MĚLI BY SE DĚLAT A PRODÁVAT PEPSI A COCA COLA S RETRO ETIKETAMI,TY RETRO ETIKETY BYLY HEZČÍ NEŽ JE TO TED,MĚLI BY SE PRODÁVAT S POTISKEM BRITNEY SPEARS A MICHAELEM JACKSONEM.
NÁVODY
Jak na pálení žáhy: Skutečně pomůže mléko a Coca-Cola?
Většina z nás už někdy zažila ten pocit, kdy se příjemná nálada u vydatného oběda či sklenky vína náhle pokazila nepříjemným tlakem za hrudní kostí, silným pálením a přívalem hořkokyselé chuti do úst. Právě takové jsou totiž hlavní projevy pálení žáhy, popřípadě refluxu jícnu nebo též tzv. pyrózy.
Co pomáhá - Problémy v těhotenství - Co je reflux jícnu
Foto: Profimedia
Pálení žáhy a reflux jícnu: Téma věčné diskuse
Výše popsané projevy pálení žáhy za život potrápily nadpoloviční většinu populace. Zásadní rozdíl je pouze v tom, jak často se s nimi dotyčný potýká. Pro některé jde o výjimečnou záležitost, ke které dochází jen jednou za několik let po mimořádně vydatném jídle nebo propité noci. Jiní se s ní bohužel potýkají prakticky denně. Právě tato druhá skupina lidí, kterých je v populaci zhruba 10 %, zažívá perné chvilky tak často, že se chytá i sebemenších nadějí na zmírnění stavu. Ve hře se tak objevují tipy na různé léky, colové nápoje, mléčné výrobky či relaxační metody, které mají alespoň na okamžik ulevit od bolesti a nepříjemných pocitů.
Co platí na pálení žáhy? Na žaludeční šťávy s léky a jedlou sodou!
Léčba pálení žáhy se odvíjí primárně od intenzity obtíží, jejich četnosti a případně i dalších zdravotních komplikací, které s ním souvisí. Úlevu může přinést zvýšená poloha horní poloviny těla, vypití sklenky vlažné vody, omezení smažených, tučných a hodně kořeněných či pikantních jídel a naopak zařazení potravin, které pálení žáhy omezují, jako jsou ovesné vločky, zelenina, banány, melouny nebo rýže. Osvědčeným pomocníkem jsou i tablety jedlé sody, popřípadě rovnou léky, kterých je ovšem pestrá paleta - od antacidů po inhibitory protonové pumpy. Lékaři však v takovém případě varují, že si pacienti na podobné pomocníky zvykají až příliš, upínají se na ně a pak už se jich nehodlají vzdát ze strachu, že se jejich stav znovu zhorší, což může být v případě silnější medikace poměrně problematické.
Mléko, máta a cola na žáhu: Pomocníci nebo sabotéři?
Mezi velmi oblíbená doporučení na silné pálení žáhy spadá i sklenice mléka, která z krátkodobého hlediska skutečně přináší úlevu neutralizací žaludečních kyselin. Problém je v tom, že vápník obsažený v mléce nakonec donutí žaludek vyprodukovat ještě více kyseliny a ve výsledku tak může situaci ještě zhoršit. Dosti podobná situace panuje také v případě máty. I tato oblíbená bylina totiž gastrointestinální problémy spíše zhorší o rozšíří o další příznaky, než aby mírnila požadované příznaky. Zklamáním pro pacienty trpící pálením žáhy bude pravděpodobně i protěžovaná Coca-Cola, která je v laických kruzích považována skoro za všelék. Kofein v ní obsažený totiž dráždí již zasaženou sliznici jícnu a zároveň napomáhá rozevírání jícnového svěrače, což výsledný stav spíše zhorší, než naopak.
Co nejíst/nepít při pálení žáhy? | Co jíst/pít při pálení žáhy? |
Smažená/tučná/kořeněná jídla | Ovesné vločky |
Rajčata a rajčatové omáčky | Aloe vera |
Citrusy | Rýže |
Sycené nápoje | Med |
Trápení ve dne v noci: Co pomáhá na pálení žáhy v těhotenství?
Velmi specifickou skupinou pacientů, na kterou bychom rozhodně neměli zapomínat, jsou těhotné ženy. Ty se s pálením žáhy a překyselením žaludku v těhotenství setkávají už během prvního trimestru a bývají úzce propojeny s těhotenskou nevolností. S rostoucím bříškem nabírají obtíže na intenzitě díky rostoucí děloze, která tlačí na žaludek. Právě proto trápí ženy pálení žáhy na konci těhotenství nejvíce. Specifickým příčinám vzniku problému ovšem neodpovídá žádná specifická rada, a tak je třeba dodržovat již výše zmíněná doporučení. Oblíbený je zejména tandem relativně bezpečných a rychle účinkujících antacid a bylinného čaje z meduňky lékařské.
Gastroezofageální refluxní onemocnění - reflux jícnu
Jícnový reflux sice člověka neohrožuje na životě, ale pokud je dlouhodobě ignorován, může v těle způsobit poměrně nepříjemné komplikace, a tak určitě není od věci tuto nepříjemnost konzultovat s lékařem. Nemoc se projevuje v momentě, kdy svalový kruh mezi jícnem a žaludkem, tedy dolní jícnový svěrač, nefunguje správně nebo dojde k jeho ochabnutí. Tento svěrač se standardně otevírá ve chvíli, kdy musí umožnit potravě vklouznout do žaludku. Poté se zase rychle uzavře, aby žaludeční šťávy a natrávené jídlo neunikaly ze žaludku ven. Pokud je však slabý či poškozený, žaludeční kyseliny proudí zpět do jícnu, což se pak projevuje pálením žáhy a nepříjemnými pocity v ústech. To je třeba řešit - ať už prostřednictvím omeprazolu či jiného inhibitoru protonové pumpy, popřípadě chirurgickým zákrokem.
Zdroje:
- https://www.webmd.com/heartburn-gerd/guide/reflux-disease-gerd-1
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gerd/symptoms-causes/syc-20361940
- https://masticlife.cz/pages/paleni-zahy
- https://www.lekarna.cz/clanek/paleni-zahy/
- https://www.rennie.cz/priciny-a-symptomy-paleni-zahy
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak na jarní nejrychlejší detoxikaci organismu a těla
⭐Cítíte se po zimě oslabení? ⭐Hledáte způsob, jak nastartovat imunitu, vyhnout se jarní únavě a při tom shodit pár kil?⭐ Vše o jarní očistě...
Trápí vás rýma? Zažeňte jí pomocí osvědčených metod!
Rýma je sice běžná lehká nemoc, ale všichni víme, jak dokáže s člověkem zamávat. Pomocí našich tipů se rýmy rychle zbavíte a posílíte svou...
Jak vybrat zralý meloun - klepat nebo neklepat?
Těšili jste se na sezónu melounů a nyní si chcete v obchodě vybrat ten nejsladší? Jakými triky zjistíte, jestli je právě váš meloun zralý a...