NÁVODY
Prokrastinace: Význam a jak se jí zbavit
Odkládáte často své povinnosti na poslední chvíli a je vám z toho na nic? Nedokážete začít s prací a raději vyplňujete čas zbytečnostmi a banalitami? Pak trpíte prokrastinací! V dnešní společnosti je to sice zcela běžný nešvar, kterému se s kamarády zasmějeme a mávneme nad ním rukou, ale jeho odstraněním můžeme mít ze života daleko lepší pocit. Navíc stačí tak málo…
Foto: Profimedia
Prokrastinace - význam
Prokrastinující člověk má nezkrotnou tendenci odkládat úkoly, o kterých ví, že je musí udělat. Prokrastinace může proto způsobovat úzkost, stres a frustraci. Je to problém se zvládáním svých emocí a s přesvědčením sebe sama pustit se do práce.
Místo toho, aby pracovali na důležitých a smysluplných úkolech, vykonávají lidé během prokrastinace často náhodné triviální činnosti. Ztrácí čas, který by mohli investovat do něčeho smysluplného.
V tom se liší prokrastinace od lenosti. Líní lidé jednoduše nic nedělají a jsou s tím v pohodě. Naopak prokrastinující mají chuť něco skutečně udělat, ale nedokážou se přinutit začít. Je to forma sebesabotáže, ze které nemůže nikdo mít dobrý pocit.
Jak se zbavit prokrastinace
Zbavit se prokrastinace přitom není žádná věda. Stačí málo a váš život může být o mnoho jednodušší a kvalitnější. Budete schopni dosáhnout více a lépe využít potenciál, který vám život nabízí. Naučit se ji překonávat je proto jednou z nejdůležitějších dovedností, které se můžete naučit.
Udělejte první krok a dovolte si chybovat
Začněte s prací tím, že si určíte co nejmenší možný krok a nebuďte na sebe příliš přísní. Dovolte si udělat nějaké chyby, nemusí být vše hned dokonalé. Pokud například potřebujete napsat nějakou školní práci, napište jen první větu a smiřte se s tím, že nebude dokonalá. Po prvním kroku pravděpodobně zapomenete na prokrastinaci a práce už půjde téměř sama.
Vnímáte se jako lenoch? To je potřeba změnit!
Možná už jste to slyšeli, ale spousta problémů se vyřeší změnou pohledu na sebe sama. Pokud se chcete vypořádat s prokrastinací způsobenou leností, budete se muset začít vnímat z jiného pohledu. Možná sami sebe vidíte jako línějšího člověka, než ve skutečnosti jste. Možná se váš pohled na sebe více odvýjí od toho, jak vás vnímají ostatní lidé. To ale nic nemění na tom, že vy můžete sami sebe vnímat, jak chcete.
Představte si proto sami sebe jako velice produktivního člověka, pro kterého je prokrastinace cizí slovo. Jak vypadá váš život? Cítíte tu změnu? Vidíte ty výhody? Následujte svou novou produktivní identitu a podpořte ji drobnými činnostmi, které byste normálně odkládali.
Změňte životní styl a navyšte svou energii
Pokud nemáte dostatek energie, je zcela normální, že prokrastinujete. Nedostatek energie je často způsoben nezdravým životním stylem. Pokud máte špatný jídelníček a nedopřáváte svému tělu dostatek pohybu, stačí i malé změny pro navýšení energie a produktivity.
Zde uvádíme několik tipů pro zlepšení vašeho životního stylu:
- Jezte zdravou stravu s velkým množstvím zelené zeleniny, zdravých tuků a nízkým obsahem cukru.
- Dávejte si během dne několik menších jídel, abyste si udrželi stabilní hladinu inzulinu.
- Vyhýbejte se nezdravým svačinám, raději si pomozte několika základními doplňky stravy.
- Několikrát týdně cvičte. Doporučujeme začít každý den Pěti Tibeťany.
- Pijte dostatek vody.
- Dbejte na to, abyste si neničili tělo i ducha závislostmi.
Soustřeďte se na produktivitu, nikoli na čas
Bez ohledu na to, jak disciplinovaní jste, střídají se dny produktivní, kdy jde práce lehce, a „líné“ dny, kdy přichází útlum a musíte se do všeho tlačit. Tyto produktivní vrcholy a propady by měly určovat čas, kdy pracujete.
Abyste využívali svou energii efektivně a byli tak co nejvíce produktivní, zkuste se také řídit následujícími tipy:
- Namáhejte se, když jste na vrcholu své denní produktivity a nepřemáhejte se, když máte málo energie.
- Pokud se cítíte unavení, zdřímněte si nebo se projděte a hned poté začněte pracovat.
- Po určité době náročné práce si dopřejte přestávku a dobijte baterky. Myslete také na zásady správného sezení u PC.
- Jste-li emocionálně podráždění, udělejte co je potřeba k tomu, abyste se uklidnili. Nekontrolované emoce spotřebovávají vaši energii.
Vytyčte cestu k danému cíli
Velké ambiciózní cíle jsou naprosto v pořádku, ale mohou také člověka ochromit. Následně se zamlží původní motivace a pozitivní energie, protože najednou nevíte, kde začít. Proto je dobré představit si určitou cestu, která vede k danému cíli, a rozložit ji na menší kroky. Odvážný až děsivý cíl se tak najednou stane reálnější, protože každý z dílčích kroků může být uskutečněn a vy to víte. Naroste vám sebevědomí, motivace a energie pustit se do práce.
Vytvořte si seznam úkolů s pevnými termíny
Prokrastinaci může vyvolat velké množství úkolů, kterými jste zahlceni a následně paralyzováni. Člověk toho má tolik, že nakonec nedělá nic. To je běžná reakce. Uspořádejte si proto úkoly, které vás v nejbližší době čekají do takového pořadí, které vám nejvíce dává smysl. Důležité je přiřadit ke každému úkolu jasný termín, který vás bude pohánět kupředu.
Pomůžou také drobné odměny, které si za daný úkol stanovíte. Např. po dvou hodinách práce si půjdete pustit epizodu Pálavy.
Zbavte se rušivých elementů
Abyste se mohli s lehkostí pustit do práce, musíte jasně nasměrovat svou pozornost. Proto je nutné se nekompromisně zbavit všech rozptýlení.
Takové rušivé elementy mohou být vnější, třeba vám na zahradě štěká pes, v obýváku hraje televize atd. Takové ruchy se poměrně snadno odstraní. Vypněte všechy elektronické přístroje a zbavte se všuch ruchů. Až bude kolem vás úplné ticho a začnete se nudit, pusťte se do práce.
Jiné rušivé faktory se odehrávají ve vaší hlavě, protože nejste na práci zcela naladění. Možná máte nutkavou tendenci otevřít Facebook nebo usednout ke své herní konzoli. Třeba myslíte na své včerejší rande, prostě vás to vnitřně táhne k něčemu pohodlnějšímu než práce. Pak se musíte chopit kormidla, dostat svou pozornost pod kontrolu a namířit ji tam, kam vy chcete. Jakmile tak učiníte, všechen odpor se rázem rozptýlí jako prach ve větru a za pár hodin si uvědomíte, kolik práce už jste udělali.
Vyhraďte si čas a prostor pro práci
Dříve v článku jsme zmiňovali, že během dne máte určitý produktivní vrchol, kdy se vám pracuje nejlépe. Někomu vyhovuje pracovat ráno, jiný je zase nejproduktivnější odpoledne nebo večer. Zaměřte se na tuto dobu a vyhraďte si ji jen pro sebe. Toto je váš čas pro práci, vaše zóna, kterou si přísně hlídejte.
Vyčleňte si také pro práci svůj prostor. Ať už se jedná o konkrétní místnost nebo jen o jeden stůl, je velkou psychologickou vzpruhou, když máte jedno místo určené pouze pro práci. Usnadníte tak mozku, aby se rychle přepnul do pracovního rozpoložení.
Pmohli vám naše tipy zbavit se prokrastinace a nakopnout produktivitu? Napište nám do komentářové sekce níže. A pokud vás téma prokrastinace zajímá více, koukněte na tento článek.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Vytvořte si svou odpočinkovou zónu doma i na pracovišti
Jak doma tak na pracovišti by nemělo chybět speciální místo k lenošení či příležitostnému spánku. V čem spočívá umění odpočinku a čím je...
Zaujměte budoucího zaměstnavatele dokonalým motivačním dopisem
Sháníte právě nově zaměstnání, rozesíláte své životopisy a chcete se odlišit od ostatních uchazečů? Zaujměte svého budoucího zaměstnavatele...
Syndrom karpálního tunelu - příznaky, léčba a operace
Jaké jsou příčiny syndromu karpálního tunelu, jak se dá léčit a jak mu můžeme předcházet?