NÁVODY
Návod jak se zbavit nechutných bradavic krok za krokem
S těmito nevzhlednými kožními výrůstky se v nějaké formě setkal asi každý. Zpozornit byste měli zejména v případě, jestli se hodně potíte a navštěvujete veřejná koupaliště a bazény. Proč je tomu tak? Pojďme se podívat na to, jaké jsou vlastně druhy bradavic, jak se jich zbavit a jak jim co nejlépe předcházet.
Co je bradavice? – Jak se přenáší?
Výskyt bradavic – Druhy bradavic
Odstranění doma – Odstranění u lékaře
Prevence – Bradavice nebo kuří oko?
Foto: Profimedia
Co je to bradavice?
Bradavice jsou kožní výrůstky virového původu. Způsobuje je lidský papilomavirus HPV a většinou nezpůsobují závažnější onemocnění, vyjma známé rakoviny děložního čípku. Bradavic existuje hned několik druhů a často si je můžete splést s jiným kožním onemocněním. Mohou mít stejnou barvu jako pokožka, být načervenalé, bílé nebo dokonce černé.
Nakažlivost bradavic: jak se přenáší a kdy se můžete nakazit
Bradavice se poměrně snadno šíří dotekem. Stačí, abyste měli lehce poraněnou, propocenou nebo vlhkou pokožku a virus pronikne do podkoží. Proto se bradavice tak jednoduše šíří ve veřejných bazénech, kde jsou k přenosu optimální podmínky. Inkubační doba bradavic může být několik týdnů, ale dokonce i let. Nakazit se můžete přímým, ale i nepřímým kontaktem (společné ručníky, přes podlahu apod.).
Dávejte si pozor i na neodbornou manipulaci s již vzniklou bradavicí. Pokud si ji rozškrábete nebo se bradavice neodstraní úplně celá, může se prostřednictvím krve rozšířit i do okolí a vytvořit nové bradavice.
Výskyt bradavic: na noze, na ruce, na krku, na penisu
Bradavice se nejčastěji objevují na rukou, nohou nebo obličeji. Je to z toho důvodu, že se v těchto místech vyskytuje mnoho potních žláz a nejčastěji přichází do styku s infikovaným povrchem. Výjimkou však bohužel nejsou ani bradavice na genitáliích, v oblasti konečníku a močové trubice, které jsou přenosné zejména pohlavním stykem.
Druhy bradavic: stařecká, černá, čarodějnická
Základní druhy bradavic | |
Vulgární bradavice (verruca vulgaris) | Nejtypičtější bradavice, která je bývá načervenalá, hrubá a lehce vystouplá. Může vypadat i jako zatvrdlý pupínek a najdete ji buď samostatně nebo ve skupině několika dalších. |
Planatární bradavice (verruca plantaris) | Pokud máte bradavice na chodidle, pravděpodobně se bude jednat o tento typ. Nejsou tolik vystouplé jako vulgární bradavice, jsou hrubé a zanořují se do kůže. Při došlapu bývají bolestivé. |
Nitkovité bradavice (verruca filiformis) | Jsou velmi vystouplé a v barvě kůže. Jejich tvar je nepravidelný a zdánlivě poskládaný z nitek nebo malých kuliček. Najdete je nejčastěji na obličeji nebo v podpaží. |
Ploché bradavice (verrucae planae juvenilis) | Ploché bradavice čočkovitého tvaru s růžovou nebo hnědou barvou a hladkým povrchem. Najdete je nejčastěji na obličeji nebo hřbetu rukou. |
Genitální bradavice (condylomata accuminata) | Jedná se o drobné pupínky až květákovité útvary vyskytující se v oblasti genitálií nebo konečníku. |
Bradavice mohou narůst do opravdu velkých rozměrů nebo velmi tmavých barev. V těchto případech je určitě žádoucí navštívit kožního lékaře.
Odstranění bradavic: chirurgické odstranění, vypálení, přírodní léčba, babské rady, lapis
Nejprve je důležité se rozhodnout, zda bradavici chcete odstranit v soukromí a pohodlí domova, nebo se raději svěříte do péče odborníků. Můžete si vybrat z těchto metod:
Odstranění bradavice doma
- Domácí keratolýza – metoda založená na postupném naleptávání bradavice účinnými látkami, což mohou být kyseliny nebo třeba přírodní látky jako vlaštovičník nebo terpentýnová silice. Aplikace se většinou opakuje po týdnu.
- Domácí kryoterapie – odstranění bradavice pomocí aplikátorů napuštěných tekutým dusíkem. Oproti ošetření u lékaře je však směs slabší a je nutno tento postup vícekrát opakovat.
- Přelepování – mezi další tipy pro odstranění bradavic patří jejich přelepování neprodyšnou náplastí.
- Potírání dusičnanem stříbrným (lapis) – jedná se o speciální tyčinku, kterou nanášíte na bradavici.
- Babské rady – aplikace citrónové šťávy, česneku, cibule, jablečného octu, dračí krve, ricinového oleje, pampelišky, vlaštovičníku nebo esenciálního tea tree oleje. Bradavice se potře, zakryje vatovým tamponkem a přes noc přelepí náplastí. Postup se opakuje, dokud bradavice nezmizí.
Odstranění bradavice u lékaře
- Vypálení bradavice (kryoterapie) – klasické odstranění bradavic pomocí tekutého dusíku, opakuje se v rámci 1-2 týdnů, bývá bolestivé a mohou při něm vzniknout jizvy.
- Laser – spálení krevního zásobování buněk bradavice, která následně odumře a odloupne se. Většinou stačí 1-3 ošetření. Nevýhodou je, že tento typ výkonu není hrazen zdravotní pojišťovnou.
- Chirurgické odstranění – vyříznutí bradavice se provádí v lokální anestezii a je při něm poměrně velké riziko, že se bradavice znovu vytvoří nebo dokonce rozšíří do okolí.
- Lokální léčba aktivními látkami – lékař na bradavici aplikuje různá leptadla a jiné aktivní látky k jejímu postupnému zničení.
- Imunoterapie – spočívá v podávání imunomodulátorů a stimulaci imunitní reakce, pomocí níž by měla být bradavice zničena. Jedná se o poměrně nákladnou léčbu a příliš často se nevyužívá.
Prevence bradavic – jak jim předejít?
- Vyhnout se kontaktu s postiženým místem.
- Časté mytí rukou horkou vodou a mýdlem.
- Nenosit cizí boty.
- Nesdílet ručník ani ložní prádlo.
- Nosit vlastní přezůvky ve veřejných prostorách (bazén, sauna, solárium apod.).
- Důkladná desinfekce při návštěvě solária.
- Podpora imunity.
- Používání kondomu.
Jak poznat, jestli je to bradavice nebo kuří oko?
Bezpečně poznat, zda se vůbec jedná o bradavici nebo jiný kožní útvar, může s jistotou pouze lékař. Jsou však určité znaky, kterými můžete kuří oko od bradavice odlišit:
- Kuří oko vzniká pouze na noze (pata, klouby, prsty).
- Jeho příčinou bývá hlavně příliš těsná obuv.
- Kůže je v místě kuřího oka nažloutlá nebo žlutošedá.
- Uprostřed je tmavší trn, kterým kuří oko vrůstá dovnitř a způsobuje bolest.
- Při poškrábání zbělá a drolí se.
Zdroje:
- https://cs.wikipedia.org/wiki/
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak dostat vodu z ucha? Předejděte bolestivému zánětu
Zánět zevního zvukovodu provází jedna z nejnepříjemnějších bolestí, jaká vás může potkat. Podívejte se, jak mu předejít a zbavit se po koupání...
Jak se co nejrychleji zbavit puchýře
Trápí vás bolavý či hnisající puchýř? Díky léčivým bylinkám a několika ověřeným postupům se můžete takového problému rychle zbavit.
Jak si přestat kousat nehty?
Koušete si nehty a nevíte, jak přestat? Pojďme se tomuto zlozvyku podívat na zoubek... Jaké jsou možné příčiny a co pomáhá na odvykání?