Mne se nelíbí, je to zelené, tyhle zvyky mi nepřijdou pěkné, pochází to z Irska, tak proč to tam nezustane.
RECENZE
Z čeho se vyrábí zelené pivo a jak chutná + kde ho čepují
Ačkoliv původ zeleného piva není jasný, v dnešní době se pije o svátku svatého Patrika (17. března) i na Zelený čtvrtek. Pokud se chystáte takto svátky oslavit, přečtěte si, kde se zelené pivo čepuje a jaké má složení.
Proč se vaří zelené pivo?
Jak chutná? – Složení: z čeho je? – A čím se barví?
Kam na zelené pivo?
Praha – Brno – Ostrava a další města
Foto: Pixabay
Zelené pivo: 2024
Zelené pivo je spojeno se svátkem svatého Patrika, patrona Irska, který má své místo v kalendáři 17. března. Navíc je to období jara a Velikonoc, což si se zelenou barvou vůbec neodporuje.
Původně se sice slavilo tak, že se šlo do kostela a hospody byly zavřené, ale asi to nestačilo. A tak se k tradičnímu znaku tohoto dne - zelenému trojlístku (Otec, Syn a Duch svatý) – přidalo i pití zeleného piva. Marketingově to byl skvělý tah, protože se svátek rozšířil napříč kontinenty a i Češi se na něj těší.
Proč se vaří zelené pivo
Zelené pivo na někoho může působit lehce nevábně nebo minimálně umělým dojmem. Ve skutečnosti je to ovšem delikatesa, která se stala výzvou téměř pro všechny pivní značky. Jde sice o klasickou podobu piva, ale grál má ten, kdo je schopný jasnou zelenou barvu dosáhnout přírodními barvivy.
Na klasických barvivech totiž v minulosti pohořel třeba i Heineken. Některé pivovary se zeleného piva hrdě zříkají s tím, že pivo kazit nebudou. Ale přírodně barvené pivo získá i lehce bylinnou příchuť, což zase někoho lákat může a nemusí.
A proč se zelené pivo vlastně vaří? Jeho výroba se pojí s obdobím Velikonoc a Zeleným čtvrtkem. Připomínáme si poslední večeři Ježíše Krista s učedníky a jeho modlitbu.
Z tohoto důvodu je čtvrtek před Velkým pátkem pietním dnem křesťanských věřících. V německých zemích se ujalo jeho označení “Greindonnerstag”, což v překladu znamená lkavý “čtvrtek“. Během dalších časů se název dne zkomolil na “Gründonnerstag” tedy Zelený čtvrtek. A tak ho známe už i u nás.
Jak chutná zelené pivo?
Zelené pivo chutná téměř stejně jako ostatní piva, ale je většinou silnější. Na chuti nic moc nepoznáte zvláště, pokud je barvené potravinářskými barvivy. Pokud si vychutnáte klenot lepších pivních značek, čekejte mírnou příchuť bylinek. K barvení totiž používají třeba kopřivu. Zelené pivo během roku spíš neseženete. Je to limitní edice, kterou restaurace a hospody nabízejí vždy s příchodem jara.
Z čeho je a jak se vyrábí zelené pivo? Známe složení zeleného piva
Základ zeleného piva tvoří:
- klasické oblíbené pivo,
- kvalitní voda,
- chmel,
- ječný slad.
Ve fázi varu se receptura obohacuje o výluh ze zelených bylinek. Díky tomuto likéru, nebo sirupu získá nápoj nazelenalou barvu a mírně nahořklou chuť. Výsledkem 8denního spodního kvašení s rozšířením receptu o bylinky, má pivo zelené většinou větší množství alkoholu než pivo klasické. A tak je dobré na to při objednávání dalšího půllitru myslet.
Tento výrobní postup však není přesný. Recepty si pivovary bedlivě hlídají. Kromě tradičních receptur však také s barvením piva experimentují, aby tak získali náskok před ostatními značkami.
Velikonoční zelené pivo – recept na doma
Velikonoce jsou časem návštěv. Chcete své příbuzné a známé překvapit? Není nic jednoduššího než si domácí zelené pivo během chvilky připravit.
Recept na zelené pivo - ingredience |
|
Recept na zelené pivo - postup přípravy |
|
Hodnocení receptu na zelené pivo: 8/10
- Plusy: příprava v rámci minut, pozvedne zábavu s přáteli
- Mínusy: místo modrého barviva by přece jen byly lepší bylinky
Čím se barví zelené pivo?
S tím, jak roste oblíbenost zeleného piva, se sládci rozdělili do dvou táborů. Základním sporným bodem je zda pivo barvit, či nebarvit. Pokusy zákazníky ošálit použitím potravinářského barviva sice přinesly jasnou jiskřivou barvu, ale také pachuť umělosti.
Někteří to po této zkušenosti vzdali, jiní se pustili do vyvíjení receptur zeleného piva, které sice nikdy nebude mít tak jasnou barvu, ale bude mít přidanou hodnotu v podobě bylinných likérů a bohatší chuti. Tyto pivovary své konkrétní recepty na zelené pivo tají, pracují ovšem většinou s ryze přírodními složkami ve formě bylin.
Bylinky:
- Kopřiva dvoudomá
- Máta peprná
- Mix mařinky a meduňky (typické pro Irsko)
- Zelený ječmen
Barviva:
- Chlorofyl – pivo má spíše brčálově zelenou barvu
- Barvivo E133 – brilantní modř
Neonově zelená barva se v nejoblíbenějším českém nápoji dosahuje právě pomocí brilantní modré barvy E133. Tato barva se vyrábí z uhelného dehtu. Z větších pivovarů uvařily zelené várky s přídavkem modrého barviva například Primátor, Starobrno nebo třeba Chotěboř.
V některých minipivovarech naopak preferovali využití přírodních surovin. Taková piva mají brčálově tmavší zelenou barvu. Tento odstín však pro lidské oko zase není tak lákavý. V tomto případě je však lepší myslet na své zdraví, než na to, jakou má pivo barvu.
Kam na zelené pivo – seznam hospod a restaurací, kde točí zelené pivo
Ptáte se, kde čepují zelené pivo? Zelený mok býval dříve privilegiem Starobrna, Bernadru nebo pivovaru Lobkowicz. Ale protože na vavřínech neusnuli ani malé rodinné pivovary, se svými vymazlenými recepturami jim úspěšně šlapou na paty. Češi mají rádi pivo a pivařské novinky rozhodně neodmítají.
I letos milovníci piva tradičně vítají Velikonoce půllitrem zeleného moku. Pokud nemáte svou hospodu, kde ví, že židle vpravo u okna je vaše a nikdo jiný tam nesmí, podívejte se, kam na zelené pivo v Praze, Brně a dalších městech. Pomoci vám mohou i weby:
- zelenepivo.cz,
- pivnidenicek.cz,
- pivnici.cz.
Kam na zelené pivo v Praze – 2024
Zelené pivo se většinou začíná prodávat na Zelený čtvrtek (28. 3. 2024) a v prodeji je jen pár dní (do doby než dojdou zásoby). Někde se se zeleným pivem můžete setkat už na Den svatého Patrika (17. 3.). V Praze je řada hospod, kde vám zelené pivo přinesou. Vy se jen rozhodněte, na jaký typ hospody máte zrovna náladu.
Starobrno – zelené pivo v Praze
Interaktivní mapa nabízí několik pražských hospod, restaurací a kaváren, kde si na zeleném pivu můžete pochutnat. Podrobný rozpis pražských hospod najdete i na webu pivnidenicek.cz.
Kam na zelené pivo v Brně – 2024
Dalo by se říct, že Starobrno vede a to hlavně v Brně. Někomu je po chuti, jinému ne, ale rostoucí čísla odbytu hovoří jasně. Zelené Starobrno si v moravské metropoli můžete dát v několika hospodách. Konkrétní restaurace pak naleznete na webových stránkách zeleného piva.
Zelené pivo – Ostrava
Pokud hledáte zelené pivo v Ostravě, pomůže vám opět web Pivní deníček, kde si vyfiltrujete Moravskoslezký kraj, Ostravu a značku piva. Pokud váš oblíbený pivovar zelené pivo nabízí, najdete ho a s ním i hospody, kde se bude točit.
Zelené pivo – Olomouc
V Olomouci si na zelené pivo můžete zajít na náměstí, kde najdete hospůdky, které by měly nabízet zelené pivo ze soukromých pivovarů, tak jen mějte oči otevřené a sledujte nabídkové tabule.
Zelené pivo – Třebíč
Třebíč je známá svým podnikem Centrum Lihovar. V rámci něj můžete navštívit restauraci, Podklášterní pivovar Urban i expozici aut značky Jaguar. Pivovar v minulosti zelené pivo Urban nabízel. Zda tomu tak bude i letos, je otázka přímo na sládka. Zkusit to můžete také v baru Lucky´s.
Zelené pivo – Vyškov
Na zelené pivo jste si v minulých letech mohli ve Vyškově zajít do Radniční vinárny. Zkusit můžete také další podniky, kde vám zřejmě načepují Starobrno, na Blansku zase Velikonoční Krasličák.
Zelené pivo – Jihlava
Atlas Piv nám napovídá, že zelené pivo Velikonoční Krasličák pod skupinou Pivovary Lobkowicz vzniká právě v Jihlavě a to konkrétně v pivovaru Ježek. Toto zelené pivo je dobarvováno výše zmíněným barvivem E133, takže rozhodnutí, zda si na pivo zajít nebo ne, je na každém.
Zelené pivo – Hradec Králové (PET láhev, KEG sud)
V Hradci zkuste své štěstí ve vyhlášeném měšťanském pivovaru – Hradecký Klenot. Pochutnáte si na nefiltrovaném Klenotu ve velikonočním provedení. Pivo zde barví zdravě – chlorofylem a můžete si ho koupit v litrové lahvi nebo v sedmičce. Pokud máte větší splávek, pořiďte si rovnou 15, 30, nebo 50 litrový sud.
Zelené pivo – Znojmo
I přestože je Znojmo známé spíše díky svým vinicím, zelené pivo byste tady měli dostat také. Zkuste to v pivnici U Šneka a zeptejte se tam na zelené Starobrno. Zajít můžete také do klubu Gogo, Café Paris nebo do restaurace U Obří hlavy a poručit si místo zlatavého moku ten zelený.
Zelené pivo – Plzeň: 2024
Na zelené pivo jste mohli narazit v minulých letech v Pivotéce Pivovarského muzea v Plzni. Točila se tam Velikonoční třináctka z pivovaru Permon a Hody hody doprovody z rodinného pivovaru Zichovec. Velikonoční speciály jsou v Plzni každoročním hitem, neměly by tedy chybět v nabídce ani letos.
Zelené pivo: 2024 – prodej
Ptáte se, kde koupit zelené pivo? Lidl čas od času naslouchá tradicím nebo zavádí speciální týdny dle zahraničních kuchyní. Zda vás i letos překvapí zeleným pivem, se dočtete už brzy v akčním letáku.
Zelené pivo – Velikonoce: 2024
Podívejte se, jaké další pivovary letos vaří na Velikonoce zelené pivo.
Zelené pivo – Velikonoce: 2024 | |
Pivovar | Značka |
Regent | Třeboňská Chlorella |
Moravia | Zelené 11° |
Rohozenec | Velikonoční 11° |
Krakonoš | Velikonoční silné pivo 14° |
Chodovar | Mr. Albi Velikonoční speciál |
Lidl zelené pivo lahvové – Argus
Lidl má v nabídce pivo značky Argus a to v různých variantách – od černého, přes polotmavé až po světlý ležák. V minulých letech prodával zelené pivo Zlatá koruna a anglický mok Harherwood The Green Gecko, který měl 13 stupňů.
Sud zeleného piva nebo zelené pivo v pet lahvi?
Pokud se vám nechce do hospody, udělejte si pohodu na zahradě, na balkoně nebo jen tak na gauči. A objednejte si zelené pivo lahvové nebo rovnou celý sud v některém z e-shopů (například domaci-pivoteka.cz).
Kdo vyrábí zelené pivo?
Zelené pivo může vyrábět každý, kdo vyrábí pivo klasické. V České republice je však jeho největším producentem Starobrno. Klasické pivo se dobarví barvivem nebo lépe bylinkami a velikonoční speciál je na světě. Mezi další značky zeleného piva patří například skupina:
- Lobkowicz,
- Litovel,
- Bernard,
- Heineken.
Starobrno (Heineken) zelené pivo
Starobrno odvedlo na svém marketingu pořádný kus práce a zelenému pivu udělalo vlastní web. S mapou všech hospod, kde si jaro můžete pozelenu užít. Jak zní adresa? Jednoduše: www.zelenepivo.cz.
Zelená piva v minulosti zaujala i Českou potravinářskou inspekci. V roce 2012 například pivovar Heineken klamal své zákazníky tím, že nabízel zelené pivo, které označoval jako bylinné. Výrazně zelené barvy však pivo dosáhlo pomocí modrého barviva.
Zelené pivo Lobkowicz (Černá Hora), Krasličák
Čtrnáctka Lobkowicz alias Zelený Krasličák je typický svou silou (14 stupňů) mírně nasládlou chutí, jemnou hořkostí a neoddiskutovatelnou plností. Jeho autorem je Černá hora, která spadá pod Lobkowicz.
Zelené pivo Litovel
Litovel oslavuje zeleným pivem jak svátek sv. Patrika, tak velikonoční svátky jara. Toto zelené pivo je barvené bylinkami, složení je tajné, ale v chutí můžete cítit i pomeranče a citróny. Obsah alkoholu v této sezónní limitce je 4,6 %.
Primátor zelené pivo – Jarní pivo
Primátorské Jarní pivo v podobě spodně kvašeného ležáku s výraznou zlatozelenou barvou si užijete už ode dne sv. Patrika, přes Velikonoce a až do okamžiku, kdy se zásoby dopijí. Pivo je barveno přírodně – mladým zeleným ječmenem. Objednáte ho na webu: www.pivnimajak.cz.
Mohlo by vás ještě zajímat: |
Komentáře
Zlínský Švec... ševcův zelenáč E133...
Minipivovar Žíznivý dromedár v Ostravě ho mít bude. Tak bych Ostravu moc nezhazoval. Jinak autor dostane po pysčisku.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Vratné PET lahve a plechovky v Lidlu a Kauflandu
Česká republika se pomalu, ale jistě blíží k povinnému zálohování PET lahví a plechovek od nápojů. V rámci pilotních projektů se tyto obaly dají...
Velikonoční prázdniny: Datum, svátky, zvyky a tradice (2024)
Podívejte se, kdy si velikonoční prázdniny užijete letos, k čemu se svátky vlastně vztahují a jaké jsou nejčastější lidové zvyky a tradice ✔️
Otevírací doba 5.7. a 6.7.: budou otevřené obchody?
V letním měsíci červenec máme 2 státní svátky ✅ – konkrétně se jedná o 5. červenec a 6. červenec. Zajímá vás, jak budou mít v tyto dny otevřeny...