NÁVODY
Velikonoční tvoření s dětmi – návody a výrobky
K oslavám svátků jara a Velikonoc patří nejen šlehání pomlázkou a pečení tradičního sladkého pečiva, jako je mazanec, beránek nebo jidáše. Důležitá je také výzdoba. V tomto článku se společně podíváme na různé způsoby, jak si můžete zkrášlit svůj domov a vnést do něj jaro.
Tvoření s dětmi
Z vajíček – Z papíru
Z přírodních materiálů
Foto: Profimedia
Jak si vyzdobit domov na Velikonoce?
Velikonoce jako oslavy přicházejícího jara a probouzející se přírody se slaví také výrobou tématické výzdoby, kterou si krášlíme svá obydlí. Mezi tradiční symboliku patří kuřátka, beránci a králíčci, ale také pučící a rozkvétající stromy, rašící tráva a poupátka květin.
Jedním z nejdůležitějších symbolů Velikonoc jsou vajíčka, prostá i malovaná, vařená i vyfouknutá na kraslice. Vejce totiž představuje nový život, plodnost a nepřímo také úrodu.
Dalším prvkem, kterým můžete vdechnout svému domovu atmosféru jara, jsou čerstvé bylinky. Zkuste si naklíčit třeba řeřichu nebo rukolu. Nebo zkuste kvetoucí dřeviny ve váze - nařežte si větvičky břízy, třešně nebo zlatého deště, dopřejte jim dostatek vody a slunečního svitu a za pár dní vám vnesou do domu nový život.
Zajímá vás, jak pěstovat a využít bylinky? Přečtěte si víc TADY.
Své udělá i sváteční ubrus, nové záclony nebo barevné pentle na pokojové rostlině nebo úchytkách v kuchyni.
Třešničkou na dortu pak můžou být vlastnoručně vyrobené ozdoby...
Velikonoční tvoření s dětmi
Vytváření velikonoční výzdoby může být skvělým způsobem, jak strávit společný čas s rodinou. Pěstování rostlinek, malování vajíček, společné pečení mazanců nebo výroba zajíčků a beránků z papíru, to všechno jsou aktivity, z nichž budou vaše děti doslova u vytržení.
Jednak tím v nich odmalička budujete vztah k českým tradicím a zároveň je to pro ně taková škola hrou, mohou se tak nenásilně rozvíjet v různých oblastech. Na vlastní oči uvidí a vlastníma rukama si vyzkouší, jak to chodí doma v kuchyni, ale také v přírodě.
A proč se vlastně slaví Velikonoce? Vaše děti jistě budou zvídavě pátrat po odpovědi. Více o tom, jaký význam má tato tradice a odkud se vzala, se dozvíte v tomto článku.
Tvoření z vajíček – barvení, zdobení, zápichy
Co by to bylo za Velikonoce bez malovaných vajíček. Z křesťanského pohledu jsou vajíčka symbolem Kristova zmrtvýchvstání, nového života, naděje a lásky. Původně se jednalo o zvyk barvit vajíčka na červeno jako upomínku na jeho utrpení a prolitou krev na kříži.
V některých kulturách a odvětvích křesťanské víry se taková vajíčka světí v kostele a pak se jimi obdarovávají bližní se slovy: "Ježíš vstal z mrtvých! Ježíš se zjevil!"
Zároveň však tato tradice má své kořeny v dobách předkřesťanských, kdy byla spojena s oslavami jara a nového života v přírodě. Existují zmínky o malování vajíček už ve starověku.
Ať už k tomuto zvyku přistupujete skrze víru či nikoliv, jistě se vám budou hodit naše tipy na tvoření z vajíček, vyfukování a malování přírodními i umělými technikami.
Přírodní barvení vajíček
Přírodně můžete vajíčka obarvit slupkami z červené cibule na hnědočervenou barvu, odvarem z borůvek na fialovou, kopřivami nebo špenátem na zelenou, červeným zelím na modrou, červenou řepou na červenou, strouhanou mrkví na oranžovou a kurkumou na žlutou.
Vajíčko jednoduše vložíte do odvaru z přísady, jejíž barvu chcete použít. Nechte 10 minut povařit, potom vajíčko v nálevu ponechejte do zchladnutí. Pokud chcete dosáhnout tmavší a sytější barvy, nechte je louhovat do druhého dne.
Nezapomeňte, že výsledná barva záleží také na původní barvě každého vajíčka. Jinak bude po takové koupeli v nálevu vypadat původně bílé a jinak původně hnědé vajíčko.
Podívejte se na videonávod od učitelek z mateřské školky Lešenská:
Na ozdobení můžete použít gumičky nebo provázky, kterými vajíčko ovážete.
Nebo vajíčko obložte zajímavými lístky a vložte do punčochy. Lístky se obtisknou a vytvoří tak krásný přírodní vzhled v souladu s velikonoční tématikou.
Umělé barvení vajíček
Na barvení můžete použít i umělé barvy. Oblíbenou klasikou jsou barvy OVO, které najdete snad v každé drogerii. Ovšem sáhnout můžete i po fixách, laku na nehty nebo temperách. Nejhravější variantou, která dává prostor divoké fantazii, je lepidlo, kterým vajíčko potřete a pak ho můžete obalit třeba ve třpytkách, cukrářských ozdobách nebo těstovinách.
Více o různých způsobech malování, dekorování a vyfukování vajíček i s videonávody najdete v tomto článku.
Další nápady na tvoření z vajíček
- Vajíčka ale můžeme využít i jinak. Například si z nich vyrobit zápichy do květináčů z vyfouknutých malovaných skořápek na špejli.
- Vaječné skořápky se hodí také na velikonoční zajíčky, ovečky, kuřátka nebo jiná roztomilá zvířátka. Fantazii se meze nekladou.
- Dalším skvělým způsobit, jak si v duchu Velikonoc vyzdobit své hnízdečko, jsou řetězy z vyfouknutých malovaných vajíček, slámy, mašlí, proutí a dalších přírodnin.
- Anebo vaječné kalíšky na osení, které dozdobíme veselými obličeji a vytvoříme tak rozpustilé vlasaté panáčky.
Výrobky z papíru, ruliček od toaletního papíru a plat na vajíčka
Univerzálním a snadno dostupným materiálem na výrobu velikonočních ozdob je papír. Rozhlédněte se kolem sebe a zapojte představivost.
Ústřižky barevného papíru, ruličky od toaletního papíru, kartonová krabice, plato na vajíčka, role krepového papíru nebo staré papírové desky, to všechno může najít nové využití, lze spotřebovat a přetvořit v malá umělecká dílka.
Malá papírová zmrtvýchvstání – Recyklujte, i tak totiž vypadá nový život...
- Z ruliček od toaletního papíru
Nevyhazujte ruličky od toaletního papíru, dejte jim nový život! Můžou posloužit jako kreativní stojánky na vajíčka, nápadité zápichy do květináče nebo roztomilé postavičky či zvířátka - kuřátka, zajíčky, beránky... Obzvlášť pěkného výsledku dosáhnete s použitím flitrů, ústřižků látky, knoflíčků nebo chomáčků vaty, které na papír jednoduše přilepíte.
Podle následujícího obrázku si můžete například snadno vystřihnout a dozdobit velikonočního králíčka s chomáčkem vaty na zadečku:
Foto: Profimedia
- Z plat na vajíčka
Nevyhazujte ani plata na vajíčka. Jejich příhodný tvar se dá skvěle využít, například v nich může vesele růst osev nebo jiné drobné rostlinky. Vajíčkové kalíčky poslouží i na předpěstování sazeniček, než poputují na zahrádku.
Lze z nich také vyrobit velikonoční věnec. Rozstříhejte plato na jednotlivé kalíšky, obarvěte je různými jarními barvami a vytvořte tak květinky, kterými buď doplníte jinou dekoraci nebo je seskládáte do věnce.
Plato je možné rozstříhat na slepičky, tedy tak, aby si každý kalíšek uchoval jeden výčnělek. Z něj se potom stane hlava slepičky, která si nese malované vajíčko.
Vaječné plato také může plnit svůj původní účel, ale ve vylepšené verzi. Co ho pěkně vybarvit, nazdobit a naaranžovat do něj malovaná vajíčka pro koledníky?
- Z papírového sáčku
Na velikonoční tvoření můžete použít také papírové sáčky. Mají tu výhodu, že se na ně snadno maluje a lepí. Můžete tak popustit fantazii a pořádně se na nich "vyřádit".
Inspirujte se například velikonočními králíčky na obrázku:
Foto: Profimedia
- Z krabiček na čaj
Čajové krabičky poslouží jako velikonoční košíčky na vajíčka nebo na výslužku. Také z nich můžete udělat kukaň pro kohoutka, slepičku a kuřátko z ruliček od toaletního papíru nebo do nich naaranžovat pestrobarevné květy z rozstříhaného plata na vajíčka.
- Další papírové nápady
Další možností je výroba závěsných dekorací. Co takhle vystříhat řetězy z barevného papíru a ozdobit jimi okna? Nebo si do oken vyvěsit velikonoční zajíčky z kartonu?
Vynechat bychom neměli ani papírová přáníčka. Stejně jako o Vánocích i o Velikonocích máme ve zvyku rozesílat láskyplná nebo vtipná přání svým blízkým. Co je místo elektronické formy vyrobit hezky postaru z papíru a darovat osobně nebo poslat poštou? Takové přání jistě potěší mnohem víc, a to zejména starší generace.
Tipy na konkrétní přání k Velikonocům v různých formách najdete TADY.
Tvoření z dalších přírodních materiálů
Na závěr se pojďme zamyslet ještě nad přírodními materiály, které si můžete nasbírat na procházce lesem a následně využít při velikonočním tvoření.
Tradičním materiálem, který se využívá v rituálech spojených s jarním obdobím, jsou šnečí ulitky. Zkuste na výletě po nějakých zapátrat. Nebo možná mají vaše děti doma v zásobě? Z vysušených ulit se dělají řetězy, kterými se zdobí bohyně zimy Morana vynášená o Smrtné neděli. Takové řetězy se však budou pěkně vyjímat třeba i na vašem balkóně.
Poohlédněte se také po pěkných kamíncích, na které by šlo malovat, šiškách, větvičkách nebo zajímavých kusech kůry.
Velikonoční tvoření na Pinterestu (omalovánky, šablony)
Velkou spoustu další velikonoční inspirace na tvoření z nejrůznějších materiálů najdete také na Pinterestu. Tématické šablony a omalovánky najdete například TADY.
zdroje:
https://www.ceskevelikonoce.cz/velikonocni-tvoreni/
https://mamadodeste.cz/tipu-na-velikonocni-tvoreni-a-dekorace-pro-deti/
https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/co-vyrobit-z-plat-od-vajicek-venec-housenku-nebo-slepicku-inspirujte-se
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Co dělat s dětmi, když venku prší?
Někdy se dětem v dešti prostě na procházku nebo hřiště nechce a nezachrání vás ani to správné oblečení. Tak co dělat s dětmi, když venku prší?
Malování podle čísel na plátno a podle fotografie ke stažení pro...
Vytvořit si vlastní umělecké dílo 🥇 může dnes úplně každý. Začněte 🎨 malovat podle čísel a probuďte v sobě kreativního ducha. Malujte i podle...
Jak vyrobit sliz za 2 minuty s věcmi, které máte doma
Vyrobte si doma sliz za pár minut a pár korun s potřebami, ✅ které už dost pravděpodobně máte doma. ❤️