Já včera zase koupila burčák úplně bez bublinek, takže jsem pěkně naštvaná, co mi to prodali..😡
NÁVODY
Prodej burčáku – Kdy začíná sezóna burčáku?
Preferujete raději bílý nebo 🍷 červený burčák? Po roce zas můžeme okoštovat jednotlivé odrůdy. Která je ta nejlepší?
Kde koupit burčák? | Obsah alkoholu
Burčákový pochod | Rozdíly ve výrobě
Foto: Pixabay
Burčák 2024 – Kde koupit bílý a červený burčák?
Hodnocení pravého českého burčáku: 8,5/10
- Intenzivní chuť: Správný burčák by měl chutnat nasládle po hroznech a jemně perlit, k čemuž dochází na počátku kvašení.
- Bohatý výběr: Existují různé odrůdy a stejně jako u vína máme na výběr z bílého, červeného a růžového.
- Cena burčáku: Cena za litr kvalitního burčáku začíná na 100 Kč.
Jedná se o částečně zkvašený mošt z vinné révy, který Češi tolik milují. Nikde jinde na světě si tento nápoj neoblíbili tak moc jako u nás (a také v jistých lokalitách na Slovensku a v Rakousku). Uchytila se též jeho lidová přezdívka "mléko starců".
Pojďme se společně podívat na to, jak se vyrábí a jak poznat ten správný burčák.
V prvé řadě se zaměříme na jeho barvu. Správný bílý burčák by měl mít nazlátlý, žlutozelený, či jemně okrový odstín. Varovným signálem je hnědá barva. Takový burčák byl pravděpodobně vyroben ze starého ovoce, případně jej výrobce mohl též naředit jablečným moštem.
Barva však není všechno. Dále přichází na řadu rozhodnutí, kde burčák pořídit. Často můžeme natrefit na burčák prodávaný ve stáncích podél silnic, jenže ten tam leží v teple klidně několik hodin, a to mu rozhodně neprospívá.
Pokud jste z většího města, jistě na Vás burčák kouká z každé vinotéky. Ovšem jedná se o skutečný burčák, nebo jen o kalnou limonádu?
Stejně jako pro víno, tak i pro burčák platí Český vinařský zákon:
- Pravý český burčák má být vyroben pouze z hroznů, které vyrostly na českých vinicích.
- Prodej je umožněn pouze v období od 1. srpna do 30. listopadu.
- Burčák nesmí být nikdy ředěn vodou.
- Spotřebitel musí být informován o původu burčáku a zda se nejedná o náhražku.
Za burčákem můžete vyrazit na nejrůznější místa, za naši redakci vám však doporučujeme vydat se do vinotéky, kde dostanete pravý a řádně vychlazený burčák, o kterém se navíc v místě můžete dozvědět i nějaké podrobnější informace.
Co se týče ceny, neváhejte si za poctivý burčák trochu připlatit, určitě nesahejte po levnějších cenách. V běžné vinotéce vás 1 dcl burčáku vyjde zhruba na 15 Kč, to je férová cena. Nicméně burčák se prodává obvykle po litrech, zejména v litrových PET lahvích. Ten by vás měl přijít na 100 až 150 Kč. Cena za litr by rozhodně neměla být nižší než 80 Kč, od takového burčáku raději ruce pryč.
Kdy začíná burčák, jaký má obsah alkoholu a jak ho skladovat?
Burčák má několik stádií kvašení. Zřejmě nejlahodnější fáze se nachází „v bodě varu.“ To je chvíle, během které je poměr cukru a alkoholu v burčáku téměř 50 na 50. Nicméně i ostatní stádia mají své fanoušky.
- Sladký burčák – Rané období kvašení, kdy cukr převažuje nad alkoholem. V tuto chvíli je to spíš sladký vinný mošt, nicméně dle vinařského zákona v něm musí být minimálně 1 % alkoholu.
- Ve varu – Aktivita kvasinek vrcholí a poměr alkoholu k cukru je téměř „fifty-fifty“. V nejlepší fázi má burčák zhruba mezi 4-6 % alkoholu.
- Po zlomení – Nyní již převažuje alkohol nad cukrem a burčák vstupuje do zralé fáze.
- Mydliňák – Vystupují ostré kyseliny a vyšší procento alkoholu. Tento burčák už není pro každého, ačkoli i toto stádium má své torzo obdivovatelů.
Až si ponesete svou láhev burčáku do lednice, tak hlavně nezapomeňte na základní pravidlo. „Burčák stále pracuje.“ To znamená, že i nadále trvá proces fermentace, během kterého se odpouští oxid uhličitý. Proto NIKDY NEUTAHUJTE špunty, jinak vám může pěkně bouchnout.
Foto: Pixabay
Období a prodej burčáku v roce 2024 (v Praze)
Ještě než začne chladný a sychravý podzim, přichází babí léto. To je skvělé načasování pro procházku po pražské Náplavce, kde můžete zakusit nejednu odrůdu burčáku. Zde se totiž pravidelně pořádají burčákové pochody, při kterých lze koštovat od nejrůznějších vinařů.
Burčák si můžete vychutnat přímo na místě, anebo si nakoupit zásoby na doma. Tam ho rychle uložte do lednice, kde vydrží i několik dní. Zatímco při pokojové teplotě se začne kazit už druhý den. Přece jen nejde o portské víno, které má díky svým unikátním vlastnostem úplně jinou trvanlivost.
Mezi naše oblíbená místa k nákupu burčáku v Praze patří vinotéky na Vinohradech a v okolí Náměstí Míru, kde pořídíte i oblíbený červený burčák. Mezi zvlášť chutné odrůdy patří kupříkladu Zweigeltrebe, Modrý Portugal nebo Frankovka.
Burčákový pochod Mutěnice 2024 a Burčákové slavnosti Hustopeče
Letos už se opět bude konat tradiční burčákový pochod, respektive putování osadou vinných sklepů v Šidlenech u Milotic se koná 12. října 2024. Čtyřicátý sedmý ročník oblíbené akce opět nabídne občerstvení a živou hudbu. Komu nebudou stačit Šidleny, může se vydat směrem na Dubňany a Mutěnice. Nebo to vzít třeba naopak.
Letos se opět vrátí také Burčákové slavnosti v Hustopečích. Od čtvrtka 3. do soboty 5. října 2024 se v Hustopečích můžete těšit třeba na Richarda Müllera, Barboru Polákovou nebo No Name. Dále také na historický průvod, řemeslný jarmark a bohatý doprovodný program.
Jak se dělá červený, růžový a bílý burčák?
Hlavní rozdíl mezi bílým, růžovým a červeným burčákem spočívá v jejich výrobě. Na bílý burčák se z bílých hroznů ihned lisuje šťáva, zatímco z modrých hroznů se napřed musí uvolnit potřebné barvivo. Současně červený burčák mnohem rychleji kvasí, a proto se může uchovávat jen po velmi omezenou dobu.
Nakonec tu máme růžový burčák, který není až tak dobře známý. Ten se vyrábí stejně jako bílý burčák, akorát že z modrých hroznů. Díky okamžitému lisování získá burčák pouze malou část červeného barviva.
Burčák není jen sladká laskomina, ale také zdroj vitamínů. V burčáku je kupříkladu zastoupen komplex vitamínu B. Mezi něj patří především tiamin s podpůrnými účinky pro srdce. V kvasinkách můžeme najít kyselinu pantotenovou, která chrání Vaši sliznici a zažívací ústrojí. No a na závěr už jen malé a zásadní doporučení:
🚫 K burčáku nikdy nečicháme!
1️⃣Kdy je období burčáku?
Mezi 1. srpnem až 30. listopadem.
2️⃣Jak se liší bílý a červený burčák?
Rozdíl spočívá ve výrobě. Nestačí pouze lisovat šťávu z modrých hroznů, takto by vznikl růžový burčák. Pro výrobu červeného burčáku je potřeba napřed získat barvivo ze slupek hroznů.
3️⃣Kde rozhodně nekupovat burčák?
Podél silnic u sluncem vyhřátých stánků nebo v podchodech metra za podezřele nízkou cenu.
4️⃣Mohu se opít burčákem?
Čím zralejší burčák bude, tím snáze se jím opijete. Buďte opatrní, kocovina po burčáku může být pěkně nepříjemná.
Komentáře
Vždy u PETky uzávěr utahuji. Používám ovšem PETky od PERLIVÉ vody dimenzované na tlak. PETka nepraskne ale při otevírání vyteče třetina obsahu. Umeju PETku, postavím do mísy, povolím uzávěr a je to. Když jsem jednou na PETku v lednici zapomněl, měl jsem pak burčákošampáňo. :-)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak na domácí sušená rajčata v sušičce, troubě a na slunci
Letní sezona nám přináší dostatečné množství krásných čerstvých rajčat. Silné sluneční záření je ideální na sušení rajčat venku. Zajímavá vás...
Připravte si 3 TOP recepty ze zázračného černého bezu!
Sezóna černého bezu je v plném proudu. Připravte si z něj vynikající limonádu, med nebo kosmatici. Ty nejlepší recepty najdete v našem článku!
Vinobraní Mikulov - nejlepší ubytování
Kde se nejlépe ubytovat během Pálavského vinobraní? Najít nocleh nebývá nic snadného, ale my vám poradíme, kde přes noc nejlépe složit hlavu.