NÁVODY
Co na vyrážku ze slunce a další letní alergie?
Sluneční záření nám přináší spoustu zdravotních benefitů i nekonečný zdroj dobré nálady, avšak někdy je reakce pokožky na sluneční záření více než nepříjemná. Proč tomu tak je a s jakými dalšími alergiemi se můžeme v létě setkat?
Druhy sluneční alergie – Projevy
Co pomáhá – Prevence – Ostatní alergie
Foto: Profimedia
Alergie na slunce: letní akné, kopřivka, sluneční ekzém i dermatóza
Ačkoliv se často setkáte s pojmem „alergie na slunce“ ve skutečnosti se o alergii v pravém slova smyslu nejedná. Je to reakce pokožky na ultrafialové záření, která se může projevovat těmito způsoby:
Druhy sluneční alergie | |
Polymorfní světelná dermatóza | Nejčastější příčina svědivé vyrážky po vystavení pokožky slunci způsobená primárně UV-A zářením. Většinou se opakuje každoročně a postihuje zejména předloktí, dekolt a někdy i obličej. |
Fototoxické reakce | Projevuje se spíš zarudnutím, otokem, tmavými nebo rudými pigmentovými skvrnami a postihuje citlivou pokožku v důsledku kombinace slunečního záření a fotosenzibilizujících látek (kosmetika, léky, některé potraviny - například citrusy). |
Fotoalergické reakce | Jedná se o nadměrnou reakci buněk imunitního systému v důsledku kombinace slunce a některých chemických látek v make-upech, parfémech, lokálně i ústně podávaných lécích. Poznáte ji podle neohraničeného zarudnutí, svědění a případně mokvavých puchýřků. |
Sluneční kopřivka | Nadměrnou reakcí imunitního systému se na kůži objeví kopřivkovité pupeny někdy doprovázené celkovou nevolností a poklesem tlaku. |
Letní akné | Jedná se o podráždění pokožky způsobené nadměrným vlhkem, teplem, UV zářením a příliš hutnou kosmetikou. Projevuje se svědivými pupínky připomínajími akné zejména v oblasti krku, paží a ramenou. Objevuje se hlavně u lidí s problematickou pletí a sklonem k akné. |
Jak poznáte projevy solární alergie? Za jak dlouho zmizí?
Mezi projevy solární alergie patří primárně kožní reakce, ale někdy také celková nevolnost bezprostředně po slunění. Zpozorněte hlavně u:
- svědění,
- vyrážky,
- zarudnutí,
- pupínků,
- pigmentových skvrn,
- puchýřků,
- kopřivky,
- celkové nevolnosti.
Projevy alergie na slunce by měly vymizet cca do tří dnů. Pokud potíže přetrvávají delší dobu, nebo se dokonce zhoršují, kontaktuje svého lékaře.
Co pomáhá na alergii na slunce? Léky, antihistaminika, přírodní léčba i babské rady
Pokud už se s nějakou formou sluneční alergie setkáte, doporučuje se zvýšit příjem čisté vody. Navíc můžete zkusit několik věcí, které vám pomohou zklidnit pokožku a svědění:
- vlažná nebo studená sprcha,
- přípravky s aloe vera,
- lokální gely s antihistaminiky (Fenistil gel),
- dětský tekutý pudr,
- jogurt nebo tvaroh (obklad),
- černý čaj (obklad),
- perorální antihistaminika (zyrtec, zodac, claritin, analergin atd.),
- důsledná ochrana pokožky před dalším zářením.
Prevence – co dělat proti sluneční alergii?
Abyste eliminovali samotný vznik sluneční energie, doporučuje se:
- Pozvolna přivykat pokožku slunci v krátkých intervalech, které budete postupně navyšovat.
- Zařadit doplňky stravy s obsahem betakarotenu a antioxidantů.
- Používat speciální opalovací krémy a péči po opalování proti sluneční alergii.
- Před opalováním nejíst citrusové plody a nechodit na slunce během užívání antibiotik.
- Při delším pobytu na slunci nepoužívat make-up nebo parfém.
- Nevystavovat pokožku slunci příliš dlouhou dobu.
Vyrážka ze slunce u dětí
Děti mají ještě mnohem citlivější pokožku, a proto je třeba dbát na prevenci sluneční alergie dvojnásob. Pokud je to možné, chraňte co největší povrch pokožky oblečením s UV filtrem a nezapomeňte na opalovací krém s vysokým ochranným faktorem.
Další letní alergie: včelí bodnutí, jahody, pyly, vyrážka z potu
V létě na nás mimo sluneční alergii číhá ještě pár nepříjemností, na které je třeba si dát pozor, jako je například:
Včelí bodnutí
Reakce na včelí bodnutí je poměrně častá, ale většinou se jedná jen o lokální alergii, která se projevuje otokem, zarudnutím nebo svěděním místa vpichu a většinou během dne odezní. Pokud ne, nebo se do 15 minut objeví závažnější příznaky, jako je celková nevolnost, dušnost, otok obličeje, kopřivka, bušení srdce a podobně, volejte 155.
- Žihadlo odstraňte co nejdříve a nikdy je nemačkejte, ale opatrně seškrábněte nehtem, ať do rány nevytlačíte větší množství jedu.
- Dávejte pozor, co jíte. Včela nebo vosa může na potravině sedět a bodnutí v oblasti rtů, úst nebo obličeje je vždy rizikové.
- Jestliže víte, že máte alergii na včelí bodnutí, vždy s sebou noste pohotovostní balíček.
Letní pylové alergie
Letní pylové alergie | |
Červen | bez černý, trávy (bojínek, jílek, kostřava, lipnice, medyněk, psárka, pýr, srha nebo žito), heřmánek, jetel, jitrocel, drnavec, kopřivovité, merlíkovité, pampeliška, šťovík či vojtěška |
Červenec | bez černý, trávy (bojínek, jílek, kostřava, lipnice, medyněk, psárka, pýr, srha nebo žito), lípa, ambrózie, heřmánek, chmel, jetel, jitrocel, kopřivovité, merlíkovité, pampeliška, pelyněk a šťovík, |
Srpen | trávy (bojínek, jílek, kostřava, kukuřice, lipnice, medyňek, pýr a srž), pelyněk, ambrózie, heřmánek, chmel, jetel, jitrocel, kopřivovité, merlíkovité, pampeliška a šťovík |
Na pylové alergie pomůžou perorální antihistaminika, oční kapky nebo nosní spreje proti alergii i zvýšený pitný režim. Doporučuje se nevětrat v dopoledních hodinách a při příchodu domů po pobytu v prostředí s alergeny se hned osprchovat, umýt si vlasy a převléknout do čistého oblečení.
Alergie ovoce
Může se projevit dvěma způsoby:
- svědivou vyrážkou (kopřivkou),
- prostřednictvím orálního alergického syndromu (otok nebo svědění rtů, úst, jazyka nebo hrdla).
Mezi nejčastější alergeny patří jablka, hrušky a jahody. Dále potom třešně, švestky, broskve, nektarinky, meruňky, rybíz, maliny, ostružiny, angrešt. Pokud je reakce mírnější, měly by zabrat perorální volně prodejná antihistaminika a zvýšení příjmu vody.
Vyrážka z potu
Svědivé až štiplavé červené fleky někdy také s pupeny vznikají z důvodu ucpání potních žláz v důsledku nadměrného horka, vlhka a pocení. Nejčastěji je najdete na hrudníku, zádech, pažích, v tříslech nebo podpaží.
Pokožku omyjte vodou a případně jemným sprchovým gelem nebo mýdlem. Důkladně osušte a nechte dýchat. Prevencí je volné vzdušné oblečení z přírodních materiálů, případně lokální použití přírodního dětského pudru.
Podráždění z trávy (luční dermatitida)
Je to vlastně forma fototoxické reakce po vystavení pokožky lučním travám, které obsahují furokumariny, a slunci. Řiďte se pokyny viz výše.
Zdroje:
- https://www.nzip.cz/clanek/374-alergie-na-slunce
- https://www.benu.cz/
- https://www.pylovasluzba.cz/novinky/letni-alergie-62402
- https://www.pleva.cz/a/kalendar-alergika#06
- https://www.proalergiky.cz/clanky/alergie-na-ovoce
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak na zdravě opálenou pleť krok za krokem?
Slunce má pozitivní přínos pro naše psychické i fyzické zdraví. Jak si zdravě užívat sluneční paprsky i krásné letní opálení?
Prožijte s dětmi chvíle u vody bezpečně a s úsměvem
Chystáte se s dětmi k vodě? Možná se vám bude hodit pár rad na to, jak si ten společný čas užít v pohodě a ve zdraví.
Jak poznat pravý heřmánek a k čemu všemu ho použít?
Říká se, že hrnek heřmánkové čaje pomůže s každým trápením a přinese klidný spánek. To však nejsou jediné přínosy této oblíbené léčivé bylinky!