NÁVODY
Zázračné účinky epsomské soli při hubnutí a detoxu organismu
Hořká sůl z anglického města Epsom má celou řadu příznivých účinků na lidské tělo a široké využití najde i na vaší zahradě. Podívejte se, na co všechno se její užívání doporučuje a před čím lékaři naopak varují.
Hubnutí a detox - Pokožka - Vlasy - Zahrada
Foto: Pixabay
Epsomská sůl - co to je a co umí sůl z města Epsom?
Epsomskou sůl lidé využívají k pomoci od nejrůznějších zdravotních neduhů už stovky let. Na prvním místě je třeba říct, že epsomská sůl není nějaký druh klasické kuchyňské soli a má také úplně jiné chemické složení. Epsomská sůl je tvořena především síranem hořečnatým. Pokud budeme chtít být úplně přesní, jde o takzvaný heptahydrát síranu hořečnatého (síran hořečnatý doplněný molekulami vody).
Název epsomská je odvozen od anglického města Epsom, kde se sůl začala těžit už v 17. století. U nás se epsomské soli častěji říká "hořká sůl", a pokud ji budete kupovat v lékárně, můžete si také říct o Magnesium Sulfát
Právě s magnesiem, nebo-li hořčíkem jsou spojené blahodárné účinky epsomské soli. Hořčík je pro lidské tělo nejen zdravý, pro jeho správné fungování je dokonce nezbytný. Ani s příjmem hořčíku by se to ale nemělo přehánět, a proto se doporučuje epsomskou sůl užívat zevně, konkrétně prostřednictvím koupelí. Hořčík z epsomské soli dokáže tělo přijímat i přes pokožku a koupel s příměsí "hořké soli" dokáže zklidnit organismus, odbourat stres a pomoci od bolestí kloubů, páteře nebo hlavy. Epsomská sůl umí ulevit od křečí ve svalech, od otoků nebo zadržování vody v organismu.
Epsomská sůl na hubnutí a detox
Někteří lidé, kteří se zabývají takzvanou alternativní medicínou, doporučují epsomskou sůl také k vnitřnímu užití, například při různých dietách nebo detoxikaci organismu. My vám ale její konzumaci rozhodně nedoporučujeme. Je sice pravda, že samotný síran hořečnatý se v lékařství někdy používá jako projímadlo, buď ale jde o jeho čistou variantu a jeho dávkování doporučuje lékař, nebo se konzumuje prostřednictvím minerálek typu Šaratice, kde je ho jen velmi malé množství. Epsomská sůl oproti tomu může obsahovat různé nežádoucí příměsi a doporučené dávkování pro vnitřní užití budeme zpravidla na obalu hledat marně. Pravidelné vnitřní užívání epsomské soli může vést ke zdravotním problémům a někdy i k trvalému poškození jater.
Epsomská sůl na ekzém a čištění pokožky
Hořčík v epsomské soli má příznivé účinky na pokožku. Pro větší svěžest a čistotu stačí smíchat lžičku soli s pleťovým mýdlem. Čistící efekt má také pleťová maska, kterou namícháte z bílku, nasekaného rajčete, lžičky epsomské soli, lžičky aloe vera gelu a lžičky tymiánového oleje.
Hořká sůl pomáhá také s ekzémy, vyrážkami či plísněmi. V tomhle případě opět stačí obyčejná koupel, někdo ale také doporučuje rozpustit sůl ve vlažné vodě a potírat postižená místa tímto roztokem kouskem bavlněné látky.
Epsomská sůl na vlasy
Síran hořečnatý má blahodárné účinky i na vlasy. Pokud se chcete zbavit problémů s mastnými vlasy, přidejte dvě lžíce soli do šamponu, který obvykle používáte. Se suchými vlasy vám pro změnu pomůže směs tří lžic epsomské soli a tří lžic kondicionéru. Umyjte si nejdřív hlavu klasicky šamponem a prostředek si pak vmasírujte do pokožky hlavy a podélně na celé vlasy. Nechte působit asi dvacet minut a opláchněte.
Epsomská sůl na zahradě
Své využití najde epsomská sůl i na zahradě. V ní obsažený hořčík totiž nedělá dobře jen lidskému tělu, ale také rostlinám. Pomáhá jim při klíčení, při tvorbě chlorofylu a usnadňuje vstřebávání dalších živin.
Z jedné lžíce epsomské soli a čtyř litrů vody vznikne ideální postřik na listy rajčat i dalších plodin. Stejný roztok pomůže i při klíčení rostlin, ale v tomhle případě si dejte pozor, abyste to s jeho dávkováním nepřehnali.
Kromě rajčat si v hořké soli vyloženě libují také papriky nebo růže. Když před jejich výsadbou vysypete na každý metr čtvereční čtvrt šálku epsomské soli a promícháte ji se zemí zhruba do hloubky 15 - 20 centimetrů, nebudete toho rozhodně litovat.
Epsomská sůl pomáhá rostlinám vyrovnat se s takzvaným přesazovacím šokem. Pokud plánujete přesadit rostliny ven, přidejte do výsadbové jámy lžíci epsomské soli. Zvýšíte tím šanci, že se přesazení obejde bez žloutnutí listů a vadnutí.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Účinky pití kávy na naše zdraví
Pro jedny je káva zdravý nápoj a životabudič, pro druhé se jedná o největší zlo. Jak je to s pitím kávy? Která je vhodná a kolik šálků bychom...
Co na kocovinu? Tipy, triky, lék a babské rady
Přehnali jste to s alkoholem a ráno máte pocit, že se nedožijete dalšího dne? 🤕🤕 Poradíme vám, co zabírá na kocovinu, která je velmi nepříjemná!