NÁVODY
Na co je dobrá šalvěj a jaké má účinky?
Šalvěj (Salvia, z latinského salvare, tj. uzdravit) je tradiční léčivá a aromatická bylina. Své uplatnění má ale i mezi zahradními architekty. Jak je to se šalvějí a jejími účinky na lidské zdraví? Co byste měli vědět, než se rozhodnete ji pěstovat?
Druhy šalvěje – Léčivé účinky – Pěstování
Droga – Vykuřování
Čaj – Těhotenství – Nežádoucí účinky
Foto: Pixabay
Druhy šalvěje
Šalvěj má téměř 1 000 druhů a patří mezi nejpočetnější rod čeledi hluchavkovitých. Vedle šalvěje lékařské existuje celá řada dalších druhů, a to okrasných i vyšlechtěných odrůd (kultivarů). Pojďme si v krátkosti představit několik jejích druhů.
Šalvěj druhy: Šalvěj lékařská
Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) má oválné listy se stříbrošedým nádechem a modrým květenstvím. Dorůstá do výšky jednoho metru a patří mezi naše nejznámější léčivky. Používá se dokonce už od starověku.
Šalvěj druhy: Šalvěj muškátová
Šalvěji muškátové (Salvia sclarea) jsou vlastní široké listy a růžové květy, které rozkvétají začátkem léta. Je opět velice dekorativní a voní jako pelargónie s příměsí vína. Její silice se používá v parfémech a kosmetických produktech, v potravinářství k aromatizaci cukrovinek a muškátového vína.
Šalvěj druhy: Ananasová šalvěj
Dalším druhem byliny je šalvěj skvostná/sličná (Salvia elagans) neboli šalvěj ananasová, které se říká podle své charakteristické vůně čerstvého ananasu. Její listy lze přidávat do míchaných drinků, čajů, sladkých pokrmů a do zmrzlin. Na podzim má intenzivně červené listy.
Šalvěj druhy: Šalvěj rozmarýna, rozmarýn lékařský
Šalvěj rozmarýna (Salvia rosmarinus) je známá též jako rozmarýn lékařský nebo rozmarýna lékařská. Používá se hojně v kuchyni - čerstvé i usušené jehličkovité listy jsou oblíbeným kořením, případně jako přísada do produktů pečujících o tělo či vlasy.
Šalvěj druhy: Šalvěj přeslenitá, babské ucho
Babské ucho neboli šalvěj přeslenitá (Salvia verticillata) se nám nejspíše zapsala do paměti filmem Dívka na koštěti, ve kterém Saxana vypila odvar z babského ucha, aby mohla zůstat ve světě lidí. Šalvěj přeslenitá má stejné účinky jako šalvěj lékařská a během léta kvete fialovými květy.
Šalvěj druhy: Šalvěj hajní a luční
Šalvěj hajní (Salvia nemorosa) se vyznačuje květy jasně modré až fialové barvy. Šalvěj luční (Salvia pratensis) dorůstá do výšky od 20 do 80 cm a její květy jsou tmavomodré, fialové. Má podobné využití jako šalvěj lékařská, avšak převážně se pěstuje jako okrasná rostlina na skalkách a zahrádkách.
Šalvěj druhy: Šalvěj hispánská, Chia semínka, superpotravina
Chia semínka jsou semena šalvěje hispánské (Salvia hispanica) pocházející ze Severní Ameriky a Mexika. Chia obsahují cenné látky a jsou zdrojem vitamínů, minerálů a antioxidantů, mají bohaté zastoupení omega 3 mastné kyseliny. Pokud si je například chcete přidat do jogurtu, snídaňové kaše nebo do smoothie, nejprve ji nechte chvíli ve vodě nabobtnat (naváže vodu a vytvoří gel).
Rod | ŠALVĚJ (Salvia) |
Říše | rostliny (Plantae) |
Podříše | cévnaté rostliny (Tracheobionta) |
Oddělení | krytosemenné (Magnoliophyta) |
Třída | vyšší dvouděložné (Rosopsida) |
Řád | hluchavkotvaré (Lamiales) |
Čeleď | hluchavkovité (Lamiaceae) |
Podčeleď | Nepetoideae |
Ruská šalvěj, perovskie
Perovskii se často přezdívá ruská šalvěj nebo ruská levandule. Její listy totiž voní po šalvěji a květy se podobají levanduli. Řadí se spíše k polokeřům a se šalvějí nemá nic společného. Existují čtyři druhy ruské šalvěje: perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia), perovskie artemidina (Perovskia artemisioides), perovskie krtičníkovitá (Perovskia scrophulariaefolia) a perovskie dřevinkovitá (Perovskia abratanoides).
Na zahradě a zejména ve velmi náročných podmínkách nejlépe využijete perovskii lebedolistou.
Šalvěj účinky, šalvěj lékařská a zdraví
Šalvěj má mnoho pozitivních účinků a je po staletí využívaná v tradiční medicíně. Kromě toho má své zastoupení i v kosmetice a gastronomii. Z květů šalvěje se například získávají éterické oleje uplatňované v parfumerii. Šalvěj se často používá jako kloktadlo a k výplachům při bolestech v krku, angínách, nebo když vás trápí afty a záněty zubů.
- protizánětlivé (antiseptické) účinky: šalvěj lékařská patří mezi účinná přírodní antiseptika a dokáže pomoci tlumit záněty, zejména v dutině ústní, hltanu a v zažívacím traktu; může také pomoci při bolestech hlavy a svalových bolestech, tiší křeče a bolesti břicha
- antibakteriální účinky: látky, které obsahuje šalvěj, dokážou zničit bakterie (např. ty, které způsobují záněty v krku nebo dásních)
- podpora trávení: šalvěj podporuje trávicí procesy a může pomoci při špatném trávení, zmírnění nadýmání a průjmu
- uklidňující účinky: šalvěj má uklidňující účinky, pomáhá tak při úzkosti, stresu a nespavosti, slouží jako prostředek k nastolení hormonální rovnováhy u žen před menstruací nebo při klimakteriu
- podpora imunity: šalvěj obsahuje antioxidanty a látky, které mohou pomoci posílit imunitní systém a odolnost organismu vůči nemocem
- snížení hladiny cukru v krvi
V gastronomii se mladé listy šalvěje hodí jako byliny či koření zejména do vepřového, skopového a jehněčího masa. Přidat je můžete i do salátů, zeleninových pokrmů, nebo dokořenit víno. Z květů je možné uvařit modrý sirup.
Šalvěj pěstování: Kde roste a kdy kvete? Kdy stříhat šalvěj?
Pěstování šalvěje je snadné a nenáročné. Obvykle se pěstuje jako trvalka, tudíž ji nemusíte sázet každý rok znovu. V České republice mezi vytrvalé a dobře přezimující druhy patří např. šalvěj hajní, šalvěj luční, šalvěj přeslenitá.
Sazenice trvalkových šalvějí vysazujeme na jaře až do začátku léta. Pro šalvěj lékařskou se hodí pěstování na chudších, sušších, hlinito-písčitých půdách na slunci. Nemá ráda kyselou půdu, ideální pH pro pěstování šalvěje je od 6,0 do 7,0. Je velmi odolná a vydrží mráz až do -30°C, nicméně pozor na přílišnou půdní vlhkost a před výsadbou raději smíchejte zeminu s drobným štěrkem a pískem. Přes zimu se setkáme se šedozelenými listy, v létě pak bylina vykvete modro-fialovými květy.
Nejvhodnější dobou pro zastřihování šalvěje je brzké jaro. V únoru je možné výhonky zkrátit na délku okolo 5 cm. Po ostříhání a lepším počasí se rostlina rozroste. Další zkrácení výhonů na 10-15 cm délky se provádí v srpnu po odkvětu byliny.
Jak je to s výsadbou a řezáním šalvěje, shrnuje následující tabulka (zdroj: Recepty prima nápadů).
Výsadba a řezání šalvěje | |
Výsadba | březen, duben, květen, červen |
Rozmnožování | březen |
Kvetení | červen, červenec, srpen, září |
Řez | duben (polokeře), červenec (po odkvetení) |
Šalvěj pěstování: Kdy sklízet a jak sušit?
Listy sbírejte těsně před tím, než šalvěj vykvete (případně i ve chvíli, kdy začne kvést). Nejlépe během slunečných a suchých letních dnů, protože tou dobou rostlina obsahuje nejvíce éterických olejů.
Lístky se doporučuje sušit v tenkých vrstvách ve stínu. Rozprostřete je na plátno či na síto, pokud máte celou nať, zavěste ji. Umístěte vše na suché místo. V případě, že by vám usušená nať zhnědla, nepoužívejte ji. Měla by mít zelenou až stříbrošedou barvu.
Co léčí šalvěj: Čaj, kloktadlo, Müllerovy pastilky
Čaj ze šalvěje je možné užívat vnitřně i zevně. Pije se při trávicích potížích, pálení žáhy a nadýmání. Nálev přispívá ke zmírnění nadměrného pocení. Zevně se šalvějový odvar používá jako kloktadlo, když vás trápí záněty ústní dutiny, problémy s dásněmi, zápach z úst nebo po trhání zubů. Odvar se používá také k obkladům na rány na kůži, např. na místa po bodnutí hmyzem.
Jako kloktadlo lze využít silný nález v čerstvých nebo sušených listů. Další možností jsou Müllerovy pastilky se šalvějí, Dr. Müller Pharma Müllerovy pastilky se šalvějí a vitaminem C, které mírní bolest nebo škrábání v krku, tedy příznaky provázející nachlazení, infekci dutiny ústní, krku či horních cest dýchacích.
Příprava čaje k léčbě nachlazení a podpoře trávení je celkem snadná. Stačí jen čerstvou/sušenou šalvěj (1 lžičku) zalít 250 ml vroucí vody, nechat 10 až 15 minut louhovat, přecedit a pít teplé (3 šálky denně, nejvýše po dobu 14 dnů).
Bílá šalvěj vykuřování, šalvěj vykuřovadlo
Šalvěj bílá je považována za posvátnou indiánskou bylinu, jejíž dým má uklidňující léčivou sílu. Jako vykuřovadlo se používá k různým šamanským a očistným rituálům. Tvrdí se, že její síla pomůže očistit celý váš domov včetně předmětů i vaší mysli. Měla by dokonce odpudit i hmyz, kterému šalvěj smrdí. Vykuřování šalvějí se rovněž provádí před porodem.
Server ireceptar píše, že „vykuřovadlo můžete sehnat sušené, které se dá spalovat pomocí uhlíků, nebo ve vykuřovací pícce, ale i ve formě svazku.“ Prodávají se jednodruhové svazky i namíchané.
Šalvěj: Nežádoucí účinky
I když pijete šalvěj jen jako čaj, je třeba jisté obezřetnosti v užívání. Šalvěj může mít vysoký obsah thujonu, což je látka, která může být v nadměrném množství toxická, tj. může způsobit otravu, vyvolat závratě, nevolnost, bolesti hlavy, zmatenost, křeče nebo halucinace. Pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte nějaké léky, není zcela od věci se poradit s lékařem.
Šalvěj v těhotenství
Šalvěj může mít vliv i na těhotenství, proto by se měla užívat opatrně, případně i úplně vynechat. Některé zdroje uvádí, že by mohla vyvolat kontrakce dělohy a vést k potratu nebo předčasnému porodu. Šalvěj může negativně ovlivňovat tvorbu mléka u kojících matek a zcela zastavovat laktaci. To ovšem neplatí pro vnější použití, jako je kloktání.
Šalvěj droga: Šalvěj divotvorná, prodej
Šalvěj divotvorná (Salvia divonorum), známá také jako věštecká, aztécká a mexická, je halucinogenní rostlina původem z Mexických hor (pohoří Sierra Mazateca). Řadí se mezi omamné látky a používá se k různým šamanským rituálům. Kmen Mazatéků ji využíval k věštění, léčení anémie, revmatismu, bolesti hlavy, žaludku, otoků a průjmů.
Pěstování, přechovávání a prodej této rostliny je u nás zakázaný. Obsahuje totiž psychoaktivní látku salvinorin A, která je považována za nejsilnější přírodní halucinogen a od roku 2011 je na seznamu kontrolovaných látek. Prodej vyžaduje povolení Ministerstva zdravotnictví k zacházení s návykovými látkami a přípravky je obsahujícími, ve znění zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách.
Podle expertů na drogovou problematiku může salvinorin A způsobit zrakové halucinace, podobně jako LSD. „Někdy způsobí jen ztrátu pohybových schopností, zmatenost, ale může také změnit vnímání reality,“ píší Lidovky.cz.
Zdroje:
- www.ireceptar.cz
- www.receptyprimanapadu.cz
- bylinkopedie.cz
- lidovky.cz
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
K čemu je dobrá bylina levandule a jakými způsoby ji využít?
Levandule není jen krásná dekorace do vázy nebo ozdoba zahrad. Pokud budete mít to štěstí se k ní tento rok dostat, podívejte se, na co všechno...
Jaké balkónové květiny se hodí na slunce a jaké do stínu
Jaké balkónové květiny se hodí na slunce, jaké do polostínu a jaké do stínu? V tomto článku se dozvíte vše potřebné.
Zázrak jménem kurkuma: léčivé účinky a využití
O kukrumě jste už jistě slyšeli. Víte ale, jak všestranná a zázračně účinná je tato rostlinka, respektive její kořen? Čtěte dál a dozvíte se...