NÁVODY
Zatmění Slunce v ČR - jak vzniká a jak jej sledovat
Ve úterý 25. října 2022 půjde z celé České republiky, pokud to počasí dovolí, sledovat částečné zatmění Slunce. Podívejte se, kdy a jak jej nejlépe pozorovat.
Foto: Pxhere
Zatmění Slunce 25. 10. 2022 - kdy a jak ho sledovat v ČR
V úterý 25. října v poledních hodinách bude v České republice po šesti letech možné sledovat částečné zatmění Slunce. K největšímu zakrytí Slunce zajde ve 12:17, kdy Měsíc zastíní téměř polovinu slunečního disku.
Červnové zatmění Slunce bude pozorovatelné z celého území ČR a slibně zatím vypadají i předpovědi počasí, pokud ho ale budete chtít sledovat, nezapomeňte se na to pořádně vybavit. Přímé pozorování Slunce nepřipadá v úvahu a k pozorování sluníčka nestačí ani klasické sluneční brýle z UV filtrem. Aby bylo bezpečné pro náš zrak, je světlo ze Slunce třeba zredukovat na jediné procento. To dokážou třeba speciální papírové brýle z filtrem, které si pořídíte ve hvězdárně, ale také třeba svářečské brýle s hustotou 12-14.
Některé z čerstvě otevřených hvězdáren nabízejí kromě brýlí i vlastní mimořádná pozorování, a kdo nestihne žádnou z nabízených variant, může se podívat i online prostřednictvím planetária iQlandia (pokud to počasí dovolí).
Kdy bude v ČR další zatmění Slunce (2022)
Zatímco úplné zatmění Slunce je (nejen) v Česku velmi vzácná záležitost - na našem území bylo naposled pozorovatelné v roce 1706 a příští šanci nabídne až 7. říjen 2135, těch částečných nás v tomto desetiletí čeká hned několik.
- Částečné zatmění Slunce 25. října 2022
- Částečné zatmění Slunce 29. března 2025
- Úplné zatmění Slunce 12. srpna 2026 (v ČR částečné)
- Úplné zatmění Slunce 2. srpna 2027 (v ČR částečné)
- Částečné zatmění Slunce 12. června 2029
- Prstencové zatmění Slunce 1. června 2030 (v ČR částečné)
Úplné zatmění Slunce v roce 2022 nebude
Jak jsme zmínili, úplné zatmění Slunce je poměrně vzácná záležitost. Naposledy bylo možné pozorovat pouze z Antarktidy v prosinci roku 2021. Další budou moct pozorovat lidé v části Ameriky až v dubnu 2024.
Příští úplná zatmění Slunce:
- 8. 4. 2024 Mexiko, USA, Kanada
- 12. 8. 2026 Grónsko, Island, Španělsko
- 2. 8. 2027 sever Afriky
- 22. 7. 2028 Austrálie, Nový Zéland
- 25. 11. 2030 jih Afriky, Austrálie
*️⃣ Jak vzniká zatmění Slunce?
K zatmění Slunce dojde, když se Měsíc ve fázi novu ocitne na přímce mezi Zemí a Sluncem a pozorovateli ze Země zakryje celý sluneční kotouč nebo jen jeho část.
*️⃣ Co je úplné zatmění Slunce?
K úplnému zatmění Slunce dochází, když se Měsíc díky své poloze vůči Zemi a Slunci jeví ze Země jako větší než sluneční kotouč a zakryje celé Slunce. V takovém případě jsou na obloze na několik minut pozorovatelné i nejjasnější hvězdy a může se i znatelně ochladit. Úplné zatmění Slunce je poměrně vzácný jev a na jednom konkrétním místě na zemi k němu dochází jen asi jednou za 400 let.
*️⃣ Co je prstencové zatmění Slunce?
Při prstencovém zatmění Slunce se Země, Měsíc a Slunce ocitnou na jedné přímce, Měsíc se ale jeví jako menší než Slunce a zakryje díky tomu jen střed slunečního kotouče a okolo něj je vidět svítící prstenec.
*️⃣ Co je částečné zatmění Slunce?
Při částečném zatmění nejsou Země (konkrétní místo na ní), Měsíc a Slunce přesně v jedné přímce a dochází tak jen k částečnému zakrytí slunečního kotouče. Částečné zatmění je vidět z mnohem většího území a některá zatmění jsou ze Země vidět pouze jako částečná. Patří k nim i to říjnové.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Co to je superúplněk a kdy bude další?
V roce 2024 dojde hned dvakrát k astronomickému jevu, kterému se říká superúplněk, a to konkrétně 18. září a 17. října. Pojďte se dozvědět...
Kde a kdy sledovat na obloze kometu Neowise
Kometa C/2020 F3 Neowise je jednou z nejjasnějších komet za posledních 13 let ⭐ Kde ji v červenci můžete pozorovat na české hvězdné obloze?