No budiž, ale hned první rada "V 3D programu si vytvořte vizualizaci budoucí dílny a stanovte konstrukční požadavky jako......" je naprostý nesmysl. Když budu stavět boudu na zahradě, pro kterou nepotřebuju stavební povolení, nebudu dělat nějaký 3D projekt na počítači. Stačí náčrt tužkou na pár kusů papíru a zbytek dovymyslí schopný řemeslník při samotné stavbě.
NÁVODY
Jak postavit na zahradě dílnu – svépomocí a bez povolení
Chystáte se postavit si dílnu? Díky tomuto článku si vytvoříte jasnou představu, co vše taková akce obnáší. Dozvíte postup s jednotlivými kroky realizace dílny. Také poradíme, jak si stanovit rozpočet, co raději nepodcenit a další praktické rady a tipy.
Fáze stavby - Cena - Povolení
Topení - Dlažba - Dílna v garáži
Foto: Profimedia
Jak postavit dílnu svépomocí
Stavbu dílny si dobře rozplánujte a promyslete jednotlivé kroky celého procesu. Díky tomu budete mít jasnou představu nejen postupu práce, ale například jaké materiály budete potřebovat či na kolik vás stavba dílny vyjde.
Jednotlivé kroky / fáze stavby domácí dílny:
- Vizualizace: V 3D programu si vytvořte vizualizaci budoucí dílny a stanovte konstrukční požadavky jako velikost stavby, fasáda, materiály, podloží, tvar střechy atd.
- Plánování prací a materiálů: Rozplánujte si jednotlivé práce a dle vizualizace vytvořte seznam a množství materiálu.
- Příprava základů: Na čem bude dílna stát? Může to být beton, štěrk, betonové dlaždice na štěrku atd.
- Stavba podlahy: Zvolte do dílny odolnou podlahu. Věnujte pozornost technickým parametrům jako akustická izolačnost, odolnost proti vodě a vlhkosti či požární bezpečnost. Ideální povrch do dílen jsou průmyslové podlahové desky.
- Konstrukce dílny: Stavba svislé konstrukce a stěn.
- Stavba střechy: Jaký je sklon? Střecha z trapézového plechu vyžaduje vyšší sklon – nad 15°. Plastová střecha snese sklon pod 2°, je nenáročná na realizaci + odolná vůči dešti, větru, slunci atd.
- Fasáda a dokončovací práce: Výběr fasádních prken – přírodní nebo opálený vzhled? Přírodní prkna časem pravděpodobně zešednou, jejich vzhled pak můžete udržovat pouze pomocí přírodního oleje. Za opracovaná fasádní prkna si připlatíte.
- Zařizování interiéru: Nábytek, elektřina, izolace, strop, zárubně dveří atd.
Stavba dílny – cena (stanovení rozpočtu)
Důležitou součástí každého projektu je určení rozpočtu. Ten můžete sestavit poté, co máte jasnou představu o podobě dílny (velikost a především materiály). Proto je dobré mít vypracovanou vizualizaci, ze které budete vycházet.
Jak si stanovit rozpočet:
- Podle vizuálního návrhu si spočítejte jednotlivé rozměry a množství.
- Nakreslete si jednoduché plány rozměrů.
- Sepište podrobný seznam materiálů.
- Všechny materiály si najděte na internetu a sepište do tabulky dle prodejců.
Vypracovanou tabulku a hodnoty, ke kterým jste došli, je potřeba brát s rezervou. Ceny materiálů se mohou měnit a pravděpodobně rozpočet překročíte. Myslete také na nářadí, bez kterého se neobejdete.
Seznam nářadí na stavbu dílny:
- Kladivo, gumová palice
- Štafle
- Pokosová pila, mafl
- Menší ruční pilka na dřevo
- AKU vrtačka nebo hřebíkovačka
- Úhelníky, vodováha, metr a případně i šupleru
- Velké množství různých vrutů, nerezové vruty pro venkovní použití, hřebíky a sponky na fólie
- Impregnace, lazury a speciální podlahová barva – štětce, váleček
- Spousta velkých plachet na zakrytí materiálu i stavby
Stavba na zahradě bez povolení / bez ohlášení: stavba do 25 m2
Než se pustíte do stavby dílny, je nutné vědět, jak se na takovou akci dívá zákon. V případě menších staveb, jako je právě dílna, nebo třeba kůlna, sklad, zahradní domky apod., je určující velikost a umístění.
Se stavebním úřadem nemusíte vůbec nic řešit v případě:
- že objekt stavíte na pozemku „rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci“ a
- stavba nepřesahuje výšku 5 metrů, zastavěná plocha činí maximálně 25 m² a dílna má nanejvýš jedno nadzemní podlaží a podsklepení do hloubky nejvíce 3 metrů.
Pokud chcete dílnu do 25 m² umístit mimo pozemek rodinného domu nebo rekreačního objektu, budete potřebovat pouze rozhodnutí o umístění stavby. Stavební povolení či ohlášení nepotřebujete.
Topení do dílny
Dílna se pravděpodobně neobejde bez dobrého vytápění. Na výběr máte z několika druhů topení, a pokud sjet si dílnu vybavili komínem, pravděpodobně nejlepším řešením budou teplovzdušná kamna.
Naftové topení do dílny
Do dílen se nejlépe hodí naftové topení bez přímého spalování. Takové topidlo umožňuje odvádět zplodiny a teplý vzduch odděleně a do vaší dílny tak proudí pouze čistý ohřátý vzduch. Vedle toho naftová topidla s přímým spalováním se využijí pouze v místech s dobrým větráním, protože do prostoru spolu s horkým vzduchem vypouští i spaliny z nafty.
Plynové topení do dílny
Tato topidla bývají velmi účinná (např. značka Meva nabízí několik typů tepelných generátorů s výkonem 5 až 15 kW), avšak spotřebovávají kyslík. Neobejdou se tedy bez dobrého větrání. Jelikož bývají vybavena plynulou regulací výkonu, můžete je kromě rychlého a účinného vytápění místnosti dobře využít i k temperování.
Levnější variantou je plynový teplomet, který funguje na podobném principu jako infračervená plynová kamna. Stejně tak není vhodný pro trvalé vytápění nevětraných prostor, protože vypouští spaliny a spotřebovává kyslík.
Kamna do dílny
Pokud vaše dílna disponuje komínem, můžete využít běžná kamna, ovšem do dílen jsou přímo určena kamna na tuhá paliva (např. pelety). Bývají obohaceny různými doplňky, které posilují jejich účinnost a také bývají robustnější. Příkladem jsou velmi oblíbená teplovzdušná kamna (např. české značky Kanuk), která jsou vhodná na spalování odřezků dřeva.
Podlaha do dílny (odolná, levná atd.)
Při výběru podlahy jsou určující vaše požadavky. Potřebujete podlahu zátěžovou, protiskluzovou nebo odolnou proti různým chemikáliím? Kromě vysoké odolnosti by podlaha v dílně měla být také nenáročná na údržbu.
V dílnách a skladech se běžně používá podlaha betonová, která má jistě svá pozitiva, a pokud nepotřebujete nic extra, klidně vám postačí.
Gumová podlaha do dílny
Chcete mít podlahu zátěžovou nebo dopadovou? Jakou chcete barvu? V případě gumových (pryžových) podlahovin najdete velký výběr – gumové desky, gumové dlaždice, podlahové gumy a mnoho dalších. Gumové podlahy se využívají i v garážích, fitness centrech, autoservisech atd.
Plastová podlaha do dílny
PVC podlahy se do dílny skvěle hodí z několika důvodů. Jsou vyrobeny přímo do průmyslových provozů, takže zvládnou velké zatížení (běžně po nich jezdí vysokozdvižné vozíky) a jsou velmi odolné vůči chemikáliím. Rovněž oceníte dlouhou životnost, jednoduchou instalaci, protiskluzový povrch, snadné čištění i velký výběr barev.
Podívejte se také, jak vybrat do dílny nábytek
Dílna v garáži / garáž s dílnou
Vhodným místem, kam umístit svou dílnu, může být také garáž. Vyvstávají však otázky: Jak uspořádat prostor, aby bylo dost místa na auto i na kutilské práce? Jak umožnit dostatečný přísun světla? Případně jak vyřešit tepelnou a zvukovou izolaci?
Tepelná izolace
Aby se v garáži držela dlouhodobě stabilní teplota, je nutné zajistit kvalitní tepelnou izolaci vrat. Na to je však nutné se zaměřit již při jejich výběru. Výrobce by měl garantovat přerušení tzv. tepelných mostů, které průniku tepla či chladu z venkovního prostoru zabraňují.
Zvuková izolace
Práce v dílně obvykle produkuje hluk, který budete pravděpodobně chtít v garáži udržet a nerušit s ním zbylé obyvatele domu. K tomu bude potřeba kvalitní zvuková izolace. Na výběr máte dvě možnosti:
- polyuretanová neprůzvučná pěna, kterou jednoduše nalepíte na strop, nebo
- speciální akustické panely rovněž připevněné ke stropu.
Jedinou komplikací mohou být garážová vrata, která při otevírání zajíždí po kolejnicích ke stropu. V takovém případě připevněte izolaci tak, aby obléhala lišty kolejnic.
Dostatek světla
Abyste po večerech v dílně nemuseli pracovat s čelovkou, nejlepší je zajistit osvětlení po celém obvodu garáže. Skvěle k tomu poslouží LED pásky. Během dne není potřeba svícením spotřebovávat elektrickou energii, a místo toho využít světlo sluneční.
Postačí tedy buď pracovat při otevřených vratech nebo do nich instalovat okna či různé prosklené prvky. Využijete plexisklo, které může být v různém provedení, nebo vsadit do celé sekce vrat prosklení.
Rozvržení prostoru
Využijte prostor v garáži na maximum. Nejlépe osvětlený by měl být pracovní stůl, takže jej umístěte do blízkosti světel nebo tak, aby na něj dopadalo světlo průzory v garážových vratech.
Nezapomeňte využít stěny, na které je možné zavěsit poličky, skříňky, nebo samotné nářadí, rovněž poslouží jako úložné místo pro pneumatiky nebo třeba pro držáky jízdních kol.
Nezapomeňte se podívat, jaké jsou pro rok 2023 daně z nemovitostí.
Zdroje:
wachal.cz, zpravodajstvi24.cz, drevostavitel.cz
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak správně udit maso a TOP recept na domácí klobásu
Uzením maso získá nejen dlouhou životnost, ale i jedinečnou chuť. Vyrobte si tu nejlepší domácí uzenou klobásu pomocí našeho receptu a...
Tepelné čerpadlo vzduch vzduch - výhody a nevýhody
Tepelná čerpadla typu vzduch vzduch mohou být poměrně levnou alternativou pro vytápění domu. Nehodí se ale pro každý objekt...
Nová zelená úsporám Light 2022: Podmínky, žádost a další info
Dotační program Nová zelená úsporám Light pomůže lidem financovat zateplování rodinných domů ✅ Podívejte se na podmínky a jak podat žádost.