NÁVODY
Jak zvládnout jet lag: Příznaky, co pomáhá
Časové posuny při cestování někdy dají lidem zabrat. Nemluvíme o jedné či dvou hodinách, které většinou hravě zvládneme. Zaměřili jsme se na to, jak se vyrovnat s posunem větším než šest hodin, a jak zmírnit příznaky, které jet lag provázejí.
Co to je jet lag - Příznaky - Před cestou - Během letu a po příletu
7 tipů, jak překonat jet lag - Sociální jet lag
Foto: Freepik
Co je to jet lag?
Anglický výraz jet lag se překládá jako pásmová nemoc neboli desynchronóza. Týká se dlouhého cestování, kdy letecky v poměrně krátkém časovém úseku překonáme několik časových pásem – obvykle po překonání 3 a více časových pásem.
Faktem je, že čím větší časový posun nastane, tím větší je šance, že se vám jet lag nevyhne. Naše vnitřní biologické hodiny dostanou menší kopanec, což se projeví různými potížemi a náš organismus dočasně rozhodí.
Nezaměňujme syndrom jet lagu s únavou po delším cestování, kdy stačí chvilka odpočinku a další den už jsme opět plní energie.
Jet lag – příznaky
Potíže související s cestováním přes časová pásma dokážou pěkně potrápit. Krátkodobě tak můžeme cítit: únavu, bolesti hlavy, nespavost, pocit podrážděnosti, žaludeční potíže (nevolnost, nechutenství) dezorientaci a problémy se soustředěním.
Přirozený biorytmus je více narušený cestováním na východ, kdy se hodiny přičítají. Lépe je snášeno denní létání na západ, kde je o několik hodin méně. Projev pásmové nemoci není u každého stejný, dalšími ovlivňujícími faktory je věk člověka a jeho celkový zdravotní stav.
Co pomáhá na jet lag: Doporučení před cestováním
Několik dní před plánovanou cestou začněte přizpůsobovat svůj přirozený biorytmus časové zóně vaší cílové destinace.
- Při cestě na západ jděte spát o hodinu nebo dvě později než obvykle
- Při cestě na východ jděte spát o hodinu nebo dvě dříve než obvykle
Doporučuje se jíst i menší jídla, lehce stravitelná, aby se předešlo nepříjemnostem se žaludkem. V případě, že máte možnost volby, zvolte raději denní let než noční.
Co pomáhá na jet lag: Během letu a po příletu
Během letu jezte jen lehce a hodně pijte vodu, ovocné šťávy a čaje. Omezte kávu a alkohol. Někteří lékaři doporučují se při únavě pokoušet usnout, střídat aktivity a vždy využít možnosti se protáhnout v uličce letadla.
Po příletu si běžte pořádně odpočinout a první den odložte náročnější aktivity. Myslete na to, že pásmová nemoc vám může narušit první dny po příletu. Portál Digitalninomadstvi uvádí, že „usínat ve večerních hodinách podle nového času je nejlepším způsobem, jak zvládnout časový posun. V dalších dnech se pak snažte přizpůsobovat lokálnímu časovému nastavení.“
Pokud se rozhodnete bojovat s dopady jet lagu, zaměřte se i na vhodné potraviny:
- Oříšky, jako jsou mandle, kešu nebo arašídy, obsahují zinek a hořčík. Podle odborníků potraviny s vysokým obsahem hořčíku pomohou lidem lépe usnout.
- Voda a potraviny s vysokým podílem vody a antioxidanty, jako jsou jahody, meloun, celer nebo salátová okurka, také pomohou jet lag lépe zvládnout.
- Banány obsahují draslík a přírodní cukry, které dodají tělu potřebnou energii.
7 tipů, jak překonat jet lag
- Časům dané destinace se začněte přizpůsobovat už před odletem.
- Před odletem se dobře prospěte, abyste byli odpočatí. Hodně pijte. Uvádí se, že např. zázvorový čaj působí proti bolesti hlavy a nevolnosti.
- Při letu odpočívejte, snažte se odložit tablet i mobil.
- Protahujte se v průběhu celého letu (jednoduché cviky, procházení uličkou...).
- Během letu nezapomínejte na dodržování pitného režimu (voda, džus), dehydratace průběh jet lagu zhoršuje. Jezte lehká jídla a nepřehánějte to s alkoholem a kávou.
- Po příletu se přizpůsobte místnímu času. Dejte si maximálně 30 minut na zregenerování, ale jinak běžte spát až večer a vstaňte ráno.
- Po probuzení roztáhněte závěsy a rozhýbejte se, ať si vaše tělo zvykne na nový režim. Přirozené denní světlo dá vašemu tělu informaci, že ještě není čas uložit se ke spánku. I přes vaši únavu nebudou dopady tak výrazné, jako kdybyste zůstali v potemnělé místnosti nebo šli rovnou spát.
Sociální jet lag
Sociální jet lag nijak nesouvisí s cestováním, jen máte podobné příznaky (spánková deprivace, poruchy soustředěnosti apod.). V podstatě jde o to, že lidé málo spí ve všední dny a o víkendu dospávají. Vypadá to tedy, jako když fungují ve dvou časových pásmech.
Tento nesoulad se dá samozřejmě řešit. Stačí v týdnu chodit dřív spát a nastavit si víkendy časově tak, aby nebyl mezi nimi a všedním dnem takový rozdíl.
Zdroje:
- wwwnc.cdc.gov
- digitalninomadstvi.cz
- www.mirror.co.uk
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Čas v Americe: Přečtěte si, jaký je na Floridě či v Kalifornii
Ať už se chystáte do USA z jakéhokoliv důvodu, v tomto článku se dozvíte, jaký čas je v jednotlivých státech.
Tabulka časových pásem, mapa, kalkulačka a světový čas
Kolik hodin⏰ je právě v New Yorku? Jak fungují časová pásma? Na kolik časových zón se dělí Rusko? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v...
Aktuální čas v Egyptě a místní časové pásmo
Chystáte se na dovolenou do Egypta, země věčného slunce, překrásné přírody, bohaté historie? Jistě vás zajímá, na jaký časový posun se máte...