RECEPTY
Připravte si 3 TOP recepty ze zázračného černého bezu!
Černý bez je listnatý keř se širokým využitím nejen v lidovém léčitelství. Podle přísloví se považuje za „lék proti devíti nemocím a za magickou bylinu“. Můžete si z něj připravit několik chutných a zdraví prospěšných receptů, které najdete v tomto článku.
Bezová šťáva recept – Kosmatice recept
Med z černého bezu recept
Foto: Pexels
Černý bez aneb magická bylina uctívaná našimi dávnými předky
Bez černý (Sambucus nigra) je listnatý keř, kterému se říká také „chebz“, „chebzí“ nebo „pukač“. Germáni a Slované považovali bez za posvátný strom života, který ochraňoval ducha kmene.
Jeho význam potvrzuje i fakt, že ho naši předci dávali novomanželům jako svatební dar. Pro své zdraví prospěšné účinky se objevil v několika příslovích. Jedno z nich praví: „Před heřmánkem smekni a před bezem klekni.“ Bezové květy obsahují například:
- glykosidy,
- rutin,
- bioflavonoidy,
- éterické oleje,
- třísloviny,
- omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.
V plodech se nacházejí:
- glykosidy,
- karoteny,
- vitamin C, B,
- cukr,
- a další cenné látky (kyselina jablečná nebo pektin).
Účinky černého bezu na zdraví člověka
Podle schválených zdravotních tvrzení Evropské unie má bez následující pozitivní účinky na lidský organismus:
- vylučování vody,
- antioxidant,
- kontrola tělesné hmotnosti,
- normální funkce dýchacího systému,
- normální hladina glukózy v krvi,
- přirozená obranyschopnost,
- čištění.
Bez a jeho jedovaté části
Musíme vás však upozornit, že požití listů, kůry i většího množství plodů může způsobit otravu. Proto bobule bezu vždy vařte! Bezinkovou šťávu v těhotenství byste pít neměly (připravuje se z plodů). Šťáva z květů (bezová) vám naopak prospěje.
Černý bez – recepty: Bezová šťáva za studena
Z černého bezu si můžete připravit oblíbenou domácí bezovou šťávu z květů, která vás v horkých letních dnech dozajista osvěží. Připravte si ji tzv. „za studena“. Květy tak nebudete vařit, abyste zachovali cenné, zdraví prospěšné látky. Ptáte se, jak dlouho vydrží bezová šťáva, která je takto připravená? Bez obav ji můžete pít 7 až 10 dní.
Recept na bezovou šťávu za studena |
|
Postup přípravy bezové šťávy za studena |
|
Tip č. 1: Pokud chcete bezovou limonádu pít i během zimy, stačí ji přelít do skleněných lahví od vodky nebo slivovice, které jsou díky alkoholu již dezinfikované. Lahve poté uchovávejte v chladu a temnu.
Tip č. 2: Šťávu z bezu s nulovým obsahem cukru připravíte snadno – stačí ji zmrazit. Po rozmražení ji můžete osladit medem nebo jiným sladidlem či pít jen tak.
Černý bez – recepty: Kosmatice
Že jste ještě neslyšeli tento název? Potom vám musíme prozradit, že se jedná o smažený bezový květ (jinak také „řízek chudých“), který si vychutnávaly už naše babičky. Přečtěte si, jak tento staročeský jednoduchý recept připravit.
Kosmatice: recept naslano nebo nasladko – suroviny pro 4 porce |
|
Kosmatice: recept – postup přípravy |
|
Černý bez – recepty: Bezový med
Další specialitou, kterou ocení všichni milovníci sladkého, je med z černého bezu. Přečtěte si, jak tuto sladkou pochoutku připravit.
Bezový med: recept – suroviny pro 1 dávku |
|
Med z květů černého bezu: recept – postup přípravy |
|
Znáte další recepty z černého bezu? Budeme rádi, když se o ně s námi podělíte v komentářích.
Zdroj:
- cs.wikipedia.org,
- awashop.cz,
- kupi.cz,
- apetitonline.cz,
- fresh.iprima.cz,
- toprecepty.cz.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Máta – oblíbená léčivá bylinka nejen pro letní osvěžení
Máte máty plnou zahrádku nebo květináč a nevíte co s ní? Podívejte se spolu s námi na co všechno se hodí, jaké má účinky a jak ji nejlépe...
Na co je dobrá šalvěj a jaké má účinky?
Šalvěj je všestranná bylina. Z toho, co dokáže, jde hlava kolem. Zjistili jsme, že kromě léčivých účinků, vás může i jeden druh pořádně...
Jak sušit léčivé bylinky – sběr, sušení, využití
Znalost léčivých bylinek a jejich účinků je vzácným dědictvím našich předků. V tomto článku se dozvíte víc o tom, jak je sušit, sbírat a...