NÁVODY
Zavařování v myčce nádobí – jednoduchý postup
Chcete letos k zavařování ovoce či zeleniny využít kuchyňskou myčku nádobí? Je to jednoduché a efektivní. Stačí dodržet pár zásad. V článku najdete podrobný postup a důležité rady, aby jste dosáhli co nejlepšího výsledku…
Foto: Profimedia
Zavařování v myčce
Zavařování v myčce je snadná a pohodlná metoda, se kterou vám odpadají jakékoli starosti. Nepotřebujete zavařovací hrnec ani teploměr, stačí sklenice naskládat do myčky, spustit program a můžete si hodit nohy nahoru. Zavařovat v myčce můžete ovoce, zeleninu nebo i houby. Naopak maso se zavařovat v myčce nedoporučuje.
Zavařování v myčce postup
Postup zavařování v myčce je sice poměrně jednoduchý, avšak pro dosažení kýženého výsledku je důležité dodržet několik klíčových kroků.
- Použijte skleněné láhve určené pro zavařování se šroubovacími víčky.
- Sklenice naskládejte do myčky tak, aby se vzájemně nedotýkaly a stály rovně. Ideální jsou 5cm rozestupy. Menší lahve můžete umístit do horního koše, větší do spodního.
- Vyberte program s teplotou mezi 70 °C a 80 °C. Ideální je nejdelší program, který vaše myčka nabízí, obvykle trvá 2–2,5 hodiny.
- Myčku spusťte bez použití jakéhokoliv mycího prostředku.
- Po dokončení programu nechte lahve v myčce ještě 10–15 minut odstát. Poté je opatrně vyjměte a položte víčkem dolů na čistou utěrku.
- Zkontrolujte, zda jsou víčka pevně utažená – z lahví nesmí unikat tekutina. Pokud ano, zavařování se nezdařilo a bude nutné proces opakovat. Nebo okurky včas zkonzumovat.
Do myčky nepřidávejte žádné další nádobí kromě sklenic na zavařování. Pokud si nejste jisti teplotou programu, zvolte raději nižší teplotu a proces v případě potřeby zopakujte.
Tipy na skladování zavařenin
- Zavařeniny skladujte v chladném, tmavém a suchém prostředí. Ideální teplota je mezi 4°C a 10°C a měla by během roku co nejméně kolísat. Vyhněte se skladování v blízkosti zdrojů tepla, jako jsou sporáky, trouby a topení.
- Skladujte zavařeniny ve stoje. Pomůže to zabránit tvorbě plísní.
- Občas sklenice s ovocem, zeleninou a masem otáčejte, aby se obsah uvnitř promíchal a zabránilo se tak usazování na dně.
- Pravidelně kontrolujte skladované zavařeniny, zda nejeví známky zkažení (např. kvašení, plesnivění, vydouvání víček). V případě pochybností raději potravinu zlikvidujte.
Podívejte se, jak zavařovat v troubě
Zavařování v myčce na nádobí – diskuze: Výhody a nevýhody
Hlavními benefity zavařování v myčce jsou jednoduchost a praktičnost. Skutečně se jedná o efektivní způsob zavařování ovoce, zeleniny a hub díky vlhkému a horkému prostředí myčky. Maso v myčce nezavařujte – ke konzervaci potřebuje stálou teplotu 100 stupňů, což myčka neumožní.
Na druhou stranu, samotné zavaření zabere více času než v hrnci, kdy je hotovo do půl hodiny. Také ne každá myčka disponuje programem s vhodnou teplotou pro zavařování.
Vaše zkušenosti můžete napsat do komentářů níže…
Zavařování v myčce okurky / zavařování třešní v myčce
Pokud se chystáte letos zavařit část své úrody, abyste si ji mohli vychutnat i během roku, budou se vám jistě hodit následující recepty.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Samosběr česneku: seznam míst a kontaktů po celé ČR
Česnek je oblíbenou zeleninou, bez které se neobejde téměř žádná domácnost. Podívejte se, kde si ho můžete letos nasbírat a kolik za něj...
Vyrazte na samosběr té nejlepší cibule a navíc ještě ušetřete
Cibule je základem pro naprostou většinu jídel. Kde sehnat skvělou čerstvou cibuli a ještě na ní ušetřit? Dejte šanci samosběrům!
Samosběr meruněk v roce 2024
Meruňková sezóna se kvapem blíží a s ní přichází i mnoho příležitostí k samosběru. Kam na ně vyrazit?