POLITIKA
Jaké jsou aktuální podmínky získání a držení zbrojního průkazu?
Po prosincové střelbě na FF UK v Praze zvažují politici zavedení úprav nového zákona o zbraních a střelivu, který má vejít v platnost v roce 2026. Jeho cílem je zajištění větší bezpečnosti v Česku. Jak je to se zbrojním průkazem v současnosti a jaké změny má návrh zákona přinést?
Podmínky držení zbraně – Nový zákon: změny
Zbrojní průkaz: skupiny – Zbrojní průkaz: cena
Získání zbrojního průkazu
Foto: Pixabay
Zbrojní průkaz 2024 – Kdo může zbraň držet?
Zbrojní průkaz (povolení k vlastnictví a držení zbraní) si může v současnosti zřídit každý, kdo splňuje tyto podmínky:
- má trvalý pobyt na území České republiky,
- dosahuje předepsaného věku (liší se podle skupin zbrojního průkazu),
- je způsobilý k právním úkonům,
- má zdravotní a odbornou způsobilost,
- je trestně bezúhonný a spolehlivý (policie si ověřuje sama).
Nový zákon o zbraních a střelivu – povinné psychotesty a další úpravy
Nový zákon o zbraních a střelivu (platný od roku 2026) má zpřísnit pravidla pro legální získání a držení zbraní. Mělo by se tak eliminovat riziko jejich obstarání psychicky nemocnými lidmi. Politici a odborníci se jím zabývají už od roku 2018. V roce 2019 se jednání přerušila kvůli pandemii. V roce 2022 prošel zákon prvním a druhým čtením ve Sněmovně. Po tragické střelbě na Filozofické fakultě UK ze dne 21. prosince 2023 však politici začali opět řešit, zda návrh zákona ještě neupravit. Níže se podívejte, o jaké části se jedná.
Povinné psychotesty
Jak jsme již uvedli výše, v současnosti stačí žadateli projít běžnou zdravotní prohlídkou a získat tak od svého ošetřujícího lékaře potvrzení o způsobilosti k držení zbraní. Potvrzení obdrží na 10 let (nový zákon lhůtu zkracuje na 5 let). Psychologické vyšetření absolvuje pouze v případě, kdy má lékař pochybnosti o jeho zdraví nebo se jeho zdravotní stav v průběhu držení průkazu zhoršil.
Povinné psychotesty jsou po střelbě v Praze jednou ze změn, nad kterou poslanci uvažují. Někteří jsou však spíše proti jejich zavedení. Obávají se zahlcení systému a také zhoršení psychologické péče. Při tak velkém množství (63 tisíc vyšetření za rok) by docházelo k jejich formálnosti.
Možnou alternativou je testování prvožadatelů o zbrojní průkaz. To by však mělo probíhat důkladněji než formou testů (například vícehodinovým klinickým vyšetřením nebo rozhovorem).
V současnosti jsou běžnou praxí v různých evropských zemích (Slovensko, Španělsko, Rakousko). Na Slovensku však podle Zuzany Hrabovské, mluvčí policejního prezidia slovenského ministerstva vnitra nedošlo po zavedení povinných psychotestů ke snížení kvality péče. Není však ani jasné, zda tento krok ovlivnil počet vydaných zbrojních průkazů.
Oznamování podezřelých nákupů zbraní
Podle nového zákona by měl každý oprávněný podnikatel v oboru veškeré podezřelé převody zbraní nebo střeliva hlásit policii. V zákonu však už není přesně specifikováno, co pojem „podezřelý nákup“ znamená.
Milena Bačkovská z odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra však vysvětluje, že by obchodník se zbraněmi měl hlásit všechny nákupy, které se nějakým způsobem vymykají jeho běžné praxi (neobvyklé množství, frekvence nákupů apod.). Podezřelé nákupy však mohou prodejci zbraní hlásit už od 4. ledna, a to pomocí tzv. „červené dlaždice“ – tlačítku v registru zbraní a střeliva.
Jednodušší registrace zbraní
Držitelům zbraní se má díky novému zákonu usnadnit jejich registrace. V současnosti musejí s oznámením o nabytí zbraně na policii v místě trvalého bydliště do 10 dnů. Nově by měli mít tuto možnost na příslušném útvaru policie kdekoliv v ČR. Jakékoliv zneužití této výhody nebude podle Bačkovské možné díky Centrálnímu registru zbraní, ke kterému mají přístup všechny útvary Policie ČR.
Přístup k registru zbraní lékařům
O držení zbraní pacienty budou nově vědět i jejich lékaři. Přístup do registru zbraní získají od Policie ČR. Veškeré informace o pacientech však budou zabezpečené a samozřejmostí bude také ochrana dat a osobních údajů.
V novém zákonu o zbraních a střelivu ale není specifikováno, jaké pacienty mají prověřovat a jak často. Podle Předsedkyně Psychiatrické společnosti Simony Papežové by se nemělo z důvodu kvality terapeutické péče jednat o plošné lustrace, ale prověřování pouze některých jedinců.
Chybějící informace
Problém je také v nedostatečné informovanosti praktických lékařů o zdravotním stavu pacientů. Ti mnohokrát nevědí, že se léčí u psychiatra. Ten je sice ze zákona (stejně jako všichni ambulantní specialisté) povinen předat zprávu o poskytnutých zdravotních službách praktickému lékaři průkazným způsobem, v praxi tuto povinnost však ne každý dodržuje.
Pokud je pacient vážně nemocný, může mít toto zanedbání fatální následky. Celé situaci nepomáhá ani fakt, že takový lékař není za svou nečinnost sankciován. Předávání zpráv mezi lékaři sice není předmětem nového zákona, ministerstvo vnitra ho však považuje za prioritu a plánuje se jím zabývat.
Zbrojní průkaz: skupiny – K jakým účelům si můžete zbraň pořídit?
Zbrojní průkaz vám vystaví podle účelu užívání a typu zbraní a střeliva. V současnosti existuje pět skupin:
- skupina A: pro sběratelské účely – od 21 let,
- skupina B: pro sportovní účely – od 18 let,
- skupina C: pro lovecké účely – od 18 let,
- skupina D: pro výkon zaměstnání nebo povolání – od 21 let,
- skupina E: pro ochranu zdraví, života nebo majetku – od 21 let.
Věková hranice se však snižuje, pokud je žadatel skupiny B členem sportovní organizace zabývající se střelbou, může zbrojní průkaz této skupiny získat už v 15 letech. Skupinu C může získat také student ve věku 16 let, který dochází nebo docházel do školy, ve které je v osnovách zahrnuta výuka myslivosti. Student ve věku 18 let může získat skupinu D, pokud v jeho škole probíhá výuka puškařského oboru, případně střeliva.
Cena zbrojního průkazu: 2024 – Kolik korun celkem zaplatíte?
Pokud přemýšlíte o zbrojním průkazu, počítejte, že vás jeho pořízení vyjde v roce 2024 přibližně na 1 700 až 10 400 korun. Podívejte se níže do tabulky na jednotlivé poplatky. Cena se liší v závislosti na počtu skupin, místu výkonu zkoušky, ale i dalších faktorech.
Zbrojní průkaz: cena v roce 2024 | |
Přihláška ke zkoušce | 100 Kč |
Žádost o vydání zbrojního průkazu (za skupinu) | 700 Kč |
Posudek o zdravotní způsobilosti | 300 až 1 000 Kč |
Psychotesty (pouze v případě žádosti lékaře) | cca 2 500 až 3 000 Kč |
Odměna komisaři za zkoušku | 600 Kč |
Přípravný střelecký kurz (nepovinný) | 3 000 Kč |
Poplatek za střelnici (zbraně, střelivo,…) | 1 00 až 2 000 Kč |
Jak získat zbrojní průkaz?
Přečtěte si, jaké kroky vás v procesu získání zbrojního průkazu čekají.
Přihláška ke zkoušce z odborné způsobilosti
Splňujete-li všechny podmínky pro získání zbrojního průkazu, musíte se následně přihlásit ke zkoušce odborné způsobilosti na Odboru pro zbraně a bezpečnostní materiál na příslušném útvaru Policie ČR podle místa vašeho trvalého bydliště.
Posudek o zdravotní způsobilosti
Dalším krokem k získání zbrojního průkazu je splnění zdravotní způsobilosti. Zajděte si ke svému ošetřujícímu lékaři a požádejte ho o zdravotní prohlídku. Na jejím základě vám vydá posudek o zdravotní způsobilosti, který poté předáte útvaru Policie ČR v místě trvalého bydliště. Pokud váš lékař uzná za vhodné, může vás poslat také na již zmiňované psychotesty a posudek vám vydá až na základě jejich úspěšného absolvování.
Zkouška z odborné způsobilosti
Poté můžete vykonat zkoušku odborné způsobilosti. Ta se skládá z teoretické a praktické části. Test (u skupiny E je nejtěžší) zahrnuje několik otázek, vždy s jednou správnou odpovědí. Během praktické části budete muset předvést bezpečnou manipulaci se zbraní a střelbu na cíl. Pokud nemáte se střelbou zkušenosti, výrazně se doporučuje profesionální výcvik. Místo výkonu zkoušky vám určí příslušný útvar Policie ČR podle trvalého bydliště.
V případě neúspěchu u teoretické části zkoušky se můžete přihlásit k opravě až po třech měsících od prvního pokusu, u praktické části zkoušky máte nárok na jeden opravný termín v období 15 dní až dvou měsíců od neúspěšné pokusu.
Tip: Aktualne.cz připravilo kvíz, který je založený na skutečných otázkách ministerstva vnitra. Své znalosti můžete otestovat ZDE.
Pokud u zkoušky uspějete, zajdete s platným posudkem o zdravotní způsobilosti (platí do tří měsíců od jejího vykonání), potvrzením o odborné způsobilosti a fotografií na policii v místě trvalého bydliště, kde si zažádáte o vydání zbrojního průkazu. Připravte se, že na něj budete čekat týden až měsíc.
Tip na závěr: Nezapomeňte, že na policii se platí pomocí kolků, které zakoupíte na poště.
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - informace zde.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Moje datová schránka vstup přihlášení jménem a heslem
Podívejte se na všechny způsoby, jak se můžete přihlásit do své datové schránky, jak vyhledávat ostatní uživatele datových schránek, a kolik...
Vláda České republiky - jak vzniká, kdo ji jmenuje a její...
Podívejte se, jak vzniká vláda České republiky 📌 kdo ji jmenuje, jak podává demisi, jaké jsou její pravomoci a kdo jsou její současní členové.
Zjistěte vše o celní správě - co má na starosti a jak se stát...
Většina z nás se s celními orgány setká zejména při kontrole balíků nebo dálniční známky. Jaké jsou ale všechny pravomoci Celního úřadu ČR a jak...