NÁVODY
Heimlichův chvat: Jak na uvolnění dýchacích cest?
Stačí zdánlivě zanedbatelná chvilka nepozornosti, aby se dobře rozjetá rodinná večeře změnila v drama. Smrt v důsledku udušení jídlem je totiž poměrně častá a bývá o to tragičtější, když jí nikdo z přítomných nedokáže včas zabránit.
Trocha historie - Jak na to? - Výjimečné případy - Gordonův manévr
Foto: Profimedia
Z historie Heimlichova chvatu
Vynálezcem této prosté, ale efektivní metody se stal v 70. letech 20. století jistý americký lékař Henry Judah Heimlich, který si její efektivitu zpočátku ověřoval na psech. Právě tyto pokusy na němých tvářích vedly k odhalení, že tlak na bránici vytváří silný proud vzduchu, který může cizí těleso vyrazit ven z dýchacích cest. Navzdory rozšířenému mýtu je třeba si uvědomit, že kouzlo metody spočívá především v samotném podtlaku, nikoliv v síle chvatu, a tak by se neměl bát pomoci ani méně fyzicky vybavený jedinec. Ostatně, sám tvůrce metody Heimlich svých vynálezem zachránil život v době, kdy mu bylo 96 let.
Ještě před vynalezením tohoto speciálního hmatu se pokusy o záchranu dusícího se člověka omezovaly na silné plácání po zádech, což nebylo příliš efektivní. Snad i proto bylo v 70. letech udušení cizím předmětem šestou nejčastější příčinou smrti ve Spojených státech. Aby tato hrozivá čísla změnil, podílel se sám vynálezce na osvětě odborné i laické veřejnosti. Bylo to pochopitelné, protože když se někdo v našem okolí začne dusit cizím předmětem, tak jde nejvíce ze všeho o rychlost, jinak hrozí trvalé poškození mozku v důsledku nedostatku kyslíku.
Heimlichův chvat aneb Ruka do oblasti nadbřišku...
Postup bývá následující: U dospělých či dospívajících jedinců začneme tím, že si stoupneme za ně a jednu ruku zatneme v pěst, abychom jí potřebnému umístili do oblasti nadbřišku tzn. mezi pupík a žebra. Druhou ruku položíme přes tu první a v podstatě pacienta obejmeme, načež opakovaně zatlačíme směrem vzhůru. Tento proces opakujeme pětkrát a zároveň po dokonání hmatu kontrolujeme, že se problematický předmět dostal do úst pacienta, odkud ho již bude možné bezpečně vyjmout.
Heimlichův chvat: Video na YouTube a popis
Heimlichův manévr rizika: U koho se nedoporučuje provádět?
Poměrně usilovná osvěta na celém světě vedla u laické veřejnosti možná až k přílišnému přesvědčení, že se život dusícího automaticky zachraňuje provedením Heimlichova hmatu, což nemusí být tak úplně pravda. Musíme myslet na to, že při provádění této metody hrozí zranění - poranění orgánů dutiny břišní, odlomení mečovitého výběžku ad.
Heimlichův manévr jako varianta B: Video nabádá k úderům dlaní
Právě proto bychom k němu měli přistupovat výhradně tehdy, když máme co do činění s kritickou formou obstrukce dýchacích cest, kdy postižená osoba nedokáže artikulovat, odpovídat, evidentně se dusí, není schopna kašle a buď nedýchá vůbec, nebo jsou přítomny jen určité pokusy o dech. Obecně vzato platí postup, který vidíme i výše na videu. Samotnému provedení chvatu by měly předcházet pokusné údery otevřenou dlaní, které mohou situaci vyřešit rychleji a s minimálním rizikem zranění.
Video: Heimlichův manévr u kojenců a batolat
Heimlichův manévr standardně neprovádíme u malých dětí do 1 roku. V takovém případě se snažíme omezit na údery mezi lopatky. Zachránce si dítě položí na své předloktí hlavou a obličejem dolů. Dolní čelist dítěte spočívá mezi palcem a dvěma dalšími prsty ruky zachránce. Je nutné dát pozor, aby nebyly stlačovány měkké tkáně pod bradou dítěte. Dlaní druhé ruky zachránce pětkrát silně udeří dítě mezi lopatky a zkontroluje, zda cizí těleso bylo vypuzeno. Pokud jsou tyto pokusy neúspěšné, tak dítě obrátíme do lehu na zádech na naše předloktí hlavou dolů, dva prsty umístíme na spodní konec hrudní kosti a provedeme stlačení. Činíme tak do doby, než dojde k uvolnění dýchacích cest nebo dítě neupadne do bezvědomí. Ve druhém případě automaticky přecházíme k procesu oživování.
Heimlichův hmat sám na sobě
Genialita metody tkví mimo jiné i v tom, že jí lze v případě potřeby využít i na sebe sama. Pro zlepšení efektu se ohněte přes židli – ruce si tentokrát zformujte na hrudník. Silně zatlačte, židle mezitím tlačí v oblasti pasu. Společný tlak by vám měl pomoci vyloučit cizí těleso z dýchacích cest.
Heimlichův manévr kontraindikace: Chvat a děti, obézní lidé či těhotné ženy
Jak už bylo zmíněno výše, není tento chvat příliš vhodný u velmi malých dětí, těhotných žen a obecně vzato ani u velmi obézních lidí. V případě, že u dvou posledních zmíněných skupin není jiná možnost, měl by zachránce myslet alespoň na to, že je třeba umístit ruce o něco výše, tedy tam, kde cítí, že se hrudní kost zachraňovaného spojuje s žebry.
Gordonův manévr: Údery mezi lopatky
Nejen u rizikových skupin platí, že by měla poměrně rizikovému chvatu doktora Heimlicha předcházet snaha dostat jídlo z dýchacích cest potřebného prostřednictvím úderů rukou mezi lopatky. I tento postup má svůj název - říká se mu Gordonův manévr a protože je v porovnání s Heimlichem rychlejší a méně radikální, určitě bychom k němu měli přistupovat přednostně.
Zdroje:
- https://www.healthline.com/health/acute-upper-airway-obstruction#treatment
- https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/21675-heimlich-maneuver
- https://skoleniprvnipomoci.cz/vyukovy-portal/obstrukce-dychacich-cest-spravna-prvni-pomoc/
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak na pálení žáhy: Skutečně pomůže mléko a Coca-Cola?
Za pálení žáhy označujeme nepříjemný pocit pálení či horka vycházejícího z hrudi směrem nahoru do hrdla. Příčin může být celá řada - od nezdravé...
Lucidní snění aneb jak ovládat své sny
Fascinuje vás svět snů a chtěli byste do něj proniknout hlouběji? Už jste slyšeli o lucidním snění? Pojďme si vysvětlit, co to obnáší a jak na...
Otužování - jak s ním začít, účinky, rizika a metodika
Většina otužilců se shoduje, že euforický stav, když vylezete z ledové vody, nelze slovy ani popsat a musí si ho člověk prostě zažít.