NÁVODY
EZ Karta nahradila aplikaci Tečka
Pokud se i vám po aktualizaci změnila ikona v mobilním telefonu z Tečky na aplikaci EZKarta, není potřeba se děsit. EZKarta vám přinese řadu nových funkcí a stane se jednou z klíčových aplikací elektronizace zdravotnictví. Pokud ji ještě nemáte, poradíme, jak si ji stáhnout.
Foto: Freepik
Hodnocení aplikace EZKarta: 8/10
- praktická, i když zatím není ještě plně funkční, krok kupředu v digitalizaci
EZKarta: Co je EZ karta
Koncem března 2024 Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Digitální a informační agenturou (DIA) a Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) přišlo s novou aplikací EZKarta (neboli elektronická zdravotní karta), která nahradila původní aplikaci Tečka.
EZKarta je považována za eHealth aplikaci Ministerstva zdravotnictví, která usnadní uživatelům přístup k potřebným informacím z resortu zdravotnictví a zdravotnickým materiálům. Podle prohlášení ministra zdravotnictví Vlastimila Válka z prosince loňského roku budou nové funkce vyžadovat i změnu legislativy.
V případě, že byste měli dotazy na EZKartu, můžete si zavolat v pracovní dny od 8 do 19 hodin na bezplatnou telefonní linku 1221 – předvolba číslo 2.
Aplikace Tečka nefunguje, Tečka očkování, Tečka aplikace, aplikace Tečka končí
Aplikace Tečka byla spuštěna v červnu roku 2021 a jejím účelem bylo uchovávání potvrzení o očkování nebo negativním testu a certifikátu o prodělaném Covidu. V aplikaci si uživatelé mohli také najít podmínky pro cestování do zahraničí.
EZKarta: EZ karta – aplikace
První funkcí EZKarty je Očkovací průkazka občana (výpis z očkování). V očkovací průkazce uvidíte nejen svá očkování, ale také očkování svých dětí. Děti do 18 let se do karty rodičů propíšou automaticky. Momentálně je zde vidět kompletní výčet záznamů o testování a očkování proti Covidu.
Co však v aplikaci nenajdete teď ani v budoucnu jsou všechna očkování, která jste dostali. K dispozici budou jen ta, která jste dostali po 1. lednu 2023. Lékaři je totiž před tímto termínem ještě do centrálních registrů nehlásili (Informační systém infekčních nemocí, ISIN a aplikace eOčkování v rámci systému eRecept).
Další, co nyní v EZ Kartě funguje, je možnost udělení mandátů (prohlížení pro další osoby) k očkovací průkazce a certifikátům COVID-19.
Foto: Šedesátka
Na další údaje a funkce, jako je například mapa poskytovatelů zdravotních služeb, rozcestník MZČR, výpis z registrů Národního zdravotnického informačního systému (NZIS), si však budeme muset ještě počkat. Prozatím se uvádí, že by měly být postupně přidávány v průběhu roku 2024.
Národní zdravotnický informační portál (NZIP) mezi plánované funkce do budoucna zařadil:
- Zasílání e-zpráv ze strany poskytovatelů zdravotních služeb pacientům,
- e-management screeningových programů,
- elektronické zvaní klientů, notifikace, e-objednávání: registrace & rezervace,
- mapu kapacitní dostupnosti poskytovatelů zdravotních služeb pro ambulance
- a sdílení zdravotní dokumentace.
EZ karta instalace: EZ karta stáhnout
Aplikaci je možné bezplatně stáhnout v App Store a Google Play. Vyhledat ji dočasně můžete, jak pod starým názvem Tečka, tak pod novým EZKarta.
EZKarta s očkovací průkazkou zabere v současné době cca 40 MB v paměti telefonu, do budoucna se počítá s nárůstem až 200 MB, myšleno s funkcemi zobrazení mapy poskytovatelů apod.
EZ karta PIN
Pokud instalujete EZKartu, nejprve je nutné se autentizovat prostřednictvím aplikace Identita občana. Poté musíte zadat 6místný ověřovací PIN, případně udělit souhlas s využitím biometrických dat, která se vám budou hodit pro následný vstup do aplikace (přihlášení obličejem nebo otiskem prstu).
EZ karta přihlášení, EZ karta zapomenuté heslo.
Do aplikace EZkarta se můžete bezpečně přihlásit přes Identitu občana (bankovní identita, mobilní klíč eGovernmentu, Moje ID nebo přes elektronickou čtečku OP).
- Spusťte aplikaci EZKarta na svém mobilním telefonu.
- Zadejte přihlašovací PIN.
- Proveďte ověření identity přes Portál občana (mobilní klíč eGovernmentu, eObčanka, MojeID, NIA ID, mezinárodní brána (IIG) nebo bankovní identita.
V případě, že nechcete, nebo nemůžete vstupovat do aplikace přes mobilní telefon, můžete využít internetový portál ocko.uzis.cz známý už z dob pandemie COVID-19. Tento portál nabízí shodný soubor služeb jako mobilní aplikace EZKarta.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Moje datová schránka vstup přihlášení jménem a heslem
Podívejte se na všechny způsoby, jak se můžete přihlásit do své datové schránky, jak vyhledávat ostatní uživatele datových schránek, a kolik...
Plná peněženka dokladů bude minulostí s eDokladovkou
Používání elektronických dokladů je v celé řadě zemí již běžnou záležitostí. Co je vlastně eDokladovka a proč si ji nainstalovat?
Jaký je význam slova promořování a co to je?
🧨Slovo „promořit“ použil epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v souvislosti s bojem proti epidemii koronaviru. 🤒 Co to...