NÁVODY
Prožijte s dětmi chvíle u vody bezpečně a s úsměvem
Ať už plánujete dovolenou u moře, nebo se jen v teplých letních dnech chystáte s dětmi k vodě či vlastnímu bazénu, možná se vám bude hodit pár rad, jak si ten společný čas užít v pohodě a ve zdraví. Podíváme se na to, jaké nástrahy vás u vody mohou potkat a jak se s nimi vypořádat.
Co s sebou – Spáleniny – Úpal a úžeh
Zásady bezpečnosti – První pomoc
Foto: Pixabay
Děti u vody a bezpečné koupání
Krásné počasí přímo vybízí k tomu strávit den u rybníku, jezera, moře nebo veřejného či vlastního bazénu. Pokud máte malé děti, je třeba jim pobyt u vody přizpůsobit a mít oči na stopkách. Jaké nástrahy vás můžou potkat?
Co s sebou k vodě: jak zabavit dítě u vody?
Začneme tou nejméně nebezpečnou, ale taktéž velmi nepříjemnou záležitostí, kterou je nuda. Některé děti vodu milují a zabaví se více méně samy. Ty ostatní a také úplně malé děti musíte trochu zabavit. Co vzít s sebou?
- Kreativní svačinky – zvolte takovou svačinu, které dítě neodolá. Přidejte oblíbené potraviny a trochu zábavy. Ať si dítě samo poskládá sendvič nebo kousky ovoce napichuje párátkem.
- Vhodné plavecké pomůcky – častokrát může být za zdánlivou nudou spíš strach z vody. Vyberte vhodné plavecké pomůcky, které dítěti dodají odvahu i pocit bezpečí.
- Hračky – je jasné, že k vodě nechcete táhnout krosnu s hračkami, ale pár kousků může zpestřit vodní zábavu. Je u vody písek? Lopatka a kyblík jsou přímo nutností. Na veřejných koupalištích se naopak vyhněte vodním pistolím, protože si pravděpodobně přiděláte další starost, aby s nimi dítě „nerozveselovalo“ i ostatní.
- Věci pro klidný a pohodlný spánek – nejen, že únava je u vody celkově nebezpečná, ale s přetaženým dítětem si už ani moc legrace neužijete. Dopřejte mu prostor pro odpočinek. Vezměte s sebou malou knížku a nějaký lehčí přehoz, kterým pro dítě vytvoříte stín.
Spáleniny od slunce: co pomáhá, opalovací krém pro děti a miminka
Citlivá pokožka dětí by se měla vystavovat slunci co nejméně. Při celodenním pobytu u vody je proto velmi důležité pokožku před sluncem co nejvíce chránit. Víte jak? A co dělat, pokud už se dítě spálí?
- Opalovací krém SPF 50 – krém s vysokým UV faktorem je nezbytností. Pro děti volte ideálně přírodní opalovací krém s minerálními filtry, které fyzicky zabraňují proniknutí škodlivého záření do pokožky. Jejich výhodou je to, že neobsahují dráždivé chemické látky, fungují ihned po aplikaci a mívají dobrou voděodolnost. Nevýhodou je horší roztírání a to, že častokrát nechávají bílý film na pokožce. Alespoň na první pohled víte, která místa jste vynechali. Děti mažte každé 2 hodiny nebo po každém koupání.
- Ochranné UV oblečky – víte, že běžné oblečení vás před slunečním zářením 100% nechrání? Proto je dobré zvolit speciální oblečení s UV filtrem. Pro malé děti je skvělý hlavně klobouček, který zakrývá i krk, a tričko s dlouhým rukávem.
- Zklidňující péče po opalování – pokud se stane, že i přes veškerou péči se dítě na sluníčku spálí, vykoupejte je po příchodu domů ve vlažné vodě. Na spálená místa můžete použít i chladný mokrý obklad, tvaroh nebo speciální kosmetiku s aloe vera nebo panthenolem.
Úpal, úžeh a přehřátí u dětí: projevy, jak dlouho trvá, kdy jít k lékaři
- Úpal – jedná se o přehřátí organismu, které je často následkem nevětraného horkého prostředí a nedostatku tekutin. Hlavní příznaky jsou nevolnost, zvracení, bolest hlavy, zrychlený tep i dýchání a horečka. Je nutné co nejdříve snížit tělesnou teplotu přesunem do stínu, dodáním tekutin a třeba i použitím chladných obkladů. Pokud dítě nelze vzbudit, nereaguje nebo se jeho stav nelepší, je nutná co nejdřívější návštěva lékaře.
- Úžeh – jedná se o přehřátí mozku v důsledku působení přímého slunečního záření. Můžete mu předejít pomocí ochranné pokrývky hlavy, bez které by malé děti na slunce vůbec neměly vycházet, ale i pravidelným ochlazováním hlavy namáčením vlásků. Úžeh má podobné příznaky jsou úpal a tento stav se také řeší podobnými způsoby jako zmiňujeme výše. U úžehu se však příznaky často objevují až v noci po dni stráveném na slunci.
Pokud si nejste jistí ohledně závažnosti situace, není vůbec na škodu zavolat pediatrovi, nebo na linku 155 a o stavu se poradit.
Zásady bezpečnosti u vody: dětské bazény, rybníky, moře i koupaliště
Zásady pro bezpečné koupání dětí | |
1. | Nikdy nenechávejte děti bez dozoru. |
2. | Jste-li ve větší skupině lidí, vždy jmenovitě zvolte jednoho, který má děti na starosti. |
3. | Pokud máte nadzemní bazén, odstraňte z něj schůdky i hračky, aby do něj dítě bez dozoru nemohlo a nelákalo ho to. |
4. | U zapuštěného bazénu je vždy nutné pořídit další zabezpečení ve formě krycí plachty, uzamykatelné stříšky nebo bazénového alarmu. |
5. | Nepouštějte do vody děti, které jsou právě najedené, unavené nebo přehřáté. |
6. | Naučte děti co nejdříve plavat. |
7. | Pořiďte jim vhodné bezpečnostní plavecké pomůcky dle jejich schopností a věku. |
8. | Pravidelně je vzdělávejte a vysvětlujte jim, že plavání ve vodě je skvělé, ale je třeba být opatrný a respektovat určitá pravidla. |
9. | Jestliže jste s dětmi u vody a jejich bezpečnost je na vás, nepijte alhohol. Nikdy nevíte, kdy bude třeba rychlých reakcí. |
10. | Nenechte své dítě plavat samotné nebo skákat do neznámých vod. |
11. | Hlídejte pitný režim. Dítě se u vody dobře baví a zapomíná pít i jíst. |
První pomoc při tonutí
Nejvíc ohrožené jsou děti od 1 roku do 5 let. Většinou ještě neumí plavat, ale jsou velmi zvídavé a nebojácné. Zapomeňte na to, že kdyby se něco dělo, tak to uslyšíte. Topení je velice tiché a rychlé. Dítě je třeba neustále sledovat a pokud se něco stane, být připraven poskytnout první pomoc.
- Co nejdříve dostaneme dítě z vody na bezpečné místo.
- Na břehu otočíme postiženého na bok a důkladně vyčistěte dutinu ústní (voda, nečistoty).
- Zavoláme 155.
- Ověříme stav vědomí. Pokud dítě nereaguje, nepláče, nebrání se, tak zprůchodníme dýchací cesty zakloněním hlavy (pozor, u kojenců spíše zajistíme neutrální polohu hlavy bez výrazného záklonu).
- Pokud nereaguje, nedýchá nebo nedýchá kvalitně, tak zahájíme oživování.
- Neškolený zachránce postupuje jako při oživování dospělého – prováděním nepřímé srdeční masáže frekvencí 100 krát za minutu (ne více, jak 120/min).
- Provedeme pět umělých vdechů za sebou – u kojenců můžeme svými ústy obemknout nos i ústa dítěte, u starších dětí pak dýcháme z úst do úst a prsty stlačíme nosní křídla (vdechujeme pouze tolik, aby bylo patrné zvedání hrudníku dítěte).
- Zahájíme stlačování hrudníku na dolní části hrudní kosti (u kojenců dvěma prsty, u starších dětí jednou nebo oběma rukama) a střídáme 30 stlačení a 2 vdechy.
- Oživování provádíme až do momentu předání záchranné službě nebo obnovení dýchání (dítě se budí, hýbe se, normálně dýchá).
- Ke správné resuscitaci vás dovede i pracovník linky 155, takže nemějte strach, pokud si něco nezapamatujete.
Zdroje:
- https://www.bezpecnedetstvi.cz/desatero-u-vody/
- https://www.skibi.cz/
- https://www.prvnipomoczive.cz/prvni-pomoc-pri-tonuti/
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Co dělat s dětmi, když venku prší?
Někdy se dětem v dešti prostě na procházku nebo hřiště nechce a nezachrání vás ani to správné oblečení. Tak co dělat s dětmi, když venku prší?
Nejlepší koupaliště v Praze, Brně, Mladé Boleslavi a jinde
Hledáte nejhezčí ❤️ koupaliště v okolí? Horké počasí doslova vybízí, 🧨 abyste se vydali zchladit někam k vodě✅!
Heimlichův chvat: Jak na uvolnění dýchacích cest?
Heimlichův chvat je metoda, která pomáhá uvolnit dýchací cesty dušeného tím, že se z nich vyloučí cizí předmět.