POLITIKA
Kdo přebírá pravomoci prezidenta, když nemůže vykonávat funkci
Jaké aktuálně existují zprávy o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana a kdo by přebral jeho pravomoci, pokud by nebyl schopen vykonávat úřad?
Foto: ČTK, Deml Ondřej
Jaký je skutečný zdravotní stav prezidenta Zemana?
Kolem zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana se zejména po jeho převozu do nemocnice těsně po parlamentních volbách vyrojila celá řada spekulací. Těm nahrává i skutečnost, že prezidentská kancelář o prezidentově stavu informuje jen velmi "úsporně" a odvolává se při tom na právo na soukromí.
Podle zdrojů Deníku N trpí Miloš Zeman jaterní encafalopatií, což je komplikace vyvolaná akutním nebo dlouhodobým selháním jater. Projevuje se i různými psychickými a neurologickými příznaky. Toxické látky, které nemocná játra nezvládají filtrovat, způsobují poruchy spánku, dezorientovanost či zmatení.
O problémech s játry se mluvilo už při Zemanově hospitalizaci v září a potvrdil je i bývalý prezident Václav Klaus, který se shodou okolností léčil v Ústřední vojenské nemocnici ve stejnou dobu. Zatímco mluvčí prezidenta Ovčáček tvrdil, že šlo o rekondiční pobyt, důvěryhodné zdroje mluvily o tom, že prezidentu Zemanovi lékaři odsávali vodu z břišní dutiny. Takzvaný ascites často způsobuje právě onemocnění jater.
Ředitel nemocnice Zavoral: Zeman není schopen pracovat
Když prezidentská kancelář neodpověděla na oficiální dotaz ohledně prezidentova stavu ani Senátu, obrátili se senátoři přímo na ředitele Ústřední vojenské nemocnice a Zemanova ošetřující nemocnice Miroslava Zavorala. Obecné odpovědi představilo vedení Senátu na tiskové konferenci 18. října. Vyplývá z nich, že Miloš Zeman v současnosti není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti a je málo pravděpodobné, že se to změní v následujících týdnech. Dlouhodobá prognóza je podle ÚVN krajně nejistá.
Kdo přebírá pravomoci, když prezident umírá nebo odstoupí
V případě prezidentova odstoupení, úmrtí nebo dočasné neschopnosti vykonávat funkci, přebírají většinu jeho pravomocí předseda Vlády a předseda Poslanecké sněmovny. Pokud prezident abdikuje nebo zemře, musí se do 90 dnů konat nové volby prezidenta a vyhlásit je musí předseda Senátu do deseti dnů od uvolnění funkce.
V případě dočasné neschopnosti vykonávat funkci ze zdravotních důvodů si prezident po uzdravení opět přebere funkce zpět. Podle článku 66 Ústavy ČR se na prezidentově neschopnosti vykonávat úřad musí shodnout nadpoloviční většinou Poslanecká sněmovna i Senát.
Kontrasignované pravomoci prezidenta - přebírá předseda Vlády
- Zastupování státu navenek
- Vrchní velitel ozbrojených sil
- Jmenování soudců
- Vyhlašování amnestie
- Jmenování
Nekontrasignované pravomoci - přebírá předseda Poslanecké sněmovny
- Jmenování premiéra a vlády
- Jmenování soudců Ústavního soudu a členů bankovní rady ČNB
- Rozpuštění sněmovny
- Vracení zákonů Poslanecké sněmovně
Předseda Senátu přebírá
- Vyhlašování sněmovních a prezidentských voleb
- Převzal by funkce za předsedu Poslanecké sněmovny, pokud by sněmovna byla v době odstoupení prezidenta rozpuštěná.
Článek 66 Ústavy České republiky o přechodu pravomocí prezidentaUvolní-li se úřad prezidenta republiky a nový prezident republiky ještě není zvolen nebo nesložil slib, rovněž nemůže-li prezident republiky svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat a usnese-li se na tom Poslanecká sněmovna a Senát, přísluší výkon funkcí podle čl. 63 odst. 1 písm. a) až e) a h) až k) a čl. 63 odst. 2 předsedovi vlády. Předsedovi Poslanecké sněmovny přísluší v době, kdy předseda vlády vykonává vymezené funkce prezidenta republiky, výkon funkcí prezidenta republiky podle čl. 62 písm. a) až e) a k) a dále čl. 63 odst. 1 písm. f), jde-li o vyhlášení voleb do Senátu; uvolní-li se úřad prezidenta republiky v době, kdy je Poslanecká sněmovna rozpuštěna, přísluší výkon těchto funkcí předsedovi Senátu, kterému též přísluší v době, kdy předseda vlády vykonává vymezené funkce prezidenta republiky, výkon funkce prezidenta republiky podle čl. 63 odst. 1 písm. f), jde-li o vyhlášení voleb do Poslanecké sněmovny. |
Kandidáti na prezidenta 2023
Kandidaturu v příštích prezidentských volbách, které by se ve standardním termínu měly konat na začátku roku 2023 už oficiálně oznámilo několik osobností včetně neúspěšných kandidátů z voleb v roce 2018 Pavla Fischera a Marka Hilšera. Na příštího prezidenta kandiduje také generál Petr Pavel, Jaromír Soukup a čím dál častěji se mluví také o možné kandidatuře Andreje Babiše. Více o prezidentských kandidátech si přečtěte tady.
Volební období prezidenta Zemana
- 8. března 2013 - 8. března 2018
- 8. března 2018 - 8. března 2023
Miloš Zeman - podpis
Zdroj: Wikipedie
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - informace zde.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Průběžné i konečné výsledky Parlamentních voleb v ČR
Zajímají vás výsledky Parlamentních voleb 2021 v České republice? 🤩 V tomto článku je najdete – aktuálně a přehledně. Kdo vyhraje a získá...
Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana 2022
Podívejte se, kdy bude Vánoční poselství prezidenta republiky Miloše Zemana, a také na záznamy všech předchozích projevů.