NÁVODY
Vlašské ořechy jako symbol plodnosti. Na co všechno jsou dobré?
V redakci se nám rozpoutala ohnivá diskuse nad tím, co zabírá na špinavé ruce od ořechů, když mýdlo selže. Dali jsme hlavy dohromady a vypátrali i odzkoušeli, jakým způsobem se opět dopracovat k čistým rukám. Kromě toho jsme také narazili na spoustu zajímavých informací o vlašských ořechách (viz zdroje v závěru článku), o které se s vámi nesobecky podělíme.
Kdy dozrávají - Jak umýt ruce od ořechů
Co obsahují - Proč je jíst - Zajímavosti
Foto: Pixabay
Už ve starověku vlašské ořechy přestavovaly symbol plodnosti a erotiky. K nám se dostal z jižní nebo západní Evropy díky Karlu IV. Plody i listy mají velké množství příznivých účinků na naše zdraví a společně s kůrou se využívají i v současné farmakologii.
Kdy dozrávají a kdy se sklízejí vlašské ořechy?
Vlašské ořechy dozrávají od září do října a doporučuje se počkat až spadnou samy na zem a jejich zelené oplodí tmavne a přirozeně pukne.
Ořechy se suší přibližně měsíc ideálně při teplotě okolo 25 až 30 °C. S dosušením vlašských ořechů následně pomůže trouba nebo sušička. Uvádí se, že optimálním místem pro skladování je v komoře či v ledničce, kde při vlhkosti 55–65 % vydrží až jeden rok. Mějte na paměti, že vyloupaná jádra by měla být vždy uskladněna v chladu!
Jak umýt ruce od ořechů
Pokud jste si při sběru a loupání ořechu nevzali rukavice, teď nejspíš bojujete s hnědými prsty. Zkuste si vzít na pomoc zelí, ocet, citron či jedlou sodu.
Citron rozpulte, trochu šťávy nakapejte a vetřete do kůže v místech obarvení. Stejná místa pak potírejte půlkami citronu, opláchněte ruce vodou s mýdlem a celý proces několikrát zopakujte.
Šťávu z kysaného zelí nalijte do nádoby a na čtvrt hodiny do ní ponořte ruce. To samé můžete udělat s octem (jablečný, vinný, klasický lihový).
Co se týče jedlé sody, tu smíchejte s prostředkem na nádobí – jedna 1/4 šálku čisticího prostředku. Nanášejte např. zubním kartáčkem na skvrny a krouživými pohyby čistěte.
Co obsahují vlašské ořechy?
Je všeobecně známým faktem, že vlašské ořechy prospívají zdraví. Obsahují omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, řadu vitamínů a minerálních látek blahodárných pro naše zdraví – vitamín B1, B6 a E, kyselina listová, zinek, selen, hořčík a měď.
Ve vlašských ořechách je velký podíl tuku v závislosti na odrůdě a klimatu, obecně však až 65 %. Při skladování za nevhodných teplot tak může docházet ke žluknutí. Ty, které mají vyšší obsah méně stabilních nenasycených mastných kyselin, jsou náchylnější ke kažení.
Proč jíst vlašské ořechy? Od kdy je mohou děti?
Důvodů, proč zařadit vlašské ořechy do našeho jídelníčku je řada. Podle studií oddalují proces stárnutí mozku, snižují riziko srdečních chorob. Jsou také nejlepší potravinou pro prevenci ucpávání cév, protože snižují špatný LDL cholesterol, a především pozitivně ovlivňují lidskou psychiku. Jejich pozitivní vliv je známý v reprodukční oblasti. Některé studie uvádějí, že při denní konzumaci 75 gramů vlašských ořechů se u mužů zlepšila kvalita spermií.
Vlašské ořechy se doporučuje zavést do jídelníčku dětí v době, kdy přecházejí na pevnou stravu a samozřejmě v případě, kdy se u nich neprojevila žádná alergie. Děti je tak mohou konzumovat od devíti měsíců. Doporučuje se však do stravy přidávat postupně a nejlépe pomleté.
Proč černají vlašské ořechy?
Existují tři důvody, proč ořechy černají. Jedním z nich může být bakterióza, která způsobuje, že jádro scvrkne a zčerná. Hnědé skvrny se pak objeví na listech i zelené slupce. Druhým je reakce ořechů na chladné počasí a mrazíky v době květu. Posledním důvodem může být nedostatečné opylení.
Kde rostou vlašské ořechy
Domovinou ořešáku královského (Juglans Regia) jsou balkánské, maloasijské a středoasijské kraje. Do Galie (dnešní Francie) ho přivezli Římané. V 17. století ho pak přivezli do Ameriky Evropané. Ke svému růstu ořešák potřebuje dostatečně provzdušněnou zásaditou půdu a světlo.
Ořešák vlašský se u nás pěstuje v oblastech, kde se průměrná roční teplota pohybuje mezi 8 až 10 °C.
Pokud byste si chtěli vlašské ořechy nasbírat v Praze, řešením jsou pražské sady – Klíčovské sady, Centrální park Hanspaulka, Park Smetanka a ulice Pod Smetankou, U Litovického potoka a obora Hvězda.
Co jste možná o vlašském ořechu nevěděli
- Vídeňský lékárník používal k výrobě vlasové pomády vlašské ořechy
- Chcete zbavit starší vlašské ořechy zbavíte nahořklé chuti? Zalijte je mírně oslazenou vařící vodou a nechte je v této vodě vychladnout
- Legenda praví, že prý už Marie Terezie nařídila, aby na každém dvoře rostl ořešák
- V současné době je známo cca dvacet odrůd ořešáku královského odlišující se od sebe tvarem koruny
- Koupele z ořechů napomáhají redukovat nadměrné pocení nohou, potlačují ekzémy a některé vyrážky
- Z dospělého ořešáku je možné získat ročně okolo padesáti kilogramů ořechů
Zdroj:
- vlastní zkušenosti redaktorů,
- https://www.zahradkarem.cz/cisteni-rukou-od-orechu/,
- https://www.chytre-bydleni.cz/usporne-bydleni/kdy-sklizet-a-jak-uskladnit-vlasske-orechy,
- https://spotrebitele.dtest.cz/clanek-6213/aby-vlasske-orechy-vydrzely,
- https://www.jimejinak.cz/poklad-jmenem-vlasske-orechy/,
- https://www.bety.cz/sex-a-vztahy/clanky/34700/Muzi-konzumujici-vlasske-orechy-jsou-plodnejsi,
- https://czechsight.cz/vlasske-orechy-spojene-se-zlepsenim-zdravi/,
- http://www.agris.cz/clanek/201313,
- https://www.jaktak.cz/jak-zpracovat-vlasske-orechy-tipy.html, Pestrý svět (10.10.2018),
- https://prirodajelek.cz/podivejte-se-co-se-stane-s-vasim-telem-kdyz-kazdy-den-snite-jen-7-vlasskych-orechu/2020/10/29/
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Paleo dieta snadno - jak na zdravý jídelníček
Paleo dieta aneb jak na zdravý jídelníček a zdravou stravu. Nejlepší paleo recepty a kuchařky, diskuze o paleo dietě a názory.
Jak snížit vysoké hodnoty cholesterolu - léky i přírodní cesty
Trápí vás vysoký cholesterol? ❌ Poradíme vám, jaké potraviny vám pomohou jeho hladinu snížit a také jak tomuto trápení účinně předcházet. 🤗
Tipy na posílení snížené imunity – vitamíny i babské rady
🧨Co všechno byste měli dělat pro posílení obranyschopnosti svého organizmu? ✅Pro svou imunitu toho můžete udělat hodně a ❤️ona se vám za to...