obecně platí, že výkopy lze kopat bez zajištění až do hloubky 1,25 m. Při pevném a soudržném podloží lze nahoře vyspádovat pod úhlem 45 stupňů dalších 50 cm a tím docílit maximální hloubky výkopu 1,75 m. Vše, co tuto hloubku přesáhne, musí být zajištěno pažením.
K tomu se výborně hodí pažící systémy od německého výrobce SBH, kterou v české republice zastupuje společnost Testa s.r.o.(www.testa-jesenice.cz). Pažící systémy SBH jsou certifikovány pro použití ve stavebních jámách a výkopech a mají všechny certifikáty bezpečnosti, které jsou podloženy náročnými testy. Pažící systémy SBH jsou vyráběny z velmi kvalitní německé oceli, která patří mezi nejkvalitnější na světě a snesou daleko větší zatížení než běžná pažení a vykazují při nasazení i menší stupeň deformace.
Jak vybrat správné pažení do výkopu?
O výběru vhodného typu ocelového pažení do stavebních jam a výkopů rozhoduje více faktorů. O tom, který systém použijete, rozhoduje hloubka výkopu a zemní tlak. Důležité je také, jakou potřebujete podchozí výšku ( např. když budete pokládat potrubí ) a pracovní šířku. U pracovní šířky musíte brát v úvahu ideální pohyblivost osoby ve výkopu a postranní pracovní prostor k položení např. potrubí a ke zhutnění výplňového materiálu výkopu
S výběrem Vám rádi pomohou specialisti, kteří se pažení věnují. Neváhejte a kontaktujte zaměstnance firmy Testa s.r.o.
Jak se pažící systémy usazují do výkopů a jaké jsou typy ocelových pažení?
Pažící systémy se dělí na usazovací systém pažení a zatlačovací systém pažení.
Usazovací postup je přípustný tehdy, pokud jsou splněny následující předpoklady – přechodně stabilní podloží (podloží nevykazuje žádné větší sesuvy nebo odpadávání zeminy), leží mimo oblast ovlivňovanou budovami nebo jinými stavebními projekty, leží mimo oblast vlivu dopravních ploch a ohroženým vedením a lze akceptovat sesedání zeminy. Pažící box se vkládá do výkopu, který byl již vykopán nebo vybagrován do konečné hloubky. Při větších hloubkách výkopů, než je výška základních desek se musí u usazovacího postupu provést smontování základních a nástavbových elementů mimo výkop a pažící systém jako celek usadit do výkopu.
Zdroj: www.testa-jesenice.cz/pazeni/usazovaci-system-pazeni/
Minibox SBH 100
Série SBH 100, zvaný také jako minibox, je lehký "univerzální" pažící box, vhodný pro všechny pažící práce v městské zástavbě (práce při pokládání potrubí a podpírání) v rozsahu do 3 m a maximálního zemního tlaku 33.8 kN/m2. Při srovnání s těžší řadou se jedná o levný, zároveň bezpečný, dobře stabilní a dobře ovladatelný pažící box. Tloušťka pažící desky u tohoto typu pažení je 6 cm.
SBH - série 100 je ideální pažení pro práci s minibagrem, bagrnakladačem nebo s kolovým bagrem, které vykazují jen malou nosnost. Pažící box SBH 100 se ukládá do výkopu usazovacím postupem.
Pažící boxy ukládané zatlačováním se používají při nestabilním podloží a pažící box se spouští postupným zatlačováním střídavě na obou stranách. Nejprve se vykope maximálně 1,25 m, ale ne víc než délka jednoho pole pažení. Řetězy se umístí do ok na sloupku pažení a základní konstrukční článek nastavený na šířku výkopu pomocí vytáčení vřetena vzpěry se umístí do výkopu, správně nasměruje a zatlačí. Prázdný prostor mezi pažením a zeminou se vyplní a zhutní. V této fázi se do výkopu nesmí vstoupit. Následně se vykope dalších asi 0,5 m a půlky desek se střídavě zatlačují. Tento postup opakujte až do dosáhnutí potřebné hloubky.
Zdroj: www.testa-jesenice.cz/pazeni/zatlacovaci-systemy-pazeni/
Lehké pažení SBH 300
Lehký box - série 300 je ideální pažící box pro menší a středně velká staveniště, či také sanace kanálů. Maximální dovolená pažící hloubka je 3.9 m při maximální průchodné výšce rour 1.3 m. Plynule stavitelná vřetena zajišťují pracovní šířku 980 - 1260 mm nebo 810 - 960 mm. Pracovní šířku lze zvětšovat pomocí mezitrubek o délkách 500 až 3000 mm. Lehký pažící box od firmy SBH je v principu lehčí provedení standardního pažícího boxu, ale s tloušťkou desek jen 6 cm a výškou desek 2, 2.4 a 2.6 m. Pažící box SBH 300 se ukládá do výkopu zatlačovacím postupem.
Standartní pažení SBH 600
Standardní pažící box série 600 je nejvšestrannější pažící box a hodí se zvláště pro hloubky mezi 4 až 6 m. Maximální hloubka výkopu je 5.4 m. Maximální zemní tlak je povolen 33.4-76.5 kN/m2 pro boxy délek 5 až 2 m. Box série 600 je nejvíce kupovaný pažící box na světě, má vyměnitelná násuvná vřetena a zesílenou deskovou stavbu se 100 mm tloušťkou stěn. Pro velkou stabilitu je standardní pažící box ideální příkopové pažení a hodí se velmi dobře pro vestavbu i vynětí v usazovacím i zatlačovacím postupu.
Kluznicové systémy jsou používány především tam, kde jsou specifické podmínky a kde je nemožné využít systém boxů. Jde především o stavby, kde:
- se vyskytují tekuté písky
- je potřeba dosáhnout vysoké podchozí výšky pod rozpěrami
- je třeba dosáhnout značné pracovní šířky
- je nutné vybudovat šachty a menší pracovní jámy
SBH 790 je pažení s jednoduchými kluznicemi o délkách 3 a 3,5m, SBH 750 má dvojité kluznice až do délky 7,5 m. U tohoto systému lze dosáhnout maximální pracovní šířky až 8.24 m a maximální podchozí výšky 5.11 m. S využitím rohových kluznic lze navíc zapažit nejen kvadraticky uspořádané stavební jámy (šachty), ale také podle staveniště adekvátně situované jámy. Častými oblastmi využití jsou obzvláště zhotovení startovních a cílových jam pro protlaky, velké základy, ukládání nádrží (přečerpávací stanice) atd..
Foto: sbh-shoring.de/en/trench-shoring-sheets-profiles.html
Nejčastější otázky ohledně ocelových pažení
*️⃣ Od jaké hloubky výkopu s musí používat pažení?
Výkopy lze kopat bez zajištěn do hloubky 1,25 m. Pokud to podloží dovoluje, je možné vyspádovat 50 cm nahoře pod úhlem 45 stupňů a docílit maximální hloubky 1,75 m.
*️⃣ Jaké existují druhy ocelových pažení?
- Usazovací pažící systémy
- Zatlačovací pažící systémy
- Kluznicové pažící systémy
*️⃣ Jak vybrat správné pažení do výkopu?
O tom, jaký systém použít, se rozhodujeme především podle hloubky výkopu a zemního tlaku. Důležité jsou ale také požadavky na pracovní činnost - podchozí výška a pracovní šířka. U složitějších výkopů a jam se radši poraďte se specialisty
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak na oplechování komína - detail a cena
Oplechování komínu ✅ je jednou ze základních klempířských prací. ❤️ V principu se jedná o lemování ve spodní části komína, které je určeno...
Platné znění stavebního zákona – nový zákon 2024
V České republice je proces povolování staveb jeden z nejpomalejších na světě. Pomoct s tím má nový stavební zákon, který začal platit 1....
Stříška na komín (Napoleon a Napoleonek) ano či ne ?
Přehled stříšek na komín✅. Podívejte se, které jsou nejlepší a jaká je cena stříšek Napoleon a Napoleonek z mědi a nerezi.