Zajímavé pokyny, používáme klasickou sušičku ovoce z https://www.klarstein.cz/Kuchynske-spotrebice/Susi - cky-ovoce/a myslím, že je to lepší než v trubce, ale každému vyhovuje něco jiného. Ale zkusme to někdy.
NÁVODY
Jak na sušení ovoce mrazem, v sušičce nebo v troubě
Sušené ovoce je znamenitá zdravá pochoutka. Při dodržení všech pravidel pro správné sušení si tak na zimu připravíte výborný zdroj vitamínů, minerálů a stopových prvků. Nejčastěji se suší jablka, hrušky, meruňky, ale i banány. Chcete zkusit něco jiného? Naučte se s námi usušit i jiné ovoce. Víme, jak na to.
Křížaly v troubě – Křížaly v sušičce
17 receptů na různé druhy sušeného ovoce
Ovoce sušené mrazem
Foto: Pixabay
Sušené ovoce – křížaly
Jednou z variant, jak si uchovat sezónní ovoce je zavařování. Tam je ale potřeba slušné množství cukru a sklenici broskví si pak na výlet místo svačinky asi nevezmete. Ale do buchet a moučníků je to varianta vhodnější.
Sušení je nejzdravější způsob, jak si uložit ovoce. Důležité je, aby sušení bylo pozvolné a šetrné. Pokud to s teplotou přeženete, tak si „spálíte“ cenné vitamíny a minerály. Proto nikdy nesušte na teplotu vyšší než 60 °C. Sušené ovoce bude mít výraznější chuť a kyselé ovoce se stane sladším. V průběhu sušení totiž dochází ke koncentraci cukrů.
Máte rádi zdravé snídaně? Namočte pár lžic ovesných vloček, oříšky a křížaly přes noc. Ráno stačí ohřát v mikrovlnce a skvělá kaše slazená jen přírodním cukrem a plná vlákniny je na světě. Namočené křížaly z jablek můžete klidně použít i do závinu.
Ukážeme vám, jak sušit ovoce v troubě i sušičce tak, aby si zachovalo svou hodnotu a dál představovalo cennou součást jídelníčku. Sušit se dá prakticky všechno – přes houby, zeleninu, bylinky, medvědí česnek, až po maso (jerky). Zdravějším způsobem života si můžete snížit i cholesterol.
Křížaly v troubě – jak na sušení ovoce v troubě?
Jablka na plátky jsou pochoutkou v syrovém i sušeném stavu. V případě křížal se s trochou fantazie dá mluvit o náhradě slaných smažených chipsů. Pokud nemáte sušičku, můžete ovoce sušit i v troubě. Rozdíl je v tom, jestli máte troubu horkovzdušnou nebo plynovou. Jaký?
Sušení ovoce v horkovzdušné troubě
Horkovzdušná trouba s ventilátorem je pro sušení dobrou volbou. Udržením stabilní teploty uchováte až 80 % výživových hodnot. Použít můžete pekáče s pečícím papírem, ale lépe děrované rošty. Ty umožní, aby horký vzduch ovoce sušil ze všech stran. Ovoce musí být nakrájené na stejně silné (asi 5 mm) kousky a rozložené v jedné vrstvě.
Sušení ovoce v plynové troubě
V případě plynové trouby je nutné po celou dobu sušení nechat pootevřená dvířka, aby se mohla voda dobře odpařit. Troubu předehřejte na 40 °C. Dobu sušení můžete o něco zkrátit, pokud zhruba uprostřed procesu sušení zvýšíte teplotu na maximálních 60 stupňů a ke konci ji opět snížíte na čtyřicet.
Jak dlouho sušit křížaly v troubě, aneb jak udělat křížaly bez sušičky
Sušení je cesta, jak konzervovat ovoce tím, že v něm snížíme obsah vody na minimum. Kde je voda, tam je totiž život. Vysušením zastavíme množení mikroorganismů, které by mohly ovoce zkazit. Bez vody ovoce zmenší svůj objem a lépe se skladuje. Doba sušení záleží na šťavnatosti ovoce. Pohybuje se od 6 až po 24 hodin.
Jak správně sušit ovoce – teplota pro výrobu křížal
Pokud sušíme křížaly v troubě, je elektrická lepší variantou, protože uhlídáme stabilní teplotu. Tu musíte držet na cca 40 – 60 °C.
Domácí křížaly recept - sušené ovoce recepty
Sušené plátky jablek nebo hrušek konzumujeme především samostatně, podobně jako již zmiňované chipsy nebo brambůrky. Můžeme si z nich ale připravit i dobrý jablečný čaj, který ochutíme medem. Pokud je předem navlhčíme a necháme změknout, dají se používat i do jablkového závinu nebo buchet.
Konkrétní časy sušení křížal dle druhů ovoce najdete níže v článku.
Recept na sušené ovoce - domácí křížaly |
|
Recept na sušené ovoce - domácí křížaly - Postup přípravy |
|
Jak skladovat křížaly (sušené ovoce)
Usušené ovoce musí dokonale vychladnout. Křížaly je ideální skladovat v nádobách s víkem na suchém, tmavém a chladném místě. Teplota by neměla přesahovat 15°C. Křížaly pravidelně kontrolujte – pokud by nebyl vysušené dokonale, je možné, že se objeví plíseň. Pak musíte celý obsah nádoby vyhodit. Pozorní buďte i bílým pavučinkám – značí moly a jiný hmyz.
Výroba křížal v sušičce - jak správně sušit ovoce
Sušička má tu výhodu, že ji můžete naprogramovat, přesně si stanovit intervaly teplot a nechat ji připravit luxusní křížaly, zatímco vy spíte. Sušička navíc potřebuje méně elektrické energie než trouba, což se při x-hodinovém sušení po dobu několika dní až týdnů hodí.
Do pater můžete navíc umísťovat různé ovoce bez toho, aby se mezi sebou ovlivňovalo chutí nebo vůní. Důvodem je kvalitní cirkulace vzduchu. Předem si přečtěte návod – záleží i na tom, do kterého patra daný druh ovoce poskládáte. Sušička stojí něco přes 1000 Kč.
Jak udělat křížaly v sušičce – jak dlouho ovoce sušit?
Abyste snížili obsah vody v ovoci z 80 na cca 5-8 %, budete potřebovat několik hodin pomalého sušení. Velkou výhodou je, že k tomuto způsobu uchování plodů není třeba používat žádné další konzervační prostředky. Doba sušení záleží na šťavnatosti ovoce. Jablka a hrušky na 50°C usušíte asi za 6 hodin. Bobuloviny budou potřebovat klidně půl dne.
Sušení jablek v sušičce – teplota
Jablka zbavte jádřinců i slupky, pokud není zdravá. Nakrájejte plátky silné asi 5 mm a poklaďte je vedle sebe na rošty sušičky. Sušení na 50°C potrvá přibližně 6 – 8 hodin. Konkrétní délky sušících cyklů má každá sušička jiné a najdete je v návodu spotřebiče.
17 receptů na křížaly – Jaká je ideální doba sušení ovoce?
Křížaly jsou sušené plátky nebo půlky různých druhů ovoce. Snížením obsahu vody dochází ke konzervaci a koncentraci cukru. Sušené ovoce je oblíbený zdravý zdroj energie. Často se přidává do snídaňových kaší. Přečtěte si jeden ze 17 receptů na různé druhy křížal.
Plody na sušení by měly být vždy zralé, ale ne přezrálé. Moučná jablka pro sušení vhodná nejsou, křížaly snadno praskají a lámou se. Moučná chuť je ještě výraznější. Ovoce by nikdy nemělo mít plíseň. Pokud jsou nakažené slupky, dobře ovoce okrájejte.
Jak vyrobit křížaly z hrušek – postup sušení
Zbavte hrušku jádřince a nakrájejte na tenké plátky. Pamatujte na to, že čím větší kousky (nad 5 mm), tím déle se budou sušit. Měsíčky hrušek se slupkou bývají pevnější a hůř se koušou. Zachováte ale víc živin a vlákniny. Usušené hrušky mají být pevné a pružné. Délka sušení hrušek je 8-15 hodin při teplotě 50-60 °C.
Jak na křížaly z jablek v sušičce a v troubě – recept, jak je nakrájet a cena
Pokud jablka nakrájíte na silnější plátky – až 8 mm, budete je déle sušit ale získáte měkký až houbovitý pamlsek. V takovém případě doporučujeme sušit bez slupky.
Nelíbí se vám, že ovoce sušením zhnědne? Namočte jej na několik minut do vody s citronovou šťávou či octem. Na litr vody budete potřebovat jeden citron nebo dvě lžíce octa. Ovoce po vyjmutí nechejte okapat nebo ho osušte.
Tmavé zbarvení hotových křížal signalizuje, že jste to se sušením přehnali a došli o část nutriční hodnoty ovoce. Hrušky nebo jablka posypte před sušením skořicí. Plátky získají jiný chuťový rozměr a příjemné aroma. Délka sušení jablek je 8-15 hodin při teplotě 50-60 °C.
Křížaly z meruněk – jak správně sušit meruňky v sušičce a v troubě?
Meruňky rozkrojte, vypeckujte a položte na plech s pečícím papírem nebo na rošt slupkou dolů. Je to ovoce s vysokým obsahem vody a sušení probíhá dlouho. Meruňky jsou po usušení lepkavé a tuhé. Délka sušení meruněk je 20-28 hodin při teplotě 50-60 °C.
Jak na sušení broskví?
Broskve rozkrojte, vypeckujte a nakrájejte na plátky necelý centimetr tlusté. Odstranění slupek není třeba. Rozložte na plech s pečícím papírem nebo na rošt. Je to ovoce s vysokým obsahem vody a sušení probíhá dlouho. Broskve jsou po usušení lepkavé a měkké. Délka sušení broskví je 8-15 hodin při teplotě 50-60 °C.
Jak na sušení nektarinek?
Nektarinky rozkrojte, vypeckujte a nakrájejte na plátky necelý centimetr tlusté. Odstranění slupek není třeba. Rozložte na plech s pečícím papírem nebo na rošt. Je to ovoce s vysokým obsahem vody a sušení probíhá dlouho. Nektarinky jsou po usušení lepkavé a měkké. Délka sušení nektarinek je 8-15 hodin při teplotě 50-60 °C.
Křížaly z kdoulí a švestek – postup sušení trnek
I přes povidla a pálenku máte stále dost švestek a kdoulí? Usušte je. Nemusíte je krájet, stačí rozpůlit a vypeckovat. Sušte slupkou dolů. Délka sušení je 8-15 hodin při teplotě 50-60 °C. Usušený plod má však být tužší a hůř se žvýká. Švestky pomáhají při zažívacích potížích.
Křížaly z dýně – recept a postup sušení
Křížaly z dýní jsou náročnější na přípravu. Zahrnují krájení na kostičky, vaření, marinaci a až pak sušení. Zmíněný recept je ovšem snazší, než to vypadá.
- 4,5 kg dýně nakrájíme na kostky asi 2 x 2 cm (nekrájejte menší, vařením a sušením se zredukují)
- Kostky dýně dejte do hrnce, zasypeme 1 sáčkem kyseliny citronové a 1kg cukru (krupice, krystal nebo třetinový).
- Promíchejte a nechte den odpočívat. Občas můžete promíchat.
- Druhý den nechte dýni 5 minut projít varem, nechte zchladnout a šťávu sceďte.
- V horkovzdušné troubě sušte na 50 °C celý den a noc, můžeme použít i sušičku.
Sušenou dýni podáváme jako lahodnou a neobvyklou chuťovku podobnou ananasu.
Jinou variantou je povařenou dýni rozmixovat a směs nalít na sušící vložku nebo na pečící papír. Doba sušení pak je kolem 10 hodin při 50 °C.
Jak dlouho sušit šípky v troubě a v sušičce
Šípky jsou velmi bohaté na vitamín C a tak na podzim vyrazte na procházku s látkovou taškou (šípky se nezapaří) a rukavicemi, které vaše ruce ochrání před ostrými trny. Ideální je to stihnout před prvními mrazy. Šípky propláchněte vodou, osušte a zbavte zbytků stopek a okvětí.
- V sušičce šípky sušte při teplotě kolem 70 °C.
- V troubě potřebují šípky pečící papír a teplotu 60-70 °C. Mějte zapnutý větrák nebo pootevřená dvířka trouby.
Dobře usušené šípky mají tmavě červenou barvu, jsou tvrdé a drolí se. Šípek nesmí být uvnitř měkký ani vlhký – došlo by na plíseň.
Foto: Pixabay
Jak sušit rakytník, borůvky, brusinky, maliny v sušičce
Příprava bobulovin je jednodušší, jelikož je není třeba krájet ani vypeckovávat. Výsledný plod je nejvíce podobný rozince. Správně usušené plody jsou tuhé, brusinky jsou měkké. Délka sušení bobulovin je 10-15 hodin při teplotě 50-60 °C.
Jak sušit třešně
Zralé třešně omyjte, zbavte stopek, rozpulte a vypeckujte. Sušte slupkou dolů. Sušené třešně vypadají jako rozinky. Dejte pozor na přesušení, aby nezhořkly. Délka sušení třešní je 13-21 hodin při teplotě 50-60 °C.
Jak sušit jahody
Jahody umyjte, odkrojte vršek a nakrájejte na 8mm plátky. Délka sušení jahod je 7-14 hodin při teplotě 50-60 °C.
Jak sušit hroznové víno
Hrozny umyjte a odstraňte stopky. Větší bobule můžete rozpůlit a pokládat slupkou dolů. Délka sušení hroznů je až 24 hodin při teplotě 50-60 °C.
Jak sušit exotické ovoce jako khaki a papáju v sušičce
Toto ovoce není třeba sušit moc dlouho. Krájet ho můžete na kostičky asi 1x1 cm. Nebo na plátky 5 mm. Délka sušení exotického je ovoce 8-15 hodin při teplotě 50-60 °C.
Jak sušit fíky
Fíky umyjte, odstraňte kazy, rozčtvrťte a poskládejte na plech s pečícím papírem nebo sušičkový rošt slupkou dolů. Délka sušení fíků je 10-18 hodin při teplotě 50-60 °C.
Jak sušit ananas
Očistěte ananas od kůry a vnitřního tuhého jádra. Krájet můžete na kolečka (5-8 mm silná). Délka sušení ananasu je 10-18 hodin při teplotě 50-60 °C.
Jak sušit banány
Banány je ideální sušit ve chvíli, když se začínají objevovat hnědé flíčky na slupce. V tento okamžik mají nejvíc cukru. Banány oloupejte je a nakrájejte na 3mm kolečka.
Délka sušení banánu je 6-10 hodin při teplotě 50-60 °C. Vhodnější je rošt – k pečícímu papíru se banán přilepuje. Pokud budete sušit delší dobu, tak místo lepkavé pochoutky získáte křupavou.
Jak sušit pomeranče a citrony
Pokud chcete sušit citrusové plody jako citrony a pomeranče, nakrájejte plody na cca půlcentimetrová kolečka a sušte při teplotě okolo 50 °C. Kolečka můžete během sušení otočit. Sušit můžet i na radiátoru.
Jak usušit meloun
Dokonce i toto vodnaté ovoce lze sušit. Odstraňte jadérka a dužinu nakrájejte na zhruba stejně velké kostky. Meloun se suší poměrně krátce, jen do 10 hodin. Teplota je ale zase 50-60°C. Výsledné kousky jsou svraštělé a lepivé.
Jak jinak sušit ovoce? Na slunci, na radiátoru a v mikrovlnce
Jak sušit ovoce v horkovzdušné a plynové troubě, víme. Také už víme, že ideální je pořídit si sušičku na ovoce. Ale pokud hledáte další alternativy, jak si uchovat sezónní ovoce, můžeme sáhnout po dalších technikách.
Máte na výběr z několika možností a záleží na vašich možnostech a chuti, který způsob si vyberete. Křížaly je možné sušit i zavěšené na slunečném a dostatečně vzdušném místě.
Jestliže máte doma radiátory ústředního topení, můžete je na vhodném podkladu sušit na nich. Stačí nakrájené ovoce poklást na tácek, pečící papír či plátýnko.
Sušení ovoce na slunci a vzduchu
To samo o sobě nezní nijak složitě. K sušení na slunci nebo vzduchem budete potřebovat síto, perforovaný rošt nebo ošatku.
Ale bohužel v případě jablek už podzimní sluníčko nemá takovou sílu, aby vodu dostatečně „vypeklo“. Během letních měsíců je to samozřejmě možné, a tak byste si mohli klidně sušit třeba třešně a višně nebo koupené hroznové víno. Jen se připravte na to, že je to nejzdlouhavější způsob, a navíc je možné, že vám na vaši tvorbu bude útočit hmyz.
Sušení ovoce v mikrovlnce a na radiátoru
Vzhledem k velikosti mikrovlnky vás v tomto případě zajímá možná sušení ovoce z důvodu dekorací. Ale bohužel, to spíš nedopadne. Sušit se musí horkým vzduchem, to mikrovlnka moc nesplňuje. Raději rozprostřete pomeranče a citrony na radiátor (na papír). Navíc se vám to doma hezky provoní.
Nejlepší ovoce sušené mrazem – lyofilizované ovoce bez cukru
Lyofilizované neboli mrazem sušené ovoce má tu výhodu, že během zpracování se zachovají veškeré vitamíny a minerály. Ovoce sušené mrazem je lehká křupavá pochoutka.
Křížaly vitamíny a kalorie a vláknina – sušené ovoce a zdraví
Sušené ovoce je skladnější, konzervované a plné živin, vlákniny a vitamínů. Stejně jako ovoce čerstvé je i to sušené bohaté na vitamíny (A, B1, B2, B3, B6, kyselinu pantothenovou – vitamín B5) a minerály (vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík, měď, mangan).
Co se kalorií týká, tak vždy záleží, jestli si koupíte ovoce doslazované nebo bez přidaného cukru.
Protože při dehydrataci může ovoce přijít až o 80% množství obsažené vody, má sušené ovoce také výraznější chuť než ovoce čerstvé. Současně při sušení bohužel dochází ke ztrátě vitamínu C.
Klasické sušené ovoce, které můžete koupit třeba v Tescu většinou obsahuje oxid siřičitý, který může u citlivých osob vyvolat astma. Naopak na zmírnění astma je vhodné doma pěstovat rýmovník.
Ale nemějte obavy, na trhu je i sušené ovoce bez oxidu siřičitého. Z tohoto důvodu je lepší, když si třeba kupované sušené meruňky (krásně oranžové) omyjete vlažnou vodou. Ani tak ovšem síru zcela nevymyjete.
Jak zajistit, aby doma sušené ovoce neztrácelo barvu a nehnědlo? Postačí, když ovoce ponoříte na malou chvíli do 250 ml vody smíchané s jednou lžící citronové šťávy.
Kde koupit křížaly – prodej a cena za 1 kg, e-shop, levně
Pokud chcete koupit křížaly online, máte na výběr z několika e-shopů, které se na zdravé mlsání vyloženě zaměřují. Balení se pohybují od 200 g po 1 kilo. Větší balení vychází levněji.
Sušené ovoce Grizzly, Emco, BigBoy, MixIt a Tesco - dárkové balení
- Na e-shopu Grizzly najdete opravdu vše, co by si s chutí dal lecjaký medvěd. Ořechy, ovoce, fitness výrobky, mlsání a doplňky pro zdravé vaření.
- MixIt je známé možností namíchat si vlastní musli. Nabízí jak „komponenty“ tak hotové směsi.
- Emco nabízí hotové balené výrobky, které většinou obsahují ovesné vločky – kaše, snídaňové směsi, tyčinky, sušenky a další.
- Na webu Bigboy najdete výrobky, jejichž základem jsou ořechy, arašídová a ořechová másla, poctivá čokoláda a mrazem sušené ovoce.
- V Tescu můžete navštívit samostatný regál plný oříšků a sušeného ovoce. Pozor ovšem na ovoce, které je ošetřené už zmíněným oxidem siřičitým. V čase Mikuláše a Vánoc si můžete vybrat z variant předpřipravených košíčků namíchaného ovoce, kdy nechybí například ani fíky a datle.
Foto: Pixabay
Jaký je původ slova křížaly?
Proč je křížala křížala? Možná proto, že když se rozkrojí jablko, vidíme něco jak křížek. Nebo proto, že se dřív používalo slovo křížati (nebo podobné) pro soudobé sloveso krájet. Tak se v minulosti křížalo nebo kroužalo ovoce na tenké plátky a sušilo na sluníčku nebo na peci, aby byla energie, vláknina a vitamíny i v době nehostinné zimy.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak uchovat houby v mrazáku a ledničce
Podzim je tradičním ročním období na procházky lesem, kde rostou různé houby a hřiby. Jak váš úlovek co nejlépe uchovat?
Kde rostou houby – přehled aktuálních oblastí výskytu
⭕Nemusíte stále sedět u počítače. ❤️ Můžete také vyrazit na houby. ✅ Poradíme, kde a jaké kousky hledat!
Nejpálivější chilli papričky - Jaké jsou druhy a jak je pěstovat
Podívejte se na kompletní přehled těch nejpálivějších chilli papriček na světě. V článku naleznete i návody, jak je pěstovat.