Zvažovali jsme, že si necháme přiřadit druhý EAN, ale nakonec jsme od této myšlenky prozatím ustoupili a ponechali si prozatím jen ten jeden, přes který spotově nakupujeme i necháváme u bezDodavatele vykupovat elektřinu. Fungujeme na tomto principu aktuálně druhým rokem, kdy jsme měli v kaslíku i jiné nabídky, ale zatím nám to takto vyhovuje, tak nehledáme jiné řešení.
NÁVODY
Připojení fotovoltaiky do sítě: Žádost, podmínky, výkup přebytků
Vyrábět si vlastní elektřinu pomocí fotovoltaiky je mezi Čechy stále více oblíbené. Jaké kroky je třeba podniknout pro uvedení své fotovoltaické výrobny elektřiny do provozu? V článku se dozvíte o podmínkách a žádostech o připojení do distribuční sítě či o prodeji přebytků elektřiny a jak na něm vydělat co nejvíce.
Mapa připojitelnosti - Podmínky
Žádost a další kroky - Prodej přebytků
Foto: Profimedia
Fotovoltaická elektrárna a její připojení do distribuční sítě
Fotovoltaiky jakožto obnovitelný zdroj elektrické energie přitahují v posledních letech velkou pozornost. V Česku byly jen za rok 2022 nainstalovány stovky nových fotovoltaických elektráren a jejich počet se meziročně zvýšil čtyřnásobně.
Pokud plánujete nebo již pracujete na pořízení vlastní fotovoltaické výrobny elektřiny, bude potřeba připojit ji do distribuční sítě (do které v závislosti na vašem bydlišti spadáte). Proto je dobré se podívat na situaci s připojitelností FVE do distribučních sítí…
Mapa připojitelnosti FVE (fotovoltaické elektrárny) v ČR 2023
Fotovoltaika sice představuje čistý zdroj obnovitelné energie, její nutné připojení do distribuční sítě však může být značně komplikované a nákladné. Takové připojení klade přísné požadavky vztahující se na technické specifikace pro napětí, frekvenci, kvalitu proudu, maximální výkon apod.
Aby vaše fotovoltaická elektrárna připojená k síti bezproblémově fungovala, je třeba vzít v úvahu faktory jako kapacita sítě, vzdálenost od rozvodných stanic či potřeba zvyšování propustnosti sítě. A právě tyto důležité faktory zohledňuje mapa připojitelnosti od společnosti EGD.
Tato mapa tedy poskytuje aktuální informace o situaci s připojitelností fotovoltaických elektráren.
Podmínky pro zapojení fotovoltaické elektrárny (2023)
Připojování FVE do sítí se v ČR řídí zákonem o energetice (a souvisejícími vyhláškami). Aby mohla být vaše FVE připojena k distribuční síti, je tedy potřeba splnit určité technické i legislativní požadavky. Ty jsou pro různé typy sítí rozdílné.
Pro zajištění bezproblémového připojení fotovoltaické elektrárny do sítě je proto nutné spolupracovat s odborníky, kteří s přípravou a realizací celého projektu pomohou a zajistí, aby byly všechny technické a legislativní požadavky splněny. Jsou to:
- Stavební povolení a licence (od ledna 2023 není nutné žádat o stavební povolení ani o licenci od ERÚ pro výrobny s výkonem nepřesahujícím 50 kWp. Výrobny nad 50 kWp již žádosti o licenci a žádosti o stavební povolení podléhají.)
- Požadavky na napětí a frekvenci (předpisy stanovující minimální požadavky na napětí a frekvenci)
- Výkonová křivka (určuje, jaký maximální výkon může fotovoltaická elektrárna dodávat do sítě v závislosti na aktuálních podmínkách, jako je sluneční svit a teplota.)
- Další technické specifikace (např. ochrana proti zkratu, ochrana před přetížením či stabilizace napětí.
Přečtěte si také, jak získat dotaci na FVE
Žádost o připojení fotovoltaiky do sítě a další kroky
Prvním krokem je kontaktování vašeho distributora a podání žádosti o připojení výrobny elektřiny (mikrozdroje) do stávajícího odběrového místa. Před podáním této žádosti se ujistěte, že máte po ruce tyto údaje a materiály:
- umístění výrobny
- druh výrobny (vodní, sluneční …)
- popis výrobny
- způsob provozu
- požadovaný rezervovaný výkon
- jednopólové schéma
- souhlas vlastníka nemovitosti
Formuláře žádostí o připojení FVE do sítě |
Co následuje po podání žádosti o připojení FVE do sítě (smlouva, instalace)
Po podání žádosti a jejím schválení (musí splňovat všechny náležitosti nezbytné pro posouzení a vystavení návrhu smlouvy) následuje sled kroků až k finální realizaci vaší fotovoltaické výrobny a její uvedení do provozu. Čeká vás:
- Uzavření smlouvy (návrh smlouvy o připojení obdržíte většinou do jednoho měsíce, doba však závisí na více faktorech.)
- Doložení projektové dokumentace a její schválení distributorem
- Instalace fotovoltaiky (vámi zvolená elektromontážní firma provede instalaci výrobny. Zároveň vám vyhotoví požadovanou dokumentaci a připraví elektroměrový rozvaděč podle podmínek uvedených ve smlouvě o připojení.)
- Uvedení FVE do provozu (Je nutné požádat o tzv. umožnění trvalého provozu. Formuláře (upřednostňovány jsou online verze kvůli automatickým opravám a rychlejšímu vyřízení) i s informacemi o povinných přílohách najdete na stránkách distributora.) Distributor si ověří splnění všech podmínek a vystaví tzv. Konečné provozní oznámení, načež vám bude vyměněn elektroměr.
Doporučujeme také článek o montáži FVE na klíč
Výkup přebytků z FVE, cena a změna zákona (2023)
Od konce roku 2022, kdy proběhla změna zákona, je pro majitele fotovoltaik jednodušší a hlavně výhodnější prodávat přebytky vyrobené energie zpět do sítě.
Zatímco dříve pro ně bylo možné přebytky prodávat pouze zpátky svému distributorovi za fixní cenu, nyní je mohou malí výrobci po přidělení výrobního EAN kódu prodávat jimi zvolenému obchodníkovi za výrazně vyšší spotové ceny (velkoobchodní)…
Výrobní EAN i pro malé výrobce elektřiny bez licence
Novela vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou totiž zavedla povinnost pro provozovatele distribuční sítě, kteří jsou na vyžádání povinni přidělit tzv. výrobní EAN i výrobnám bez licence na výrobu elektřiny, tedy typicky majitelům FVE. Díky přidělenému výrobnímu EAN si tak můžete sami vybrat obchodníka pro prodej přebytků do sítě.
Dříve měl distributor povinnost výrobní EAN přiřadit pouze žadatelům/výrobcům s licencí na výrobu elektřiny. Jako majitel FVE tak máte skvělou příležitost prodávat přebytečnou elektřinu za více peněz, a zkrátit tak dobu návratnosti celkové investice.
Stačí si o výrobní EAN zažádat u svého distributora, načež si můžete najít libovolného obchodníka a prodávat přebytky výhodně.
Spotřební EAN
|
Výrobní EAN
|
Výkup přebytků elektřiny - Smlouva na výkup elektřiny z FVE
Pokud máte zájem o uzavření smlouvy o prodeji přebytků, je potřeba daného obchodníka kontaktovat na jeho webových stránkách. Slouží k tomu obvykle specializovaný online formulář, kde vyplníte své údaje a obchodník vám sdělí aktuální výkupní cenu.
Následně spolu podepíšete smlouvu o prodeji/výkupu elektřiny. Smlouvu na výkup elektrické energie je obvykle možné uzavřít na jeden rok i více let.
(Podrobné informace o aktuálních cenách elektřiny a tepla najdete ZDE.)
Kde prodat přebytek nejvýhodněji (výkupní ceny elektřiny FVE)
V současnosti najdete výkupce, kteří za přebytky elektřiny platí i násobek toho, co vám nabídne ČEZ nebo E.ON. V tabulce najdete přehled obchodníků a kolik na přebytku vyděláte (výkupní ceny bez DPH a pro výrobny do 10 kW):
Výkupce | Kolik vydělám | Kolik zaplatím |
Entri | 3 542 Kč/MWh | 0 Kč |
Centropol Energy | 3 500 Kč/MWh | Dle produktu |
Pražská plynárenská | 3 500 Kč/MWh | 0 Kč |
Armex Energy | 2 000 Kč/MWh | 50 Kč/měsíc |
Nano Green | Spotová cena | 900 Kč/MWh |
Tedom energie | Spotová cena | 250 Kč/MWh 109 Kč/měsíc |
Solidsun | Spotová cena | 25 % spotové ceny |
bezDodavatele | Spotová cena | 300 Kč/MWh 4,18 Kč/den |
E.ON | 3 000 Kč/MWh | 0 Kč |
Mohlo by vás také zajímat téma baterií pro FVE
*️⃣Kde najdu žádost o připojení fotovoltaické elektrárny?
Formulář žádosti pro připojení FVE do sítě najdete na stránkách svého distributora. Více zjistíte tady
*️⃣Jak jsou podmínky připojení FVE?
Připojování FVE do distribuční sítě se v ČR řídí zákonem o energetice a je nutné splnit dané technické i legislativní požadavky. Přečtěte si více v článku
*️⃣Kde najdu EAN odběrného místa?
EAN odběrného místa najdete na své faktuře za elektřinu. Více informací najdete zde
Zdroje:
- https://mobis.cz/fotovoltaicke-elektrarny/mapa-pripojitelnosti-edg
- https://frankbold.org/zpravodaj/kategorie/aktualne/mali-vyrobci-elektriny-od-noveho-roku-vydelaji-vice-na-prodeji-prebytku-umozni-druhy-vyrobni-ean
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Firma Schlieger: Hodnocení, zkušenosti a diskuze
Najít šikovného řemeslníka, nebo spolehlivou firmu je občas oříšek. Jak si stojí firma, které je v diskuzních fórech plný internet?
Nová zelená úsporám Light 2022: Podmínky, žádost a další info
Dotační program Nová zelená úsporám Light pomůže lidem financovat zateplování rodinných domů ✅ Podívejte se na podmínky a jak podat žádost.
Úsporný tarif energií – kolik činí sleva a kdo má nárok
Takzvaný "úsporný tarif" má pomoci domácnostem lépe zvládnout situaci s nárůstem cen energií. Jak to bude fungovat a kdo bude mít na slevu...