NÁVODY
Jaký je životní cyklus projektu?
Stejně jako při pečení s kuchařkou, i v projektovém řízení byste měli dodržovat určitý postup, abyste váš projekt úspěšně „upekli“. Zajímá vás, jak na to? Naše doporučení zní: rozdělte si projekt do několika fází – díky tomu se budete v projektu lépe orientovat a uvidíte, co vás čeká.
Foto: lucadp / stock.adobe.com
Předtím, než se budeme zabývat jednotlivými fázemi projektu, by bylo dobré si ujasnit, co je to projekt a jak se liší například od činností. Jaké jsou tedy základní charakteristiky projektu?
- Dočasnost: Projekt má jasně vymezený začátek a konec – narozdíl od činností, které jsou svým způsobem trvalé.
- Jedinečnost: Každý projekt je jedinečný, s odlišnými cíli, požadavky a výstupy. Na druhou stranu činnosti unikátní nejsou a zpravidla se opakují.
- Specifické cíle: Projekty mají konkrétní cíle, kterých se snaží dosáhnout. Cílem projektu může být v podstatě cokoliv od implementování nových postupů přes uvedení nového produktu na trh až po vytvoření marketingové strategie.
- Omezené zdroje: Další charakteristikou projektu jsou omezené zdroje – finanční, lidské, časové i materiální.
Jednotlivé fáze projektu
Některé zdroje uvádějí 4 fáze projektu, jiné 6. My se vydáme zlatou střední cestou a rozdělíme životní cyklus projektu do 5 fází. Jaké fáze to jsou a co je jejich cílem?
- Iniciační fáze: Je úplný začátek každého projektu, kde si stanovíte cíle projektu, analyzujte rizika a vytvoříte předběžný plán celého projektu. Po splnění těchto bodů můžete postoupit do další fáze projektu.
- Plánovací fáze: V předchozím kroku jste si vytvořili předběžný plán projektu. Nyní je na čase ho zpracovat do detailu. Musíte specifikovat cíle projektu, časový harmonogram a zdroje. Sestavte tým a rozdělte jim úkoly, za které budou zodpovědní.
- Realizační fáze: Tato fáze je nejnáročnější a nejdelší ze všech. Členové týmu pracují na přidělených úkolech. V realizační fázi monitorujte pokrok projektu a porovnávejte s vytyčeným plánem. Využijte klíčových ukazatelů (KPI), abyste věděli, jak na tom váš projekt aktuálně je. Nezapomeňte také monitorovat čerpání vyhrazených zdrojů.
- Implementační fáze: Nyní je čas otestovat daný projekt v systému nebo organizaci. Implementujte výsledky projektu, vyhledejte případné chyby a opravte je.
- Ukončovací fáze: V poslední fázi projektu vyhodnotíte úspěch projektu. Porovnejte výsledky vůči původním cílům a dejte zpětnou vazbu celému týmu. Zaznamenejte si získané zkušenosti, abyste je mohli využít v dalších projektech. Rozpusťte tým a vydejte se vstříc novým výzvám.
Přestože fází projektu je jen pět, práce na něm bývá zpravidla mnoho. V dlouhých e-mailových konverzacích vám můžou zapadnout důležité informace. Využijte nástroj navržený pro projektové řízení. Usnadní vám správu jednotlivých činností a organizaci týmu, aby měl váš projekt zdárný konec. Jasná komunikace v týmu a přehledné rozdělení jednotlivých úkolů je základem každého úspěšného projektu.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak se sbalit do letadla: Co je povoleno a co zakázáno?
Chystáte se na dovolenou dál za hranice republiky, rozhodli jste se pro cestu letadlem a potřebujete si rychle a chytře sbalit kufry?
Co na vyrážku ze slunce a další letní alergie?
Možná jste se i vy setkali se sluneční alergií v podobě svědivé vyrážky. Proč tomu tak je a s jakými dalšími alergiemi se můžete v létě setkat?
Jak na zdravě opálenou pleť krok za krokem?
Slunce má pozitivní přínos pro naše psychické i fyzické zdraví. Jak si zdravě užívat sluneční paprsky i krásné letní opálení?