RECEPTY
Vynikající zvěřinový guláš z jeleního, kančího nebo daňčího masa
Lovecká sezóna je v plném proudu, a tak může vesele divočet i náš jídelníček. V tradiční české kuchyni existuje nepřeberné množství receptů na zvěřinové pokrmy různých chutí a způsobů přípravy. My se tentokrát zaměříme na přípravu zvěřinového guláše, kterým můžete zpestřit svou podzimní tabuli. Mezi ty nejoblíbenější patří jelení, kančí a daňčí. Pojďme si mezi nimi dobře vybrat a potom si jeden z nich společně připravit.
Foto: Pixabay
Výběr masa na zvěřinový guláš
Pro začátek si pojďme povědět něco málo o různých druzích lovné zvěře a charakteristických rysech jejich masa, abychom se lépe orientovali a mohli se snadněji rozhodnout, které z nich na guláš zvolíme.
1) Zvěřinový guláš z jeleního masa
Na našem území je jelen nejžádanější lovnou zvěří a zároveň nejvyhledávanějším druhem zvěřiny. Čas na jelení maso bývá začátkem sezóny, tedy hned od září. Obecně je považováno za velmi chutné, zdravé a dietní, neobsahuje téměř žádný tuk. Je bohatým zdrojem vitamínu B, minerálních látek, esenciálních mastných kyselin a bílkovin. Za jeho oblibou stojí snadná stravitelnost a poměrně nenáročná příprava. Jelení maso z volné přírody mívá silnější zvěřinové aroma než maso z farmářského chovu. Pozor! Pokud maso pochází ze staršího kusu váhově nad 70 kilogramů, bude pravděpodobně suché a tužší.
typologie masa: dietní a výživné, nízký obsah tuku, jemná zvěřinová chuť, červenohnědá barva
pozor: na starší kusy a váhu nad 70kg
kam na něj: Farma Strážný
2) Zvěřinový guláš z kančího masa
Kančí maso patří mezi nejsnadněji dostupné druhy zvěřiny, v prodeji či v nabídce restaurací bývá k mání mnohem častěji než jelení nebo daňčí. Prase divoké neboli černá zvěř se totiž na našem území vyskytuje v hojném počtu a navíc je běžně vnímáno jako škodná. Čas na kančí maso je v listopadu až prosinci po úrodě bukvic a žaludů. Důležité je, aby ulovený kus nebyl příliš velký a starý ani příliš malý a mladý. Ideální je střední dospělost (kolem roku) a váha do 100kg.
Jedná se o velmi lahodné a šťavnaté maso s výraznou chutí. Klasické české dilema, jestli chutná lépe se šípkovou nebo se zelím, asi jen tak nevyřešíme. Způsobů přípravy kančího je totiž bezpočet, jeden lepší než druhý.
typologie masa: výrazná chuť, šťavnaté, silnější zvěřinové aroma, tmavší červená barva, chuťově příbuzné s vepřovým
pozor: na váhu nad 100kg a prodeje od pytláků
kam na něj: Velkostatek Tetín
3) Zvěřinový guláš z daňčího masa
Daňci se u nás zprvu chovali v panských oborách, ale brzy se zabydleli i v českých lesích, kde zdomácněli a zařadili se tak mezi lovnou zvěř. Zvěřinoví gurmáni se shodují, že daňčí maso nemá konkurenci. Je velmi lahodné a zdravé, obsahuje velmi málo tuku a navíc si ho díky početným daňčím farmám můžeme dopřávat po celý rok. Pozor! Jediné období, kdy není vhodné daňky lovit nebo porážet, je právě říjen, tedy vrchol lovecké sezóny. Daněk totiž v říji oplývá samčími hormony, které silně páchnou a tím snižují kvalitu masa. Ideální stáří je kolem jednoho roku.
typologie masa: podobné jelenímu, ale výraznější, velmi křehké a zdravé, tmavě rudá barva, delikatesní, nízký obsah tuku (ale vyšší než jelení), pro mnohé nejchutnější, dostupné po celý rok
pozor: na nízkou kvalitu v období říje (obvykle v říjnu)
kam na něj: Farma Lukavice
Zvěřina na pivě nebo na víně? Na divoko, po myslivecku nebo po staročesku?
Srstnatá zvěřina může mít na talíři tisícero různých podob. To máme kančí na divoko, po staročesku, po cikánsku, po myslivecku, na pivě, na víně... Mezi nejčastější postupy patří nakládání do mořidla, špikování, marinování v divokém koření a v červeném víně, pečení a dušení. Obvyklé jsou i sladké přísady jako například povidla, strouhaný perník, med, brusinková nebo šípková omáčka, ale i ovoce jako jablka nebo švestky. Méně známou, ale vynikající přísadou jsou také jeřabiny.
Maso nakládáme do mořidla, aby změklo, uleželo se a rozpustilo v něm svoje příliš silné zvěřinové aroma. Proto by měly starší kusy strávit v nálevu delší dobu, klidně i několik dní. Kusům, které spadají do váhové i věkové normy, stačí kolem 24 hodin. Záleží také na velikosti mořeného masa, pokud se jedná o malé kousky, postačí i několik hodin.
Maso dusíme v případě, že se jedná o starší kus, aby pomalým dušením dostatečně zkřehl. K pečení jsou vhodné bezproblémové kusy a jejich nejlepší části jako hřbet, plec nebo kýta. Ty můžeme také udit nebo grilovat. Menší části jako žebra nebo kolena je vhodné naložit na divoko, tedy do směsi pepře, bobkového listu a nového koření.
Recept na daňčí guláš na víně a jeřabinách
Na závěr jsme pro vás vybrali oblíbený recept naší redakce daňčí guláš na víně a brandy, který si společně připravíme krok za krokem. Pod hlavním receptem najdete také recept na mořidlo, do nějž můžete maso naložit před přípravou samotného guláše. A potom už nezbývá než popřát dobrou chuť!
Recept na daňčí guláš - hlavní suroviny |
|
Recept na daňčí guláš - postup přípravy |
|
Recept na daňčí guláš - suroviny na mořidlo |
|
Recept na daňčí guláš - postup přípravy mořidla |
|
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Recept na tradiční svatomartinskou husu se zelím
Připravte si na svatého Martina tu nejlepší pečenou husu s červeným zelím podle následujících receptů, mezi kterými nechybí ani ten od...
Recept na jednoduché langoše s jogurtem nebo kefírem
Langoše jsou oblíbeným pokrmem pocházejícím z Maďarska, odkud se postupně rozšířilo na Slovensko, do Srbska, Rumunska a Česka. Langoše jsou u...
Recept na skvělé kuře na paprice s luxusní smetanou
Kuře na paprice je jednoduchá a přitom skvělá klasika české kuchyně, původ tohoto jídla však můžeme hledat v Maďarsku, kde se mu říkalo...