RECEPTY
Česko země knedlíků – něco z české kuchyně, z historie i ze světa
Knedlíky jsou jedním z nejzákladnějších a nejtradičnějších elementů české kuchyně. Objevují se i u našich sousedů v Německu, Rakousku nebo Polsku, na ty naše však nedáme dopustit. Umíme je přípravit na sto různých způsobů ať už jako přílohu k masu s omáčkou nebo jako dominantu talíře. Je tedy Česko tou pravou zemí knedlíkovou? V tomto článku se dozvíte, odkud se vzaly knedlíky, jak to s nimi vypadá ve světě, na jaké způsoby je můžete připravit a čeho se při jejich přípravě vyvarovat. Na závěr jsme pro vás přichystali recept na babiččiny nadýchané kynuté knedlíky plněné borůvkami.
Foto: Profimedia
Kdo vymyslel knedlíky? A co bylo první – houskové, bramborové nebo tvarohové?
Knedlíková tradice má kořeny v dávném středověku. Tehdy se tímto slovem označovaly masové kuličky smažené na sádle. Používalo se pro ně německé slovo "knödl", z nějž také český "knedlík" pochází. Historie tedy poukazuje na prapůvod v německé kuchyni, což čeští jedlíci hrdí na poklady národní kuchyně slyší jen neradi. Na otázku, co bylo první, zda knedlíky houskové, bramborové nebo tvarohové, tedy příchází velmi překvapivá odpověď, a to: ani jedno, první knedlíky byly čistě masové.
Až mnohem později se do nich začala přidávat mouka, která postupně převážila obsah masa. V 19. století už se knedlíky obvykle připravovaly bez masa, stále se však jednalo o smažené hrudky, které byly chápány jako hlavní pokrm. V té době začaly hospodyně experimentovat s různými náplněmi i s těstem, které úspěšně zaměňovaly za bramborové.
Dnešní české knedlíky, které se vaří ve vodě jako podlouhlé válečky těsta, jsou vlastně takovým prapodivným kompromisem mezi tradičními knedlíky a chlebem. Podle příběhu z lidové slovesnosti ho prý vymyslela hospodyně, které spadla pec, a tak místo v ní zkusila zadělané těsto uvařit ve vodě.
"Dumplings" aneb knedlíky ve světě, reakce cizinců
Přestože pro nás patří mezi ty nejběžnější a celkově nejoblíbenější pokrmy, cizinci z různých koutů světa, kteří dostanou šanci ochutnat tento národní poklad, naše pocity často nesdílí. Náš způsob "přípravy chleba ve vodě" pro ně bývá šokující a výsledek poněkud nevábný. A co teprve knedlíky nasladko plněné ovocem! Moje kamarádka z labužnické Itálie něco takového označila za donebevolající nesmysl a razantně odmítla jejich ochutnávku.
Pro zajímavost se můžete podívat, jaké byly reakce cizinců při ochutnávce tvarohových knedlíků s ovocem. Jak se tvářili na klasické knedlíky s uzeným, se můžete podívat TADY. A co říkali na chlupaté knedlíky?
Když však nahlédneme pod pokličku různým kuchyním světa, zjistíme, že knedlíky, respektive něco, co se skrývá pod vágním označením "dumplings", jsou obvyklou pochutinou i mimo střední Evropu. Například na východě Evropy připravují slané pelmeně z nudlového těsta a vareniky se sladkou ovocnou náplní nebo se slanou z brambor, hub nebo cibule. Knedlíčky najdeme také v asijské kuchyni. Skvěle chutnají třeba čínské knedlíčky plněné masem připravované v páře nebo japonské knedlíčky "gyoza" plněné mletým vepřovým, houbami nebo zelím.
Knedlíky z houskového, bramborového nebo tvarohového těsta
V české kuchyni se knedlíky připravují nejčastěji ze tří druhů těsta, a to z houskového, bramborového a tvarohového. Jak je patrné z názvu, liší se hlavní ingrediencí, zároveň však také způsobem přípravy i výslednou podobou.
Houskové knedlíky se většinou podávají krájené na plátky s omáčkou a masem. Typickým příkladem je svíčková omáčka s houskovým knedlíkem nebo staré dobré knedlo vepřo zelo. Hodí se k nim také kuře na paprice, rajská omáčka anebo koprová. Výborný je i zvěřinový nebo segedínský guláš.
Bramborové knedlíky se mohou také krájet na plátky, jako takové se hodí třeba k uzenému se špenátem. Připravují se také jako hlavní jídlo. V takovém případě jde o malé koule z bramborového těsta plněné uzeným masem nebo alternativně cibulovým zelím. Zelí, ať už pravé nebo falešné (cibulové, cuketové), chutná v kombinaci s bramborovým knedlíkem opravdu skvěle!
Nicméně bychom neměli zapomenout knedlíky nasladko, které se obyčejně připravují z těsta tvarohového. V tomto případě se nikdy nejedná o na plátky rozkrájený knedlíkový bochník, ale o koule z tvarohového těsta většího i menšího rozměru, které neslouží jako příloha, nýbrž jako hlavní pokrm. Často se plní ovocem, mezi nejoblíbenější patří borůvková, švestková a meruňková náplň. Dělají se i tvarohové knedlíky bez náplně, které se ovocem neplní, ale polévají se nebo se sypou mákem, drobenkou nebo směsí tvarohu, cukru a skořice.
Houskové kynuté či nekynuté, to je oč tu běží – jak na to a na co si dát pozor
Obvyklým způsobem přípravy je nechat knedlíkové těsto vykynout. Co bývalo v minulém století samozřejmostí, je však v dnešním hektickém světě noční můrou nejedné přezaměstnané hospodyňky. Proto si povíme, jak kynuté těsto zvládnout bez problémů i jak se mu vyhnout úplně.
Hlavní rozdíl mezi knedlíkem kynutým a nekynutým vězí v ingrediencích. Přidáte-li kvasnice nebo sušené droždí, máte zaděláno na kynutý, a když zvolíte kypřící prášek, na cestě jsou knedlíky nekynuté. Kynuté knedlíky bývají lahodnější, nadýchanější a lépe sají omáčku, což je v případě svíčkové, kopračky nebo rajské důležitá vlastnost.
Nekynuté knedlíky se sice netěší takové pověsti, ale chutnají velmi podobně a hlavně se dají přípravit mnohem rychleji a snáz. Jejich velkou výhodou je, že se nemůžou srazit ani rozvařit.
U kynutých houskových knedlíků hrozí různé kulinářské patálie. Knedlíky se můžou takzvaně zdrcnout, popraskat nebo rozvařit na slizkou, nevábnou hmotu. Aby se vám něco takového nestalo, držte se následujících osvědčených pravidel:
- Při výběru mouky sáhněte raději po hrubé než polohrubé.
- Do těsta můžete přidat lžíci sádla, jako to mívaly ve zvyku naše babičky.
- Pro kvalitu i pěknou barvu těsta jsou lepší žloutky než celá vajíčka.
- Aby těsto lépe kynulo, můžete přidat trochu perlivé vody.
- Hotový knedlík nikdy nekrájejte nožem. Na krájení použijte režnou nit nebo speciální kráječ na knedlíky.
Pokud kuchyně není vaše parketa nebo jste zrovna v jednom kole a na přípravu knedlíků vám nezbývá dost času, ideální možností bude pořídit si hotový knedlík. Najdete ho, jak v běžném supermarketu, tak ve specializovaných knedlíkárnách. Případně můžete zkusit instantní knedlík z pytlíku, jehož příprava vám nezabere víc než několik desítek minut. Skvělá je například instantní kukuřičná poletna, která je navíc bezlepková.
Bláznivé nápady české kuchyně
Jako správná země knedlíků máme na svědomí i mnoho knedlíkových kuriozit, o nichž si naši sousedé mohou nechat jen zdát. Začíná to míchanými knedlíky s vajíčkem, které se těší oblibě celého národa. Tím to bohužel nekončí. Dále tu máme také obalované knedlíky proložené šunkou a sýrem, houskový knedlík v trojobalu a jiné bláznivé nápady. Už jen čekáme, kdy zareaguje řetězec McDonald's a po úspěšném McSmažáku začne nabízet i McKnedlík.
Po celém Česku dnes najdete speciální výrobny knedlíků zvané knedlíkárny i restaurační podniky zaměřené výhradně na knedlíky. Jedním z nich je Knedlín, bistro v centru hlavního města na Národní třídě. Tam si můžete pochutnat knedlících podle tradiční receptury i na velmi neobvyklých kouscích. Natrefíte tam i na takové výstřelky jako thajský knedlík plněný krevetami, pistáciový s malinami, nebo kokosový s kinder čokoládou.
Knedlíky si už dokonce nemusí odepírat ani vegani. V Praze najdete hned několik restaurací, které se specializují na tradiční české pokrmy v úpravě pro vegany. Na veganskou svíčkovou nebo knedlíky plněné uzeným tofu si můžete zajít do těchto podniků:
- Střecha (Křemencova 7, Praha 1)
- Vegan House (Karlínské náměstí 14, Praha 8)
- Shromaždiště (Krásova 13, Praha 3)
Recept na babiččiny nadýchané kynuté knedlíky plněné borůvkami
Na závěr jsme pro vás přichystali recept na lahodné kynuté knedlíky s borůvkovou náplní z kuchyně našich babiček.
Recept na borůvkové knedlíky - suroviny |
|
Recept na borůvkové knedlíky - postup přípravy |
|
A teď si ještě odpovíme na nejčastější dotazy...
Proč se knedlíky sráží (zdrcnou)?
Příčin sražení knedlíků je několik. Může se to stát hned po vložení knedlíků do vařící vody, a to z toho důvodu, že je voda příliš horká. Správně bychom do ní měli knedlíky vložit, jen co se začně vařit. Častěji k tomu dochází po vyndání na vzduch vlivem nasáklé voda v knedlících, která se mění na páru. Proto je dobré knedlíky propíchat vidličkou nebo špejlí, aby mohly "dýchat".
Proč musí knedlíky kynout?
Knedlíky kynout můžou, ale nemusí. Hlavní rozdíl mezi knedlíkem kynutým a nekynutým vězí v ingrediencích. Přidáte-li kvasnice nebo sušené droždí, máte zaděláno na kynutý, a když zvolíte kypřící prášek, na cestě jsou knedlíky nekynuté.
Kdo vymyslel knedlíky?
Původně se slovem "knödl" označovaly masové koule smažené na sádle, postupně se do nich začala přidávat mouka, až nakonec v 19. století převážila. Houskový knedlík, jak ho známe dnes, prý podle příběhu z lidové slovesnosti vymyslela hospodyně, které spadla pec, a tak místo v ní zkusila zadělané těsto uvařit ve vodě.
Co jsou to chlupaté knedlíky?
Jedná se o knedlíky ze strouhaných brambor a mouky. Výsledkem jsou šišaté homole, které se podávají s uzeným masem, kysaným zelím nebo špenátem. Přezdívá se jim chlupaté, protože mají na povrchu sražený škrob, který připomíná ochlupení.
Proč knedlíky praskají?
Práskání může být způsobené nekvalitní moukou nebo špatně vykynutým těstem. Také je důležité, aby měly knedlíky v hrnci dost místa. Pomůže, když do vody přidáte lžíci oleje a sůl. Zkušené kuchařky radí přidat do vody vaječné skořápky.
zdroje: toprecepty.cz, dtest.cz, Herbář (pořad ČT1), recepty.cz, rodinné recepty redaktorky
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Recept na skvělé kuře na paprice s luxusní smetanou
Kuře na paprice je jednoduchá a přitom skvělá klasika české kuchyně, původ tohoto jídla však můžeme hledat v Maďarsku, kde se mu říkalo...
Recept na tradiční svatomartinskou husu se zelím
Připravte si na svatého Martina tu nejlepší pečenou husu s červeným zelím podle následujících receptů, mezi kterými nechybí ani ten od...
Vynikající zvěřinový guláš z jeleního, kančího nebo daňčího masa
K nadcházejícímu podzimnímu období neodmyslitelně patří divočina. Lovecká sezóna je v plném proudu, a tak může vesele divočet i náš jídelníček.